Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Despre RACELI vreau sa va spun parerea mea: racelile sunt provocate de virusi pe fondul scaderii sistemului imunitar slabit. Astfel nu din cauza frigului racim ci din cauza expunerii la virusi cu un sistem imunitar scazut. Sistemul imunitar scade intr-adevar la frig cum scade si la stress sau alimentatie defectuoasa, fara fructe/legume. Copiii carora nu le place la gradi racesc mai usor din cauza ca sunt stresati si le scade sistemul imunitar. Calirea se face prin expunere la tot felul de intemperii, adica nu tii copilul in casa pt ca se sensibilizeaza si atunci cand il scoti risti sa raceasca mai usor. Asta nu inseamna ca duci copilul cu un sistem imunitar in formare si fragil in zone cu n virusi pe metru patrat dar nici nu-l feresti de tot. Stiam ca un copil se imunizeaza dupa ce intra in contact cu vreo 200 virusi, sper sa nu gresesc nr lor. Cu cat intra mai repede in contact cu ei, cu atat el se va imuniza. De asta racesc des copiii la gradi, nu ca ar fi frig acolo. Cele cu al 2lea copil, deja cei mici racesc mai des dar vor fi imunizati mai repede, stiu mai multe cazuri cand cei mici n-au mai avut asa multe raceli la gradi pt ca cel mare ii aducea acasa si se obisnuia cu ei.

Ce nu e bine cand racim, luam repede simptomatice gen paracetamol, nurofen, etc. care nu fac decat sa ne scada simptomele, in loc sa lucram la sistemul imunitar cu vit C, fructe, legume crude, etc. Pt ca in prima faza infectia e virala (nu se ia antibiotic!) si apoi devine bacteriana (care se trateaza cu antibiotic) daca sistemul imunitar e slabit in continuare. Deci dam ceva sa lupte organismul sa nu facem infectie.

Virusii traiesc mai degraba la temperaturi mai mari si umezeala, gen 10-15 gr, e mediul lor si se imprastie mai usor. De asta gripa e in floare primavara si toamna sau cand se incalzeste afara si nu cand e ger. La ger e mai bine, racim mai putin, se stie asta.

Sa aveti grija dupa vaccinuri, copiii racesc mai usor pt ca sistemul lor imunitar e directionat catre virusii introdusi in corp de vaccin si ramane descoperita apararea la virusi/infectii. Noi asa am patit acum la 4 luni, virusul il aveam in casa de vreo 2 sapt. (eram toti raciti) si C a racit exact a doua zi dupa vaccin.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Va ziceam ieri ca nu vreau s-o las cheala? Ei bine, diseara cand vine tati cheliuta scrie pe noi! A facut azi kk si ce credeti ca avea in el? Fire de par! Si nu unul, nuuuu, 5!!! Si unul de-al meu de vreo 10 cm!
Am ramas masca! Aspirator de fire a fost fata asta! Va ziceam ca toata ziua i le adun cu rola de prin patut, dar ea acum cum se intoarce toata ziua pe burta si de dormit tot pe burta, linge cearceafurile intruna. Si noaptea cand se trezeste se foieste putin si probabil le mai linge si atunci pana ajung eu la ea. Chiar si eu aseara am pupat-o si am ramas cu un fir de-al ei pe buze. Dar 5 fire?!?! Aseara s-a trezit din 2 in 2 ore iar. O fi avut fata norma ca pana dimineata sa fie patul luna, fara nici un fir de par in el!

Aseara dupa baita a adormit dupa ce a supt 1 san. S-a trezit dupa 30 min, l-a supt si pe al doilea si iar a atipit. Cum o ridicam, miorlaia. I-am facut 130 ml lp (nu bause deloc toata ziua), din care a baut mai mult adormita si stimulata doar 50 ml. Si asta a fost singurul lp de ieri. Doamne ajuta! Sa vedem mai departe!

Acum o legan pe picioare ca s-a trezit de la 9 sa faca kk. Probabil o gadilau firele alea de par. Inca nu-mi vine sa cred cate a inghitit! Daca o fi aspirat si i-or fi ajuns si prin plamani? Sotul zice ca exagerez, da' mai stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si eu gasesc fire de par in kk bebelului. Si azi mi-a vomat cu jet si cantitate mare, dupa ce a dat deja lapte afara inainte. Dar pe el nu il deranjeaza deloc. Rade si gangureste in timp ce face asta. Oare nu il ragai destul? Ar\trebui sa il tin la verticala mai mult dupa ce mananca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, eu stiam ca daca bb e vioi si ia in greutate, nu e pb. Eu am observat ca Maya are zile cand nu da deloc afara si zile cand la fiecare masa, indiferent ca e san sau lp, da cate o gurita afara.

Ma gandesc eu acum: hai ca firul ei e mic, fin si subtire, poate aluneca pe gat. Dar firul meu cum naiba l-a inghitit? N-o fi deranjat-o si pe ea ditamai firul?
Si ma mai gandeam la ceva (ce sa fac si eu, ganditoare mare): parul banuiesc ca ii cade de la radacina, nu i se rupe. Pai daca il tund scurt, o sa-i cada si ala scurt, nu? Si atunci nici ca-l mai vad prin pat. Sa-l las mai bine mare? Voi ce faceti? Ca mai toti bebeii isi schimba perisorul de la nastere.

Acelasi sfat il primisem si eu de la cineva: sa ma tund, daca imi cade parul in alaptare. Si daca ma tund, nu mai cade? Radacina tot acolo e! Prefer sa cada asa mai mare si sa-l vad, decat mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu nu il tund nici pe el nici pe mine. Imi place tare mult cum ii sta cu parut iar eu vreau sa mi-l prind in coada pana alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor, oare nu ar trebui in timpul alaptarii sa ne facem ceva teste de osteoporoza, hemoleucograma, ecograf la organe interne? Asteptam pana terminam cu alaptatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma eu asa am rezolvat problema regurcitarii, chiar daca nu era prea indicat sa stea sus asa micut, eu l-am pus in scoica adaptata sa nu stea rau cu coloana. Mai ales cand manca mult si stiam ca va regurcita. Daca suspectezi vreo problema sigur ca se pot face analize, altfel nu cred ca e nevoie. Osteoporoza cred ca apare mai tarziu in alaptare, nu acum. Eu tre sa merg la un echo intern ca mi-am dereglat bila, ma simt cam rau, nu-mi mai prieste orice aliment si n-am avut aceasta problema inainte.

Ela ma tot gandesc la refluxul vostru, oare daca ai tine un regim ca si cum ai avea tu reflux, n-ar merge? Ma gandesc ca alimentele oricum trec in lapte si pe un fond existent poate mai tare inmoaie sficterul ala la stomacel. Eu stiu ca n-ai voie: grasimi, prajeli, ciocolata, menta, ceapa, usturoi, condimente picante, cafea, bauturi carbogazoase, rosii, citrice. Cred ca nu mananci tu prea multe de aici ca are fata colici, dar e doar o parere.
Editez: ti-am vazut baiatul, e un frumos nu alta si pare mai mare de 3 luni.

Olivia eu n-as tunde-o, as avea mai multa grija la par, astfel: la manute care sunt ude in general si se lipeste parul de ele, apoi direct in gurita, unde mai sta ea pe burtik, stiu ca Maya doarme pe burta, i-as pune la cap acolo cate o panza/carpitza, nush cum sa-i zic, ca sa fie tot timpul curata, ca nu poti schimba lenjeria dupa fiecare somn... despre parul lung la noi, si eu m-am tuns pt ca parul mai scurt mananca mai putine vitamine/minerale, mai ales acum in alaptare, teoretic ar tb sa cada mai putin, insa nu e chiar asa, la mine tot cade mult.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bob ce simpatica e Iris, pacat ca nu i se vede bine fatzuca in poza. Parca ataca broscutza, nu alta!
Folosim nr 3 simplu de la Pampers, e ok. Mai iese cateodata kk cand e f lichid, mai rar in ult timp, de pipi il schimb relativ des pt ca nu-mi place sa stea umflat acolo, ii stau rau si hainele. El are vreo 8 kile acum, daca l-as schimba mai rar, as trece la nr 4. Ma gandesc acum ca poate noaptea ar fi bun 4, ar sta toata noaptea fara schimbat.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna si de la noi!

Am avut o noapte cu multe treziri, in care pingu mic cauta sanul cu care s-aobisnuit sa doarma, insa de 3 nopti nu il mai iau in pat. Spre dimineata il adorm cu foenul iar toata noaptea merge pe fundal white noise de pe youtube. Cu kaki a inceput si el sa faca o data la 3 zile dar nu il deranjeaza, dar si cand face.... pana la gat mai ca ii ajunge

Pampers folosim 3 dar deja nu prea ii mai vin, il strang la burtica. Bine el e si ditamai omuloiu la 3 luni fara 3 zile a depasit 64 cm si cred ca are peste 6.5kg. Ma dor bratele cand trebuie sa il iau din patut.

Despre par, eu am parul lung si nu vreau sa il tund. Ce-i drept nu cade mai mult ca inainte, dar eu il tin mereu prins si nici nu prea il pieptan decat dupa ce fac baie. Fiind ondulat(a se citi nu sta in nicio directie) as arata ca o capita daca l-as mai si pieptana zilnic

Oli, eu nu as tunde-o pe Maya. Daca te ingrijoreaza desimea parului, ia-ma pe minbe de exemplu: veam 3 fire cand eram mica si acum mi-as dori sa nu mai am parul cu atata volum, iar de tuns ai mei m-au tuns prima data pe la 5 ani, zero nu am fost niciodata.

Bobuletz, absolut adorabila dragonita Dar mai pune una sa ii vedem si mocuta ei dedevoratoare si poruncitoare de rasfat

Carmen, ba da am ceza, drita din RO mi-a spus ca dupa 3 luni am unda verde la sport, dar eu de la 1 luna alergam dupa autobuz Imi amintesc ca mi se pare atat de ciudat sa alerg dupa atatea luni, parca nu erau picioarele mele. Altfel de sport (abdomene) inca nu am incercat, de ce sa zic...

Despre cartea rosie, incerc astazi sa va scriu ce apare prin ea in mare
Si pentru ca in fiecare zi vin cu cateo intrebare: Ai vostri bobocei pe la 3 luni s-au lenevit la supt? Pingu mic se agita ca vrea titi apoi se ia cu "vorbitul" si nu ii mai arde de papa. Sau mananca mai repede si nu imi dau eu seama? De cerut mai devreme de 3h apoi nu mai cere dar mi se pare ca nu mai golseste sanul.

P.S Aici este soare si 0C, o vreme superba de plimbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si bebelul meu ia uneori cate o pauza in timpul suptului, dar nu ma deranjeaza; cred ca depinde de cat e de obosit: daca e imediat dupa o trezire mananca in 20 minute; noaptea prin somn la fel - suge non stop 20 minute; ziua in schimb la cate o masa dureaza si 45 minute ca mai ia cate o pauza fie se uita la mine, fie mai inchide ochii. Il las in voia lui, eu ma uit la un film si il las sa mai si atipeasca daca vrea. Dar daca asculti cu atentie cat inghite iti vei da seama ca mananca sau nu. Daca lasa singur sanul eu cred ca e satul. Si daca cere doar la 3 ore la tine, la mine la 3 ore jumate, eu cred ca a mancat suficient pt el.

Mergi la inceput