Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Cateva alte aspecte atinse de dl interimar :

"Un lucru despre care se discuta mult si confuz e destul de clar - cvorumul se stabileste strict prin raportarea la listele electorale permanente
Art 5 alin 2 din legea referendumului; Referendumul e valabil daca participa cel putin jumatate plus unu din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente
Acestea cuprind doar alegatorii cu domiciliul in Romania, ceea ce nu inseamna ca doar acestia au drept de vot
Toti cetatenii romani au drept de vot, nimeni nu a pus in discutie acest lucru, pentru ca el este un drept fundamental constitutional si oricine are cetatenie, indiferent unde domiciliaza, are acest drept
Listelele electorale permantente - legea 325/2008 - se intocmesc pe localitati si cuprind toti cetatenii cu drept de vot care domiciliaza in localitatea pentru care au fost intocmite
Raman cetatenii romani care nu sunt pe liste, care au drept de vot si care voteaza daca doresc pe listelele electorale suplimentare
Legea 35/2008 - in listele suplimentare vor fi trecuti cetatenii romani din strainatate care fac dovada ca au domiciliul in colegiul uninominal respectiv
CCR retine prevederile legale pe care le-am invocat si subliniaza in motivare ca alegatorii din strainatate, desi au drept de vot, nu se includ pe listele permanente
Ne spune si de ce, in motivarea Curtii: ratiunea pentru care acesti cetateni nu sunt inscrisi in listele permanente rezida in faptul ca nu au domiciliul in tara, astfel incat numarul acestora nu poate afecta cvorumul"

Se mentine inca ideea ca cetatenii romani din strainatate NU conteaza la acest vot, ei voteaza ca asa vor ei dar nu ne intereseaza.


La fel, se mentine ideea "actualizarii" listelor.




scandalos si jignitor! Sper ca diaspora romana sa se mobilizeze si sa anunte organizatiile internationale ale drepturilor omului.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:


Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Se mentine inca ideea ca cetatenii romani din strainatate NU conteaza la acest vot, ei voteaza ca asa vor ei dar nu ne intereseaza.




Da, se mentine ideea de catre basisti.

Scrie in lege ce inseamna legi electorale permanente.

Iar cei din strainatate au drept la vot si votul lor conteaza, doar ca numele lor nu figureaza in lista permanenta, ci in cea suplimentara.

Simplu ca buna ziua.

Mai putin pt basisti!

Inca putin si dispar basistii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

copiloi, inca e prea devreme sa te bucuri.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Inca putin si dispar basistii!


asta-i o amenintare cu moartea? E oarecum tardiva caci, dupa antonescu as fi murit deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica
Cind CCR da comunicat clar ca se numara si diaspora, dar Antonescu o tine tot pe-a lui.





Cand a comunicat CCR asta? Nu orice hartie cu antetul CCR e de la CCR!

Niste judecatori de la CCR tocmai au spus ca nu stiau de vreo comunicare, dar uite ca stie turturica

Sa va vad cum o dati cotita acush!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Deja Tudorel vorbeste la antene, cica CC vrea reactualizarea listelor...asa zice el ,in nume personal...circul reincepe,eu ma refugiez in Thassos ptr 8 zile si tare mi-as dori sa numai revin



Din ce a zis Tudorel, tu doar atat ai inteles?
Tudorel a spus ce a spus si CCR in comunicatul din 2 august.
Nu a vb in nume personal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Dyanna, se pare ca sunt Gspar si Tudorel http://www.evz.ro/detalii/stiri/surse-magistratii-acsinte-gaspar-si-tudorel-toader-au-modificat-cele-doua-hotarari-ale-cc-9956.html

Unul a fost numit cu susinerea PSD celalalt cu sustinerea PNL.

Predescu e putin senil, in opinia mea. Nici nu e de invinovatit insa. Are 85 de ani. Si e numit de Iliescu Pe bune, asa zice wikipedia. Cred ca l-au uitat astia pe-acolo de pe vremea lui Ilici.

Pentru interesati - MRU e pe B1 cu Tapalaga si Nelu Barbu


PROPAGANDA 100%! Nimic adevarat!


Macar sunteti platiti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
Inca putin si dispar basistii!


asta-i o amenintare cu moartea? E oarecum tardiva caci, dupa antonescu as fi murit deja



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



Relax, vorba cetateanului din curte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

copiloi, inca e prea devreme sa te bucuri.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Eu cred ca Basescu s-a bucurat prea devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

copiloi, nu te ambala asa tare...o sa aflam care-i treaba si cu Tudorel,momentan numele lui apare azi in scandalul falsurilor...de ce i-a trebuit peste 30 de ore sa vorbeasca...iti zic eu,a inceput sa vorbeasca dupa ce s-a inaintat plangere penala la parchet...daca avea ceva de spus sarea de ieri dimineata cand a aparut erata,nu astepta sa sa fie sesizat parchetul.Aflam maine, poimaine care-i treaba ca doar curtea pe site-ul oficial are datele care-l contrazic, ma gandesc ca le au si in arhiva semnate si de Tudorel.Uite citeste aici...nu te lua dupa toti tudoreii ca astia ti-o intorc ca la Braila de n-ai timp sa te dezmeticesti...sa scape ei spun orice ca doar nu-i doare gura.http://www.ccr.ro/default.aspx?page=press/2012/2augustAntenele jubileaza dar sa vedem si parerea lui Gitenstein ca vad ca omul are cuvant greuPS: tot au asteptat bunicii nostrii americanii...uite ca au venit sa ne invete ce-i democratia...vai de noi!

Mergi la inceput