Juniori de Iulie - August 2004 * (108)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Mitzu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Pai ce sa zic de scoala, ma regasesc in cam tot ce se scrie pe aici. Sunt si lucruri bune si mai putin bune. Mosmondeala ne da si noua batai de cap. El are cam 4 exercitii in medie per tema (cam 4 la mate, patru la romana), si o tema de asta cu patru exercitii ii ia cam o ora, sterge de o mie de ori, vine la mine si ma intreaba chestii, etc. Mi se pare mult ca timp, ca la astea se mai adauga alte teme, plus vreo poezie de invatat, si ce mai facem in plus (care are doua culegeri din care ar trebui sa lucreze constant). Cam pe la 3 ore ajungem cu totul si mi se pare mult pentru clasa a doua. Nu stiu cum sa mai scurtez timpul asta. mai are si activitati extra, asa ca drama lui e ca nu-i ramane timp destul pentru calculator sau PSP (niciodata nu zice ca nu-i ramane timp pentru citit, hehe). Cam asa stam noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

heheh MItzu. ce vise ai, auzi, timp pentru citit. numa Giulia e asa

stati sa vedeti ca pe mine ma freaca acum grija cu scoala Evei fac calcule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Lia, da, tine si de firea copilului (sau temperament), dar au si perioade. Eu am ajuns la concluzia ca pentru multe din problemele lor de la nivel psihologic e nevoie doar sa-i inconjori cu rabdare si multa caldura, sa nu le scoti foarte mult in evidenta discutand cu ei (sau cu altii) despre asta si timpul si maturizarea lor le rezolva treptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cine ? Giulik ? I-a trecut din elan. Ea citeste pe tron. Si uita scopul si durata vizitei. Si mai are o boala, sa si care cartea la scoala pt pauze. Dar de citit asa ca omu` nu mai apuca pt ca mestereste.
Aseara medita in drum spre casa, ca eu o iau de la chitara, cum sa faca ea sa aiba mai mult timp.
Nu vreti sa stiti cine se tara de dimineata din pat ...
Problema ce o avem sunt durerile de picioroange, o mai apuca, eu sunt sigura ca sunt dureri de crestere sau febra musculara, iar ea a ajuns la concluzia ca va avea prea multi muschi :D
Toti avem un stol in cap :D
Am intrebat o zilele trecute cum se intelege cu colegele. Asta e o dilema pt mine. Nu stiu daca interactioneaza cu vreuna din ele. Are zile in care zice ca nu iese in pauze. Daca o intreb cu cine se intelege pe acolo, ridica din umeri.


Rox, aoleuuu, ce de stres !!!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mitzura

Lia, da, tine si de firea copilului (sau temperament), dar au si perioade. Eu am ajuns la concluzia ca pentru multe din problemele lor de la nivel psihologic e nevoie doar sa-i inconjori cu rabdare si multa caldura, sa nu le scoti foarte mult in evidenta discutand cu ei (sau cu altii) despre asta si timpul si maturizarea lor le rezolva treptat.


exact asta am vrut si eu initial sa subliniez dar tu ai formulat perfect...e nevoie sa creasca pur si simplu, intre timp sa nu le taxam "ciudateniile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sanatate multa !! si nervi de otel... cred ca trebuie sa o mai supraveghezi o perioada, dar sa speram ca totul va fi bine. Cine n-a lesinat niciodata in viata lui?

Si eu am un stres cu scoala asta fir-ar sa fie, dar ... cred 99% ca-l dau pe Mircea la particulara cel putin in clasa zero si sper sa rezolv.

In Corfu am fost in Dassia, la Dassia Chandris 4 stele adevarate si un sejur de vis. La masa nu aveai voie in pantaloni scurti sau tinuta de plaja si-ti turnau chelnerii in pahare desi era bufet suedez. Cred ca tot lantul Chandris e de buna calitate.
La bulgari le-am luat aproape pe toate, mi-a placut Duni. Albena e ...cam ca la noi de aglomerata si zbantzuita, dar mult mai curat!

Am mai fost la greci si pe continent, Sithonia, aici smecheria este sa cauti satele mai mici, mai izolate...tot ce-i mare e ca un fel strada principala din Mamaia.

Am fost si in Portugalia, dar in Atlantic nu poti face baie, e mult prea rece apa. Dar e un alt fel de "mers la mare", e altceva.

Vedem anul asta unde mergem...noi am inceput sa mergem in concedii de cand a avut Victor 1 an, cat n-am avut copii am muncit ca nebunii, rar scapam un week end la munte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daria, io stres??? glumesti. doar fac calcule. nu vreau sub ncio forma sa intre in clasa I la 7 ani si 8 luni, zau, mi se pare ca e ditai capra...... la ea e diferenta fata de ai nostri astia mari, care au picat la fix cu doar o luna-doua dupa ziua de nastere.

Andries, noi la Nissaki, oleaca mai sus. tot treceam prin dassia cu autobuzul cand mergeam in Kerkyra. ia ce idee ai dat, sa ma uit si acolo pe preturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

noi in kerkyra am fost o singura data ca nu puteam sa pierdem zilele de plaja , la Chandris am avut HB si a fost super, mai scapam cate-o salata si un gratarel la o taverna fix peste drum de hotel, mancare full pentru 4 persoane cu apa si bere = 25 euro fara bon

Au si bufet inauntru in timpul zilei dar pe bani pentru cei ce nu au all inclusive, un super sandvis 2 euro cu niste chifle rotunde pe care si acum Mircea si le aminteste cu mare placere: 'mami, de unde mai luam si noi niste "paine grasa" ?'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cool!

Mergi la inceput