Cand te cauta Politia la domiciliu

Cand te cauta Politia la domiciliu | Autor: witeflower

Link direct la acest mesaj

Fostul meu sot nu si-a schimbat in acte domiciliul. Drept pt care am o multime de neplaceri (il cauta de la banca pe telefonul meu fix, primesc in poste fel de fel de somatii si, mai nou, am primit o vizita de la Politie.
Nu eram acasa, doar copiii erau cu mama, politistii pareau destul de seriosi si aveau niste foi pline de inscrisuri in mana. Nu i-au dat mamei detalii pt ce il cauta, dar i-au pus mai multe intrebari, printre care si : "Nu stiti de ce are nevoie de atatia bani? Practica jocuri de noroc, pariuri, are datorii?"
Cand au aflat unde locuieste au sunat sa trimita urgent alti politisti la domiciliul lui... Deci parea o actiune destul de hotarata a Politiei.

Explicatia fostului meu sot este ca a fost cautat... pentru o declaratie. Ca a cumparat un telefon de la cineva si s-a dovedit ca telefonul a fost furat, iar el a trebuit sa dea o declaratie. Nu l-am crezut si i-am cerut sa imi arate si mie un document din care sa reiasa chestia asta, un proces verbal, ceva... A zis ca nu are nimic. Ca s-a dus la Politie, a dat o declaratie si atata tot.

Eu va spun drept ca nu cred asta (pentru ca il stiu in stare de lucruri ilegale... si pentru ca unele aspecte din poveste nu se potrivesc). Iar daca e bagat in ceva chestii urate cu bani sau cu telefoane mobile, daca s-a inhaitat cu persoane dubioase de prin oras... ma tem pentru siguranta mea si a copiilor.

As vrea sa stiu daca pot sa ma informez de undeva despre ce este vorba, unde si cum sa procedez. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca este fostul sot, poti la Politie pe motivatia mentionata mai sus, in baza unei solicitari scrise si semnate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

marius,adica fosta sotzie poate pretinde in baza unei simple cereri ,informatzii despre fostul sotz?

In ce calitate,ca eu stiu ca aceasta titulatura...fosta sotzie,nu exista?

Intreb,pentru ca mie mi s epare exterm de ilegal(s anu spun hilar lucrul asta)

Daca ea se simte amenintzata,poate merge la politzie sa expuna stuatzia,insa fara dovezi...nu stiu ce demers poate face politzia!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ahhh am sters (acuma vad) in numele copiilor, poate depune o sesizare scrisa mentionand faptul ca este cautata de persoane straine samd. Am scris eu dar cred ca am reformulat si a ramas fara aceasta precizare.
Oricum o vizita acolo o discutie verbala cu ofiterul de serviciu si va afla exact cum se procedeaza. Dar doar pe baza de document scris si semnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu am patit asa, le am dat politistilor toate numerele lui de telefon si adresa de la servici, si la revedere.
Pe mine nu m a mai interesat ce si cum, m am bucurat ca i am trimis unde trebuie :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Si eu am furnizat numerele lui de tel si adresa actuala, dar aici sunt 2 aspecte problematice:
1. Nestiind pt ce a fost cautat (si nicicum nu ma pot baza pe spusele lui), ma gandesc sa nu fie ceva de care am motive sa ma tem - de ex cand iese cu copiii in oras (nu de Politie ma tem, ci de oamenii cu care probabil el a avut sau are de-a face).
2. Copiii erau de fata si cel mare (9 ani), care a priceput clar ca il cauta pe taica-sau, a fost chiar foarte speriat. Ma pot astepta oarecum sa il mai caute la mine fiindca el isi tot scjimba numerele de telefon, iar de curand m-a anuntat ca se va muta in alt oras... ca are o iubita si si-a gasit de lucru acolo. De fapt, mai mult ca sigur eu nu voi stii unde locuieste sau nu va locui mult timp nici acolo. Iar in acte figureaza cu adresa mea. De aceea ma tem ca tot la mine il vor cauta, negasindu-l la domiciliul pe care l-am furnizat atunci Politiei.

Multumesc, Marius, voi incerca... Cineva mi-a spus insa ca daca e o ancheta in curs de desfasurare, putin probabil sa primesc informatii, cel putin deocamdata.

Eu cred ca are motive sa ascunda fata de mine adevarul, si pt ca a sustinut intruna ca nu are nicio dovada de la Politie, niciun inscris, nimic. Eu am tot insistat ca nu se poate sa te deranjeze Politia acasa fara sa faca barem un proces verbal sau sa iti dea o instiintare, o citatie, ceva. El - nu si nu. In cele din urma, a venit cu un soi de ... citatie pe care mi-a aruncat-o la propriu in fata si un soi de proces verbal, dar nu pt ziua cu vizita Politiei, ci din ziua in care ne aflam noi atunci (adica dupa vreo 2 sapt), in care era citat ca martor pt "furt telefon". Nu am vazut eu multe citatii, dar am avut o impresie foarte puternica de fals!
Lasand la o parte scrisul, care, desi modificat, seamana izbitor la forma literelor cu al fostului meu sot... pe citatie nu apare ora si data la care trebuie sa se prezinte, ci numai numarul salii. In plus, stampila cu Inspectoratul Municipal de Politie este in ... gri.
Ca supliment, pe verso scrie ca trebuie sa aiba citatia asupra lui cand se prezinta ca martor, pt a putea fi stampilata ca s-a prezentat. Iar el, zicea ca audierea va avea loc a doua zi (pt citatia primita in ziua respectiva!). Cu toate astea, mi-a lasat mie citatia, nu i-a trebuit sa o duca cu el, nu mi-a mai cerut-o niciodata (si a mai trecut o sapt de atunci, sapt in care ne-am vazut si am vorbit).

Daca siti mai multe despre citatii si cum tb sa arate ele, ce se face cu ele cand esti audiat... va rog sa imi spuneti.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Este o invitatie nu o citatie. Si exact asa trebuie sa arate
diferenta dintre cele 2 arata caracterul lucrarii. Este invitat sa discute, sa de-a o declaratie, intr-un dosar care nu e penal.
Daca nu te prezinti esti pasibil de o amenda dar poti sa te prezinti si fara invitatia aia. important e sa te duci.

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Dar fostul sot de ce nu-si face actele pe noua adresa? Nu poate fi somat sa-si schimbe domiciliul in acte, atata timp cat nu mai locuieste cu voi?
Si asa s-ar rezolva toate problemele, ca cine-l cauta, nu-l mai cauta la voi...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Imi pare rau ce patesti, asta patescu si eu de 3 ani ... de la banca, leasing, politie pt declaratii, finante etc.... doar ca eu am vb civilizat cu fiecare de 3 ori, a4a oara le-am zis ca le fac plangere penala pt hartuire si au incetat.

Din pacate dc nu isi muta el de buna-voie buletinul, nu ai ce face, am incercat si noi diverse, dar nu-l pot scoate din spatiu nicicum.

Iar buletinul ii expira doar peste 1 an ....

Fa cererea aia de care zice Marius, ca sa dormi si iesi pe strada linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Nu am reusit sa aflu oficial nimic, fiindca... se pare ca nu s-a ajuns la un proces, ci doar la o ancheta, care s-a oprit pe moment. Dar neoficial am aflat niste chestii, care, din pacate, imi confirma banuielile. Si anume ca nu a fost cautat doar ca martor, ci ca... autor. Insa, prejudiciul fiind recuperat, si nu mai stiu ce alte motive, nu s-a mers mai departe... deocamdata.

Cat despre hartia pe care mi-a dat-o el mie, am comparat-o cu alte foi scrise de el - e clar falsificata. In plus, pe ea scrie CITATIE, nu invitatie, iar pe verso scrie ca e obligatoriu sa o ai asupra ta cand te prezinti, pt a fi stampilata, ca dovada ca te-i prezentat. Iar faptul ca nu apare pe ea data, ora..., faptul ca mi-a lasat-o mie cadou, ca a primit-o - chipurile - azi, ca sa se prezinte maine...

Despre adresa, Morgano, ce tot spui? Ca nu il voi putea obliga sa isi faca mutatia daca el nu vrea? Speram sa nu fie atat de complicat. Pana acum locuia cu tatal lui, care nici el nu era proprietar cu acte in regula, deci nu prea avea unde sa isi faca mutatia. Dar acum locuieste cu o tipa, speram sa il pot obliga sa isi faca mutatia si in acte. Ca de buna voie nu cred ca o va face curand.
Totusi... cand ii expira buletinul (care, din fericire se intampla in 2013), poate sa isi refaca buletinul cu adresa mea sau ii trebuie vreun act de la mine pt asta? Eu stau in chirie ANL, contractul e pe numele meu.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cand expira CI nu va mai putea sa isi faca altul pe aceasta adresa fara actele de pe spatiu. Deci in mod indirect nu va mai putea sa aiba aceasta adresa de domiciliu. Unde altundeva anume o sa poata dovedi cu acte e treaba lui.

Mergi la inceput