Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

momentan si eu dimineatza tot suc, il fac din orice fructe si legume. pana la pranz nimic doar apa si ceai.
Inceputul a fost mai greu dar acum mi-e foarte ok asa am si energie si chef de viatza :)
Eu am o problema cu branza, stiu ca nu e chiar ok toata ziua buna ziua dar iubesc branza de mor. Tb sa lucrez la rationalizare cumva.

Aseara am pierdut cred ca 1 kg transpirand la Pure Cardio. 15 min nu se opreste frate, topaiala, topaiala si iar topaiala, credeam ca o sa-mi dau sufletul dar cu mici poticneli am supravietuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

apropo zahar este egal si cu energie, nu cred ca e neaparat rau sa ai asa ceva dimineatza cand iti sta in fatza toata ziua de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Marina,
saracul tau pancres si ficat peste cativa ani o sati zica mai imbatrinit destul zahar pt mine nu e energie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Belladonna, tu privesti problema prin prisma experientei tale negative, a persoanei care nu poate procesa fructele. E trist dar asta nu e normal.
Normal este sa dam corpului carbohidrati de calitate pt ca asta este "motorina" care ne propulseaza atit creierul cit si muschii. Nu proteina. Mitul proteinei este exagerat enorm in zilele noastre...corpul nu are nevoie de atita proteina cit se crede, in plus cantitati mici de proteine exista si in fructe/legume iar acestea sint usor de metabolizat comparativ cu cele provenite de la animale.
Proteina animala de obicei e ingerata in exces si nu se excreta din corp mai ales daca rinichii nu sint super mega functionali. Se depoziteaza in corp in membrana capilarelor/arterelor si conduce la intoxicare celulara si la boli grave.
Organul numarul 1 afectat este chiar ficatul. Uite aici cum se intimpla, super explicatie:
http://www.andreasmoritzblog.com/2012/02/25/on-overeating-proteins.aspx?view=threaded

Ficatul nu e afectat de fructe ci de fructoza izolata, cea folosita in junk food. Atunci cind fructoza contine si fibra asa cum e cazul la fructe, e ok. Teoria asta e explicata foarte bine intr-o conferinta a dr Lustig pe youtube numita "Sugar The Bitter Truth". L-am vazut de vreo 3 ori, cred ca am inteles bine: http://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM

Cum spune si Carolina, cind maninc produse animale ma simt vlaguita pt ca ele nu dau energie ci o fura, data fiind dificultatea de a le metaboliza.

si un ultim argument, desi n-am studiat inca dar am in plan, am mai pomenit aici ca exista o dieta 80/10/10 propusa de Douglas Graham care are multi adepti si care maninca fructe cu basculanta zilnic...noi sintem mici copii pe linga ei. Si culmea intrigii, nu se ingrasa, ci slabesc, ba cica au mai scapat si de boli cronice...
nu ca promovez dieta asta dar vreau sa spun...

Am mincat la breakfast: un castronel cu raspberry, blueberry si o banana. Acum pot sa rastorn muntii. Mai stau nitel si intru la transpirat.

Marina, felicitari pt consistenta!






"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

BellDona la fel ca Allure cred ca privesti problema prin prisma experientei tale.
Nu cred ca exista o teorie care sa ma convinga ca e mai buna carnea decat fructele asa in general.
In ceea ce priveste zaharul pe care il inghit eu anual este in proportie de 90% din fructe. Nu mananc dulce, nu manac prajituri, nu-mi pun zahar in cafea sau ceai, ma uit ca vulturul pe etichetele alimentelor si mananc mancare cat mai putin procesata, plus ca sunt vegetariana. Unicele scapari sunt cozonacii si placintele maica-mii de Craciun ca Pastele il sar si nu ma duc acasa.

cu toate astea intrucat am niste mari fixuri legate de greutate am incercat diverse diete la viatza mea , una din ele dukan. Cred ca asta m-a lecuit de proteine pe urmatorii 2-3 ani, si m-a convins ca fructele sunt ceea ce ma avantajeaza pe mine cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!!!

Incerc sa ma inspir de la voi. Fac eforturi sa nu mai pap zahar :(
Eu mananc cereale (oat meal) dimineata cu lapte,cinnamon si o banana.
Daca mananc doar fructe mi ar merge burta si tot la buda as fi...

Or fi de rau cerealele astea?! nu s din alea de copii.


Bravo fetele pentru exercitiu! eu cu bicicleta mea si nu mi scade burtica asta neam...


Marina- wowwwww

Intrebare: zaharul din fructele uscate e ok?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

nu vin si o spun din punctul meu personal, si in ex. dat de tine Allure dr. Lung chir cu asta incepe despre fructose, orcum participare mea la acest subiect se incheie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

trebuie sa recnunosc ca mie mi se par foarte complicate toate schemele, dietele si recomandarile.

cred cu tarie in echilibrul alimentar si a te alimenta constient. atat in ceea ce priveste ce mancam si in ce combinatii, cat si cat mancam.

nu cred ca eliminrea totala a zaharului - adica inclusiv fructe? - e benefica. dar nici nu consum zahar altul decat cel ce se nimereste in prajiturile pe care mi le ingadui din an in paste.

prefer sa mananc legume fructe si lactate, dar din nou din cand in cand simt nevoia de carne. nu doar proteine.

dar cred ca asa raspund eu la lenea de a socoti fiecare inghititura ... voi faceti o adevarata stiinta deja


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Corina, nu mananc fructe uscate decat foarte rar, nu imi amintesc ultima oara dar banuiesc ca la un regim echilibrat nu e bai daca nu mananci non stop.
Acum cand ma uit cat trag sa dau jos bunatatile de craciun ale maica-mii ma gandesc serios sa ma duc acasa numai in post, nu ca ar fi maica-mea credincioasa si ar gati de post dar macar nu mai baga poale'n brau moldovenesti

Si apropo de zahar, eu am renuntat la el pentru ca nu imi place , nu-mi plac ciocolata, prajiturile, inghetata nimic din toate astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Marina pfuuuuuuuuuuuuu nu ti plac??? de ar da norocul asta si peste mine...pai bag fructele alea uscate casa nu bag cioco sau mai stiu eu ce.

Belladona nu te supara si nu pleca, te rog!!!

Mergi la inceput