Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Fa un exercitiu, Marina, si macar intr-un singur mesaj lasa propaganda, si scrie si tu mai la concret, daca tot citezi.

Deci, care lege?



Copiloi, fa si tu un excercitiu, nu e greu. Chiar in adresa CCR pe care o mentionezi spune despre liste ca trebuie sa fie actualizate conform legii 3/2000, art. 17 alin. 2. Vezi care sunt termenele pentru realizarea acelor actualizari si vezi daca iti da cu virgula cum ca ar putea ca termenul sa pice dupa referendum.

Hai ca pun eu textul legii aici:
"(2) Reactualizarea listelor electorale permanente se face de catre primari, potrivit prevederilor Legii nr. 68/1992, respectiv ale Legii nr. 70/1991, republicata, cu modificarile ulterioare, in termen de cel mult 5 zile de la data stabilirii zilei referendumului."

Deci interpretarea actualizarii lor acum e abuziva, CCR nu putea cere ceva ilegal. Dar, na, trebuie putina bunavointa sa citesti textul legii.


Deci care e problema?

Listele de dinaintea referendumului nu erau actualizate. Se cere actualizarea lor cu cifrele existente pana pe 11 iulie.

Asta cere CCR.

Ce nu-ti convine?




Nu, nu se cere asta. Textul este asa: "Plenul Curtii Constitutionale a solicitat Guvemului listele electorale permanente, actualizate conform dispozitiilor art.17 alin.(2) din Legea nr.3/2000 privind oganizarea si desfasurarea referendumului, liste in baza carora s-a desfasurat referendumul din 29 iulie 2012 pentru demiterea Presedintelui Romaniei". Textul "actualizate conform dispozitiilor art.17 alin.(2) din Legea nr.3/2000 privind oganizarea si desfasurarea referendumului" este o subordonata atributiva explicativa, de aia e incadrata intre virgule. Curtea cere listele electorale permanente in baza carora s-a desfasurat referendumul asa cum au fost ele actualizate conform legii.

Daca cerea ce zici tu, formularea era alta: " solicita Guvernului actualizarea listelor electorale permanente conform art. 17...."
Dar chiar si asa, daca cere actualizarea listelor conform art. 17 din legea 3/2000 acolo ai termen clar: cel mult 5 zile de la stabilirea referendumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Si CTP scrie ca www.gandul.info/puterea-gandului/chestia-zilei-mai-aveti-incredere-in-ceva-sau-cineva-9932353" target="_blank">CCR e de porc
Aici nu te pot contrazice, nici pe CTP...din moment ce se falsifica actele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Copiloi daca Tudorel a spus ca ar fi vrut o actualizare a listelor post referendum este diar parerea lui personala...plenul CCR nu a dorit acest lucru, drept dovada comunicatul de site.Sa stii ca nu toti judecatorii hotarasc la fel ,important e ce doreste majoritatea lor...ca la referendumDaca este vorba de erata nu trebuie sa se intruneasca plenul CCR, erata inseamna o greseala de tiparire,nu?...CCr trebuie sa aiba actul original si acesta cu siguranta va fi prezentat.http://www.evz.ro/detalii/stiri/magistratul-tudorel-toader-se-face-ca-nu-stie-legea-ccr-995713.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Poate o sa credeti ca m-am dilit,mai am o ora si plec in concediu si eu studiez legiBuuun...acum sa va zic parerea mea...aceasta marturisire a judecatorului Tudorel este o alta diversiune pusa la cale de USL...pe site-ul oficial al ccr este publica hotararea din 2 august, aceea care a ajuns la monitorul cu textul lipsa ce facea referire la cetatenii din diaspora...ceea ce este pe site-ul oficial include acel paragrafhttp://www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/ro/2012/H0003_12.pdfCititi la pagina 19 si o sa vedeti acel paragraf...in cazul de fata, acel paragraf care lipsea in monitorul oficial, este considerat o erata...ca si cum o carte ar fi fost publicata ,si dupa tiparire, lipsea un paragraf din manuscrisul original...curtea a observat aceasta eroare si a trimis adresa catre monitorul oficial ptr a indrepta eroarea , nu era obligata sa convoace plenul deoarece acel paragraf a fost adoptat in plen in data de 2 august,nu in data de 6 august cand s-a constatat greseala...repararea acestei erori se putea face doar de catre judecatorul de servici conform legii47/1992( gasiti legea pe site), in acest caz jud Minea...eu sunt convinsa ca in procesul verbal al curtii acest paragraf exista si este semnat de toti judecatorii si acest lucru se va demonstra,niciun judecator al CCR nu si-ar risca cariera ptr asa ceva.Jud Tudorel nu a contestat faptul ca acest paragraf exista in hotarare din data de 2 august...in limbajul sau de lem, a spus doar ca a aflat de erata din presa,deci nici nu a infirmat ca este o erata, si vezi doamne aceasta erata modifica sensul hotararii si de aceea considera el ca era nevoie de plen...era doar mirat ca nu i-au spus si lui ca s-a descoperit aceasta erata, a motivat ca nu are dreptul sa discute despre dezbaterile din interiorul curtii...in concluzie a lasat-o ca-n gara, a dat apa la moara antenelor sa faca speculatii...a mai mentionat ca nu avea cunostinta despre scrisoarea trimisa catre Comisia de la Venetia dar acest fapt nu are nicio relevanta, scrisoarea a fost trimisa de Zegrean in nume propriu si nu in numele curtii deci nu trebuia sa-l instiinteze in mod expres pe Tudorel.Despre problema cu actualizarea listelor si listele actualizate el a lasat sa se inteleaga ca CCR dorea de fapt actualizarea listelor, dar textul hotararii din plen il contrazice...acolo se scrie negru pe alb ca se solicita guvernului ''transmiterea listelor actualizate in baza carora s-a organizat referendumul''http://www.ccr.ro/default.aspx?page=press/2012/2augustDeci interpretarea dumnealui nu face altceva decat sa-l descalifice, daca el a inteles altceva din acest document e treaba lui...asta a semnat ,nu ce crede el ca inseamna...cand semnezi ceva ma gandesc ca citesti in prealabil...ca d-l Tudorel e judecator al CCR, nu copiloi de pe site-ul desprecopii care pune link-uri pe care nu le citesteDeci o alta porcarie marca USL care vrea sa confuzeze poporul , acelasi popor pe care il apara de tiran...mi-e sila de acesti impostori,la emisiunea lui Stiblea , musiu Zgonea, presedintele camerei deputatilor ,nu stia ce inseamna 2/3 din 9, sustinea sus si tare ca trebuie sa fie 7 judecatori prezenti la dezbateri ptr a avea cvorum.Fug ca tre sa plec ,sper sa reusesc sa mai intru saptamana asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

"Presedintele Statelor Unite se intalneste cu vice-presedintele Chinei, pentru o discutie despre drepturile omului.
- Do you have elections? intreaba presedintele Statelor Unite.
Vice-presedintele Chinei se īnroseste un pic in obraji si zice incet:
- Yes, evely molning."

Cam asa si pe la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Pana la urma tot nu inteleg curtea constitutionala...Daca nu se dorea actualizarea listelor in urma carora s-a facut referendumul de ce dureaza asa de mult pana se ia o hotarare...Listele erau deja la AEP, acum le gasesc la parchetul general, si totul se putea hotara in cateva zile si macar se linisteau apele.In schimb au amanat pana in 31 august....ca sa ce?
Si chiar si in hotararile date pana acum de curte sunt folosite tot felul de jocuri de cuvinte care lasa loc la interpretari, in functie de cum ii convine fiecarei tabere, si care de fapt nu fac bine tarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna
[..a mai mentionat ca nu avea cunostinta despre scrisoarea trimisa catre Comisia de la Venetia dar acest fapt nu are nicio relevanta, scrisoarea a fost trimisa de Zegrean in nume propriu si nu in numele curtii deci nu trebuia sa-l instiinteze in mod expres pe Tudorel.



Daca se trimite cu antetul curtii eu cred ca nu poate decide singur ce scrisori trimite, mai ales ca nu poate fi considerat obiectiv...stiindu-se clar din ce tabara provine. Sper sa raspunda pentru asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mie cel mai tare mi se pare cum se duc ei judecatorii CC la televiziuni impartiale asa picati proaspat din vacanta. Macar daca se ducea si el la tvr sa se justifice , ziceai ca deh e televiziunea poporului.
Comisia aia de la venetia nu are si ea un grupuletz de etica ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Mie cel mai tare mi se pare cum se duc ei judecatorii CC la televiziuni impartiale asa picati proaspat din vacanta. Macar daca se ducea si el la tvr sa se justifice , ziceai ca deh e televiziunea poporului.
Comisia aia de la venetia nu are si ea un grupuletz de etica ?

Marina


S-a dus acolo unde a fost solicitat.
N-am nici cea mai mica indoiala ca daca il solicita TVr-ul, vorbea si acolo.

Predescu a dat interviu in Gandul, Toader la tv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Marina, total gresit! OTV e televiziunea poporului

Off: Copiloi, o observatie numai: tonul tau este excesiv de agresiv si ironic. La fel ca al lui Ingrid S, de altfel. Pe de alta parte nu incetati sa acuzati pe cei care au o opinie diferita, in permanenta, de agresivitate la adresa voastra. Repet, e doar o observatie. Sunt totusi persoane aici care isi pot exprima o opinie contrara fara a afirma ca detin adevarul absolut, fiindca in realitate nimeni nu-l detine.

Mergi la inceput