Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
cum poti sa crezi asa cevaca boala se lipeste si e vina bonlavului ca sa imbolnavit ca nu a invatat sa let go

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Corinadana - incearca ceaiul de sunataore, poti sa difuzezi in casa ulei esential de portocala dulce(orange douce)iar in homeopatie: gelsenium, ignatia si plexus solaris. http://www.pro-sanatate.com/ceaiul-de-sunatoare-indicatii-beneficii/

si cum a spus Allure - incearca sa analizezi ce te-a adus in aceasta stare, o intamplare care te-a afectat prea tare, incearca s o ierti si sa intorci pagina sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Belladonna, ca sa intelegi teoriile astea trebuie sa stii sistemul de diagnosticare al medicinei chinezesti. In teoria asta toate bolile au substrat energetic, ce se intimpla la nivelul mintii afecteaza corpul si viceversa. Dar asta e valabil si in medicina clasica in oareshce masura.
E greu de acceptat ca sintem de vina pt boli (in mare parte, nu 100%). In principiu cam din tot ce ni se intimpla avem de invatat, inclusiv din boli.

Am citit teorii si mai greu de ingurgitat despre cancer dar care fac sens medical totalmente. N-am mai scris ca nu vad rostul la subiectul asta.

Carolina, stiam si eu de sarea de Bazna si am vrut sa incerc dar nu am de unde s-o iau sau cine sa mi-o aduca Cu posta m-ar costa cit nu face. Plus ca imi trebuie multa ca sa fac in cada, nu in borcanel. Sarea functioneaza prin osmoza...confirma teoria mea despre artrita. O sa revin mai tirziu cu teoria :)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, aia cu cancerul este total BS.
Din anul 3 de facultate mi-am petrecut timpul pe sectie de chir oncologica, si din rezidentiat 1 an am stat doar acolo. De fapt chir. oncologica e pasiunea mea, si crede-ma ca dupa ce am vazut atatia pacienti pot sa spun sigur ca e o aberatie ce a spus prietena ta.
Am vazut de la pacienti religiosi, pacienti care au mancat toata viata sanatos, pana la pacienti care au trait cum au vrut si au facut ce au vrut cand au vrut, pacienti de 20 de ani samd.
De copii ce sa mai spun, sunt si aia control freak si vrea viata sa le dea o lectie?
Neeeah, nici gand.


Revin mai incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

BellaDonna,

ai putea sa-mi spui ce fel de infliltratii? mie mi-a recomandat medicul infiltratiile cu cortizon in umar, dar nu inainte de a incerca osteopatia; de anul trecut o trag cu osteopatie si acupunctura, ma simt bine dar simt ca problema nu s-a rezolvat, e doar anesteziata cumva. de cortizon ma feresc cit pot, pentru ca il servesc cam la doi ani pentru alergiile puternice declansate cu citiva ani in urma.

multumesc,

Ana

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

eu ieri am avut infiltratii(nici nu stiu cum sa le zic niste injectii de relaxare a muschilor) la nervul ocipital pt care nici mama fizioterapiei nu a ajutat si nici masajul, acum sant in pt prima data in 11 ani am dormit ca un nou nascut, nu am mai simtit acel puls chinuitor acea durere constanta care se transforma intro durere crunta insuportabila , domnu doctor sati dea Domnul sanatate , eu apreciez medicina alopata cat si cea alternativa deopotriva, nu pot sa ignor cat de mult a avansat medicina alopata datorita ei traim atat de mult, si medicina alternativa e pt suflet pace of mind

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

sm ,mi am notat!!!


Este atat de frumos la noi, soare si cald... am biciclit, este o placere. Bicicleta+soare+muzica face totul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

corina, bucura-te de soare!

vezi, ce faci tu e cam 30% din retea contra/pastile.

carolinah, multumesc de idee, daca se va dovedi vreodata ca artrita e, nu voi uita. in rest, comentariul a fost asa, ca sa-mi sucesti cutitul in rana ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure ,
total BS fara suparare dar la bolile ereditatre te-ai gandit?pare asa frumos in teorie si in a judeca sau incadra frumos totul in patratele dar....
XIO, total de acord cu tine

Ana,
iti dau un pm, am facut si eu cortizon da nu a ajutat, si osteopatie si acupunctura si......unde anume te doare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


multumesc frumos

ma doare umarul sting (am avut nopti dormite in fund, in living pe sofa); diagnosticul spunea ceva de tendinita, inflamatie a osului, etc....

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu n-am spus ca sint convinsa de teorie, am zis in mesajul initial ca nu stiu daca e adevarat. e prima oara cind aud asa idee si m-a surprins si pe mine, n-am stat s-o analizez prea tare. nici n-a fost facuta la modul absolut si obligatoriu. s-a potrivit doar cu niste cazuri ce le stiu, atita tot.
asta e o boala despre care nu stie nimeni nimic concret, greu de spus ce e si ce nu e adevarat. cel mai subiectiv topic...
deci sa schimbam subiectul ca nu vreau sa supar lumea.

azi am facut supa miso: 5 ingrediente, 5 minute, buna la stomac, ideala cind te loveste raceala, slaba in calorii, usoara la digestie. am mincat-o seara in loc de alte chestii.

si pe mine ma doare umarul sting de la dormitul ani in sir pe partea stinga; singurul lucru care m-a ajutat cu adevarat este sportul cu greutati, mentinerea unui tonus muscular sanatos; cum fac pauze mai lungi, imediat il simt; am avut si eu nopti nedormite de la dureri, nu e fun.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput