Juniori de Iulie - August 2004 * (108)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Lia, sanatate micutei!
Olivia, tinem pumnii sa nu fie nimic!
La minister nu i-a placut lui John pentru ca sunt oamenii ...lunecosi, deh, ca la minister .
Acu' daca o fi sa-l numeasca astia nu are incotro, dar se descurca el.

Daria, si noi tot ca la inceputul clasei a I-a suntem (vorba, vorba si iar vorba). Acu' ce sa zic, am evoluat un pic. Nu mai vorbeste in gura mare, le sopteste colegilor duios la ureche . Ultimul coleg mi-a declarat: "Mama lu' Maria, sa stiti ca vorbea intr-una si am rugat-o pe doamna sa o mute ca nu mai puteam, ma durea capul!"
Ea promite in fiecare luni ca nu mai vorbeste
Noi sa fim sanatosi!

Leeloo, eu m-am stresat la maxim ca nu am dat-o anul trecut la clasa 0 pe Oana. Acum iar, m-am tot stresat ce sa fac in toamna, sa o dau la clasa I-a sau la 0...ca e prea mare de clasa 0...bla, bla...dupa care m-am gandit ca nu o fi foc daca are 7 ani jumate intr-a-ntaia. Asa ca o dau la pregatitoare si gata!
Na, ca-mi zisei oful!

In alta ordine de idei, sa va zic ce am patit vineri. Imbrac galustile pentru ora de dans, eram pe hol si eu m-am intors sa incui usa iar Oana a alunecat pe scari, s-a dus cu capul inainte in jos cam 7-8 trepte.
M-am speriat atat de tare ca nu mai eram in stare sa vorbesc, am ridicat-o de guler ca sa o bag in casa si nu stiu cum am dezbracat-o sa o pipai...Ea nu putea sa vorbeasca pentru ca plangea...Ca la nebuni!
Cu mine langa ea! Ca zici sa nu-i lasi in tabara, sa nu plece, sa fie supravegheati de parinti.
Iaca! Era la 10 cm de mine!

La noi miroase a primavara...ceea ce va doresc si voua
Hai sa fim sanatosi si sa avem o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cristal, oohh. e ok Oana, da? (io-st putin out, ce cauta John la minister? ii sef de institut acum..? scuzee...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristal, aoleu :( sper ca e bine Oana, ce sperietura pe voi :(


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Lia, multa sanatate Oliviei!
Adela, tare rau este cand nu te poti baza pe doctori. Sper sa fie totul bine!
Kim, sper sa fie doar o greseala. Multa sanatate!
Cristalina, of, bine ca e bine. Si mie mi s-a intamplat cu Matei, dar l-am prins de haina in ultima secunda, mi s-au taiat picioarele!
Daria, eu cred ca si in clasa a 5-a profesorii isi vor da seama ca Guilia este o fata silitoare, desteapta si nu va avea probleme. Dar si cu prietenii e la fel de tacuta? La noi Stefi e super ok cu noi, deschisa, vorbareata, raspunde si la scoala, dar nu prea socializeaza cu colegii ei, mi-e asa de mila de ea pentru ca se simte exclusa citeodata ...
Gabi, dar tu in Grecia ce recomanzi? Eu as vrea sa-mi fac anul acesta de cap si sa mergem in Grecia cu avionul (avem niste bani de la mama, vroiam sa platim ceva anticipat la credit, dar, la naiba, trece viata pe langa noi)

Si Matei face 6 ani in septembrie, asa ca il voi inscrie la clasa 0. Cica se formeaza la Stefi la scoala 2 clase 0, trebuie sa ma duc sa vorbesc cu o invatatoare recomandata de dna Stefaniei, vom vedea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In clasa e cu toane. Cateodata are chef de zbenguiala si umblat hai-hiu prin cladiri cu colegele, alta data imi deseneaza mie una-alta sau isi citeste.
A venit vineri cu RobinsonCrusoe, ca ei i a placut cartea aia si mai vrea sa o citeasca o data (aia in varianta scurtata, editia Rao).
Cu prietenii din gashca, ei bine, ea mai mult asculta, dar n ar renunta la vreo iesire sau vizita si mai si vorbeste cand e in interesul ei
Stiu ca se poate si mai rau sau nu e asta capat de lume, pana acum am avut noroc ca nu a fost taxata pt asta. Ma asteptam sa evolueze, ca de citit citeste, i am explicat ca ea are nevoie pt imbogatirea vocabularului, etc ...


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Daria, am o prietena care este ca Giulia, o stiu de cand eram mici pentru ca am fost vecine. Frate, scoteai vorbele de la ea cu furculita. Este pictorita de icoane...e tare talentata. Asa's astia mai artisti Tac si fac :)

Oana e bine, are o vanataie urata la sold dar in rest e okay...si nu s-a potolit!
Cand am vazut-o cum zboara am avut senzatia ca traiesc intr-un film dat cu incetinitorul ...grrrr
(pe John l-au chemat la minister cica sa-l faca sef, ma gandesc ca nu o fi numai el pe lista) Cand a venit d'acolo era foarte dezamagit, de oameni. Nu stiu ce gandea el, ca toate panselutele lucreaza la minister!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

iar noua nu ni se inchide gura..trancane..si trancane...
si el ia carte de citit in pauze...vad ca citste concomitent Cuore si M. Poppins...
Monica bine ca totul a fost ok in final...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ah, Daria, las mai. ca nu e singura Giulia mai mucles asa. ideea e sa stii, de ce sa te bagi in fata? na, parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu sunt de partea Roxanei - Daria, parerea mea este ca Giulik va fi o sotie foarte apreciata!

Andrea - mie imi place mult de tot Grecia (adica imi place cel mai mult mancarea de la taverne si litoralul in sine - adica plajele, apa, etc) - dar cel mai mult eu am fost pe continent si asa m-am indragostit de Grecia (eu am lucrat 7 ani la o firma greceasca...). In insule am fost in Creta si in Corfu, in Siros iar in Aegina & Rhodos doar in excursii de cate o zi; pe continent am fost doar in Asprovalta (in apropiere de Halkidiki). Corfu mie mi-a placut foarte mult - desi am stat la hoteluri all-inclusive (deci nu m-am putut bucura prea tare de mancarea de la tavernele grecesti) insa conditiile au fost super - recomand hotelul Mitsis Roda Beach - unde am stat jumatate de sejur, dar si Aqualand Resort Corfu - chiar daca e in mijlocul insulei, parcul acvatic a fost pentru copii un super-punctd e atractie. Creta este si ea superba, dar ti-ar trebui si masina ca sa si vizitezi. Una peste alta, ca sa nu ma mai lungesc, Grecia e sigur o destinatie de vacanta de luat in considerare, cel putin pentru mine!

Cristalina - bine ca nu a patit nimic, asa sperietura...cat despre scoala - eu am fost data la 7 ani la scoala (7 ani si 3 luni) si am fost bine-mersi, nu vad de ce l-as da pe Tudor mai devreme, mie la 6 ani, chiar daca ii merge mintea si se descurca inca de pe acum (de ex stie sa-si scrie numele lui, pe-al lui frate-sau, scrie mama si tata...cu litere de tipar, desigur) si stiu sigur ca e mai dezvoltat decat varsta lui (prin prisma testelor pe care i le fac terapeutii lui Stefan - l-am dus si pe Tudor sa-l testeze...) dar tot consider ca ii va fi mai bine daca intra in clasa I dupa varsta de 7 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hai sa va distrez nitel: dupa cum stiti plodu al mare tot vine de la scoala fara diverse - pulovere, geci, pantofi, adidasi, de caciuli nu mai zic. ei bine... azi a venit cu un pulover in plus (Andries, iti dai seama ca la Victor m-am gandit, cum a venit el din tabara de ski cu lucruri in plus a treia oara, da? ). dupa rasul initial am stat si m-am gandit.... cum dumnezeu poate sa te duca mintea ca mama ta iti da de dimineata hanorac si pulover peste el....???

Mergi la inceput