Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 47 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 25, 22,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi





Tabel greutate/inaltime bobocei




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85

29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi
[left]
18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene, a_raluca

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, buna ideea cu cerealele seara ca sa doarma mai bine. Sper sa ajungem si noi sa nu ne mai trezim de cateva ori pe noapte.
Stiu ca sunt mai multe firme care produc borcanele si din cate am vazut mamicile recomanda Hipp si Organix parca, tocmai in ideea ca nu au nu stiu ce nenorociri in ele. Cele de la DM nu au sigur sare/zahar ca m-am uitat pe eticheta. Foarte bine ca ai scris ce NU trebuie sa contina borcanelele ca sa stim sa verificam, pentru atunci cand vom avea nevoie

Corina, nici eu nu stiu exact de ce ar fi ok sa-i dai zeama de la toate legumele, pt ca la solid se introduc pe rand. Ce mi se pare cam mult sunt cele 5 zile dintre fiecare aliment nou. Citisem prin mai multe locuri ca ar fi ok 2-3. Acum fiecare e liber sa faca cum vrea. Noi aici ne spunem idei si fiecare culege ce vrea din ele. Mie linkul acela mi se pare util pt ordinea alimentelor. Dar nu o sa las 5 zile, ci 3 si nu o sa-i dau zeama de la toate, ca doar nu trebuie sa-i dau din prima zi zeama. Mai pot sa astept pana gusra mai multe legume si atunci ii dau si zeama de la ele. Eu acum imi salvez informatii din diverse locuri si cand va fi sa incepem o sa aleg ce mi se pare mie ok din ce am citit. Am salvat si pozele Oanei, dar asta nu inseamna ca o sa respect tot ce scrie acolo-am vazut ca madame Culcer recomanda sa punem sare in piure. O sa sar peste acest pas cand ii voi face piureul. Multumim Oana ca ai cautat schema si ne-ai dat-o si noua.
Sau mai nou am citit ca banana se recomanda dupa 8 luni...
Stiti cum e, cate bordeie, atatea obiceie.

O mamica de la piersicute care sta in Germania si e la al doilea copil, zucea ca a participat la niste cursuri si acum fata de primul copil, recomanda cu totul altceva, s-au intors la ce faceau ai nostri si recomanda sa se inceapa diversificarea de la 4 luni...
Dupa cum ziceam si mai sus, informatiile sunt multe si contradictorii, avem de unde alege si fiecare face asa cum simte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, Corina Te-ai uitat sa vezi daca nu cumva are gingiutele umflate? Un motiv o avea mititelul de plange asa. Eu si acum cand o vad ca se screme si miorlaie, ii mai dau cate o lingurita de Gripe, Sab, Infacol sau ce mai am de colici si se linisteste.
Chiar, Andreea, ai incercat sa-i dai Bonisan? Citisem la unele mamici ca s-au reglat bebeii cu kk de la el si cica ar fi bun si pentru dintisori.

Mirabela, nu strica un control, dar eu i-as face si lui bb unul. Zici ca totusi ia sanul cand te asezi tu invers, deci problema pare a fi la el cand sta pe acea parte. Poate il doare ceva cand sta asa...

Eu ma tot gandesc daca Maya nu are vreo otita, ca atunci cand sta pe stanga, isi da cu mana peste urechea dreapta de m-a disperat si trebuie s-o tin de mana. Nu are febra, am apasat-o pe ureche si nu plange, dar isi da cu mana in ea intruna. Voi ce ziceti?

Multumim de capitol, Oana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu tocmai m-am intors de la ecografie mamara. Multumesc lui Dumnezeu ca e totul in regula. Eu voi incepe diversificarea cu zeama de cate o leguma tot la 3 zile si abia dupa cateva zile voi introduce piure. Ma pune pe ganduri chestia asta cu diverificarea la 4 luni: vad ca si in Anglia si in Germania se revine. Oare de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Olivette, vezi sa nu fie de la parul care sa o gadile pe la urechi. Eu asa am patit cu baiatul si pana mi-am dat seama i-am facut o mie de contrale.
Eu sunt cam terminata ... fata mea iar nu doarme ziua nici un pic. Are niste colici groaznici. O ia de la san si plange si se contracta toata mititica. Desi ii e foame nici sa manance numai poate.
pe mine m-a luat maseaua... si am si niste dureri de cap graznice. Cred ca iar m-a tras curentul.
Mie una nu imi plac borcanele. Am cumparat o data pt baiat ca imi era lene sa fac, mere cu pere. Si avea un gust de nisip.
Si am si o prietena care sta in ungaria si care a inceput cu borcanase, avea fi-su 3 ani si tot borcanase manca...nici un fel de mancare gatita. E misto cand e mic ca papa putin dar la 3 ani deja manca 3 borcane o data si nu se satura

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara!

La mine nu prea e buna.Dau din una in alta.A facut kk ax
i de 3 ori,slava Domnului,dar se pare ca mi-a racit.Sunt trista foc.A stranutat toata ziua, mucaieste si e fornait rau.Off: ((

Am intrat de pe tel.Revin mai tarziu sa vad ce ati scris.

Legat de borcanele cred ca sunt oky.Eu am increfere,iar de rezistat,rezista ca si zacusca din camara noastra.Probabil merge pe acelasi principiu.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara, mamici dragi!

Sper ca sunteti cu toatele bine, eu sunt in urma cu cititul, maine dimi imi beau laptele cu cacao cititindu-va si promit ca de acum o sa scriu si eu mai des. Matei a fost cumintel zilele astea, ieri am mutat in dormitor, am unit patul lui cu al nostru, ca sa nu mai fie nevoie sa ma ridic noaptea din pat sa-l pun in patul lui. Nu mai puteam, sunt asa buimaca in timpul noptii. In acest fel el doarme la el in patut dar aproape de mine. Nu stiu daca e datorita mutarii patului sau nu, dar azi noapte a dormit super, de la 9.30 la 12.30, apoi de la 12.50 la 5.10, iar trzirea finala la 7. Deci genial, doar doua treziri pt alaptat, dar sa vedem ce va fi la noapte. Acum e treaz, ceea ce e o alta premiera, ca nu era el asa activ la ora asta, se culca pana-n opt seara.

Va pup pe toate cu drag, s-aveti o noapte linistita cu putine treziri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce fac fetele? Eu astazi m-am tot uitat de scaune pt pingu mic, aveti vreo sugestie? O prietena a avut din acesta si e f multumita de el.

Pe Amazon sunt multe safe feeders si accesorii de pastrat si congelat mancarica. Dragi mamici cu puiuti mai mari, merita cumparat astfel de accesorii? Ati facut sa zicem vreun piure de legume mai mult si l-ati tinut la congelator/frigider si pt a doua zi?

Fug ca mi-au blocat cardul cand am vrut sa fac o plata online si astept pe fir la ING de imi vine acru...!!! Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

LA multi ani si bine v-am gasit in noul an!!!!!

La multi ani si celor care isi serbeaza azi onomastica!


La mine a fost tot mai greu cu intratul pe forum avand in vedere ca am stat acasa cu 2 copii. Azi mandra a inceput gradi asa ca poate o sa fiu putin mai libera.
Cate ceva am tot citit si eu dar nu am reusit sa citesc.
Vad ca se discuta tot mai mult de diversificare si sincer ma intereseaza si pe mine tot mai mult acest subiect. Pana nu demult ma gandeam sa incepem la 6 luni dar mi se pare ca am mai putin apte asa ca ma gandesc ca poate incepem pe la 4 luni si in loc sa ii tot dau suplimente de LP mai bine ii inlocuiesc o masa cu alimente solide.
Mai ales ca am citit si eu ca in Anglia si alte tari incepe sa se recomande iar diversificarea de la 4 luni.
Fetelor din Anglia, Kytana si Daniela, va rog sa ne tineti si pe noi la curent cu ce vi se spune acolo ca sunt tare curioasa.

Kytana, ca sa iti raspun la intrebare, noua nu ne-au fost de folos diversele ustensile pentru diversificare. Safe feederul nnu l-a putut folosi ca nu ii placea fetei, mancarea o pastram la frigi de pe o zi pe alta (eu facea mancare tot timpul pe 2 zile si a fost ok asa), diversele babetici din plastic i-au creat dermatita de contact fetei asa ca am folosit doar lingurita din aceea de plastic mai moale si rotunjit si aveam niste boluri frumoase din portelan pe care le-am preferat pentru ca nu imi plac cele din plastic (nu stiu cat BPA contin).

Noapte buna va doresc

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu nu ma grabesc cu diversificarea...are timp bebelina mea sa manance ce vrea ...o viata intreaga. la 6 luni. chiar daca varsa inca.
Cu bavetica aia de plastic... inchipuiti-va ca sunteti la coafor vara sa va vopsiti si va invasura coafeza in plasticul ala sa nu te murdaresti. mai stiti ce senzatie aiurea...cum curge apa pe tine de la plasticul ala si te gandesti ca nu se mai termina naiba o data? cam asa o sa fie pt bb la vara cu bavetica aia de gat.
de murdarit oricum se murdareste...si pe jos si pe tine si pe el...asta e la inceput...
Nu am folosit nici boluri de plastic. Numai sticla. Am cumparat o farfurie de la chicco. ii mai puneam diverse... un biscuite, pufuleti...etc sa manance singur.
Kytana, eu nu i-am dat nicidata baiatului mancare gatita si congelata. o data legumele isi pierd din proprietati prin procesare iar daca le mai bagi si la congelator...nu prea mai au nici o vitamina...
Pana la 1 an am gatit zilnic cate putin. Dupa 1 an cam pt 2 zile. De la 2 ani mananca ce mancam si noi. Gatesc cel mult pt 3 zile. Dupa 3 zile numai o mananca nimeni si merge direct la cos.


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetele

La multi ani pt Ioni si Ioane, chiar daca de acum e pentru ziua de ieri.

Andreea, de unde stii ca vine DM si in Iasi? Daca e asa, imi spui ce vrei si-ti cumpar si tie, ca eu sunt din Botosani si mai merg pe la mama sau trimit prin autobuz.

Si noi i-am cumparat fetitei mai mari o gramada de farfurii, cani, boluri, babetici etc, ca pana la urma sa-mi dau seama ca cel mai bine si mai sanatos e cu tacamuri de inox si farfurii de portelan. Nu mai folosesc deloc plastic, mai ales cand e vorba de alimentatia copiilor. Cu borcanel, am incercat si eu o data, dar nu i-a placut fetei. Si, sincer, cand am gustat, nu mi-a placut nici mie. Noi n-am avut probleme cu mancarea, nu mi-a refuzat nimic si nu facea figuri la masa. Acum, de cand a crescut si merge la gradinita si-i dau acolo tot felul de prostii, e mai complicat.

Oli, mult succes cu pastilutele. Eu am baut de 2 ori ceai de schinduf, dar am citit ca, creste si pofta de mancare si m-am cam descurajat. Eu mai am un pic si dau in depresie cand ma uit in oglinda, cred ca ajung la greutatea de cand eram insarcinata, chiar daca bb nu mai e in burtica. Oricum, daca scapi de tot de lp, imi iau si eu, sa stiu ca le-am incercat pe toate.

Fetele, noi vrem sa plecam maine cu fetele 3 zile la munte si apoi la mama Am un pic emotii cu zapada si frigul, dar sper sa fie bine, ca tare-mi doresc sa mai schimb peisajul.

Va pup pe toate si va imbratisez. Daca totul merge bine, voi lipsi vreo 2-3 sapt de pe forum, asa ca va citesc cand revin. Toate cele bune va doresc





Mergi la inceput