Juniori de Iulie - August 2004 * (108)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi iesim zilnic, daca nu iesim pana la magazinul dp colt, Giulik e ca un leu in cusca :-) desi 5 zile are programu` asigurat, in weekend e de musai sa fim afara pe orice vreme.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Lia, la asta ma gandeam si eu citind ce ai scris acum, poate e si lipsa de activitate? Nu stiu, poate are multa energie de consumat... Matei e irascibil cand sta mult in casa si adoarme foarte tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

eu cred ca fiecare copil are personalitatea lui..si ce merge la unul nu este universal valabil, decci va trebui sa gasesti triggerul....Luca nu iese din casa, nu merge in parc (de cand a trecut vara ,asta)..si nu este irsacibil sau altcumva...Vineri de ex l-am dus la concert la Loredana...si am venit acasa pe la 2...sambata a fost la Eva..si mai merge in we urmator..undeva

cat despre dormit copilul doarme la el in camera de luni pana joi..vineri, sambata si duminica doarme pe rand cu unul dintre noi, celalalt dormind in office..asta asa ce ne este drag de el si peste 2 ani o sa ne ichida el noua usa

dar nu cred ca este o solutie sa dormiti toti trei..ori ei doi copii...ori in patru ..ori pe rand cu unul dintre voi doi...dar la fel..fiecare cum considera..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cu dormitul nu am avut pb pana acum. Faza cu dormitul toti trei in aceeasi camera a inceput din vara anului trecut cand sotul trebuia sa plece de acasa cu jobul si ramaneam noi trei, faceam petreceri in pijamale si alte traznai ca sa facem seara si culcarea mai amuzante. Si nu a avut pb cu somnul atunci.

ei doi nu vor sa doarma singuri in camera, nu vrea ea, daca as insista putin cu Danu, cu el as scoate-o la capat. De ce nu doarme el cu taica-su in camera, nu doarme pt ca si=a mutat patul la noi, avea mai multe "contra" (sforaitul pe de o parte si pe de alta impresia ca eu cu Andreea ne distram mai bine iar el nu e inclus ). Acum e si el inclus, oricum adoarme primul in 2 minute dupa ce dau stingerea si pupiceii de seara.

ata seara am mers pe afara pe ploaie, s-au alergat prin parc, apoi prin casa, sa vad ce efect are.

cum zicea Olivia, personalitatea copilului e f importanta iar Andreea desi un copil cu care te poti intelege si e ok, are o fire mai dificila :( si e schimbatoare, ma straduiesc din greu sa-i gasesc triggerul

merci mult, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
Lia, imi pare bine ca a fost ok cu iesitul afara. sunt sigura ca si de la lipsa de activitate fizica (adica alergat zbantuiala cum ii place ei) e asa moody Andreea. si e si vremea asta inchisa.... sa stii ca si ai mei sunt asa. Patrick e mai meteo-dependent decat Eva, si tot asa, le tuna si fulgera fara motiv.... deci usor usor.
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Rox - mergem cu Alitalia - la ei am gasit cel mai bun pret. Doar ca nu exista zbor direct Buc-Bari, trebuie sa facem o escala scurta (de 1.5 ore) la Roma. Dar merita la pret!

Lia - vorba lui Kim, fiecare isi are propriile opinii despre cum sa doarma copiii - eu pina acum 1,5 ani am dormit cu amandoi in pat (bine, Stefan avea patul lui lipit de al nostru) - insa am reusit din oct 2011 sa-i mut pe amandoi in camera lor - si sper eu ca atunci cind Tudor va mai creste sa vrea sa se mute fiecare in camera lui, ca loc avem, Slava Domnului! A durat cateva luni acomodarea - veneau noaptea pe rind ba in patul nostru, ba sa ma cheme pe mine sa stau cu ei, dar dupa o vreme s-au potolit si dorm amandoi linistit pana dimineata. Acum suntem in etapa urmatoare - adica sa diferentiem somnul de weekend - am reusit sa-i conving sa stea linistiti sa se joace la ei in camera pana ne trezim si noi - nu de alta, dar daca in timpul saptamanii vin eu sa-i trezesc la ora 7, sambata si duminca se infiintau ei langa patul meu la ora 7 cu intrebarea: "astazi stam acasa, nu, mami?"
Si eu ma gandesc ca la Andreea poate e doar o etapa - asta daca nu au intervenit schimbari la voi in familie/acasa/in mediul ei obisnuit care s-ar putea reflecta astfel la ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

*eu cand am spus de iesit afara pe ploaie / vreme nasoala ma refeream sa le aratam ca nu e sfarsit de lume, ca si pe vremea urata poti face lucruri faine :-) noi mergem des sa ducem mancare la porumbei in cel mai apropiat parc din cartier

in rest ... bine ca e joi deja ...
sambata merem in excursie si io n am niciun kef, dar sa vada si Giulik muntele iarna cu tot tacamul de sanius & co ...


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Lia nu-i da siropuri si alte minuni de dormit iar romergan in nici un caz. Cel mai bun sfat e cel cu iesitul afara, consuma-i energia.

La noi s-a lasat cu pedepse aseara, vin ca omul de la job fi'miu cu inca doi prieteni rodeau floricele in fatza la tv. toate bune si frumoase pleaca copiii intreb daca si-au facut temele, nu ca ii si controlam la care Mitzu ca floricica ca el are evaluare. Avea niste porcarii de cuvinte si expresii carora trebuia sa le invete definitia, evident nu stia nimic. Evident m-am crizat ca daca il gaseam invatand in loc de arzand-o la TV era ok, intelegeam ca e greu dar sa o lalai pana la 7 si sa-ti aduci aminte ca ai de invatat atunci mi se pare inacceptabil. l-a preluat si sora'sa care l-a ascultat la litera legii, am repetat si pe masina dimineata, sper sa fie ok. La scoala toata lumea studia, ma intreb si eu ce mama naibii fac totusi parintii astia acasa ca in general mamele stau acasa, din comunitatea de expati f putine femei lucreaza. Culmea fi'miu era cocos ca el a invatat acasa si avea timp de joaca inainte de clopotel.
Asa ca fara tv, fara ipad, fara nintendo si tot asa pana la noi ordine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Eu incerc sa le scot 1-2 ore zilnic sa se aeriseasca (activitatile indoor nu se pun) Cea mai mare amenintare e sa le spun ca trebe sa stea in casa.

Marina, parca-mi zici de Maria! :) Dupa cate o faza d'asta in care ingrasa porcu'n ajun se duce si ii povesteste doamnei o luna cum ei ii da mami sa lucreze suplimentar!!!

Ieri m-a sunat doamna dupa prima ora sa vin sa o iau ca ii e rau. Alaltaieri o pocnise burta, scaune moi, multe si cu crampe. Ma duc, o iau, ii las sa lucreze pana vin eu si zic sa termine cu lectiile ca sa aiba timp de mers la ora de dans.
Toate bune si frumoase, cu regim si-a mai revenit, la pranz a iesit afara, s-a intalnit cu niste colege care i-au povestit ce teme are dar Mariei i-a intrat pe o ureche si i-a iesit pe alta. Si uite asa a facut ea dupa masa de seara tema la mate, 6 probleme...Ca nu avusese timp toata ziua!

Azi stau cu inima mica, sper sa nu ma sune iar ca o doare burta...

O zi excelenta sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marina, ah, copchiii si cheful lor de invatat. bine ca a apucat aseara!!
Cristal, sanatate Mariei.

doamna ne-a zis ca s-a pus cu "persecutia" (cum zic ei ) pe ei cu scrisul. ca gasca vesela din spate o lalaie de nu se poate. asa ca copchilu a venit cu S pe caiet la o dictare. acu promisiuni cat casa ca va scrie mai corect. mda, sa vedem.....

Gabi, normal ca merita la pretul asta!! iar o ora jumatate pe Fiumicino daca schimbi avioane trec imediat! (inutil sa zic ca ma mananca destele de niste cautari&rezervari, da? :))) )

Mergi la inceput