Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

cafea 5 zile pe saptamana

restul 22: omleta, ochiuri, baranza, rosii, bagel cu unt si miere, fructe sau doar un pahar mare de suc de fructe facut in casa

perioada de lene la sport :( am reinceput scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Corina, eu in ultimele zile am trecut pe terci de ovaz. De obicei pun un mar mic in cubulete la fiert pentru 2-3 minute, apoi iau de pe foc, adaug cateva linguri de fulgi de ovaz, cativa miezi de nuca sa se hidrateze si las asa sa se umfle. Cand e gata, pun 2 picaturi de stevie, praf de scortisoara si putin sirop de artar. E foarte satios, tine cam 3 ore bine de foame, si se poate improviza, adica mai poti adauga ce iti place.

Allure, interesanta teoria. Pentru mine ar fi totusi mai greu sa renunt la oua detot, de exemplu. Mananc intre 2-3 pe saptamana de regula, si aproape zilnic cate puntin cas/branza telemea sau br. de vaca proaspata. Cu astea mi-ar fi un pic dificil, in rest nu e problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Coraly, varianta aia e ca un detox pt 30 de zile, nu trebuie sa o tii forever dar e bine sa fii pe aproape.
Eu maninc circa 2 oua pe luna si foarte putina feta din joi in pasti...nu se pune

Dimineata asta am facut un "compus" la blender din lapte de migdale home made, o banana, 1 cup blueberries,1/4 avocado, 1 lingurita sirop de maple, seminte chia, ...a iesit ca o budinca moale; deasupra am pus niste seminte de cinepa. yum.

de regula maninc fructe dimineata, cit cuprinde, no limits!
uneori cind mi-e frig si am chef de comfort food fac ovaz simplu, fiert, pun o lingurita de ulei de cocos deasupra, niste seminte de chia, sirop de artar si gata.

obisnuiam si eu sa maninc omlete si ochiuri dar am renuntat la asa multe grasimi animale si in plus sint prajite in tigaie de teflon (double trouble!)

incercati sa va schimbati obiceiurile alimentare...nu e asa greu cum credeti.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, merci ca m-ai luminat! Nu am constientizat ca e pentru o luna dieta.

Nu mananc ouale neaparat prajite; 2 le mananc fierte, cu spanac, iar ce mai mananc pe langa e uneori omleta, sau tot ou fiert sau cumva incorporat intr-o reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

si mie imi plac fierte moi cu un praf de pink salt
au colesterol bun pt sinteza de hormoni sexy

am identificat citeva alimente care sint chestionabile in cantitati mari dar safe pt consum sporadic: peste, pui, oua, lactate, vin rosu cu conditia sa fie bio; cine nu le vrea e si mai bine!

o dieta de succes e in limitele 80/20 or mai strict 90/10..adica imi rezerv 10-20% pt o pasta gluten free, un desert raw, o mincare la restaurant, un pahar de vin bun, etc.

in rest, cum spune nenea ala cu dieta lui de detox.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Ups, am zis 22 in loc de 2.

Care e trouble cu teflon? Nu stiam nimic de el.

La branza imi e peste putinta sa renunt, si asa am o varietate redusa de alimente, n- as mai sti ce sa mananc.

Si cum rotesc mancarea in weekend, oua ajung sa mananc de 2 max 3 ori pe luna

Fructe se mananca si la noi in casa in draci de toata familia, daca ar fi ca in povesti unul n-ar trebui sa mai racim, dar cred ca am dezvoltat imunitate la fructe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

vedeti ca gresiti foarte mult in dieta ca renuntati la proteina da in schimb e bogata in carbohidrati si zahar si da zahar il luati mult si din fructe (aveti mare grija aici la zaharul acumulat in intestin din fructe)
daca vreti sa slabiti nu sariti la micul dejun peste proteine, ouale sant o sursa buna daca chair nu vreti carne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
dimineata vad ca tu mananci numai zahar asta vad eu, sa nu te superi, vezi ca asa poti sa ajungi incet la intoleranta la fructoza, acumulezi prea multa fructoza in intestine, frunctoza nu e sanataoasa in cantitati prea mari, eu citesc acum foarte mult la subiect tocami pt ca am diagnostic ( de fapt am unu si mai grav)
da renuntam la carne si oua si dam pe partea cealanta , ce mai ramne...a fructe cas sanatoase.....cica ??!!!...carbs?...care ...???
legenda....vin astia cu teorii care mai de care
fructele sant sanatoase in cantitati mici tocmai ca au zahar ,
zahar =carbs


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

da fetelor dati proteinele animale bune precum ouale, peste si carnita bune pt slabit, pt fructele de dimineata la blender care cresc glicemia, nu zic ca nu sant bune da nu dimineata ci mai pe la pranz asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu mananc numai fructe si sucuri de legume/fructe pana in pranz si mi-e f bine asa! Mie mi-e greu sa mananc dimineata oua, branza etc, sunt obosita toata ziua dupa aia.



Mergi la inceput