Sunt dependenta de ac-uri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

daca deja ai convingerea formata ... nu mai are sens intrebarea.
Vrei sa vezi ca se ia ac si la senectute, oricand vor fi 5 persoane care vor lua fara probleme.
Dar sigur vor fi minim 5 care vor dezvolta probleme, fie in timp ce iau, fie dupa ce termina de luat (cazul meu).
Intrebarea e: ce preferi?

cantareste avantajele luarii in continuare = le stii, cu dezavantajele - nu le stii si nici macar nu le poti anticipa, evalua ... ce vrei tu!

Te-ai cerut afara de pe FB, unde tocmai am pus ieri poze cu noua mea fata (desfigurata) de alergia autoimuna progesteronica, instalata dupa intreruperea ac.

Uite AICI
un subiect deschis acum cativa ani, despre acest lucru.
Intre timp s-au mai facut studii si la noi, am gasit pe net o teza de doctorat cu o tema asemanatoare.
Este rara afectiunea intradevar, dar este...o vad si o simt de cativa ani. Am luni bune si luni rele.
Iar in anii in care luam ac am facut vreo 3 chisturi...deci nici macar nu m-au protejat in sensul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cum am spus, exceptii mereu vor fi, imi pare rau daca voi aveti probleme, dar probleme putem avea si de la apa plata pe care o bem, daca e sa o luam asa, nu credeti ? !
Dici, asta cu Fb-ul ce se vrea a fi ? :D (edit ca se intelege aiurea din ce ai scris tu: nu M-AM cerut afara ci am iesit dupa un salut sincer si prietenos, ca e frumos sa lasi loc de buna ziua si in viata reala)

Alergiile mi le stiu, le reverific, sunt toate la locul lor, repet, nu am de gand sa mor de la ac-uri sau alergii.

Nu, nu vreau sa ma descurajati, am mai zis-o parca :D

Si repet, imi pare nespus de rau ca unele ati avut probleme.
Eu iau ac-urile din 2005 si ma simt bine, acum sa nu va para rau, da ? :D

(pot glumi ?!)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu cred ca de la o varsta deja stii ce si cum si nu mai trebuie sa vina cineva sa te urecheze.A lua ac-uri fara prescriptie,de capul tau,fara controale,fara nimic,e alta treaba.
Si eu am avut probleme de la ele,mi s-a declansat sindromul de hipercoagulabilitate si nu mai am voie estrogeni,dar de aici si pana a fi acida sau a urechea pe cineva care nu are absolut nici o problema,merge la dr,face controale,analize,etc etc..e cale lunga.
Consider ca la aceasta intrebare un dr e mai in masura sa raspunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sigur, daca doc va spune gata-stop, nu voi lua, ca doar tot la doc ajung :-)
Dar sperrr si sperrr si sperrr :D


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Dici, asta cu Fb-ul ce se vrea a fi ? :D (edit ca se intelege aiurea din ce ai scris tu: nu M-AM cerut afara ci am iesit dupa un salut sincer si prietenos, ca e frumos sa lasi loc de buna ziua si in viata reala)

Alergiile mi le stiu, le reverific, sunt toate la locul lor, repet, nu am de gand sa mor de la ac-uri sau alergii.

Nu, nu vreau sa ma descurajati, am mai zis-o parca :D

Si repet, imi pare nespus de rau ca unele ati avut probleme.
Eu iau ac-urile din 2005 si ma simt bine, acum sa nu va para rau, da ? :D

(pot glumi ?!)



Nu se vrea nicicum asa ca sa nu ti se para nicium , am vrut sa zic ca nu pun pozele alea in alta parte
Am vrut doar sa subliniez ca nu vad rostul subiectului daca erai convinsa de ce vei face dinaintea deschiderii lui.
Este optiunea ta, bineinteles, si nu avem de ce sa ne suparam pe tine.
Eu, cel putin, incerc sa-ti spun ca exista si varianta hard (si daca ai deja un fond alergic as zice sa te gandesti de 2 ori).
Si eu m-am simtit bine cat le-am luat

Si da, vreau sa te descurajez , sa nu te superi da? Oricum, bine cu de-a sila nu se poate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Buna asta cu dr....numai ca poti gasi atat dr care sa recomande intreruperea cat si dr. care sa recomande continuarea.
De acord cu mine?
Si se cam stiu dr. respectivi ca sunt pro una sau alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu voi merge la o doamna doctor la care inca nu am fost pana acum.
Stiu ca e foarte buna ecografista si e tanara asa, neindoctrinata.
Sper sa fie detasata si sa nu o influenteze expresia mea disperata :D

Dar drobul de sare nu-l iau in spinare, sa fie clar :-))) Nu la 35 de ani :-)))


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Eu dupa ce am nascut-o pe Ioana nu am mai suportat AC. Le vomam.
In schimb, de 2 ani iau (cu mici intreruperi), Orgametril, ce contine Lynestrenol (la indicatia medicului, pentru probleme).
Am 37 de ani si pana acum niciun efect secundar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu habar nu aveam ca nu se mai iau AC dupa 35 de ani. De ce? eu iau de multi ani, e metoda cea mai ok din punctul meu de vedere impotriva unei sarcini nedorite cand esti intr-o relatie stabila. Nici eu nu resimt ceva in neregula de cand le iau, fac pauze de 1-2 luni periodic si in afara de o sangerare mai abundenta, nu am resimtit nimic in neregula nici atunci.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

dar de ce faci pauza periodic de 1-2 luni? Eu nu am facut nicio pauza...sau in fine, nu programata.

Mergi la inceput