Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, fizioterapia este mereu prezenta in spitale si in tratamentul de dupa spital pe la majroitatea pacientilor.
Se fac operatii cu acupunctura pe post de anestezie, nu e chiar asa sumbru cum spui, adica stim cu totii cat de bun este masajul, daca stau sa ma uit in ce am prescris pacientilor medicamente se dau la nevoie in majoritatea cazurilor, rar prescriem, mai exact atunci cand e nevoie. In rest fizioterapie, repaus sau sport, masaj, aplicatii locale samd.

Asta cu Tamoxifenul e culmea pt ca si pacientelor cu neoplasm de san este prescris cu inima stransa si cu controale riguroase pt ca blocheaza unii receptori si ii amplifica pe altii, asa ca multe femei au avut dupa tratament diagnostice de neoplasm din sfera ginecologica.
Sa il dea preventiv e ca si cum as lua antibiotice ca sa previn o gripa. Nu ai garantia ca nu vei face cancer asa cum nu ai garantia ca vei face, pt ce naiba sa iei?


Referitor la articulatiile mele, nu e de la cafea sau de la zahar, e meniscul de vina sau colateralele, eu presupun ca amandoua.


sa spui cum e dupa clisma cu cafea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

eu ieri am avut infiltratii(nici nu stiu cum sa le zic niste injectii de relaxare a muschilor) la nervul ocipital pt care nici mama fizioterapiei nu a ajutat si nici masajul, acum sant in pt prima data in 11 ani am dormit ca un nou nascut, nu am mai simtit acel puls chinuitor acea durere constanta care se transforma intro durere crunta insuportabila , domnu doctor sati dea Domnul sanatate , eu apreciez medicina alopata cat si cea alternativa deopotriva, nu pot sa ignor cat de mult a avansat medicina alopata datorita ei traim atat de mult, si medicina alternativa e pt suflet pace of mind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

inseamna ca inca in romania se face medicina cum trebuie...p-aici nu prea, pastilele rulz.
sau cum spunea Aqai, iti zice ca n-ai nimic si te trimite acasa. sau te trimite la teste fara sfirsit si fara rezultat ca ti se acreste sau iti trece durerea pina la urma.

din ciclul "cizmarul cu pantofii rupti": de ce nu te duci sa faci ceva cu genunchiul ala??
(eu vorbeam de durerile care vin si trec ca au legatura cu frigul, nu cele date de accidentari :p)

iar de Tamoxifen, ai perfecta dreptate...problema e ca cine nu stie se lasa pe mana profesionisilor care cu bune intentii vor prescrie asa ceva, ca deh, forurile superioare le recomanda
ce trist!
e unul din motivele pt care ma informez despre tot ce misca si descos totul.

daca nu ma insel am citit pe undeva ca nici macar nu e dovedit clar ca Tamoxifen ar reduce riscul recurentei cancerului mamar si la cite efecte secundare are il face mai mult periculos decit folositor; blah!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

am scris mai de dimi mai pe indelete dar uitasem sa ma loghez si s-a pierdut

durerea mea cum am anticipat a trecut. sa va spun cate ceva mai multe

toate analizele de sange, banui ca sunt cele de care spui tu Xio, le-am facut pe cand durerea mea salsluia fericita intr-un genunchi. banuiam artrita fiinde de cand am venit aici -Allure, in canada Ontario pe langa lacuri, umiditate mare - m-am pomenit cu minunea asta, constant primavara si toamna.

eu am in familie artrite si osteoporoze, plus personally streptococ de ala de in limbaj din vechime i se spunea ca da fond reumatic si ca atare am primit premiu multi ani de moldamin cand eram copil. una din persoanele de care spun s-a mutat acum multi ani intr-o tara tot asa cu multa umiditate si in 2 ani avea o artrita de acum isi injecteaza silicoane prin genunchi, nu altundeva :)

dar dupa cum v-am spus din tot ce am cercetat pana cum n-a iesit nimic si asta ma face destul de fericita, ca artrita suna rau din cate am citit pe net

nu sunt prea coerenta :D. anyway, pt sapt viitoare merg iar la o tura de analize mai de rutina, dar merg si la naturopat si incep cu cura de vitamina d.

cam atat cu incheieturile mele, daca vreodata iese ceva bazdaganie va anunt, pana atunci inainte cu veselie cat pot sport, inot vitamina d + vad eu ce ajustari mai tre' sa fac in alimentatie, deocamdata am trecut pe carne organiza sa scapam de hormoni si antibioticele care vin aproape inerent. Multumesc de sfaturi si idei, sunteti tare saritoare!

acu' vreau sa revin la corinadana, sa o felicit de reusita sportiva si s-o intreb cati km is milele alea ca eu nu stiu

si mai apoi s-o rog sa nu se grabeasca cu antidepresivele, fiindca poate sunt prescrise cam la repezeala. mai gandeste-te putin poate la terapie, cbt, (nu counselling, e apa de ploaie - dupa mine, of course) alimentatie si mici schimbari in stilul de viata si interactiuni. Adicatelea chiar daca nu poti evita anumite situatii, cum faci sa te impacteze minim.

eu am primit de la doc de familie (acelasi cu analizele de mai sus) valium si cipralex pt 3 luni instant cand i-am spus de atacuri de panica - de fapt de aceea ma si dusesem sa-mi dea ceva, sa fiu sincera. dar apoi am reconsiderat si am concluzionat ca solutia e la mine, nu in pastile si sincer n-am murit inca :D. dimpotriva, sunt destul de bine :)

acu' muncesc la un plan de dat zaharul afara din viata noastra, fiindca nici nu mi-am dat seama cum copiii nostri nu mai pot fara desert, candy, pie si mai stiu eu ce. N-am fost pe faza si m-am pomenit cu elefantul roz in casa. drept e ca eu sunt de principiul ca au nevoie si de dulciuri, dar nu atta de multe :D

nu-i grav, nu-s grasi ori plini da carii, au contraire skinny si cu dinti perfecti, dar un pic cam frenetici :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pt cancerul cu activitate hormonala Tamoxifenul e foarte bun, dar luat ca si trataent preventiv mis e pare o prostie...


Genunchiul sta asa cuminte, o sa merg sa imi fac un RMN candva dar nu am chef sa zac acasa atata timp cu recuperare si toate cele.
Mai simt cand se schimba vremea o durere osoasa localizata, dar rar, si in special vara.

In Romania pt durere dadeam tot timpul pastile la entorse, fracturi si alte cele, in Germania se dau la nevoie, sau ii dam cateva pacientilor acasa. In schimb aici antibioticele se dau rar.
Dar cu toate astea m-am distrat ca in Ro la imobilizare gipsata a membrului inferior nu dadea nimeni anticoagulant, in Germania se da si la o biata entorsa imobilizata ca sa previna tromboza. Cand le-am spus celor de aici ca nu dadeam si ca nu am avut cazuri s-au mirat dar au spus ca mai bine previi conform protocolului. Eu cred ca se cam exagereaza, dar asta e.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

xio, dar genunchiul tau ce a patit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Aqai si Allure am stat si m am tot gandit// nu le iau.
Am sa incerc schimbari la mine sau "let it go" ;)

Si lamine aceeasi situatie cu dulciurile ca si la Aqai, am dulciuri in casa din cauza fetelor si uneori mai scap si eu in ele :(

Aqai o mila e 1,6km. Eu amun teren de golf langa mine si dau acolo ture.
Si azi am bagat alte 6.
Si mai ridic greutati ( o bara de 10 kg) in ture de cate 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Dar cu toate astea m-am distrat ca in Ro la imobilizare gipsata a membrului inferior nu dadea nimeni anticoagulant

daca-s injectiile alea de se fac in burta eu am primit indicatie sa fac atunci cand am avut piciorul in ghips o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

aici am citit de medicament ca merge si nu prea

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111113141409.htm

vorbeam cu colega mea ND despre cancer si a facut o afirmatie care m-a pus pe ginduri: cancerul ar fi chipurile o boala care "se lipeste" de persoanele gen "control freak" - este o lectie a vietii to teach you to let go (asta fiind o situatie in care nu ai absolut nici un control..)
nu stiu cit e de adevarat dar are sens si pe citi ii cunosc cu boala asta, se potriveste descrierea.
asa ca, vorba cui o zise: Relax! Keep calm and don't give a s***

daca va vin piticii pe creier, gasiti-va un hobby si abandonati-va o ora din cind in cind activitatii respective; lasati si catel si purcel sa guitze cit or vrea pina va relaxati atit cit sa evitati scurtcircuitele.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Aqai, hai sa vin eu cu un tratament simplu si care da efecte f bune: baie cu sare de Bazna (se gaseste la noi in farmacii, ti-o poate trimite oricine din Romania).

Taica-meu are artrita la degetele de la maini de nu le mai putea indoi de tot pe unele. A facut tot felul de tratamente, incl laser, ultrasunete etc. Ajuta cate putin, dar nimic semnificativ. De o vreme i-a prescris un profesor bai cu sare de Bazna, asa ca in fiecare seara taica-meu sta cu mana in apa calda cu sare de Bazna. E si caraghios ca sta pe un scaunel mic cu cate o mana in cate un borcan folosit la muraturi si se uita la TV 1/2 ora cu mana la saramura. Insa, cam dupa a 4-a seara, a inceput sa indoaie degetele si acum tine pumnul strans normal de nu-i vine nici lui sa creada...

Si nu pot sa ma abtin sa comentez ca e nasol sa ne asam copiii sa manance dulciuri multe, chiar daca acum sunt slabi si cu dintii curati... inca!

N-am disparut, guys, sunt prin zona, dar sunt mereu racita si acum incerc sa fac ceva cu imunitatea asta...

Mergi la inceput