Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Rall asa e..ai dreptate!
si noi ne-am pus problema asta, ca nu vrem sa ii invatam ... cu primitul de pomana

nu asta e obiectivul campaniei

obiectivul principal e acela ca ei sa mearga la scoala si sa aiba o speranta de viata mai buna pe termen mediu si lung

..odata cu asta si comunitatile in care traiesc ar avea de castigat


Iar pt asta in mintea si sufletul lor tb sa se produca un declic
Sa isi doreasca sa ajunga undeva...si ca pt asta tb sa faca si ei efortul de a invata, de a merge la scoala... e o conditie minima sa accezi catre dorintele tale (off...dar stim noi care sunt dorintele lor...!?)

nu vreau sa intram in filosofii, e cam atat cat putem face noi la acest moment, daca ai alta idee cu draga inima o primim si o analizam

in afara de ce le oferim ca si cadouri...pana la urma simbolice, cel mai mult i-ar putea ajuta daca am vorbi cu ei...atunci cand mergem acolo, daca i-am observa putin
(varianta de a cauta mereu alte familii e o optiune desigur..o aplicam cumva la mom asta, dar e mai putin implicata... eu prefer sa fac un lucru mic si cu sanse de succes..)

uneori un obiect, un cuvant sau o discutie ... pot genera declicul despre care spuneam mai sus




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Rall, toate mai avem cate un impas psihologic, este normal. Este normal mai ales atunci cand faci eforturi sa mergi pana acolo, sa faci cumparaturi, sa cari colete, sa speli/calci lucrusoarele donate...tot ce am facut pana acum a fost asa, o picatura intr-un ocean. Picaturile suntem noi, oceanul este cumulul de nevoi pe care un copil sau un adult le are. O familie, in general.
Oceanul familiei lui Fanica este imens. Se zbate singur, asa cum poate. Munceste, cara, sapa, etc. Nu poate mai mult, oricum este un erou, dupa mine, nu stiu cum reuseste sa tina langa el atatea suflete, sa le puna zilnic pe masa cate ceva. Copiii lui trebuie sa stie, sa vada ca exista posibilitatea de a trai normal, ca exista viata ( sper eu, mai buna) si peste dealul de langa casa. Ca pot invata si pot ajunge la oras sa practice o meserie. Ca-si pot depasi conditia de acum. Ca Fanica isi va primi inzecit rasplata pentru dragostea lui imensa fata de copii si pentru ca a ales sa-i tina langa el, cand mama i-a abandonat.
Daca nu primesc ajutorul nostru vor fi mai saraci, dar nu cu o bluza,fusta sau un ghiozdan, vor fi mai saraci cu un vis. Cu visul ala pe care oricine il are si nu-l uita dimineata la trezire...






..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Rall si eu am trecut de multe ori prin acel impact psihologic, dar ....e greu si pentru noi, dar si pentru ei....nu nu voi renunta la copii mei din Garbau, voi continua sa merg la ei atata timp cat Turturica va trimite bani, cat voi ma veti ajuta, cat vor mai exista oameni cu suflet,...apoi....mai rar dar tot voi merge la ei, la Luca cel cu ochii albastri....intre noi s-a creat o legatura....si pe undeva e normal sa aiba asteptari de la noi...si pe mine ma suna si mai cer cate una alta, ce se poate le duc, ce nu le spun ca nu se poate, dar eu le-am spus de la inceput ca trebuie sa-mi spuna de ce au nevoie...

Eu va multumesc din nou pentru tot sprijinul vostru si va cer in continuare sa nu abandonam Garbaul.

Va ,

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

va multumesc pentru discutia asta
Rall
Papanash
Laura


stiti ce declic s-a petrecut in sufletul meu acum?

faptul ca indiferent ca va mai exista sau nu aceasta campanie...

Eu nu voi putea renunta la familiile la care am fost, m-am atasat cumva de ei, imi pasa de ce se intampla cu ei.

si nu le zic doar din cuvinte 'copiii nostri'






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

ce-ar fi sa comunicam cu ei prin scrisori ? copiii maricei pot scrie ce gandesc, despre ei, despre scoala, despre dorintele lor, sa fim asa, un sprijin moral, sa le acordam asistenta si incurajari. Va dati seama ca ar conta mult sa le scrie cineva, lor ? Sa-i incurajeze, sa-i laude, sa-i sfatuiasca ?




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Multumesc, Gabi!

Daca si celelalte fete sunt de acord, saptamana aceasta o sun pe mama ei si o rog sa imi faca o lista cu necesarul de rechizite si manuale pt anul scolar. Imi intind antenele sa vad daca pot obtine vreo reducere la manuale. In plus, fiind deja la liceu, ii mai pot oferi din biblioteca mea cateva carti necesare pt scoala.

Am trimis si eu o suma mica la „fondul clasei”.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
IULIA va invinge CANCERUL
Where there's a will there's a way
Every saint has a past. Every sinner has a future.


au intrat banutii, multumim mult
cand ai lista cu necesarul te rog sa o pui aici, sa vedem cu ce o putem completa si noi.

au intrat si banii pe frigider, trimisi de Miha




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Alinuk, Laura_s, fetelor, toate suntem "lipite" de familiile astea, indiferent de distanta care ne separa, fizic, de ele. Eu sunt extrem de mandra de tot ce facem pentru ei, si sunt convinsa ca si voi la fel.




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash


ce-ar fi sa comunicam cu ei prin scrisori ? copiii maricei pot scrie ce gandesc, despre ei, despre scoala, despre dorintele lor, sa fim asa, un sprijin moral, sa le acordam asistenta si incurajari. Va dati seama ca ar conta mult sa le scrie cineva, lor ? Sa-i incurajeze, sa-i laude, sa-i sfatuiasca ?



O idee excelenta Papanash.
Cel putin pentru fetele de la Tg. Bujor cred ca ar fi un mare ajutor sa aiba prieteni maturi cu care sa comunice si cu care sa se sfatuiasca. Parerea mea ca un sfat bun si un suflet cald pe care il simti alaturi, chiar daca e de departe, este mai valoros decat o haina sau un ghiozdan.
Hai sa ne luam fiecare cativa copilasi "de suflet" din cei din "familiile noastre" si sa creem o punte de comunicare cu ei prin scrisori ! si fetele din Tg. Bujor cred ca ar gasi o posibilitate sa ajunga la un oficiu postal. Si le trimitem noi plicuri si timbre, ei doar sa scrie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

au intrat si banii pe frigider, trimisi de Miha



Vreau sa va povestesc un pic si aici despre niste oameni cu suflet mare care sunt prietenele noastre si care ni se alatura si ne sustin in aceasta campanie ... si lista e deschisa .

Prietena mea Cristina T., din C-ta, a avut un frigider cu congelator Indesit in stare foarte buna, disponibil, pe care a vrut sa-l doneze unei familii fara resurse, s-a oferit chiar sa plateasca transportul pana la familia ce-l va primi ... pe moment nu am gasit o familie sarmana si cu curent electric care sa primeasca frigiderul ... dar s-a oferit o prietena a Dandusei sa-l cumpere si, de comun acord cu toata lumea, banutii au intrat in cont la campania noastra !

Multumesc tuturor fetelor inimoase implicate !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

hop si Cta la apel!avem si noi o familie,care are nevoie de ajutorul nostru!
familia respectiva locuieste intr-un camin muncitoresc undeva langa serviciul lui Boticelina(in port, sunt niste semi-baraci), sunt 6 suflete intr-o camera, 2 adulti si 4 copii, cel mai mic are cam 1 an si jumatate si l-a botezat o colega miloasa prin iunie. Stiu pentru ca eu le-am dat rochite sa se imbrace surorilor lui. Fetita cea mare are pana in 7 ani si la botezul fratelui ei era mai firava decat Nancy a lui Boti de nici 4 ani :-( dupa ea este un baiat de cca 5 ani, apoi o fetita de 3 si cel mic de 1,5 ani. Am o colega sufletista care ne mai aduce aminte din cand in cand sa le donam si lor daca avem hainute.

O astept pe Boti,cu mai multe detalii!ea este cea care i-a gasit,de fapt!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput