Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pfuuui, da' ce ati mai scris!

Ela, o sa fiu atenta la parul de pe langa urechi sa vad daca ala o deranjeaza. Azi cand sugea i-am tot aranjat parul frumos dupa ureche sa nu o gadile cumva.
Mirabela, e posibil sa fie si ce zici tu, ea tot are pielea uscata in spatele urechii. Ii dadeam cu galbenele, dar in ultimul timp am cam uitat. M-am uitat acum si are o mica portiune mai uscata. I-am dat cu crema, sa vedem daca mai face asa.

Si ea ma "bate" cand suge, nu ma deranjeaza, dar cand incepe sa-si dea peste ureche, mai ales ca doar la dreapta face asa, ma gandeam ca o deranjeaza ceva pe-acolo. Sotul zicea ca e miscare necontrolata, dar nu cred, pentru ca a gadilat-o cu mana lui si imediat a inceput sa dea si ea, deci identifica faptul ca in locul acela o deranja ceva.

Ela, si eu am avut duminica niste dureri de cap groaznice, la fiecare miscare parca imi crapa capul. Dar mi-au trecut, a doua zi nu mai aveam nimic.

Andreea, cum a reusit Andreiutzul sa raceasca? Si Maya stranuta de cateva ori pe zi, si ma tot intreb si eu: o fi racit, i-o fi frig? Dar vad ca alte simptome nu are asa ca ... o iau si eu ca e normal. Eu de exemplu stranut la frig si d-asta ma intreb daca nu ii este si ei.

La noi iar baga astia caldura ca la balamuc. Se faceau 26 de grade in camera. I-am zis sotului sa opreasca caloriferul ca ne sufocam acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stelutz, ce bine a dormit Matei! Ca sa nu mai zis de tine Oana, ca Sophia e fetita model cu somnul!

Carina, si eu stiu la fel, ca pana la 1 an laptele este de baza. Mancarica este doar asa de forma, sa se obisnuiasca cu ea, dar nu sa-i inlocuiasca mesele. Are dreptate Oana, mai bine ii dai lp decat mancare solida.

Oana, mi s-au parut foarte logice argumentele tale legate de scaunele de masa. Chiar m-am uitat si eu la cel de la Ikea primit la botez (este cutia nedesfacuta), ca aveam impresia ca este patrat, dar vad ca are picioarele in trapez, deci pare a fi ok.

Lingurie de silicon am 2, cred ca momentan imi ajung. Chiar ma gandeam ca Maya de al inceput a fost foarte receptiva la lingurita. Azi de exmeplu i-am dat niste picaturi si a deschis gurita mare si imi tineam mana cu manuta ei. Sunt curioasa cu mancarea cum va fi.

Boluri o sa iau si eu din plastic, fara BPA, tot in ideea ca sigur o sa dea cu ele pe jos si sa nu stau toata ziua sa adun cioburi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici mamici!
oli nu stiu ce-a avut..gingiile nu-s umflate, in schimb n-a facut kk de 2 zile...azi i-am facut clisma si s-a linistit..acuma doarme, sa vad cat..cand plange tare ii dau si gripe sau bonisan..am facut ceai de musetel si-o sa-i prepar lp-ul cu ceai in loc de apa..merci de bloguri!
norma ma bucur ca aduci vesti bune..
andreea sanatate mlta lui bebe andrei..fetele tre' s-avem grija, cica vine gripa..
ela si eu sunt de-acord cu oana, mai bine uneori cate un borcanel bio decat un piure din chestiile alea fara gust din supermarketuri..
ce-i safe feeder-ul? tre' sa caut..
kytana si eu citisem ca nu-i bine de congelat papa, isi pierde toti nutrientii...facuta pentru 2 zile, azi si maine si tinuta la frigider..gatita la abur e mai ok, ca-si pastreaza vitaminele, dar e gustul mai pregnant decat daca le fierbem..si s-ar putea sa le refuze bebe..ce fain c-ai slabit! eu m-am ingrasat de sarbatori, mi iar burta mare si tare, zici ca-s in luna a sasea..
ana distractie placuta la munte!
mirabela, oli merci de informatiile despre supica..dar ce supica e aia in care fierbi un morcov??..eu n-as manca-o
am fost la o prietena si mi-a dat scaunel de masuta bebe si premerator...nu stiu daca o sa folosesc premergatorul, ea mi-a spus c-a ajutat-o uneori..vreau sa-ncerc sa alaptez din nou, mai mult, sa-mi refac lactatia..am primit reteta si vreau sa-ncerc...mi s-a spus ca va fi o munca titanica si greu si in timp, dar musai vreau sa-ncerc..
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, de tot de lp nu stiu daca o sa scap. Eu am luat pastilele mai mult in ideea ca macar sa ramanem la cantitatea asta de lp, sa nu o crestem si vad ca efectul a fost mai mult decat imbucurator. De exemplu azi pana la ora asta nu i-am dat deloc lp.
Ieri la 17.00 i-am dat primul bibe si apoi pe cel seara, dar a vomitat dupa el de cateva ori de mi-a zis al meu ca bagam prea mult in ea. Pai daca l-a baut, eu ce era sa fac? Am presupus si eu ca ii era foame... Si toata noapte s-a trezit ceas din 2 in 2 ore.

Legat de greutate, eu nici nu am incercat macar pantalonii de dinainte de sarcina, ca stiu sigur ca nu o sa ma incapa si atunci de ce sa o fac? Mi-e bine asa ca stiu ca cea mai importanta este bebelina si lapticul pentru ea, asa ca bag in mine pana nu mai pot, ma bucur ca nu ma ingras mai mult si o sa am eu timp destul sa slabesc.

Ana, distractie placuta la munte si la mama ta!

Mirabela, si Maya e toata ziua cu mainile in gura. Chiar ma amuza intr-o seara ca le baga asa adanc de mai avea putin si vomita. Se vedea ca o deranjeaza si ca le-a bagat prea adanc dupa cum se stramba, dar nu se lasa deloc. Eu i le scoteam, ea le baga din nou pana nu mai putea...
Si baleste la greu, chiat radeam cu sotul ca parca e un catelus. O tinem in brate si ii curg balele lant pana jos :))

Stela, mi se pare exagerat sa nu-l scoti decat de la 10 grade in sus. Eu am iesit eu Maya si la minus 2-3 grade de i se inrosiera obrajoii. N-am stat mult, 20 minute, dar totusi 10 grade e prea mult! Sa nu devina dupa aceea prea sensibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, Maya isi studiaza mainile, le baga in gura, duce jucariile si mainile noastre la gura, tine o jucarie si o zdrangane, se uita cand ii arat o jucarie care zornaie sau piuie sau mai stiu eu ce face, se intinde si apuca o jucarie daca i-o arat....
Aseara am gasit-o de 2 ori intoarsa in pat. Eu o lasam pe spate la carusel si cand ma intorceam ea era pe burta

Andreea, bine ca v-ati reglat. Despre Debridat auzisem si eu ca e cam nasol, de aceea nu am cumparat niciodata, cat de nasoi au fost colicii. Ziceai ca a stranutat de 3 ori de la 7? Pai Maya a stranutat de vreo 5 ori de cand tot sciu eu aici.

Mai are o dambla care ma imbolnaveste: cand se trezeste se zgarie cu mainile pe fata, si le baga in ochi...de-abia ii trece o zgarietura ca ii apare alta, cat de mici i-as taia eu unghiile

Azi primesc si eu carrierul. Abia astept! Se intalneste sotul diseara cu tatal Deliei.

Mirabela, mie imi place ideea cu fisierul. Tocmai ca voi face comparatii cu alti bebei, dar nu sunt genul care sa ma oftic, ca uite al meu cum e sau nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Oli, de otita am intrebat si eu cand am fost la doctorita de la Sanador si a zis ca nu iti poti da seama apasand urechiuta (sau pe langa) la un bebe daca are otita. La momentul respectiv si pingu mic isi cam dadea cu manuta si mi-a spus ca e normal, ca si le descopera. E posibil sa ii placa mai mult o urechiuta cum si pe mine ma "bate" numai cand sta la sanul stang si "canta", lucruri pe care la dreptul nu le face. Merci de situri, m-am apucat de lectura.

Legat de stranut, eu stranut mereu, nu de frig, ba de la lumina, ba de la vreun miros mai puternic iar pingu mic m-a mostenit, stranuta de cate 3-4 ori consecutiv ca si mine, de se sperie si el

Andreiuta, insanatosire grabnica bobocelului frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Corinuka, ce bine ca doarme Davidut Kaki nici pingu mic nu a facut de 3 zile, vad ca nu il deranjeaza in vreun fel. Iti tin pumnii cu alaptatul! Iti doresc multa rabdare si forta Sa ne tii la curent

Oli, abia astept sa ne spui cum se descurca cu carrier-ul. Eu de slabit cel mai probabil am slabit de stres, ca de mancat, bag in mine cu nemiluita. Si mai nou am si pofte de tot felul de cup cakes si muffins si ce mai fac astia pe aci de mi-au capiat simtul olfactiv...

Preturile la produsele de bebi sunt, culmea, mai ieftine aici decat in ro. Spre exemplu, scaunelul de la chicco despre care va intrebam, aici este in jur de 450 RON, iar in ro e cu reducere peste 600 RON. Mi se pare usor aberant mai ales ca in ro veniturile sunt mai mici decat in alte state ue. De ce oare or fi in ro mai scumpe?!

Stiu ca zicea Bobuletz la un moment dat de parti fara par. Are si pingu mic un loc la ceafa unde nu are perisor deloooc! Ma gandeam sa il fac samurai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia interesante linkurile, multumim! Am citit putin si m-a captat, o sa citesc cand am timp.

Oana stiu ce spui tu si asa este, insa cred ca mamicile de aici deja au inteles ca fiecare copil are ritmul lui si nu trebuie sa comparam copiii. Este pt. informarea noastra, ca si statistica.

Revin ca tre sa schimb un kk.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, un motiv pentru care sunt mai scumpe e tocmai ca sunt aduse din afara. Adica eu asa imi explic. De ex la Mothercare, preturile de aici sunt aproape duble. Nu se prea justifica, ca pana la urma nu aduce fiecare bluzita cu un transport separat, dar o explicatie e transportul.
Am incercat sa caut pe Bimbomarket scaunul ala Chicco. Acolo e 119euro, dar e 29 eur transportul.Deci ajunge cam tot cat e in Ro

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, si noi avem un carnetel de la Medicover in care pediatra trece lunar informatiile. Are si curbe de crestere si pot sa urmaresc daca Maya isi mentine curba ei.

Mie ciclul nu mi-a venit deloc. Sper sa nici nu vina prea curand.

De "sexi time" am avut chef cand am fost si eu mai odihnita si pitica a inceput sa doarma si fara mine.

Ai grija cu sportul. Citisem ca toxinele se elibereaza in lapte, de aceea eu evit sportul momentan (nici chef nu pot zice ca am prea mult)

Corina, mult succes cu alaptatul! Daca nu are efect ce incerci, poti lua si pastilele pe care le-am luat eu. La mine au functionat si nu le-am luat decat o saptamana, apoi le-am oprit.

Si Maya a chelit la ceafa. Ii cade parul la greu. Adun cu rola de 2-3 ori/zi din patut. Stiu ca am zis ca o sa o tund daca ajung aici, dar acum mi-e mila de ea sa o las cheala.

Mergi la inceput