Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Cred ca ciocolata de aia neagra cu 90% cacao e ok atat timp cat nu mananci toata ciocolata odata.
Pana si copiii mei ma cred o ciudata din cauza ciocolatii asteia:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Marina, eu te consider o ciudata si jumatate ca nu iti plac dulciurile. Wtf?!??!!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Belladonna, dr Lustig vorbeste despre HFCS (high fructose corn syrup) care se gaseste in 99% din mincarea "fabricata" in america si care i-a facut obezi; fructele care contin fibra multa sint ok.
n-ai sa vezi pe nimeni facind diabet si obezitate de la fructe. ce-i drept unele persoane nu pot minca foarte multe fructe (ne intoarcem la teoria ayurvedica despre mincatul in functie de tipul constitutional sau cum spunea si nenea ala neamt amintit de XIO, in functie de tipul hormonal...ca tot pe acolo e si teoria lui => tipul estrogenic = endomorf = kapha, etc)
cel mai bine e sa ne ascultam corpul.
daca tu esti tipul ectomorf, slaba de la natura, atunci proteinele sint mai usor de digerat pt tine, la restul e problema.
nu te supara pe noi, nimeni nu le stie pe toate. ne dam si noi cu parerea

dieta Dukan e cea mai mare "unealta" de imbolnavire a ficatului, rinichilor si nu numai; omul nu e facut sa manince mai mult de citeva zeci de grame de proteina pe zi, mai ales de origine animala. si asta in conditiile in care faci sport...

mey, la placinte poale-n-brau nici eu nu m-as putea abtine cu toata alergia mea la gluten :-)))
ce bine ca nu-mi face nimeni! secretul e sa te feresti de a veni in contact cu asa mincaruri ;-)

Aqai, nu e nici o schema, nu numara nimeni nici o calorie. E cel mai simplu: alimente din natura, neprocesate (afara de ce e gatit in casa) si fara citeva produse considerate alergenice.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Allureeeeeeeeeeee da' cu cerealele astea ale mele in fiecare dimineata o fi bine???


Pe mine ma screw up copilele astea ale mele, cand vad dulciurile lor simt ca mor si cum bine zici mai bine sa nu le ai dar la mine nu se poate :(




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Cred ca ciocolata de aia neagra cu 90% cacao e ok atat timp cat nu mananci toata ciocolata odata.
Pana si copiii mei ma cred o ciudata din cauza ciocolatii asteia:)

Marina


Eu sunt cu tine, n-am nici o treaba cu ciocolata. Cred ca am 5 in frigider, de vreun an. Nu ma atrag...

In schimb orice cu usturoi sau ceapa.. rules la mine
Chiar la micul dejun (unde n-as manca niciodata ceva dulce, nici macar fructe)

Gusturi si gusturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ma roade invidia deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai allure cam asta fac eu... si m-am reorientat spre organic, evit etichete cu lucruri pe care nu le stiu pronunta :)

si eu pe marina o inteleg. singurul lucru care ma face sa-mi ies din indiferenta fata de dulcuri e cheesecake cu fructe

daca vad cheesecake mananc toata ziua cheesecake

am noroc ca ala care imi place mie e 30 de dolari si zic ca nu am bani.

in rest, poate sa ninga cu ciocolata, gogosi, savarine... orice. not impressed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

La mine in materie de gusturi ciudate la loc de cinste e acrul si iutele. Salata trebuie sa aiba doua tone de otet sau lamaie, si moartea mea sunt ardeii iuti la otet. Merg cu ciorba de legume o nebunie maxima si dupa aia mai trebuie sa beau si un litru de apa sa imi treaca iuteala asa ca ma si hidratez:)

Aaa si la cumparaturi aplic principiul lui Aqai, nu stiu denumirea ingredientului, nu cumpar.
Si nu cumpar nici dulciuri la copii, nu vad utilitatea mancatului zilnic de ciocolata la copii dar le fac dulciuri in casa gen chec sau tarte cu fructe diverse. Acum fie'mea a prins gustul bucatariei, nu de la mine clar, si vrea sa facem prajituri. Am tras acum cateva zile niste briose dementiale. Dementiale ca aspect ca aratau bine ca de gustat nu le-am gustat , dar dupa viteza cu care au disparut cred ca au fost ok. Azi am tras o prajitura cu mere, adica fie'mea le face io doar cantaresc si supraveghez:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ps: si-am bagat si plyometric cardio, Shaun sa traiasca, dar terminat cam pe burta asa:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Allureeeeeeeeeeee da' cu cerealele astea ale mele in fiecare dimineata o fi bine???


Pe mine ma screw up copilele astea ale mele, cand vad dulciurile lor simt ca mor si cum bine zici mai bine sa nu le ai dar la mine nu se poate :(




Corina



plain oatmeal e ok...sa nu aiba zahar in ele sau alte ingrediente. dar tu nu te plictisesti in fiecare zi de aceeasi chestie?

sa nu te superi si tu ca zic...dar...daca stii ca nu e bine sa maninci dulciuri "din alea" de ce le cumperi pt copii?
de ce nu faci in casa chestii simple? o clatita simpla cu gem ce are? (una, nu 10!) nu ca astea ar fi prea sanatoase, dar decit dulciuri cu E-uri...

nu realizati ca zaharul rafinat e cancerigen ?!
nu zic cu rautate ci pt ca am impresia ca unii oameni inca nu realizeaza cu ce dusman feroce traiesc in casa/ frigider/dulap

in plus, mai e o chestie: obiceiurile culinare din copilarie vor fi impregnate foarte puternic in mintea lor pt tot restul vietii... fiind asociate momentelor fericite din trecut, la maturitate cind vor avea momente grele isi vor cauta confort in dulciurile alea; practic nu faci altceva decit sa pui bazele mincatului emotional (una din ele anyway)
mai gindeste-te...

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput