Un creion, un caiet, o carte - cautam voluntari !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

nu am relatii din pacate in domeniul protectiei copilului...si ar trebui neavand conexiunile facute intai sa le fac si apoi sa le pun in miscare ceea ce necesita timp si cum toate se schimba acum...trebuie lucrat de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Ideea cu Directia este urmatoarea: dl. Fanica sau altcineva apropiat lui sa-i citeasca raportul intocmit de Directie cand sunt in vizita, sa nu semneze nimic fara sa citeasca si sa inteleaga ce citeste; e foarte important; copiii nu pot fi luati in prima faza de langa el, daca el nu e de acord si nu semneaza, asadar poate refuza sa semneze daca i se spune ca trebuie sa semneze ca e de acord sa cedeze in copil sau doi, ca ii va fi si lui mai usor, ca nu va mai avea asa greutati si sa se gandeasca la binele copilului/copiilor; asadar sa refuze sa semneze; daca cei de la Directie sunt hotarati sa ia copiii va mai dura, nu pot face acest lucru fara o ancheta sociala, fara parerea celor de la Asistenta sociala din satul/comuna lor si o hotarare judecatoreasca....toate astea dureaza.

Dar faptul in sine, ca se duc nu e foarte ok; foarte rar Directia se auto-sesizeaza, doar daca a fost cazul mediatizat si de frica jurnalistilor cei de la directie se sesizeaza; de obicei merg daca au fost solicitati: de catre familia extinsa (poate are dl. fanica o ruda "binevoitoare"), de catre vecini, sau Asistenta sociala din sat/comuna.

Atentie la ce semneaza!!!! sa citeasca el sau cineva apropiat lui nu sa astepte "sa-i traduca" cei de la Directie....ei zic ce vreau i fac tot ce vreau....

Cam atat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Alinuk, am trimis si mail-ul de "prezentare" a copiilor de la Garbau, dar bineinteles ca nu m-am limitat la doua trei randuri....si mai aveam mult de scris, dar...

Foarte buna ideea cu publicitatea si pe alte cai decat DC.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Monica stii daca Agatha are calculator?avem o donatie de la o fata din Bucuresti, nu stiu detalii multe inca............m am gandit sa te intreb pe tine fiind si din oras e mai usor cu transportul.
Asteptam raspuns
O zi frumoasa va doresc!


acum am citit mai atent ca scria ca i s a taiat net ul in articol deci banuiesc ca are......intreaba totusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Mada am pus ieri un colet cu hainute donate de mikaeela.Sunt convinsa ca vor prinde bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

O sa intreb. Multumesc!

Citat:
citat din mesajul lui gabby2011

Monica stii daca Agatha are calculator?avem o donatie de la o fata din Bucuresti, nu stiu detalii multe inca............m am gandit sa te intreb pe tine fiind si din oras e mai usor cu transportul.
Asteptam raspuns
O zi frumoasa va doresc!


acum am citit mai atent ca scria ca i s a taiat net ul in articol deci banuiesc ca are......intreaba totusi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

multumesc

Laura-s pentru materiale

pe restul le mai iau din topicurile scrise pe tema asta de'a lungul vremii


nu stau bine deloc cu timpul, as fi fericita daca fetele care au fost la copii m-ar ajuta cu
doua trei cuvinte despre ei (de unde sunt, cati sunt, cum i-a cunoscut, care e situatia lor)
si cu o poza doua


lucrez la mat de sustinere a campaniei

va rog sa ma ajutati cu un text scurt si doua poze

direct mail:
am2000ro@yahoo.com




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Alinuk,deseara dupa ce culc fata ma ocup.....pozele sunt cele de pe facebook,restul scriu ce vrei tu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nu am vesti de la Fanica, telefonul pe care l-am primit atunci de la vasilache71, de pe forum, a ramas inchis.. pt. ca nu stim PUKul. I-am trimis mai multe mesaje private dar nu a raspuns. Din cate am inteles, acum Fanica are un telefon, dar nu am reusit sa obtin numarul. Fiind vara, a avut de munca in fiecare zi si pleaca dis de dimineata si se intoarce seara, tarziu...

I-am trimis un mesaj Elizei Miron, pe FB dar nu am primit raspuns. O sa o contactez iar, ar fi grozav daca ar merge si ea la ei sau poate impreuna.

Legat de continuarea ajutorarii lor, am ajuns la un impas... psihologic sa ii spun. Faptul ca le ducem haine si hrana de doua, trei ori pe an nu cred ca ii ajuta. Adica ii ajuta practic, pe moment, dar tare mi-e ca pe termen lung poate dauna, ca ajung sa aiba anumite expectante care poate nu vor fi mereu indeplinite.

{Stiu ca e usor sa spun asta din confortul casei mele, cand ei stau in conditiile acelea mizere... }

Nu stiu, voi ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Rall inteleg ce spui.........tb gandit si pe termen lung daca ne putem ocupa de ei ,,a la long,, pt ca sunt copii, isi fac vise si ne vor astepta mai ales de sarbatori sau poate de ce nu, mai punem problema si altfel poate nu se vor mai purta bine cu hainutele,le vor deteriora,arunca mai repede stiind ca noi le tot trimitem altele, cum am mai avut un caz de altfel pe care l am scos din campanie..........dar parca nu ma lasa sufletul acum de sarbatorile de iarna sa nu mai mergem la ei........asa ca eu votez sa mergem acum, daca mai poti si tu binenteles si dupa aceea vedem cum decidem daca sustinem pe termen lung aceleasi familii sau mereu altele

Mergi la inceput