Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu mor cand aud asta cu "mananc din ale copiilor". Da' frate, copiii aia ce vina au, de le stricati organele de mici?

Si eu am copii, 2 fete de 10 si 8 ani, insa au voie dulciuri numai in w/e si vacante, mananca putin (in mod natural, ca nu-s invatate cu mult), le fac in general in casa cu ingrediente bio etc si in ultima vreme am inceput sa le fac raw vegan. Sigur ca mai scapa cate o ciocolata sau ceva de cumparat 1 data pe luna, dar nu e o regula. De multe ori si uita ca e w/e si au voie dulce, tocmai ca nu sunt invatate cu dulcele.

Revenind la subiect, va anunt ca am o febra musculara amarnica la fund si spatele picioarelor, de la Pilates-ul de miercuri. Azi iar ma duc, masochista mica ce sunt.

Azi dimineata am facut suc de mar, ananas, patrunjel, castravete, broccoli, spanac. L-am blenduit apoi cu 1/2 mar, spirulina, probiotice si wheatgrass si l-am baut f incet, avand grija sa-l amestec cu saliva din gura. Ma simt excelent!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Bravo Caro, trece si febra, si eu imi simt discret orice muschi dupa o sapt de insanity dar poate poate ajung si eu la abdomenul ala extra plat in ciuda celor 40 de primaveri :)
Azi dimineatza am executat suc de mere, morcovi si o portocala.

Apropo de zahar, eu le fac copiilor prajiturile cu zahar din trestie de ala negru. Care mai sunt variantele sanatoase de indulcit prajituri? O sa incerc sa schimb si faina de grau cu faina de ovaz sau integrala sa vad ce iese din prajiturile noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:


Si eu le faceam cu zahar brun (care e doar putin mai bun ca ala alb...), le mai fac cu miere si sirop de agave. Folosesc faina integrala (de grau, secara, ovaz) si de migdale. Acum m-am reprofilat pe dulciuri raw (e plin netul de ele) si experimentez.

Nici mie nu-mi place la bucatarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

mie imi place la bucatarie dar nu in fiecare zi. imi place sa incerc retete noi, mincaruri diferite de cele cu care am crescut. sint atitea de incercat...!!
imi place sa fac si dulciuri raw dar cind vad ingredientele alea de n-am auzit de ele, ma las. daca gasesc retete simple fac, daca nu le cumpar o data pe saptamina, portie mica.

ca intreba cineva: fructele uscate sint bune dar au continut de zahar f concentrat deci le maninc in cantitati foarte mici; imi plac curmalele (medjool dates) - 2 buc iau imediat pofta de dulce, sint sanatoase si satioase. combinate cu nitel almond butter e chiar fain. (desigur, pt o digestie ideala nu se combina cu nimic dar, na...mestecam bine si gata)

si eu am febra de la greutatile de ieri, ma cam misc in reluare; azi n-am chef de sport. nici timp :(

Caro, ce bine suna sucul tau!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

La mine in materie de gusturi ciudate la loc de cinste e acrul si iutele. Salata trebuie sa aiba doua tone de otet sau lamaie, si moartea mea sunt ardeii iuti la otet. Merg cu ciorba de legume o nebunie maxima si dupa aia mai trebuie sa beau si un litru de apa sa imi treaca iuteala asa ca ma si hidratez:)


Ne potrivim.
Eu pun ardei iuti, chilli, piper.. in orice. Si fac mancarea iute pana la limita (in)suportabilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu intrebam Allure!!!eu mai pap caise uscate :)//nu ma plictisesc de oat meal ptr ca nu am timp, duc pe cea mare la scoala,vin halesc in viteza duc pe cealalta la scoala, apoi plec cu bicicleta si nu mi ramane prea mult timp asa ca, ca un robotel actionez la cereale.

Nu ma supar!! eu le cumpar organice, nu stiu la ce fel de dulciuri te referi tu Carolina :)))


Se face tot mai cald la noi, o sa incep sa merg jos la piscina si la sauna :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

caro, dar voi ce faceti la pilatesc daca pot sa-ntreb? ca mie programul nostru nu-mi ajuta nici de incalzire, si zau ca intotdeauna mi-a dorit sa fac pilates. o fi varza la noi la sala doar?

corina, la piscina afara?

in alta ordine de idei miine am conditiile perfecte de mers la cycle.

si m-am crucit cand au vazut ca am adus un program nou de athletic cycle - aceeasi bicicleala dar 2 ore si jumatat!!! jeeez, nu cred ca as ave rabdare sa-mi tabacesc posteriorul atata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Afara :) sunt deja 25-26 grade iar apa este incalzita! Avem jos la cladire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si eu sunt innebunita dupa iute si picant si condimente. Cand merg la masa cu colegii la pranz imi torn la piper in mancare pana la refuz. Bineinteles daca as avea ardei iute as folosi, dar asa, ramane doar piperul.
Si bunica-mea face niste castraveti murati iuti de iti ia gura foc, si sarati tare o nebunie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Aqai, nu stiu cum as putea sa-ti descriu ce facem, dar cred sincer ca la voi la sala e varza, de-ti ajunge doar de incalzire. Eu plec indoita de acolo si crede-ma ca sunt printre extrem de putinele care fac toate exercitiile corect si pana la capat, restul cad ca mustele...

Corinadana, uite aici un exemplu: http://www.petitchef.ro/tags/retete/desert-raw

Tocmai m-am intors si eu de la piscina, am inotat 1.5 ore, a fost asa de bine... Am fost numai eu cu fetele, domnul sot a lucrat azi. Dupa, ne-am dus la un restaurant cu specific maghiar. Dumnezeule ce mancaruri grele au oamenii astia! Eu am luat salata ungureasca (legume crude si cascaval afumat), fetele crap cu usturoi, orez si legume. Si am baut ceai buuun, ne-am rasfatat.




Mergi la inceput