Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Si eu am fost socata de "Cacarau" prima data cand l-am vazut scris pe net ca apelativ pentru crin antonescu, era unul din calificativele mizere care nu-si aveau locul in politica.
Apoi insa am aflat care e originea acelui cuvant . Pentru cei care inca mai au rude pe la tara, in sate lumea nu e cunoscuta dupa numele de familie, ci dupa o porecla, care e atat de impamantenita in acea zona incat oamenii din zona nici macar nu stiu care e de fapt numele real al respectivului.

Si din nefericire, familia din care provine Crin Antonescu e cunoscuta drept "clanul cacarailor".
www.b1.ro/stiri/monden/radu-banciu-pu-ini-tiu-ca-antonescu-face-parte-din-clanul-cacarau-din-localitatea-tulceana-isaccea-34035.html" target="_blank">In Isaccea lumea il cunoaste ca fiind al lui Cacarau, putini stiu ca ei sunt trecuti in acte ca Antonescu

Asa ca acest apelativ aparent jignitor nu a fost introdus in vocabularul limbii romane de asa-zisi basisti, ci chiar de oamenii din satul lui natal!


Mickyy merci de explicatii! nu am stiut de ce ii zice asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mai bine te-ai intreba Olympia cine e cel care a semnat adresa catre guvern si MO prin care se schimba ceea ce judecatorii CCR in plen au decis cu o saptamana inainte. Te-ai putea mira sa vezi cum 5 judecatori in loc de 6 cat prevede legea au schimbat o decizie, iar Stefan Minea care s-a gandit s-o faca pe hocus-pocus este judecator CCR propus de .....te las pe tine sa ghicesti.
Se adevereste cum cekistii rezolva tot in tara asta.



Nici vorba. O bomba aruncata de Predescu.
Nu a fost o decizie, a fost o erata la o decizie care a fost transmisa (de ce oare?-asta nu mai spui...) trunchiat. Prin "erata" asta s-a corectat greseala si a fost publicata in MO, la fel ca decizia initiala.

Nimic nou: o stire pe care o arunci pe tapet, fara sa te obosesti sa vezi despre ce e vorba. Din fericire, sunt destui care sa explice cum sta treaba.

PS: Hai sa incercam o ghicitoare: Ion Predescu este numit la CC cu sprijinul...? Igrid are prioritate la raspuns, ca vad ca stie despre sprijinul politic acordat judecatorilor CC.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Acusi un moment, "pe sticla" in deja obisnuita declaratie de la ora 19.00 ( au facut contract cred ca in fiecare zi ori dl Ponta ori dl interimar sa fie musai in ochii poporului)

"Am demonstrat delegatiei FMI ca avem un guvern stabil !"


Mai draga, dl intermimar...ce guvern stabil, ala din care ati schimbat 6 ministri ieri?
Cand inca la justitie NU aveti ministru?

Ce dragut, cinstit si plin de intelepciune esti in declaratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mai bine te-ai intreba Olympia cine e cel care a semnat adresa catre guvern si MO prin care se schimba ceea ce judecatorii CCR in plen au decis cu o saptamana inainte. Te-ai putea mira sa vezi cum 5 judecatori in loc de 6 cat prevede legea au schimbat o decizie, iar Stefan Minea care s-a gandit s-o faca pe hocus-pocus este judecator CCR propus de .....te las pe tine sa ghicesti.
Se adevereste cum cekistii rezolva tot in tara asta.
Nici vorba. O bomba aruncata de Predescu.
Nu a fost o decizie, a fost o erata la o decizie care a fost transmisa (de ce oare?-asta nu mai spui...) trunchiat. Prin "erata" asta s-a corectat greseala si a fost publicata in MO, la fel ca decizia initiala.Nimic nou: o stire pe care o arunci pe tapet, fara sa te obosesti sa vezi despre ce e vorba. Din fericire, sunt destui care sa explice cum sta treaba.PS: Hai sa incercam o ghicitoare: Ion Predescu este numit la CC cu sprijinul...? Igrid are prioritate la raspuns, ca vad ca stie despre sprijinul politic acordat judecatorilor CC.Rufus, Tora si iadele "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
N-o fi taman Predescu cel care a dictat gresit asistent magistratului???...da chiar ce se intampla daca un judecator CC este anchetat, cine mai da verdictul ptr referendum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cateva alte aspecte atinse de dl interimar :

"Un lucru despre care se discuta mult si confuz e destul de clar - cvorumul se stabileste strict prin raportarea la listele electorale permanente
Art 5 alin 2 din legea referendumului; Referendumul e valabil daca participa cel putin jumatate plus unu din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente
Acestea cuprind doar alegatorii cu domiciliul in Romania, ceea ce nu inseamna ca doar acestia au drept de vot
Toti cetatenii romani au drept de vot, nimeni nu a pus in discutie acest lucru, pentru ca el este un drept fundamental constitutional si oricine are cetatenie, indiferent unde domiciliaza, are acest drept
Listelele electorale permantente - legea 325/2008 - se intocmesc pe localitati si cuprind toti cetatenii cu drept de vot care domiciliaza in localitatea pentru care au fost intocmite
Raman cetatenii romani care nu sunt pe liste, care au drept de vot si care voteaza daca doresc pe listelele electorale suplimentare
Legea 35/2008 - in listele suplimentare vor fi trecuti cetatenii romani din strainatate care fac dovada ca au domiciliul in colegiul uninominal respectiv
CCR retine prevederile legale pe care le-am invocat si subliniaza in motivare ca alegatorii din strainatate, desi au drept de vot, nu se includ pe listele permanente
Ne spune si de ce, in motivarea Curtii: ratiunea pentru care acesti cetateni nu sunt inscrisi in listele permanente rezida in faptul ca nu au domiciliul in tara, astfel incat numarul acestora nu poate afecta cvorumul"

Se mentine inca ideea ca cetatenii romani din strainatate NU conteaza la acest vot, ei voteaza ca asa vor ei dar nu ne intereseaza.


La fel, se mentine ideea "actualizarii" listelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Lala eu deja numai pot cu astia, cred ca pana la urma o sa ne inebuneasca pe toti...eu ii cred pe toti oficialii UE ca se declara socati...si eu ma uit socata ,n-am vazut in viata mea atata nesimtire si sfidare...bine ca plec la noapte in concediu ca daca mai stateam mult sa ma uit la astia cred ca inebuneam ca papitoiul asta impertinent de s-a cocotat la Cotroceni si nu se mai vrea dus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Pe mine ma lasa nervii cu astia. In fiecare zi o luam de la capat cu numaratoarea.Oare chiar vor sa puna la pamant economia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Pe mine ma lasa nervi cu astia. In fiecare zi o luam de la capat cu numaratoarea.Oare chiar vor sa puna la pamant economia?


Mda, ii doare in cot de economie, pai nu asa zicea Antonescu ieri la antena 3, ca ce-are daca e leul in picaj, asta e pretul pe care trebe sa il platim pt dreptate si democratie (de fapt, ca sa ramina el in functie).

Degeaba apare isarescu si zice terminati odata cu circul asta politic, degeaba oamenii de la FMI se arata ingrijorati de instabilitatea politica si consecintele economice, Antonescu si clica n-au nici o treaba, ei numara si numara.

Acuma nici nu se mai stie cine tre' sa dea listele, guvernul ca nu le are, BEC nu stiu ce face, cit de greu e dom'le sa dai niste liste dupa care s-a organizat referendumul? Guvernul asta e complet incompetent, organizeaza un referendum pe care tot el il contesta, sintem in tara absurdistanului.

Iar de treaba asta cu romanii din strainatate mi-e pur si simplu scirba. Si adica cum noi cei diaspora putem vota, dar nu facem parte din cvorum? Cind CCR da comunicat clar ca se numara si diaspora, dar Antonescu o tine tot pe-a lui.

Pe cuvint, ar trebui sa facem noi cei din diaspora un boicot si sa nu mai trimitem citeva luni bani in Romania, sa vedem ce-ar mai zice musiu interimar, dar pe el l-ar durea in cot, tot familiile noastre ar suferi din cauza inconstientei lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Dyanna, se pare ca sunt Gspar si Tudorel http://www.evz.ro/detalii/stiri/surse-magistratii-acsinte-gaspar-si-tudorel-toader-au-modificat-cele-doua-hotarari-ale-cc-9956.html

Unul a fost numit cu susinerea PSD celalalt cu sustinerea PNL.

Predescu e putin senil, in opinia mea. Nici nu e de invinovatit insa. Are 85 de ani. Si e numit de Iliescu Pe bune, asa zice wikipedia. Cred ca l-au uitat astia pe-acolo de pe vremea lui Ilici.

Pentru interesati - MRU e pe B1 cu Tapalaga si Nelu Barbu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deja Tudorel vorbeste la antene, cica CC vrea reactualizarea listelor...asa zice el ,in nume personal...circul reincepe,eu ma refugiez in Thassos ptr 8 zile si tare mi-as dori sa numai revin

Mergi la inceput