Abdomen Xtraplat (58)

Abdomen Xtraplat (58) | Autor: Allure

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



nu sint fan prea mare al Dr Oz Show si nu ma uit dar am prins din fuga informatia ca la shoul de miine (Tuesday) il are ca invitat pe Jonny Bowden, de ale carui carti eu sint inamorata, cel care a scris si despre mitul colesterolului de care va vorbeam zilele trecute si chiar am postat aici un link.
Este invitat in emisiune sa vorbeasca chiar despre acest subiect controversat, el si inca o persoana care nu stiu cine e. Am prins o frintura din conversatie: "The higher the cholesterol, the longer the life"... Hmm..
Abia astept sa vad interviul! Daca gasesc inregistrarea, v-o prezint.

Imi vine sa rid, ca e al treilea invitat (in decurs de o luna si un pic) despre care v-am vorbit aici (mai precis v-am batut la cap ). Sint informata, or what?
Mai ramine sa zica de vitamina D si importanta expunerii la soare fara sunscreen

Apropo de soare, iata un vestit expert in dermatologie care nu crede ca s-a demonstrat corelatia intre expunerea la soare si melanoma si care nu crede in sunscreen:

http://www.nytimes.com/2004/07/20/health/i-beg-to-differ-a-dermatologist-who-s-not-afraid-to-sit-on-the-beach.html

Facts about melanoma;

• Melanoma is more common in people who work indoors than in those who work outdoors.

• Melanoma most commonly appears on parts of the body that do not receive regular exposure to sunlight.

• The further away from the equator, the higher the incidence of skin cancer

Hmmmm..... Just saying.

Va dau aici o carte a lui Jonny care mi-a placut mult-mult. Vedeti ce "naturale" se recomanda in cazuri de Migrene, Stres, Herpes, Infertilitate, Menopauza, insomnii, Ulcer, PMS, Ovare polichistice (teoria asta mi-a placut tare, ma intreb daca fetele de pe aici care sufera stiu) etc.

http://www.scribd.com/doc/114940399/Most-Effective-Natural-Cures-on-Earth-Jonny-Bowden

Sanatate sa aveti si preventie ca e mai buna decit toate!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu va tot citesc,mi e cam lene sa scriu...

Gandul de la abdomen plat,nu extraplat, mi l am luat din cauza de tiroida dar imi place sa va citesc. Fac sport cat pot si cum imi permite corpul meu (am un pic de prolaps uterin), nu ma dau batuta.

Allure,astept si eu chestia cu colesterolul!!!;)

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Ovare polichistice (teoria asta mi-a placut tare, ma intreb daca fetele de pe aici care sufera stiu) etc.

http://www.scribd.com/doc/114940399/Most-Effective-Natural-Cures-on-Earth-Jonny-Bowden


Care teorie? (Chiar nu am vazut decat ceea ce recomanda si doctorii, dieta low carb pt slabire. Ba el chiar a tratat-o foarte pe scurt - ceea ce e de inteles intr-o carte cu remedii generale. Poate am omis ceva?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Imi vine sa rid, ca e al treilea invitat (in decurs de o luna si un pic) despre care v-am vorbit aici (mai precis v-am batut la cap ). Sint informata, or what?
Mai ramine sa zica de vitamina D si importanta expunerii la soare fara sunscreen


A discutat acum cativa ani Dr. Mercola, inclusiv la Dr. Oz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Ovare polichistice (teoria asta mi-a placut tare, ma intreb daca fetele de pe aici care sufera stiu) etc.

http://www.scribd.com/doc/114940399/Most-Effective-Natural-Cures-on-Earth-Jonny-Bowden


Care teorie? (Chiar nu am vazut decat ceea ce recomanda si doctorii, dieta low carb pt slabire. Ba el chiar a tratat-o foarte pe scurt - ceea ce e de inteles intr-o carte cu remedii generale. Poate am omis ceva?)


Ai omis esentialul: ca e pe scurt si nu se pierde in amanunte neinteresante; explicatia e cit se poate de clara pentru orice femeie care n-are multe cunostinte medicale; nu cred ca vreun doctor are timp sa explice pacientei cum e cu insulina si cu ceilalti hormoni si cum ii afecteaza dieta low-carb; una e sa-ti spuna doctorul ca ai nevoie sa slabesti alta e sa si intelegi fenomenul;
vad ca sint si referinte la dieta si suplimente (biotin, fenugreek...)
Din ce-am citit pe forum la subiect, am vazut multe discutii despre metformin si alte medicamente. Despre dieta si importanta ei...foarte rarutz.

Si era vorba de carte in general, e o resursa buna, multe chestii interesante la un loc, easy read.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Imi vine sa rid, ca e al treilea invitat (in decurs de o luna si un pic) despre care v-am vorbit aici (mai precis v-am batut la cap ). Sint informata, or what?
Mai ramine sa zica de vitamina D si importanta expunerii la soare fara sunscreen


A discutat acum cativa ani Dr. Mercola, inclusiv la Dr. Oz.


despre ce? vitamina D? sau sunscreen? mira-m-as sa fi zis pe post de tv ca e bine sa te expui la soare fara SPF
iar de vit D3 vad ca Mercola recomanda 5000 IU/day ....eu vorbesc de doze cel putin duble/ quadruple si de asocierea cu vit K2

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana


Eu va tot citesc,mi e cam lene sa scriu...

Gandul de la abdomen plat,nu extraplat, mi l am luat din cauza de tiroida dar imi place sa va citesc. Fac sport cat pot si cum imi permite corpul meu (am un pic de prolaps uterin), nu ma dau batuta.

Allure,astept si eu chestia cu colesterolul!!!;)




pai o sa spuna ca e nu e sanatos sa scazi colesterolul cu medicamente, ca de fapt ele in sine cauzeaza heart attacks...ca nu e dovedit ca din pricina colesterolului ridicat au oamenii probleme...ca principala cauza e stresul ,dieta, sedentarismul, etc

ce probleme ai cu tiroida?

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Cu colesterolul este responsabil sotul meu, ia medicamente altfel este mare...

Hashimoto disease :((((// si asta da muffin top ul altfel nu as sta as sta chiar rau cu kg (la1,67 am 63).

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Ai omis esentialul: ca e pe scurt


Pai exact asta am spus "ba el chiar a tratat-o foarte pe scurt", dar ca un punct mai degraba negativ. Eram confuza pt. ca tu ai spus "teoria asta mi-a placut tare", a sunat ca si cum ar fi ceva nou si mai degraba o ipoteza nu ceea ce si medicina conventionala recomanda de ani.

In fine, oricum e corect ce spune, in caz ca cineva stia ca are PCOS dar nu a vorbit niciodata cu un medic despre tratament, e ok

Legat de Mercola, da, exact despre asta a vorbit. Ba chiar a dus discutia mai departe si a recomandat bronzatul la solar (dar acele safe beds - those with electronic ballasts rather than magnetic ballasts, to avoid unnecessary exposure to EMF fields) pt. ca in opinia lui vitamina D luat in forma de... capsula nu se va compara niciodata ca beneficii cu expunerea directa la soare. Ceea ce probabil e corect.

Aici - http://vitamind.mercola.com/ vorbeste si despre kg in plus / cancer / hipertensiune / probleme cu inima etc etc in corelatie cu Vitamina D, si despre acele statistici de care aminteai tu si multe altele. Trebuie citit cu un ochi critic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Allure, poate am transmis un mesaj pe care nu intentionam sa il transmit.
Chiar daca o informatie e putina (ba chiar daca e gresita,) uneori e suficient ca cineva sa fie intrigat si sa caute mai departe. Asa ca, hats off to you, ca iti faci timp sa scrii aici

Recomandarea mea e doar sa fim precauti in ceea ce aplicam pe noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Corinadana, pentru colesterol ce este foarte efficace: drojdia de orez rosu ( http://www.omega369.ro/scadere-colesterol-naturist/42-cholesteril-drojdie-orez-rosu-90-capsule.html)

Mergi la inceput