Aradence DC (174) - Adio Moni!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Am ajuns azi noapte la 1 acasa. Si mi-e frica sa ma intanesc cu voi diseara.
Dragelor, eu aveam 11 ani cand a murit mama, si am amintiri foarte putine cu ea, mai mult din poze. Eu cred ca e un blocaj in mintiutza mea. Nu accept nici acum ca mama a murit.

Alaturi de Monica70

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Sa ma gandesc la Diana ma termina efectiv. Stiu ca vor fi bine, ca o au pe buni langa ei ca model feminin cu iubire neconditionata. Dar mamicutza lor minunata nu mai e...

Alaturi de Monica70

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Da, am fost aseara la priveghi. Durere, multa durere, multe lacrimi....Toate, inclusiv Moni, stiam ca aici o sa se ajunga. Asa om puternic n-am mai intalnit pana acum. Moni, tu esti eroina noastra!
Nu am putut o vreme sa merg sa o vad in sicriu Vroiam sa o pastrez in amintirea mea asa cum era ea, vesela, vorbareata, glumeata. Dar sa stiti ca este frumoasa, parca e vie...ma uitam si parca asteptam sa deschida ochii, sa faca o gluma cum numai ea stia... Nu mai am lacrimi sa plang.
Diseara vom fi iar langa ea.
Cat despre copii, mi se rupe sufletul, parca am tot timpul un pumn in stomac... I-am spus lui Ghita sa ne sune si sa ne ceara ajutorul oricand va avea nevoie pentru Diana si Tudor.



Mama Marei si a Dorei


Moni si familia ei au nevoie de noi !!!





www.facebook.com/media/set/?set=a.108185485984290.8158.100003785175018&type=3" target="_blank"> TUTU-uri Handmade


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragele mele
am citit acum toate mesajele voastre de aici si va multumesc ca ati scris. la cata durere e stransa.... e minunat ca ati putut fi acolo.
sunt sigura ca Monica va fi calauza pentru copiii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

Ma iertati ca intru aici, vreau doar sa va spun ca sunt alaturi de voi, va impartasesc durerea asta de neconceput....
Pe Moni am cunoscut-o doar din postarile ei... am admirat-o intotdeauna, m-am rugat pt ea sa-i fie bine.... ma rog si acum pt familia ei sa le dea Dumnezeu mangaiere ...
Pe voi v-am mai citit din cand in cand, sper sa nu va suparati.... pt ca si eu sunt aradeanca, doar ca de pe vremea facultatii am ramas in timisoara.
va imbratisez pe toate si va doresc multa, multa putere.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Ieri nu am deschis forumul dar m-a sunat Flavia .Flavia .Cand am vazut mist call ma gandeam ca s-a intamplat ceva.

Ajung si eu deseara la cimitir,dupa 7.30.Cred ca vin cu Ovi,ei au fost colegi de servici o perioada.


Carmen cu Melania Ioana(14.01.2005) si Serban Andrei(11.06 2008)







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
m-am gandit mult pana mi-am facut curaj sa va scriu; nu sunt aradeanca si sper sa nu considerati ca "va invadam" topicul, dar si noi, celelalte forumiste o plangem pe Moni a voastra...
Noi fetele de la Umanitare am trecut printr-o situatie similara, o mama (care nu e membra DC) a plecat de langa cei 5 copii ai ei inainte de Craciun; astfel baietelul cel mic - Luca care a implinit in iunie 5 ani a fost luat de Directia de Protectia Copilului, sa nu mai vada cum sufera mama bolnava de cancer; am reusit cu greu sa-l aducem acasa si a intrebat de mama lui, daca o mai doare spatele....am vorbit cu 2 psihologi si un psihiatru pediatru si toti trei ne-au sfatuit sa-i spunem copilului adevarul, ca mama a murit (si chiar ne-a spus sa nu evitam cuvantul moarte), ca e in cer sufletul ei, dar ca trupul e pe pamant si are casa lui, in cimitir si ca atunci cand el va dori il vom duce sa vada casa mamei unde se odihneste acum trupul ei....ne-au mai spus ca era foarte indicat sa ducem copilul la inmormantare....mie personal mi se parea barbar, nu cred ca e bine ca un copil sa participe la inmormantarea parintelui, mai ale sun copil asa mic, dar daca veti vedea copii la inmormantare sa nu-l judecati pe tatal lor, procedeaza asa cum trebuie, copii nu trebuie sa traiasca cu speranta ca mama e in spital si poate candva se va face bine si se intoarce la ei....e bine ca a avut puterea de a-i spune Dianei ca mami e in cer....daca accepta acum ar fi nevoie de un psiholog si incercati sa spuneti ca e cel mai util pentru copii si incet incet poate va accepta sa vorbeasca si tatal cu psihologul; daca e cineva interesat va pot trimite pe mail ceea ce am primit de la unul din psihologi.
Imi pare tare rau pentru pierderea voastra...
Dumnezeu sa aiba grija de ea asa cum si ea va avea de copii ei de acolo de sus, de langa ingeri.

Laura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Si eu cred ca trebuie sa li se spuna copiilor adevarul, moartea face parte din viata...

Totusi parerea mea este ca, episodul cu groapa si cu trupul in pamant nu e usor de digerat. Mie ca adult mi se face rau fizic in momentul acela.

Poate mers cu copilul ulterior la cruce si explicat ca acolo ii putem aduce lui mami cate o floricica, aprinde o lumanare...si vorbi cu ea...chiar daca nu raspunde, mami aude de acolo din cer de unde se afla sufletul ei si de unde ii are in grija pe dragii ei pui




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Si eu sunt de parere ca trebuie spus adevarul copiilor. Iar participarea la inmormantare va face mai usor digerabil adevarul. Am trecut prin asta.
Fetelor, ne vedem la 19 fara un pic in fata cimitirului?
Clau, te sun later.

Alaturi de Monica70

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici drag

Bazar umanitar DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristale spune:

Nu imi vine sa cred. Nu am mai intrat de un car de ani pe dc, si nici pe comp in general, dar azi am deschis fb si am vazut postarea Claudiei.
Moni a fost prima dintre aradence cu care am luat contact. Ce greu e....
Noi asteptam o fetita in octombrie, iar David e tot mai nazdravan, deci nu prea mai am timp de nimic.
Eu sunt acum la Siria si nu pot sa ajung nici la inmormantare, nici la priveghi, dar as vrea sa contribui si eu la coroana.

Mergi la inceput