Efectele inconstientei crase a USL

Efectele inconstientei crase a USL | Autor: mrenescu

Link direct la acest mesaj

Va propun sa analizam aici efectele aparute in fiecare zi din inconstienta crasa a USL. Astfel, ne vom gandi poate mai bine inainte de a pune stampila.

Cred ca e important sa facem aici o lista corecta, pentru memoria colectiva:

Incep eu:
Azi un euro = 4.6481 lei

Si o veste minunata pentru bucuresteni:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/de-maine-se-scumpeste-metroul-vezi-noile-tarife-994965.html

Un abonament cu 62 de calatorii se scumpeste de la 35 de RON la 50 de RON. Aproape cu 50%!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Mai in gluma, mai in serios, o mare parte din "basisti" vor supravietui si acestui nou val de efecte economice devastatoare. Electoratul de centru-dreapta e format in general din clasa mijlocie, care nu traieste la limita subzistentei. Majoritatea o duc greu, dar nu cred ca vor ajunge in situatia de muritori de foame la propriu.

Mai dureros va fi insa pentru electoratul clasic usl, pensionari, asistati, bugetari, care oricum nu o duceau pe roze, si care vor avea cel mai mult de suferit in perioada asta. Scumpirea metrorex de exemplu, la un pensionar cu 300 de lei pe luna, va reprezenta 5% din venituri, pe cand aceeasi scumpire la cineva cu salariul mediu pe economie, sa zicem 1500 lei va fi doar 1%.

Si nu-mi face nicio placere sa ajung sa le aduc aminte oamenilor din jurul meu (mai ales rudelor de la tara) care au laudat si sustinut acest guvern "vedeti, v-am spus eu ca aici se va ajunge". Pentru ca oamenii aia chiar nu au nicio vina, au ales usl-ul sperand ca va fi mai bine decat cu pdl-ul. Pentru ca usl-ul a avut grija sa informeze pe toata lumea ca situatia grea prin care am trecut cu totii e strict din cauza pdl-ului, iar oamenii, creduli, si multi dintre ei de buna credinta au sperat ca usl-ul chiar va face ce promite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

si un efect "bun", as zice: o sa le faca fundul rosu primarilor lor, care in urmatoarea luna tre' sa actualizeze listele electorale :D. cine munceste de rupe in luna august? primariile! foarte bine, la munca, ca dulce le era viata!

si sper ca aia de au votat visceral pe principiul "nu ma intereseaza nimic altceva, doar sa pice basescu", au multe credite in valuta straina. poate cand le iese rata, care creste ca prin minune de la o luna la alta, li se mai largeste si lor orizontul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

am zambit ...amar din pacate

nu sunt usl-ista , nici nu as putea sa fiu caci varsta indica ca am prins perioada comunista si numai gandul ca as putea sa cad in "pacatul" rosu, ma face sa ma ia tremuriciul...dar sunt anti pdl ,pt ca pur si simplu m-am saturat de misto-ul asta de la coltul blocului,"ieftinache"asa,tipic romaneasc ,tipic smechereasc,care a adus in fata numai non valori ,care a "prapadit"sistemul medical si invatamantul ,iar dl presedinte ne-a zis ca suntem o tara de mamicute cu bebelusi,si ne-a explicat cum munceste dumnealui mult mai mult decat un profesor sau invatator;a(u) reusit sa calce in picioare orice speranta ca tara asta va avea vreodata noi valori,doar prin simplul fapt ca a indemnat sa emigram in masa , de la medici la profesori , a reusit sa faca praf speranta parintilor ca ,copii vor invata doar ca sa se aplice proverbul "ai carte ai parte"... nu acum daca ai carte numai parte nu ai , ba esti un mare fraier ,care ti-ai tocit coatele pe bancile facultatii ,si da n-ai avut sansa sa pleci din Romania
este un vot de blam , al unui nr impresionant de oameni care pur si simplu s-au saturat;imi doresc un presedinte stilat si fin ,care sa vorbeasca (macar) 2 limbi straine cursiv,care sa fie mai educat si mai stilat ca mine ,la care sa ma uit cu mandrie ...altfel ce as putea respecta la el?
si da , din pacate romanul nu face decat sa traiasca cu speranta ca ce va veni va fi mai bun..pana acum nu s-a realizat..dar cine stie ..poate iasa soarele si pe strazile astea amarate si pline de caini ale Romaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mie or sa-mi salte facturile de ma apuca nebuneala!
Dar vorba [b]Portocaliei/b] nici primarilor lu' peste nu le va fi bine!
Sa vedem de unde scot aia din Mehedinti,Teleorman, Dolj,Olt,Giurgiu si Valcea voturile turistilor!
Daca e groasa rau eu propun reluarea alegerilor locale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

eu inteleg foarte bine ura contra base, nici eu nu-l iubesc. dar naibii, te mai uiti si la alternative, la ce se intampla in tara, in lume. nu te ingramadesti isteric sa-l dai jos pe dracu', ca sa-l pui in loc pe tac'su! mai folosesti si creierul, din cand in cand si incerci sa anticipezi consecintele faptelor tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

portocalia ,da-mi voie sa te intreb ..de cand esti plecata din tara?
eu mai dihai ca dansul , si crede-ma ca vorbesc in cunostinta de cauza , nu am auzit (vazut) sa fie..de-aia a si rezistat atat ..e din (t)popor (ceea ce mie recunosc nu-mi place-iar "t"-ul de acolo nu e pus aiurea),face priza la lume, are ceva care se numeste "leadership ",ceva cu care te nasti si doar cizelezi ,dar nah degeaba ,dupa parerea mea ,pe langa alte "calitati"

iar chestia cu raportul leu euro ..hai sa mai avem nitica rabdare, e bine stiuta sensibilitatea monedei , mai ales ca noi suntem o piata emergenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

georgia c, ai avut posibilitatea sa amendezi Pdl acum o luna si peste 3 luni o ai din nou...si sa-ti alegi un alt presedinte pe placul tau ai posibilitatea , ca Basescu nu-i batut in cuie la Cotroceni...sunt convinsa ca nu poti sa girezi aceste practici nedemocratice de preluare a puterii, puterea se schimba prin vot direct nu prin atacuri la democratie...asta intr-o tara democratica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
iar chestia cu raportul leu euro ..hai sa mai avem nitica rabdare, e bine stiuta sensibilitatea monedei , mai ales ca noi suntem o piata emergenta


Om fi noi emergenti, dar nimeni din zona (zlot, forint, coroana ceheasca) n-a facut asa urat ca leul.

Singura zi de calm a fost luni, imediat dupa referendum, cand probabil mediul economic spera ca o sa ne potolim. Dar cand s-a vazut ca nebunia va continua...nu degeaba zicea Isarescu ca detensionarea situatiei politice ne-ar ajuta foarte mult...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Uite mie imi place Geoana ca om, este cult,politicos ,nu-mi da senzatia unui om rau...dar nu l-am votat presedinte tocmai pentru aceste calitati ale lui,il faceau armonica cei din spatele lui pentru ca Geoana e facut si creat pentru o alta lume...asa-l vad eu.Basescu, asa grosolan si din topor, si-a asumat intotdeauna deciziile chiar daca si-a atras oprobiul public...cum sa nu-ti asumi consecintele crizei cand tu,ca presedinte, numesti primul ministru?...l-am apreciat ptr asta.Ai citit legea sanatatii,cu ce te incalzeste un presedinte care se ascunde la Cotroceni si se face ca nu stie ca vom scoate bani din buzunar ptr aproape orice...apropos, parca USL protejau categoriile defavorizate,bla,bla...proiectul de lege nu refleta asta deloc,ba dimpotriva,cei saraci vor avea acces si mai putin la serviciile de sanatate si medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ia sa vedem ce zic fetele psd-iste despre declaratia lui Ponta ca aia care au plecat din tara nu mai au drept sa-si decline votul!

Mergi la inceput