Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *451*

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Anamariame si eu ca si tine cu treaba Da chiar nu am ce face, nu pot sa stau in mizerie.

Ramona eu mai mancam saratele cu chimen, hrisca, iaurturi, branzici, banane, compot de piersici, carne la gratar/steamer, cereale de ovaz fierte-n lapte. Ar fi pacat sa renunti la alaptat. Ti-ar fi si mai greu. Gandeste-te ca o sa mai vina Stefan cu fel si fel de crocobauri de la gradi (cum vine si david) si o sa ia si cea mica. Alaptatul cand va fi bolnavioara te va ajuta f mult. Plus ca scapi de sterilizat, trezit noaptea preparat lapte, cumparat lapte etc Curaj, o sa vezi ca v-a fi mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Novus te-ai intalnit aseara cu socrela?

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)


Nu dar ma gandeam eu ca n-a ratat evenimentul


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Aoleu e sarbatoare si azi ??!! am intors casa pe dos, am facut curatenie generala in camara ca deja nu mai aveai loc sa pui nimic de cutii si cutiute , am aruncat tot felul de lucruri nefolositoare si am pregatit multe plase de dat, maine mergem la bunica sa o aniversam pt ca face 90 de ani luni




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ramona, eu as zice sa mananc chestii hranitoare, adica nu ceai cu paine prajita.

Evita doar legumele si fructele crude, fasolea, cartofii, mazarea, chestiile care fermenteaza si baloneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

va rog sa ma stergeti din lista Mosului!....

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Salutare!

Si la noi a nins azi noapte, dimineata erau -4grade si zapada de vreo 2cm. M-a prins iarna cu cauciucurile de vara... Copiii au fost in schimb foarte bucurosi sa vada alb afara si s-au dat pe gheata pe-acolo pe unde au fost baltoace si apa inghetata.

Ramo, sunt si eu de aceeasi parere cu fetele, nu renunta la alaptat!!! Peste o luna vei vorbi deja altfel despre asta, mai ales daca ai lapte si Nati suge bine, e pacat. Eu pe Gabriel l-am alaptat un an, iar pe Maria doar 4 luni(nu am mai avut lapte din cauza oboselii, si eu sunt singura cu copii ca si tine) si crede-ma ca se cunoaste. La raceli Maria face forme mai complicate, pe cand lui Gabriel ii trece ff repede. Incearca sa eviti fructele si legumele care baloneaza si prajelile. Hai ca iti tinem pumnii.

Floric, eu nu pot sa spun decat ca fericirea copilului primeaza. Chiar daca e botezat ortodox acum, mai tarziu nu se stie ce va alege el. Am auzit de persoane care au trecut la muslimi la 20 de ani... Si asa cum au spus si fetele, ei nici nu stiu ce-i aia CREDINTA. Ai mei sunt botezati catolici, dar ii duc si-i impartasesc la ortodocsi. Vor cunoaste amandoua religiile si vor alege cand vor avea discernamant. Intelepciune iti doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Ramona, eu as zice sa mananc chestii hranitoare, adica nu ceai cu paine prajita.

Evita doar legumele si fructele crude, fasolea, cartofii, mazarea, chestiile care fermenteaza si baloneaza.



Ar mai fi maioneza, frisca, prajeli... tre sa caut lista aia pe care am avut-o la Adela, ca ne-a prins bine!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 23+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Dodo sper sa revii asupra deciziei

Ramona, eu abia acum am vazut ca te gandesti sa renunti la alaptat : no way !! nu numai ca nu o sa iti fie mai usor ba mai greu ! cred ca e greu cu 2 copii dar dupa ce treci de perioada asta de acomodare o sa fie floare la ureche alaptatul si vei avea doar avantaje !
De mancat ti-au zis fetele ce si cum asa ca inarmeaza-te cu rabdare si totul va fi bine !


Ada inca doarme , la noapte petrecem si asa am zis ca facem o seara in familie ca de o saptamana tot umblam , nu ca maine am sta acasa sau luni cand mergem la o petrecere iar sambata viitoare mergem la spa aici http://www.hotelgermisara.ro/ la aniversarea unei bune prietene care face 40 de ani, ceva sugestii de cadou ? e o tipa super desteapta cu enspe mastere din alea adevarate, cu mult bun simt, se imbraca clasic si ii place sa citeasca




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Hop si eu de dupa gard, tardiv...

FLORIC, si eu zic cumva ca celelalte fete: pana la urma, daca atmosfera catolica ii prieste, ii place, care-i baiul? Stiu ca esti o persoana religioasa, dar daca pe Rares l-ar apropia de Dumnezeu maicutele catolice, cu atat mai bine! Pana la urma, ce ti se pare atat de gresit la catolicism? Ca mergem in Purgatoriu? Filioque?

Era previzibil, era „la pachet”...

Uite, mie mi-ar placea sa am parte de o educatie religioasa si n-am avut. Tarziu, cand am avut posibilitatea sa aleg, am ales, dar am ramas cu o frustrare a timpului pierdut...

Cat despre proful de religie... eu l-am luat de barbat

Cand am facut Pastile in Belgia, cred ca v-am povestit, am avut o tentativa de a merge la ortodocsi. In oras aveam biserica copta. Pe langa faptul ca n-am inteles nimic (slujba era in araba, subtitrata in olandeza) era si o atmosfera incarcata, rigida, mi s-au parut niste crestini islamizati Cand fiu-meu a inceput sa faca scandal, au venit niste bodyguarzi (ortodocsi, da?) dupa mine, sa ma dea afara mai cu spor, desi era clar ca ieseam (chiar alergam spre iesire). Ei, am fost dup-aia la catolici. Am inteles o buna bucata din slujba (partea in latina, ha ha), iar atmosfera era mai... blanda. Erau si multi ortodocsi acolo, aveam sa aflu a 2a zi, din Bulgaria, Serbia... Si acolo am avut sentimentul ca... e Pasti.

No, io zic sa nu te impacientezi, pana la urma si daca Rares ar ramane aproape de catolicism nu inseamna ca se converteste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Aseara, dupa ce am scris un mesaj, netul nu m-a lasat sa postez.

Il atasez acum.

Oau, ce subiect de discutie...Tema pe nepusa masa.

Initial, am zis sa raspund pe rand la fiecare caci fiecare aveti si dreptate si pe alaturi. Dar hai sa ma clarific...ma deranjeaza ca se invata cantece catolice. Asta e buba, si insemne catolice. Parca am zis ca azi cand eram in biserica sora le prezenta ca "aici (o statuieta) este Fecioara Maria".. Bine, veti spune ca si ortodocsii folosesc denumirea asta, dar de cele mai multe ori la ortodocsi se foloseste Maica Domnului. De atunci, a inceptu sa ma manance pe sira spinarii...pt ca in capul meu s-a declansat intrebarea ... chiar era nncesar sa le faca prezentarile?

repet. Stiam de la inceput ca sunt catolice, ca sunt maicute, ca se spun rugaciuni la gradinita (Ingerasul si inca o rugaciune dupa masa). Atat. Dar de aici si pana la a impune tuturor copiilor sa se manifeste in spirit catolic e diferenta mare. Puteti asculta cantecelele pe photobuchet. Sunt cateva.

Anca, bine ai punctat ca e bine sa traim cu totii, in armonie, ca fratii. Insa, eu am limitele mele si prefer sa nu traiesc ca ei. Da, acceptat sa traiesc cu ei. Si atat.

O teama legata de ce se va intampla la aceasta gradinita am avut dintotdeauna. Tocmai pentru ca sunt maicute si respecta traditia unei manastiri. Deci implicit rugaciuni si tot ritualul. Dar nici prin cap nu am vrut sa imi treaca ca in ritualul lor vor implica si copiii.

As vrea sa intelegeti ca ceea ce ma deranjeaza e ca sunt implicati toti copiii, in actiuni strict religioase, fara a se tine cont de religia lor. Si pt aceste actiuni, firesc, e necesara si o pregatire: cantec, poezii, explicatii si ce o mai fi.

Da, asa e. Parca tot Anca a spus ca in unele gradinite copiii sunt lasati la tv, ca activitate. Barem astia invata ca sunt si "altii" pe lumea asta. incurajarea asta mi-a dat-o o cunosctinta vazand un avantaj ca de la o varsta mica copilul va realiza ca mai sunt alte credinte in lume.

Da, Anca. Eu sunt exact ca prietena ta "cu sfintii". Practicanta pana in panzaele albe si nu vreau sa fiu tulbrata.

Bianca, desi imi pastrez credinta si practica, nici mie nu imi pica bine la inima cand vad ce se intampla in biserica, in sens adminsitrativ. La comanda bisericii. Insa, incerc sa ma detasez. Sa nu ma atinga. Paote voi fi catalogata ca lasha, indiferenta, redusa, si lista poate continua. Dar indiferent de caracteristica, eu ma simt bine in biserica mea.

A, apropo de asta...eu i-am prezentat lui Rares ca "aceea e biserica lu' Sora".

Oricum el a fost tare dezamagit de ce s-a intamplat astazi pentru ca a plecat din biserica nemiruit. Ba chiar plangea pe drum. Cand l-a intrebat sora ce este i-am explicat. Si ea ii raspunde ca "si binecuvantarea de la sfarsit e folositoare" tine loc de miruit. (la catolici nu exista aceasta practica). Ei, atunci in mintea mea am zis...pai, nici eu nu am retinut cand s-a dat binecuvantarea dar copiii.
Si ca sa nu mai planga Rares am scos mirul din geanta si l-am dat. Si am rezolvat problema.


Sper ca sa nu se faca un obicei din a duce copiii la biserica catolica. O data in an e indeajuns. (adica de sarbatoarea asta). Chair nu stiu daca mai merg si de alte sarbatori. Oricum si catolicii astazi au avut Sf. Dumitru.

Da, Anaan. Stiu ca nu sunt mari diferente intre ortodocsi si catolici. Poate catolicii sunt cie mai apropiati ca practica de ortodocsi. Si asta ma sesizat si eu azi la slujba. Dar si asa...pentru mine e exagerat.

Oli, a punctat minunat ceea ce e in sufletul meu si lipsa de alternativa in Braila. Decat orice alta gradinita de stat. Sau inca una privata unde taxa e de 6 sau 8 mil pe luna.

Da, stiam de la bun inceput ca e altceva in aceasta gradinita. Insa altele au fost asteptarile mele.

Mai era ceva de zis? Eu nu recitesc mesajele. Daca am fost incorenta (mai mult decat de obicei) mai revin maine cu alte detalii.

Vreti sa ma puneti la colt, merg. DAr eu tot asta raman."


Acum am mai citit si restul mesajelor. Inca o data spun...am asumat regulamentul lor in conditiile in care stiam (si de la ele si de la altii) ca NU se invata la gradinita, cel putin, aspecte atat de adanci.
Si cantecele intr-adevar sunt despre bine, fericire, cum te ajuta Dumnezeu daca faci bine, etc. Cam ce e si pe la noi, in general.


Ac

Mergi la inceput