Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Marina, total gresit! OTV e televiziunea poporului

Off: Copiloi, o observatie numai: tonul tau este excesiv de agresiv si ironic. La fel ca al lui Ingrid S, de altfel. Pe de alta parte nu incetati sa acuzati pe cei care au o opinie diferita, in permanenta, de agresivitate la adresa voastra. Repet, e doar o observatie. Sunt totusi persoane aici care isi pot exprima o opinie contrara fara a afirma ca detin adevarul absolut, fiindca in realitate nimeni nu-l detine.

Tot ca o observatie : era corect daca aminteai si niste nume din tabara "adversa"....ca sunt si pe acolo ....care au aceeasi impresie ca detin adevarul absolut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Pai ali, nu cred ca ai mai remarcat undeva tonul despre care vorbeam, in afara celor amintite. Tu, de exemplu ai o opinie contrara cu multe dintre noi cele de aici. Ai venit cu argumente si ti le-ai sustinut desi au existat oameni cu contraargumente. Dar n-ai jignit, ironizat, acuzat. Cred ca asta e esential sa retinem. Atata timp cat purtam o discutie bazata pe argumente si nu pe "strigaturi si alte doine" putem considera ca avem un dialog. Limbajul celor amintite, in opinia mea depaseste sfera dialogului. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Adica de ce, Marina? sa stea acasa si sa fie balacariti si numele lor pomenite in actiuni dubioase? Foarte bine ca a intervenit Toader, azi-dimineata am citit si eu declaratiile lui. Sa se intruneasca plenul CCR si sa aflam si noi adevarul: cum o "erata" ce schimba sensul e alcatuita imediat dupa ce marinarul da dispozitii. Si cum se fac presiuni sa fie inserata in MO.

In speta, marinelul a declarat ca se utilizeaza definitia listelor electorale permanente data de legea pentru alegerea presedintelui. Nimic mai fals, nu s-au facut alegeri, ci un referendum, si se utilizeaza definitia pentru el, unde listele electorale permanente cuprind cetatenii cu domiciliul stabil pe teritoriul Romaniei (Boc citire). Restul cetatenilor sunt trecuti pe listele suplimentare, care nu conteaza la cvorum, LA CVORUM. Nu cum spuneau basistii, vai, noi suntem scosi si nu votam...chiar, de ce se agitau asa, ca doar ei erau cu boicotul??
Asta am inteles eu din toata poliloghia cu legile, acum sa vedem si decizia CCR si despre faimoasa scrisoare trimisa Comisiei de la Venetia de Zegrean in numele Curtii, care curte cam habar nu are de asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Vesti "bune":

http://www.gandul.info/financiar/guvernul-a-redus-prognoza-de-crestere-economica-incasari-mici-din-accize-si-bani-ue-cresteri-la-impozit-pe-venit-si-taxa-pe-bunuri-explicatiile-lui-ponta-9933986

Sintetizand:
- nu vom mai avea crestere economica de 1,5% ci de 1,2%
- se diminueaza tinta de venituri la bugetul de stat cu peste 2,1 miliarde lei
- mizam totusi pe venituri incasate din TVA ( TVA-ul lui Boc de 24% pentru care l-au pus la zidul infamiei. Dar acum ne place!! Ca-i bun la casa omului!!!)
-cresc cheltuielile cu personalul ( URAAAAA! Privatii taie chetuielile astea, Guvernul le creste. Cu 648 milioane, din cauza majorarii salariilor din sistemul bugetar)

Si mai sunt dar le cititi voi.

In vremea asta grecii se gandesc sa mai taie din pensii inca 15% pentru ca altfel nu supravietuiesc economic. http://www.gandul.info/financiar/ultima-ora-grecia-fortata-sa-taie-pensiile-ca-sa-se-salveze-9932184

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Pai ali, nu cred ca ai mai remarcat undeva tonul despre care vorbeam, in afara celor amintite. Atata timp cat purtam o discutie bazata pe argumente si nu pe "strigaturi si alte doine" putem considera ca avem un dialog. Limbajul celor amintite, in opinia mea depaseste sfera dialogului. Atat.

Cred ca detii undeva un black-hole care inghite ceea ce nu vrei sa vezi.
Nume din tabara adversa, ironizari (ca n-am raspuns asa la vorbe dulci), luari peste picior gasesti cata frunza si iarba. Dar e prea mare efortul sa cauti, te inteleg, caldura e de vina. In loc de asta aruncam cu minciunele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


In speta, marinelul a declarat ca se utilizeaza definitia listelor electorale permanente data de legea pentru alegerea presedintelui. Nimic mai fals, nu s-au facut alegeri, ci un referendum, si se utilizeaza definitia pentru el, unde listele electorale permanente cuprind cetatenii cu domiciliul stabil pe teritoriul Romaniei (Boc citire). Restul cetatenilor sunt trecuti pe listele suplimentare, care nu conteaza la cvorum, LA CVORUM. Nu cum spuneau basistii, vai, noi suntem scosi si nu votam...chiar, de ce se agitau asa, ca doar ei erau cu boicotul??
Asta am inteles eu din toata poliloghia cu legile, acum sa vedem si decizia CCR si despre faimoasa scrisoare trimisa Comisiei de la Venetia de Zegrean in numele Curtii, care curte cam habar nu are de asa ceva.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


De tratamentul egal al cetatenilor in fata legii ai auzit ?
Nu de alta, dar care este principiul pentru care cetatenii romani cu drept de vot din diaspora nu au ce cauta in cvorum ?

De la USL am auzit explicatia cum ca ei si asa nu prea voteaza ... Pe aceasta idee pot gasi si eu statistic mai multe categorii de cetateni care nu prea voteaza, de ex. sa luam categoria de varsta care voteaza cel mai putin si sa-i excludem, sau dupa studii, sau, si mai bine populatia maghiara ca oricum au votat prea putini.

(Eplicatia legala este ca ei sunt cuprinsi pe liste electorale in strainatate, deoarece li s-au facut colegii uninominale acolo, desigur, daca este vorba de un sufragiu pe colegii, nu unul general, asa cum este acesta. Dar, dupa parerea USL-istilor aceasta este o explicatie basesciana, mie insa mi se pare singura logica.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, tu comentezi o lege. Nu a dat-o Ingrid, ci 'constitutionalul" Boc.
Logica sta in faptul ca ac se cere cvorum(tot alta tampenie neconstitutionala, ghici citire cine? )sa nu depinzi de unii plecati pe dincolo, care ori nu mai vor sa aive de a face cu Roamnica, ori nu-i intereseaza politica, ori nu pot sa se deplaseze pana la urna de care apartin, ori nu au acte, ori...ori nu mai traiesc chiar si nimeni nu aduce la cunostiinta autoritatilor...POT VOTA, dar nu sunt calcultati initial in totalul populatiei la care se raporteaza cvorumul. Nu vad de ce luati o smecherie de-a Baselului in brate, in dispretul legii specifice referendumului. Vb lui Badea, de ce nu ne-am raporta pt referedum la Codul Rutier?cam asta e logica suspendatului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Erata s-a publicat cu acordul Consiliului Legislativ care se ocupa printre altele si cu analiza si avizarea rectificarilor care se fac in MO.


Intre timp, cetateanul interimar de la antena 3, dupa doua zile absolut istovitoare de zbierat la locul de munca si conversat in engleza, de schimbat consilieri, de numit consilieri, de numarat romani, de scos romani, de bagat romani, de dat din maine, de dat din picioare, de alergat dupa morti, s-a linistit pentru moment.

Eu cred ca toata lumea are dreptate si balamucul poate continua cu voiosie pana la distrugerea totala.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Lali, tu comentezi o lege. Nu a dat-o Ingrid, ci 'constitutionalul" Boc.
Logica sta in faptul ca ac se cere cvorum(tot alta tampenie neconstitutionala, ghici citire cine? )sa nu depinzi de unii plecati pe dincolo, care ori nu mai vor sa aive de a face cu Roamnica, ori nu-i intereseaza politica, ori nu pot sa se deplaseze pana la urna de care apartin, ori nu au acte, ori...ori nu mai traiesc chiar si nimeni nu aduce la cunostiinta autoritatilor...POT VOTA, dar nu sunt calcultati initial in totalul populatiei la care se raporteaza cvorumul. Nu vad de ce luati o smecherie de-a Baselului in brate, in dispretul legii specifice referendumului. Vb lui Badea, de ce nu ne-am raporta pt referedum la Codul Rutier?cam asta e logica suspendatului...

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



...sa ajungi sa il citezi pe Badea ...asta spune multe

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Lali, tu comentezi o lege. Nu a dat-o Ingrid, ci 'constitutionalul" Boc.
Logica sta in faptul ca ac se cere cvorum(tot alta tampenie neconstitutionala, ghici citire cine? )sa nu depinzi de unii plecati pe dincolo, care ori nu mai vor sa aive de a face cu Roamnica, ori nu-i intereseaza politica, ori nu pot sa se deplaseze pana la urna de care apartin, ori nu au acte, ori...ori nu mai traiesc chiar si nimeni nu aduce la cunostiinta autoritatilor...POT VOTA, dar nu sunt calcultati initial in totalul populatiei la care se raporteaza cvorumul. Nu vad de ce luati o smecherie de-a Baselului in brate, in dispretul legii specifice referendumului. Vb lui Badea, de ce nu ne-am raporta pt referedum la Codul Rutier?cam asta e logica suspendatului...

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Ei sunt scosi de pe lista permanenta (asta e formularea lui Boc, nu mai dezinforma) dupa legea specifica in cazul votului pentru parlamentare, pentru ca li s-au facut colegii uninominale in strainatate, si ar trebui trecuti acolo pe liste permanente, ce e asa de greu de inteles ? Asta este singura logica, altfel nu au cum sa formeze colegii pentru parlamentari pentru Italia, Spania asa cum sunt acum. Exista diferente intre tipurile de alegeri, de exemplu la locale un alegator nu poate vota decat daca se afla fizic in localitatea de domiciliu, pe cand la alegerile prezidentiale poti vota oriunde. In colegii e la fel. Sunt moduri diferite de calcul, e normal sa fie diferite raportarile. Insa tratamentul cetatenilor trebuie sa fie egal. De exemplu un cetatean care se muta de la Caracal la Dorohoi e scos de pe o lista permanenta din Caracal si inclus tot pe o lista permanenta din Dorohoi. Nu e trecut, doar daca vine sa voteze pe lista suplimentara. De ce e diferit in cazul unuia care se muta temporar in Budapesta sau in Florenta ? De ce tratam diferit cetatenii Romaniei, pentru ca ne convine sa recalculam rezultatul unor alegeri ? Ca sa nu mai zic ca daca le iesea cvorumul nu mai aveau problemele acestea, puteau ramane mortii pe liste, diaspora asa cum e, etc. Halal corectitudine.

Logica ta este absurda, tot asa depinzi de cetatenii care, traditional nu vin la vot chiar daca au domiciliul in Romania, probabil 20% sunt sigur, sigur. Cum ar fi sa-i scoatem de pe listele electorale pe cei care nu au pe cartea de identitate nici un autocolant cu votat ? Si daca se hotarasc totusi sa vina sa-i trecem pe liste suplimentare...
Sau ceilalti cetateni cu domiciliul in Romania care asa cum scrii tu "ori nu-i intereseaza politica, ori nu pot sa se deplaseze pana la urna de care apartin, ori nu au acte, ori..." sa-i scoatem de pe liste, zic.

Nu am nevoie de logica lui Basescu pentru a gandi cu capul meu, chiar daca asta constituie o surpriza pentru unii obisnuiti sa le fie explicate lucrurile.

Logica lui Badea care gandeste si scrie cam asa "Sper din toata inima, curve penale, ticalosi criminali, ca voi fi de fata cand veti crapa, ca sa ma pot bucura si mictiona pe nefiinta voastra." - adresandu-se unor concurenti din presa, logica unui astfel de om o las la aprecierea ta, mie imi face scarba.



Mergi la inceput