URTICARIE urata pe tot corpul

URTICARIE urata pe tot corpul | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

Acum o saptamana mi-a aparut o urticarie urata pe tot corpul.In special pe picioare si pe maini.Sunt pete rosii,de diferite marimi,putin umflate,care se maresc cateodata si se unesc intre ele...Ma si mananca.Cateodata mi se umfla si ochii si buzele.
Aceasta urticarie imi apare odata la cativa ani si ma tine cateva luni.Mi-am facut o gramada de teste si analize si nu-mi gasesc nimic.Dar nici de la medicamente nu trec.Adica poate trec pe moment,dar in cateva ore reapar.Am luat pastile si pentru viermisori,dar degeaba.
Ma enerveaza ca nimeni nu-mi gaseste nimic si nu stiu ce am...arat foarte rau cu petele astea...cine ma vede se sperie...
Acum iau Telfast,dar nu trece...am incercat si altele,anii trecuti,dar nimic...

A mai patit cineva asa ceva???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu fac de la alergie.
Iau Claritine, Aerius, a doua zi imi trec.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Nu trece nici de la Claritin,Clorfeniramim,Prednison...o gramada am luat si n-a trecut...nici nu le mai stiu numele...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Nu ai observat in ce perioada apar si de la ce?Incearca si tratament homeopat adicaincearca sa te dai cu crema de galbenele si sa speli cu ceai de musetel.Nu consta totul in tratament medicamentos,incearca sa te si ungi cu ceva pe ele(pete).



fericita dede 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui serbanica

Nu ai observat in ce perioada apar si de la ce?Incearca si tratament homeopat adicaincearca sa te dai cu crema de galbenele si sa speli cu ceai de musetel.Nu consta totul in tratament medicamentos,incearca sa te si ungi cu ceva pe ele(pete).



fericita dede 3saptamini


Nu apar intr-o perioada anume,adica mi-au aparut si iarna si toamna si primavara.Nu am observat de la ce,nimic nou nu a aparut in viata mea.Nici analizele si testele nu au aratat ca as fi alergica la ceva.
Cu crema degeaba ma dau,ca daca apar si dispar,degeaba dau...cred ca e ceva inauntru care le provoaca.S-ar putea sa fie de la ceva viermisori,care rezista la orice tratament.Miercuri ma duc la Tg Mures la un parazitolog,cica e cel mai bun din tara.O sa vad ce o sa zica si el.
Acum iau si un tratament homeopat,am inceput de ieri,sa vedem...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Nu ai observat daca petele apar in perioade mai stresante, in care esti mai obosita sau nervoasa?

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcm

Nu ai observat daca petele apar in perioade mai stresante, in care esti mai obosita sau nervoasa?

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii


Nuu...stiu ca unele persoane fac urticarie pe baza nervoasa.dar la mine nu e cazul...Nu sunt o persoana stresata.Nu am motive.Si nici nu ma supar repede.Chiar in ziua in care a aparut am fost la cuafor,deci m-am relaxat.Bine,a taiat cuafeza cam mult din par...dar asta nu e motiv mare de suparare..

Nu stiu ce poate sa fie...sa nu-mi gaseasca nimic in toti acesti ani...acuma sa vedem cu viermisorii,ca astia se detectezaa greu si se scapa greu de ei...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ramonella, inainte sa-ti spun ce cred eu ca ai avea( pentru ca seamana izbitor cu ce am eu, de 3 ani incoace), spune-mi te rog daca ai peste 30 ani si daca ai folosit timp indelungat anticonceptionale.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Ramonella, inainte sa-ti spun ce cred eu ca ai avea( pentru ca seamana izbitor cu ce am eu, de 3 ani incoace), spune-mi te rog daca ai peste 30 ani si daca ai folosit timp indelungat anticonceptionale.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!



Am 27 de ani.Anticonceptionale am luat 2 ani de zile.Le-am intrerupt acum 1 an.Si nu mai iau acuma si nici nu am degand sa mai iau vreodata.In primul an cand mi-a aparut,eram in clasa a 6-a.Apoi cam prin anul 2 de facultate,apoi acum 3 ani si acuma.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Te-am intrebat pentru ca mai stiu o persoana care sufera de acelasi lucru (am ajuns la acelasi doctor) si aveam in comun treaba asta. Folosisem anticonceptionale timp indelungat si aveam peste 30 ani, ne-au aparut la cateva luni ( 2-4) dupa intreruperea anticonceptionalelor. Aveam si antecedente, adica manifestari alergice cu diverse ocazii (medicamente, mancare,etc). Incearca sa faci o testare la progesteron.
In orice caz, tine o evidenta a zilelor in care apar manifestarile in paralel cu zilele scurse de la CM. Daca apar in zilele 19-21 de la prima zi de CM asta e.
Eu ma confrunt cu aceasta problema din 15.01.2005, am fost la diferite spitale pentru fel si fel de analize, simptomele nu dispareau decat la doze mari de cortizon si reapareau daca scadeam doza, indiferent de ce mancam sau ce imbracam. O fata de pe forum "Paflo" mi-a trimis niste studii (o sa le caut si o sa ti le trimit) facute in America, concluzia era "alergie la progesteron". Din pacate eu aici nu am gasit un doctor care sa fi citit astfel de studii facute de mai bine de 10 ani, doar ca Cantacuzino am gasit o dr. care a mai avut o pacienta cu o astfel de alergie " care avea legatura cu CM", dar era la o pacienat care intra in menopauza.
Si totusi uite ce am gasit: " DERMATITA ALERGICA
Atopia este cosiderata ca o predispozitie ereditara pentru formarea anticorpilor de tip imunoglobuline E (ig E), in urma interventiei alergenilor din mediul inconjurator.
Etiologie. Cauza frecventa a bolii este inhalarea unor alergeni cum sunt: polenul copacilor, al buruienilor, al fanului, ierbii, prafului din casa, sporii de miceti si praful din mainele din bumbac. Dintre alergenii intrinseci, estrogenii si progesteronul sunt adesea citati ca hormoni care contribuie la declansarea reactiei alergice. Endo si ectoparazitii determina de asemenea manifestari alergice.
Patogeneza. La interventia unui alergen apare o reactie de hipersensibilizare de tip I. Aceasta reactie se declanseaza la primul contact cu alergenul si este o reactie de tip umoral, asociata cu fixarea imunoglobulinelor E (Ig E) pe suprafata mastocitelor si a bazofilelor, determinand degranularea acestora si eliberarea de mediatori chimici."
numai ca asta este de pe ".e-veterinar.ro"

Uite mai jos diverse studii si articole pe aceasta tema:

"Structura C.O.

- structura chimic#462; a hormonilor a fost īn a#351;a m#462;sur#462; schimbat#462; īncāt s#462; se ating#462; efectul maxim al acestora , atāt contraceptiv cāt #351;i abortiv ;
- astfel se utilizeaz#462; hormoni cu o structur#462; diferit#462; de cea a hormonilor naturali ;
- hormonii naturali se inactiveaz#462; rapid īn organism, elimināndu-se astfel orice cantitate suplimentar#462; a lor din organism īn timp de 24 de ore ;
- hormonii sintetici au un metabolism modificat, nefiind inactiva#355;i īn īntregime #351;i īntr-un interval scurt de timp de organism, stocāndu-se astfel īn ficat #351;i ac#355;ionānd vreme īndelungat#462; ; īn acest fel se explic#462; de ce #351;i dup#462; īntreruperea consumului lor, reac#355;iile secundare continu#462; s#462; existe, motiv ce a īngrijorat pe medici dar nu suficient īncāt s#462; se sisteze de tot acest toxic « medicament ».

Ac#355;iunea C.O.

A.) Efectul contraceptiv :
- blocheaz#462; secre#355;ia hormonilor ( din creer) care induc ovula#355;ia, ca urmare este anulat#462; ovula#355;ia,
- inhibi#355;ia ovula#355;iei se realizeaz#462; numai cu cantit#462;#355;i mari de progesteron, rām#462;ne totu#351;i o mare rat#462; de e#351;ec, īn aceste cazuri avānd loc ovula#355;ia; cantitatea mare de progesteron are ca efect cre#351;terea reac#355;iilor secundare;
- combinarea celor doi hormoni ( progesterton cu estrogen) nu a sc#462;zut efectele secundare deoarece se sumeaz#462; #351;i cele provocate de c#462;tre estrogen
2.) Efecte asupra metabolismului :

- a.) metabolismul lipidelor : cre#351;te colesterolul #351;i frac#355;iunile lipidice care se vor depune pe vasele sanguine ( artere), favorizānd apari#355;ia aterosclerozei; riscul dislipidemiilor este crescut īn special de c#462;tre folosirea estrogenilor ; de aceea s-a scāzut mereu doza lor ajungāndu-se īn cele din urm#462; la micropilula dar aceasta va avea īn consecin#355;#462; un efect contraceptiv tot mai mic, neīmpiedicānd ovula#355;ia, iar efectul abortiv r#462;māne principalul ei efect prin modific#462;rile pe care le induce la nivelul mucoasei uterine, f#462;cānd improprie nida#355;ia ;
- b.) metabolismul glucidic : scade toleran#355;a la glucoz#462;, atāt la femeile s#462;n#462;toase cāt #351;i la cele cu predispozi#355;ie pentru diabet; astfel cre#351;te glicemia diminea#355;a sau dup#462; māncare; frecven#355;a apari#355;iei unui diabet clinic dup#462; administrarea estroprogestativelor este apreciat#462; ca fiind īntre 3,5-4%;

3.) Sistemul endocrin #351;i aparatul genital:

- inhibi#355;ia ovula#355;iei prin blocarea secre#355;iei hipotalamo-hipofizare de c#462;tre estrogeni #351;i progesteron , ca urmare nu va mai avea loc ovula#355;ia, cu sau f#462;r#462; menstrua#355;ie;
- favorizeaz#462; uneori apari#355;ia chisturilor foliculare ;
- efectul hormonilor la nivelul ovarului este complex, plecānd de la blocarea total#462; a func#355;iei ovariene #351;i anovula#355;ie pān#462; la o activitate apropiat#462; de cea de normal ; astfel efectul hormonilor asupra organelor genitale #351;i a īntregului sistem endocrin trebuie privit ca o īnsumare a ac#355;iunii hormonilor sexoizi exogeni( pilula) #351;i a celor endogeni( secreta#355;i de c#462;tre ovare); īn consecin#355;#462; apar tulbur#462;ri de ciclu menstrual, mai ales dup#462; oprirea contraceptivelor: fie un flux menstrual sc#462;zut datorit#462; atrofiei mucoasei uterine, fie o cre#351;tere a fluxului menstrual ; tocmai asta reprezint#462; o nou#462; capcan#462; pentru tinere: sunt nevoite s#462; reia consumul de C.O pentru a evita hemoragiile care apari frecvent; astfel se formeaz#462; un cerc vicios #351;i īn momentul cānd tān#462;ra ī#351;i dore#351;te copii se afl#462; īn situa#355;ia uneori de a nu mai putea r#462;māne īns#462;rcinat#462;; efectul sterilizant al C.O a fost demonstrat , mai ales dup#462; 5 ani de consum de CO, dar apare frecvent #351;i doar dup#462; un an de consum;
- hormonii estrogeni #351;i progestativi stimuleaz#462; sinteza de hormoni tiroidieni, favorizānd apari#355;ia uneori a unui hipertiroidism ;
5.) Pielea #351;i fanerele :

- la nivelul pielii pot produce eczeme, urticarie, edem alergic ( din cauza estrogenilor), apari#355;ia p#462;rului īn exces, transpira#355;ii abundente ( din cauza progesteronului) , acnee, herpes #351;i boli autoimune precum lupus eritematos cutanat, porfirie cutanat#462;, etc.( produse de ambii hormoni).

6.) Organe de sim#355; ( ochiul) :

- dezlipirea de retin#462; cu orbire este o complica#355;ie major#462; datorat#462; trombembolismului vaselor retiniene ;

7.) Sistemul imunitar :

- scade ap#462;rarea organismului la infec#355;ii precum #351;i a bolilor autoimune, deci organismul reac#355;ioneaz#462; īmpotriva unor structuri proprii ( Lupus eritematos, etc.).


8.) Sistemul hepatobiliar :

- ficatul prelucrez#462; #351;i stocheaz#462; hormonii iar printr-o acumulare exesiv#462; de estrogen #351;i progesteron ( ! ) este lezat ficatul, provocānd diferite tulbur#462;ri īn func#355;ia hepatic#462; ;
- se constat#462; un efect toxic al estrogenului pe un teren genetic determinat ;
- cea mai frecvent#462; manifestare a disfunc#355;iei hepatice este icterul , īnso#355;it de mānc#462;rime ;
- litiaza biliar#462; este favorizat#462; de hormoni datorit#462; īn special a cre#351;terii con#355;inutului bilei īn colesterol ;
- hepatita cronic#462; asimptomatic#462; poate fi agravat#462; de CO, devenind activ#462; #351;i evoluānd spre ciroz#462; iar hepatita viral#462; acut#462; poate fi de asemenea agravat#462; ;
- adenomul hepatic ( tumor#462; benign#462; de ficat);


9.) Aparatul urinar :

- infec#355;ia urinar#462; apare cu o frecven#355;#462; mai mare, īn special candidoza prin modific#462;rile pH-ului ;

10.) Cancerul :

- favorizeaz#462; apari#355;ia cancerului de sān, de col uterin , de ficat #351;i de piele . ;
- apari#355;ia cancerului este favorizat#462; de na#351;teri la vārsta de peste 35 de ani, la cele cu avorturi multe, la femeile care au folosit timp īndelungat CO ( 8-10 ani ! ), inclusiv la cele care au consumat CO la vārsta de peste 35 ani ;"

aste este de pe " AVORT.RO", ai putea avea impresia ca face parte dintr-o campanie "anticonceptionale", dar am ajuns sa cunosc o doctorita care a facut pete pe retina din cauza anticonceptionalelor. La fel, nu se simteau imbunatatiri decat la doze mari de cortizon, dar care la randul lor au mai multe efecte negative.
si uite aici ce am mai primit pe tema asta:

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=509283
http://www.thedoctorsdoctor.com/diseases/autoimmune_progesterone_dermatitis.htm
http://www.thedoctorsdoctor.com/diseases/autoimmune_progesterone_dermatitis.htm

sper sa-ti fie de folos


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Copil fiind am avut tot timpul alergii.

Dupa varsta de 15 ani mi-a mai aparut in facultate ... exact cum spui si tu in anul 2...deci pe oarecare stres.
Apoi mi-a mai aparut in primul an de cand am nascut...deci tot un pic de stres si tot ca tine.

Mie imi trece de la calciu. Cel mai eficient este clorocalcinul...

Mergi la inceput