URTICARIE urata pe tot corpul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

dicirstea multumesc mult de tot.Foarte interesant ce ai scris tu acolo.Daca ma gandesc bine,acum o luna am intrerupt anticonceptionalele,pentru ca le-am luat 3 luni,pentru reglarea menstruatiei.Si acum 3 ani luam anticonceptionale,atunci cand mi-a aparut.Dar in facultate si in clasa a 6-a nu am luat.Habar n-am care ar fi cauza.Stiu ca la inceputul sarcinii,si inainte cu 3 luni,am luat Duphaston.Care este progesteron.Atunci nu am avut nimic.
Ce am mai observat eu,in perioadele cand am aceasta urticarie,daca iau ceva medicament pentru durere,gen nurofel,algocalmin,sau chiar paracetamol,ma umflu foarte tare,mai ales la buza si ochi.Odata chiar am ajuns la urgenta...Chiar mi-a zis acum o dermatoloaga ca sa nu iau astfel de medicamente ca-mi agraveaza situatia.
Oricum stiu ca anticonceptionalele fac foarte mult rau si ceea ce scriu astia pe avort.ro nu sunt baliverne.Toate se vor vedea in timp...
Am fost miercuri la Tg Mures la un parazitolog,luni am rezultatul.El a spus ca sigur am ceva paraziti si aceia imi provoaca urticaria.Sunt foarte greu de depistat si cica acest doctor are metodele lui si isi da foarte mult interes si ii gaseste.Multa lume care astepta la el a zis ca e f bun.Va dati seama ca am ajuns eu din Cluj la el.Sa speram ca asta va fi cauza.
Am mai scris pe un forum specializat in alergii si mi-a zis un doctor ca 80-90% din urticarii nu au nici o cauza...eu asta nu prea o cred sau nu vreau sa cred...ceva ceva tot le provoaca,dar e greu de gasit motivul.

filofteia poate ca e umpic si de la stres,dar eu nu sunt o persoana care se streseaza,sau nu imi dau eu seama poate.Sa zicem mai mult oboseala,si asta ar fi o cauza.
Si eu luam calciu,dar dinala efervescent,dar daca zici tu ca e mai bun ala,o sa-mi iau si eu.Parca calciu iti baga si in vena atunci cand esti in pericol de soc anafilactic,nu???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Asta cu "fara cauza" am auzit-o si eu, si tot de la cineva care insista ca am viermelusi. Desi am facut frecvent analize, si la cabinete particulare si la diverse spitale ( Colentina, Matei Blas, Militar, Giulesti, Dr. Longin Popescu) am luat si tratament medicamentos si din cel naturist (usturoi, dovleac) tot pe principiul "am, dar nu se vad la analize".
Iar stresul afecteaza ficatul si glanda tiroida. O disfuctie a glandei tiroide ( in special hipotiroidia) duce la o proasta absorbtie a calciului in organism.
Numai ca in faza aceasta a urticariei poti sa inghiti o cisterna de calciu, ca nu se intampla nimic. Trebuie sa vezi cum arata ca sa stii despre ce vorbesc. E de neimaginat. In februarie 2005 am ajuns la urgenta (apoi m-au trimis la Matei Bals) cu edem Quinke si cu o eruptie pe corp generalizata, de se cruceau doctorii din camera de garda, iar cand m-au internat veneau ca la pelerinaj sa ma studieze.

Si eu am luat anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei. Faptul ca ti-a aparut in clasa a 6-a nu inseamna nimic. Daca ai citit studiile ai vazut ca a aparut si la o fata de 12 ani. E vorba de ovulatie.


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Am fost dimineata si mi-am mai facut niste analize.Maine le am si pe cele de la Targu Mures,pentru paraziti...sa speram ca iese ceva...daca nu,continuam cercetarile...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Am giardzia,lamblii si oxiuri...ce scarbos...



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

maaama, de toate ai... Ai scapat ceva?

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

maaama, de toate ai... Ai scapat ceva?

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!



Limbricii...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marushea spune:

Buna fetelor!
Am si eu o problema asemnatoare cu a voastra...
Am urtticarie, si cred ca a inceput sami iasa dupa ce am facut pauza de anticonceptionale, am ajuns la aceasta cocluzie dupa ce am urmarit discutia voastra. Am renuntat la pilule caci mi se umflau sanii ca doau baloane si nu mai puteam suporta, si am dat de alta, bube. Mam chinuit, cat mam chinuit si am ajuns la dermatolog, care mia dat un tratament pt 3 luni fara intrerupere, in urma caruia miau disparut bubele, dar cred ca pt faptulca iar am inceput sa iau anticonceptionale,in urma sfatului medicului, ca mia zis sa rabd cu sanii si sa iau pastile... In fine, leam intrerupt si de aceasta data, pt ca vreau sa fac un bebe, sia cuma sunt cam la 4 luni de pauza de la pastile si mia aparut iar urticaria. el mai grav este ca am ajuns sa mananc in rate, adica nu mananc orice, pt ca me iese bube, si sunt la ceva mia rau decat dieta, daca mananc pate, prajituri... gata mai bine ma las. Am incercat si cortizon si sunt alergica cred, ca mia fost asa de rau, aveam febra miera rau, si nu lam mai facut, chiar adca se zice ca este ceva usor, cal fac si bebelusii, organismul meu nu la suportat.Medicul mia mai dat de facut niste analize, dar nu leam facut daca imi trecuse, acuma ma cam bate gandul sa le fac, voi ce spuneti?
Voi ce ati facut, ca eu nustiu ce sa zic, mam saturat de mancarimi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tsunami spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Am giardzia,lamblii si oxiuri...ce scarbos...



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)




Saluti Ramo, salutare tuturor !
Cum sa scriu eu asta..si eu o alergie urata (acum 6 ani mi s'a intamplat pentru prima data, se pare ca a recidivat) si tot cautand informatii despre ea, am dat intamplator peste ce ai povestit tu pe acest forum.
As vrea sa te intreb ceva, dupa ce ai trecut de analize si medicamentatie, ce ai primit de la mures (am auzit si eu de doctorul Fazacas) si din ce ai primit, iei toate medicamentele si doar pe acelea ? Ti'au spus oare sa ti si vreun regim alimentar ? Ce fel de regim ?
Si cel mai important, acum, dupa atatea zile, cum te simti ?
Iti multumesc anticipat !

Mergi la inceput