Sunt dependenta de ac-uri

Sunt dependenta de ac-uri | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Anul asta implinesc 35 si urmeaza si un control amanuntit de sanatate undeva la vara asa, care include ginecologia si deja imi vine rau fizic cand ma gandesc ca mi se va spune stop la ac-uri

Ma tot gandesc daca mai sunt pe forum femei care peste 35 mai iau ac-uri sau chiar exista aceasta limita unde trebuie sa ma opresc.

Sunt dependenta de ele pt ca imi ofera acel confort psihic care imi permite organizarea si controlul total adica daca vreau o amanare a cm ului o obtin imediat, altfel as fi renuntat la ele demult cred, insa ne e bine impreuna .

Cu singurul ovar pe acolo prin neant, nici nu mi mai bat capul. Ma ingrozeste momentul in care organismul trebuie sa si reia activitatea dupa 8 ani de ac uri si poate da rateuri ... dar ne vom descurca sper. Dar totusi ... nu sunt pregatita sa am surprize

Chiar nu se poate 35 + ac uri ?

____________________________________________________
Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_____________________________________________________

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Eu am 38 de ani si inca le mai iau.
Mi-am facut analizele necesare iar ginecologul meu mi-a spus ca le pot lua in continuare atata timp cat analizele sunt OK si eu ma simt bine cu ele (adica nu apar efecte secundare). Doar ca mi-a recomandat altele (inainte luam Karissa acum iau Artizia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Intreb si eu: ce-s alea ac-uri????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Anticonceptionale.

Szy.....poti apela la niste tincturi sau ceaiuri de dezintoxicare dupa ce intrerupi hormonii aia pe care-i introduci in organism.Si da,o sa te tina ceva pana elimini toti hormonii...cam 3-5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lorikay ce veste buna !
Sper sa trec si eu cu brio examinarile. O pauza va trebui sa fac, asta e clar, ma gandesc ca 3 luni voi primi din oficiu, apoi sper sa mi se acorde circumstante atenuante pt ca nu beau/fumez.
Eu inca sunt pe Desorelle si n am avut nicio problema cu ele.

Eumada, nici vorba sa iau/beau bilute sau trilute, organismul n are decat sa se descurce nu de alta, dar eu nu cred in niciun fel de potiuni magice


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Anticonceptionalele sunt foarte daunatoare pentru organismul femeii, au fost de curand diverse reportaje la tv care prezentau concluziile cercetarilor recente in domeniu.
Amanarea ciclului menstrual este o non-problema daca e sa punem in balanta si riscurile implicate de luarea acestor pastile. Sincera sa fiu, in afara de mersul la mare / plaja, nici nu-mi pot imagina un alt motiv pentru care o femeie ar vrea sa-si amane ciclul menstrual... poate competitiile sportive...?

Cred ca cel mai bine este sa lasi doctorul sa decida ce faci dupa 35 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am avut in adolescenta o carte care se numea Educatia sexuala si contraceptiva a femeii. Mi-a fost foarte de folos. Am imprumutat-o cuiva si nu am mai primit-o inapoi si imi pare tare rau ca nu o mai am dar o citisem din scoarta in scoarta de mai multe ori asa incat iti pot spune ca in ea era un capitol referitor la menopauza si in acel capitol se povestea cum ca in strainatate (SUA) femeilor li se prescriu anticonceptionale pentru a amana momentul bufeurilor s.a.m.d
Nu e cazul la tine de menopauza dar subliniez faptul ca la vremea respectiva erau medici in SUA care prescriau anticonceptionale si femeilor de 55 de ani, deci nu este neaparat obligatoriu sa renunti la aco la 35. Intre timp insa s-a descoperit ca efectele adverse ale tratamentului cu aco sunt mai grave decat se credea inital. Deci trebuie sa te gandesti ce preferi, sa iti poti programa menstruatia dupa bunul plac al inimii sau sa iti protejezi inima, arterele, creierul, ficatul s.a.m.d.
Nu ai facut pauze in tot timpul cat ai luat aco?
Eu stiu de mult de la mai multi medici ca este foarte important sa faci pauza 1 luna la fiecare 6 luni de aco sau 2 luni la fiecare an. Deasemenea multi medici recomanda ca in timpul tratamentului cu aco sa se urmeze tratament si cu Aspenter 1 la 2 zile sau 1 pe zi in functie de anumite valori ale fibrinogenului, timpului de coagulare si altor asemenea analize.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De asemenea,verifica starea ficatului,fa siELECTROFOREZA,astea afecteaza foarte mult ficatul,de asemenea colesterolul si trigliceridele.Am facut tratament hormonal de mentinere toata sarcina..progesteron si altele...ei analizele mele erau dezastru,desi mancam doar fructe ca mi-era rau aveam niste analize de ziceai ca nu am sange ci mazga.Abia anul trecut au iesit mai normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Analize de rutina si controale eco am facut de a lungul anilor, dar, sa bat in lemn, absolut nicio problema de sanatate nu am. Si atata timp cat mi a mers bine cu ele, nu se impunea nicio schimbare.

Stiu ca pe piata sunt nshe feluri de ac uri, adica daca tu Emilia ai citit o carte in adolescenta, de atunci au evolut si farmaceuticele.

Da, sunt dependenta de ele. Initial le am luat pt protectie de sarcini nedorite, apoi mai ales pt protejarea ovarului ramas.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

De ce nu iei in considerare steriletul? Este o solutie mult mai comoda decat AC (in plus sunt fara hormoni, sau cu hormoni in doza mult mai mica).

din cate stiu eu, daca nu esti fumatoare, medicul ar putea fi de acord sa-ti mai prescrie AC inca cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu l-am facut pe minunatul meu la 36 ani jumatate.Madona a facut un copil pe la 45 de ani.Deci cele care stiu ca ramin insarcinate doar uitindu-se la TV ,mi se pare normal sa ia ceva.
Sint si cu aplicatie locala,deci se iau nu atit de des si doar cind trebuie.Eu le recomand.

Mergi la inceput