Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

doar incheietura te doare? ti-a facut si radiografie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mai fetelor, nu la voi am citit eu de stevia pentru indulcit? Stevia nu e buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

nap, m-a trimis sa fac tot soiul de teste de sange ca banuiam artrita - pe vremea aceea ma durea genunchiul

a zis ca n-a iesit nimic suspect. dupa care a decretat ca daca e artrita incipienta nu se detecteaza. apoi ca daca vreau pot sa fac rmn ca sa vedem ce-i acolo, mi s-a parut tare extrem si am zis nu

intre timp genunchiul drept s-a facut genunchiul stang, apoi pauza, apoi mana dreapta

in fine. la primavara imi fac iar curaj si merg la cabinet. dar avand in vedere istoricul meu medical perfect - nu aveam nimic nici cand cadeam din picioare - presupun ca va fi la fel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Aqai, tu tii vreun regim?
Parca stiam ca exista o legatura intre intoleranta la gluten si durerile articulare, adica aceste dureri pot fi un simptom al alergiei la gluten (cel putin la copii).

Xio, eu nu pot bea cafeaua cu zahar, deloc. Asa ca o fac mai slaba, imi place lunga, slaba si cu putin lapte. Daca nu pun lapte, atunci ca atare, asezonata cu o bucata de cioco cu 75% cacao :)

Eu inca nimic cu sportul anul asta, trebuie sa ma mobilizez ca am pus 2,5 kile cu sarbatorile (o gramada de prajituri si sedentarism...)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu azi am fost mai cuminte! am biciclit 6mile, am dansat 20minute si hula alte 10. Ptiu ptiu sa nu ma deochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Mai fetelor, nu la voi am citit eu de stevia pentru indulcit? Stevia nu e buna?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



e greu sa gasesti stevie pura 100%...sint pe piata multe contrafacute care contin (si) alte ingredinte nasoale...stiu persoane care aveau migrene si au constatat ca erau de la asa-zisa stevie pe care o consumau regulat si care continea nush ce substante toxice
am cumparat si eu odata si avea un gust oribil, era probabil contrafacuta

Aqai in ce tara locuiesti? Fa-ti mai bine un test de vitamina D sa vezi ce nivel are. Pe mine m-a lasat durerea dubioasa de genunchi dupa citeva saptamini de vitamina D in doze mari (cuplata cu K2)
Vad ca nici piciorul nu ma mai doare ca inainte momentan (my plantar fasciitis) Per total am mai putine "dureri" decit inainte, cred ca imi face bine vitamina asta, si nici nu am ajuns la doze prea mari inca, dar planuiesc.
Alta idee: posibil sa nu fie aceeasi treaba cu durerea de genunchi. Lucrezi cumva la computer, tastezi mult? Te doare dimineata sau mai mult seara? Ce fel de durere e? ascutita, surda, locala, radiaza? Da si tu detalii
Pentru durerea de mana poti sa incerci masaj, stiu multi ca tine care s-au rezolvat asa.

Corinadana nu am experienta personala cu nici un antidepresant, decit ce am citit/ auzit: passiflora, relora, valeriana toate sint foarte bune, merita incercate inainte de pilulele cu prescriptie. Alea dau dependenta psihologica, am vazut oameni carora le era teama sa intrerupa medicatia desi motivul depresiei trecuse de ani buni (care e mai slab de inger, anyway..)
In final, cea mai buna solutie e sa rezolvi problemele care te macina, ca e clar ca exista "un substrat". Daca nu poti sa le rezolvi, let it go, girl. Not worth it.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca o doare doar incheietura mainii nu este sindrom de tunel carpian.

Aqai, daca s-a si inflamat atunci te poti gandi la artrita.
Pe net nu are rost sa ne dam cu parerea, cel mai bine este cand esti intr-un puseu acut ca acum spre exemplu, sa mergi la medic.
Se face pt artrite o analiza-- HLA B27 si PCR sau VSH, sau alti anticorpi.
Daca te doare din an in Paste probabil nu este nimic. RMN nu are rost sa iti faci la toate articulatiile. Noi la genunchi recomandam RMN atunci cand exista o blocare a miscarilor, cand testele clinice pe care le facem sunt pozitive pt rupturi ale ligamentelor sau presupunem ca e lezat meniscul.
Oricum, la medic in puseu acut neaparat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

pai nu la sindromul tunelului carpian ma gindeam ca ala de obicei da amorteli ale degetelor iar ea n-a pomenit nimic de astea.
compresele caldute cu ulei de ricin trag inflamatia; masajul local ajuta la relaxarea muschilor care se irita cind incheietura sufera - dar nici una nu trebuie facuta cind ai flare up ci dupa ce se linisteste un pic
masajul local imbunatateste orice dureri de incheieturi prin simplul fapt ca imbunatateste circulatia locala, singele aducind oxigen si nutrienti la tesutul cu probleme. cartilajele fiind foarte slab irigate cu singe, acestea ajung la asfixiere mai ales cind singele este impur, gros, plin de toxine si colesterol, cind datorita frigului are loc vasoconstrictia... etc, etc
despre artrita si bolile "autoimune" intr-un episod viitor. nu sint mai deloc autoimune, sint provocate.

ati observat ca durerile astea tranziente de incheieturi apar cel mai frecvent iarna? vara cind e soare si cald nu se vaita nimeni de nimic (exclusind persoanele cu reumatisme deja instalate).
are de-a face cu frigul si cu lipsa de soare in mare parte.

eu iarna am probleme cu bautul apei nu reusesc sa beau cei 2 litri necesari, abia daca ajung la un litru si un pic; nu mi-e sete si daca ma dau cu treaba, uit.
deshidratarea cauzeaza migrene si alte porcarii, asa ca beti apa cit mai multa. lasati cafeaua

cineva (si nu spun cine - you know who you are! ) mi-a reamintit de clismele cu cafea si m-am decis sa fac si eu; o sa-mi cumpar kit de pe amazon si incep sa prestez; cica are efect puternic detoxifiant si iti da si energie ca si cum ai bea-o
e bine sa faci clisma asta dupa orice detoxifiere, ca sa scoata toxinele din corp care altminteri ramin in singe si recircula



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

da, stiu, m-am gandit ca la asta te gandeai cand ai intrebat de scris la calculator si ai intrebat ce simptome mai are.
Tunelul carpian da de obicei dureri si parestezii, iar durerile apare in general noaptea (si de asta ai intrebat).

Eu cred ca e si putin Placebo la tine, Allure, ca de cate ori descoperi ceva esti sigura ca aia vindeca (ma rog, in ghilimele, stii ce vreau sa spun)
Pe mine ma dor articulatiile la fel si vara si iarna, ba chiar vara am avut probleme cu genunchiul.


Despre clisme am vazut la Sanatoriul andaluz, sunt super dar din pacate eu nu pot face asa ceva, mi se pare o corvoada.


Am citit azi pe pro tv ca in UK se recomanda femeilor care au risc ridicat de cancer de san pe baza antecedentelor familiale si pres. ca si pe baza analizelor---sa ia PREVENTIV Tamoxifen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

am adaugat la mesajul precedent cum e cu masajul si cu bolile autoimune; masajul facut cu cap ajuta la muuuuulte "boli" la care medicina n-are raspuns, ca doar este unul dintre cele mai vechi remedii, inainte de orice pilule ;-)
(sigur, nu ajuta la toate, sa nu exageram)

am printre pacienti medici care vin la mine cu probleme pt care ei prescriu pacientilor lor pastile antiinflamatorii si alte nasoale d-alea :-)))
double standard, i'm telling you!
unii sint mai holistici si le fac trimitere direct la mine, altora nu le pasa, fac ce au invatat in facultate: prescriu pastile

nu stiu daca e placebo, ca eu chiar am lipsa de vit D, locuiesc la mama frigului si nu ma vede soarele decit 2 saptamini in vacanta
in rest sintr intr-o camera fara lumina de dimineata pina seara pai cum sa nu te doara toate oasele??

sint mindra de "descoperirile" mele , placebo sau nu, m-au ajutat sa-mi rezolv problemele; decit sa depind de altii, prefer sa fac ceva. sint intr-o continua cautare si experimentare

asta cu Tamoxifenul deja le intrece pe toate
s-au timpit cu totii in lumea asta medicala sau mafia e asa de mare incit nimeni numai vede/ zice nimic???
de profilaxie pe cale naturala nu vorbeste nimeni! aaaahhh...ca aia nu aduce bani industriei farmaceutice! ne-am lamurit!

p.s. - mai in gluma, mai in serios pt articulatiile tale suferinde: mai putina cafea, zahar si gluten. :))



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput