Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

OLI - Si bebelul meu saliveaza pana jos pe podea, isi baga mainile in gura pana are senzatie de voma, se zgarie zilnic orice fac cu unghiile...

Kytana - pe mine m-a avertizat ginecoloaga la controlul de 6 saptamani ca nu voi avea chef, ca e normal sa fie asa bla bla dar eu cred ca depinde ce persoana, de cat de solicitata si obosita este etc
Si mie mi s-a zis sa nu fac sport pana alaptez.

Pe mine alaptatul m-a slabit mai tare decat inainte de sarcina; toti pantalonii curg de pe mine si mananc bine. Pielea de pe burta o rezolv cu masaj; merg de 2 ori pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Vreau sa va spun ca maine facem 4 luni si deja avem un dintisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am revenit...

Kytana nu mi-a venit nimic si nici nu vreau. Ma simt bine asa. La D a venit la 8 luni cand am rarit alaptatul. Stiu ca nu se recomanda sportul in alaptare, scade lactatia. E normal sa nu ai chef cand esti stresata si nu ai timp de nimic. Asa eram si eu la D, numai cu gandul la el si nimic nu-mi tihnea. Acum parca nu ma recunosc nici eu, ma vedeam mai stresata cu 2 copii... ai sa vezi si tu ca la al 2-lea nu mai esti asa. D e plecat la bunici de ieri, mi-e asa greu fara el dar ei il mai scot in oras, eu pe vremea asta nu reusesc.

Corina te felicit pt curajul de a alapta din nou. Doamne Ajuta sa reusesti, iti tin pumnii. Tre sa storci cat mai mult sa cresti productia.

Stella nu te supara ca ma bag, dar eu nu i-as da Eurespal la nevoie, din cate stiu eu se face tratament cu el, altfel nu are nici un efect. Daca asa ti-a dat dr, el stie mai bine. Tocmai ma cert cu sotul ca mai ia cate un comprimat cand isi aduce aminte si nu-i mai trece tusea.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am citit si eu despre sport si ca slabitul brusc face ca toxinele respective sa treaca in lapte. Nu va imaginati ca alerg mult, cam 300m sincer, cat sa simt ca imi misc picioarele. Alimentatia nu o reduc, pap sanatos, beau mai multe lichide, doar dulciurile in exces le scot. Pe de alta parte, acum vreo saptamana inainte de a ma apuca de alergat m-a luat o ameteala intr-o zi si cum bag ceva dulce imi trece, deci mai bine ma apuc de briose si clatite in casa
?
Oare merge sa le indulcesc cu miere? Sau sa folosesc mai bine zahar brun? Ce ziceti?

Oau, un dintisooor!! Felicitari Miro!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, ai vreo reteta anume?
Safe feederul este un dispozitiv in care pui fructe sau legume moi si bebe molfaie plasa respectiva, prin care iese suc sau pulpa fina. Da cautare pe Google: baby safe feeder sa vezi cum arata.

Ma bucur ca sunt utile linkurile. Si mie mi-au placut. Sunt parerile unor mamici destul de informate. Interesant ce zic despre cereale.

Wow, deja un dintisor! Felicitari! Cum s-a comportat bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara fetelor,
Stella, eu l-am scos pe Paul afara si cand erau sub zero grade, daca e sa il scoti numai cand sunt peste 10 atunci ar trebui sa nu mai iesi cu el pana in martie. Eu il scot afara si cand e mai frig, daca nu e vant, ceata sau ploaie nu imi fac griji.
Mirabela, si la noi a fost viscol mare. S-a mai domolit acum dar e frig inca, trece ea si iarna asta Nu imi e asa groaza de ian si feb cat de martie cand aici in zona noastra e ploaie vant si ceata. Daca va amintiti bine anul trecut de Florii am avut zapada serioasa. Chiar cu o zi inainte curatasem curtea, plantasem trandafiri, sotul semanase gazonul si duminica ....tanana... a nins ca in povesti.
Anaomaria, sa ai un timp frumos si relaxant la munte.
Mirabela, mie imi place ideea cu tabelul #61514;. Multumim ca te oferi sa te ocupi de asta.
Andreea, si Paul face cam la 2-3 zile in ultimul timp. Am sa incerc sa beau si eu mai multa apa. Prune uscate mananc din prima saptamana de dupa nastere ca eu am probleme cu constipatia.
Olivia, multumim de link-uri, le citesc si eu de pe vremea sarcinii #61514;.
Iulia, poate ne spui si noua exact ce contine carnetelul tau rosu, ca si eu ma gandeam sa ii fac un fel de evidenta a progreselor si restul. Cand era Daria mica aveam probleme cu ea ca tot facea bronsite asmatiforme si am ajuns la o dr care se apropia de pensie dar era super riguroasa si atenta la detalii. De fiecare data cand mergeam la consultatie (am mers aproape jumatate de an lunar la ea) se uita in „condica” ei sa vada ce si-a notat de la vizitele trecute, isi nota tratamentul pe care mi-l dadea si aveam si eu un carnet in care imi scria ce si cum sa ii dau, plus reteta pe care mi-o dadea. Chiar simteam ca merita banii pe care ii plateam, nu era expeditiva. Tare mi-a placut de ea.
Iulia, nu esti de pe alta planeta #61514;.
Eu nu zic nimic de kg, mi-e ciuda ca de cand am nascut si pana acum m-am ingrasat 4 kg. Eram sigura ca ce nu am luat in sarcina iau in alaptare. Dar nici nu am avut limita la unele altele.
Iulia, tu nu ai nascut cu ceza? Poti sa alergi?
Olivia, si Paul baga degetele si manuta in gura la greu. Intr-o zi era cu degetul mare in gurita si cu celelalte degete indreptate spre frunte si 2 dintre ele erau in nas, unul in fiecare nara. Normal ca il deranja la respirat dar nu isi dadea seama ca e din cauza lui si era asa nervos, am ras de el si ne-am distrat. Chiar e iritat la gurita de atata umezeala chiar daca il sterg mereu.
Iulia, totul e mai scump la noi si nu neaparat din cauza transportului,ca doar nu vin fiecare separat. Eu cred ca putin ne iau de fraieri. Acelasi principiu ca si la reduceri. In toate tarike civilizate reducerile sunt reduceri, in Ro e mai mult pacaleala si praf in ochi. Cand am fost in UK in 2010, cu 100 de lire am cumparat o grama de haine pentru fete si pentru mine din PRIMARK. In Ro as fi iesit din magazin cu o sacosica. Mie inca nu mi-a venit ciclul, yuhuuuu.
Olivia, si Paul e chel la ceafa iar in frunte si in crestet are numai parul cel nou iesit, ceea ce a avut la nastere i-a cazut aproape in totalitate.
Mira, waw, deja un dintisor? La Multe Luni inainte! Cum a fost cu dintele, a fost marait? A facut febra?
Ce e si cu vremurile astea. Cand erau parintii mei copii aveau si ei safe feeder, numai ca se numea tzoanca haha. Imi povestea mama ca bunica le punea in tifon mamaliga cu zahar, lega ca o punguta cu doi bani si copiii sugeau tifonul ala.
Am scris mult dar nu mai am rabdare sa recitesc si sa corectez. Treceti cu vederea daca am scris aiurea.
Sa avem o noapte usoara!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna
a fost super naspa pana a iesit dintisorul nu stiam ce are cand il puneam la san sa il alaptez efectiv urla , i-am facut un biberon de lapte a refuzat si biberonul nu stiam ce are am crezut ca are ceva pe limbuta i-am dat de cateva ori cu glicerina, m-am gandit ca are rosu in gat si imi zice cineva sa ii pun mana pe gingie nu ma lasa plangea rau si am inceput sa ii dau lapte cu seringa si sambata dimineata am vazut dintisorul, i-am dat cu calgel pe gingie si nurofen.
Nu a facut febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu laptele care il mulg noaptea cand numai pot (nu e tot timpul) il dau baiatului dimineata. Nu vreau sa congelez dar nici sa-l arunc. Stiu ce zic batranii dar asa mi-a venit mie bine asa am facut.
prima data cand i-am dat l-am intrebat...e bun mami?
la care el a raspuns...hmmm ciocolata cu lapte
iar eu in gandul meu...te cred si eu la cat dulce mananc.
Nici eu nu am slabit...nici nu m-am ingrasat...67 kg de cand am venit acasa.
Bebelina mea a inceput si ea sa faca ploicica si isi baga manutele in gura... e super haioasa ca le plescaie si o aud prin somn. Stiu sigur acum cand ii e foame...
Azi a varsat iar...nu in jet dar rau... parca tot ce a mancat. Pana la urma m-am dus si i-am facut 30 ml lp AR. Numai vroiam sa-i dau deloc dar se pare ca altfel e jale. Mi se rupe sufletul cand o vad ca varsa...si asa mult...
Nu ii dau decat dimineata si seara dar azi am zis sa nu ii dau deloc sa vad cum mai e. A fost bine toata ziua dar seara ...jale!
Cum i-am dat nu a mai varsat... asta e. oricum imi facusem stocul de cateva cuti de humana AR. Multumesc Olivette pt site-ul cu farmacia aia. Am uitat sa-ti spun ca am luat de acolo cateva cuti. diferenta de pret ...cam la 3 cuti una venea gratis.
Bebelina mea avea sapt trecuta vineri cand i-am facut vaccinul de 2 luni 5,200 kg si 57 cm. I-am facut vaccinul mai tarziu. Am refuzat inainte de Craciun ca inca mai avea muci si nu am vrut...am mai lasato sa-si mai revina chiar daca au fost doar muci.
Daca vreti puteti sa ma bagati si pe mine in tabel.
Isi tine capul dar inca nu se intoarce de pe o parte pe alta...baiatul la varsta asta se intorcea de mult...peste o sapt facem 3 luni.
Ma duc si eu la nani ca am terminat mancare... o noapte linistita si odihnitoare tuturor!
Asta e baiatul la 3 luni. Nu stiu daca ma credeti dar inca nu am poze cu fata pe laptop. Oricum e mult mai micuta.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Mai suntem si noi pe aici. Suntem bine, crestem si ne facem tot mai vorbareata. Am facut si noi rapel la 4 luni, Infarix Penta, fara incidente dupa. Are 6200 g / 61 cm. De ceva timp e mai linistita, doarme mai bine noaptea. Inca se trezeste de 2-3-4 ori, dar se frichine putin, mananca si face nani iar. Peste zi o las singura cat vrea ea sa stea, se joaca la carusel sau cu jucariie sau pur si simplu sta cu degetelul in gurita si se uita pe pereti. Cand are chef de mami, ma striga (adica porunceste ) si ma duc s-o distrez cu ciupituri, muscaturi, pupaceala, cantece, gadilaturi... un arsenal intreg de rasfat. Baleste mult si des, dar nu vad nimic in gurita. Rade tare si des. Aseara m-a luat plansul pentru ca era la taica-su in brate, in pat, s-a intors catre mine, m-a studiat si apoi mi-a zambit bucuroasa. Bebe meu stie cine sunt si e fericita ca ma vede

Voi ce nr de scutece folositi? Noi eram la pampers premium care nr 3, dar mi se pare ca i-au ramas mici, aseara s-a manjit pana pe spate. I-am pus azi-noapte un nr 4 si totul a fost ok.
Va pun o poza cu dragoanca devorand broscuta

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mira felicitari pt dintzuc!

Ela banuiesc ca o pui dupa masa in plan inclinat, nu? Si nu ma refer aici la patut ci intr-un scaun ceva, eu il puneam in scaunul de masina unde pusesem o salteluta sa nu stea rau cu spatele. Si a fost ok, macar 20 min il lasam asa dupa ce ragaia. Am mai auzit ca depinde de ce mananca mama, gen chestii care provoaca aciditate sau pur si simplu pana se maturizeaza sficterul ala la stomacel.

Ieri i-am dat sa pape semiadormit, asa a acceptat sanul stang, l-am leganat putin in brate cu suzeta - o accepta mai nou - si apoi a supt fara probleme. Acum la fel, asta e, ce sa facem, i-o trece nazurile astea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput