Interimat pana in 12 septembrie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pentru cei care (mai) cred ca e ieftina distractia cateva cifre care arata cat s-a pierdut de la inceputul crizei politice (inceputul lui iunie):

- valoarea in lei a creditelor in valuta (persoane fizice+juridice) a crescut din cauza cursului cu 5,28 miliarde lei
- valoarea restantelor la credite a crescut din aceeasi cauza cu 0,5 miliarde lei
- 134 milioane lei - deprecierea creditelor externe ale statului
- interventiile BNR in piata pentru evitarea prabusirii leului au ajuns in iulie la o valoare foarte mare de aproximativ 1 miliard euro (in conditiile in care in tot anul 2011 s-au utilizat 5 miliarde)
- organizarea referendumului 95 milioane lei
- scumpirile carburantilor 4,5%
- Cresterea facturilor la telefonie si la multe alte produse de import sau raportate direct la euro

Deasemenea inflatia s-a accelerat iar mediul de afaceri a devenit mult mai precaut si instabil. Firmele care sunt inca pe linia de plutire si sperau la o revenire usoara a economiei sunt in pericol din nou.

surse:
http://www.adevarul.ro/actualitate/Nota_de_plata-_criza_politica_ne_costa_miliarde_de_euro_0_746925591.html

http://www.jurnalul.ro/economia/ing-bank-bnr-a-utilizat-putin-peste-un-miliard-de-euro-pentru-a-sustine-leul-in-luna-iulie-619970.htm

Apreciati singuri ce inseamna inca o luna de incertitudini si lupta politica.

Ai acuma nu pune totul pe seama crizei polticie, si apoi o criza politica are doi parteneri.

Am mai scri ca am vazut al o emisiune tv, ca de la inceputul lunii BNR a cheltuit pentru mentinera cursului 800.000 euro, in luna anterioara 900.000 si cu doau luni inainte 1.000.000, deci criza nu a dis la amplificarea cheltuielilor BNR pentru mentinerea cursului.

Inflatia se datoreaza in mare parte secetei. Astazi imi spunea cineva ca a venit de la tara si nu a adus fasole verde pentru ca nu era. S-a dus in piata sa cumpere, si a gasit intr-un singur loc cu 10 lei/kg. Anul trecut preturile au scazut pentru ca a fost anul bun. Anul acesta este invers.

Are si criza politica efectele ei dar nu cred ca-s efecte foarte mari.
In acest an trebuie platita prima rata la FMI din imprumutul din 2009, care si ea se va simtii la buzunare.

Pentru cei care va cainati de cheltuielile cu referendumul, de ce nu intrebati de pierderile cu certificatele din energie de peste 1 mld, de care nu se mai aude nimic? Stiti cine-i vinovat? A suportat cineva sanctiuni?
Cine a beneficiat de reducerile la pretul energiei de la Hidroelectrica?
Toate le simtim la buzunare, si salile de sport, si panselutele, si asfaltul turnat la preturi astronomice care se deterioreaza dupa sase luni si miliardele din fondurile europene suspendate. Ne doare capul de 95 mil si ne lasa indiferenti miliardele risipite pe apa sambetei.



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


O Deceneus, BNR a cheltuit pentru curs de la motiunea de cenzura pe Guvernul Ungureanu, in trei luni circa 2,6 miliarde si tot anul trecut 5 miliarde.

Iar seceta nu are efecte atat de rapide in inflatie. Deocamdata nu sunt decat date estimative ale pierderilor ce vor urma in agricultura la recoltat, pana ajunge minusul in piata mai este.

Iar despre Hidroelectrica da un google cu Seres, Hidroelectrica si mai vorbim. Este foarte bine ca se termina acele contracte, dar de beneficiat au beneficiat toti, iar unii au fost demult trasi la raspundere. Nu e Praslea cel Voinic, Ponta, au mai facut ceva curatenie si altii dupa cum nici hotii nu au avut o singura culoare.

Si nu inteleg ce sustii, daca s-au pierdut bani pana acum, este super OK sa se piarda si in continuare ? Si daca ceva mergea cat de cat este OK sa distrugem numai pentru ca in jur este multa distrugere ? Eu mi-as fi dorit sa inceapa sa construiasca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Daca nemernicii astia din guvern vor da vina pe bietii cetateni (sunt convinsa ca lasii astia asa vor face!) ca din cauza ca nu s-au dus la vot unii dintre ei, a luat-o leul la vale, macar cei cu mintea acasa sa inteleaga jocul murdar in care se complac si sa ia atitudine!
Si sabia dreptatii va veni mintenas cand vor iesii la iveala matrapazlacurile de la Referendum dar mai grav DE LA ALEGERILE LOCALE!
Sabia asta ii va atinge in ce au ei mai secret si "pe multi ii va casapii" sabia dreptatii!
Adica sa vedeti neconcordante intre votanti si nr. de consilieri, etc.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Si nu inteleg ce sustii, daca s-au pierdut bani pana acum, este super OK sa se piarda si in continuare ? Si daca ceva mergea cat de cat este OK sa distrugem numai pentru ca in jur este multa distrugere ? Eu mi-as fi dorit sa inceapa sa construiasca....

Nici o pierdere nu poate fi justificata cu alta, dar e bine sa le abordam ca prioritate dupa marime si dupa vechime.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Si nu inteleg ce sustii, daca s-au pierdut bani pana acum, este super OK sa se piarda si in continuare ? Si daca ceva mergea cat de cat este OK sa distrugem numai pentru ca in jur este multa distrugere ? Eu mi-as fi dorit sa inceapa sa construiasca....

Nici o pierdere nu poate fi justificata cu alta, dar e bine sa le abordam dupa marime si vechime.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Eu iti propun altceva: sa le stopam intai si apoi sa le abordam, la timpul trecut. Ca altfel se aduna si zau ca nu vor plati politicienii, ci tot noi, in diverse forme.

Edit: Ai gugalit ce ti-am propus ? Daca nu pune si Voiculescu in cautare alaturi de celelalte doua cuvinte. Nu trebuie sa imi spui ce gasesti, ca stiu , dar cred ca ti-ar prinde bine sa vezi toate fetele problemelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Pai Neamtu e pui de PDL.....doar tre` sa pupe mana tatucului....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


eu nu sunt pui de PDL si cu toate astea simt aceelasi lucru!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu am gugalit, pentru ca si eu am scris pe undeva pe DC, ca in consiliu de adminstratie al Hidroelectrica au fost de la toate partidele si au aprobat in unanimitate prelungirea contractelor.
Eu de mult v-am spus ca nu-i o lupta autentica, si ca este doar una mediatica pentru atragere de voturi.
Asa ca nu stiu de ce puneti atata pasiune sa demonstrati ca unii sun ingeri. Nu exista ingeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu sunt foarte curioasa pe cine vor taia de pe liste, ca 2 milioane de morti nu cred sa fie. USL tot aduce in discutie referendumul ca acolo-s niste cifre apropiate de ce-si doresc.
Campeanu zicea azi pe Romania tv ca-i vor scoate de pe liste pe cei stabiliti in strainatate de pilda... ca au ei drept de vot dar n-ar trebui sa fie pe listele permanente. La Sibiu tot asa s-a zis ca-s in plus si sasii, noroc cu Iohanis care i-a temperat. Pana la urma cat e serios demersul asta, mie mi se pare doar o tragere de timp, un razboi de uzura care sa tina lumea ocupata - asa cam ca la revolutie cand veneau la tv tot felul de tanti si neni si-si dadeau cu parerea- numai ca intre timp in spate se petrec alte lucruri mult mai interesante: a reaparut Ilie Botos intr-un post cheie, il mai tineti minte?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu am gugalit, pentru ca si eu am scris pe undeva pe DC, ca in consiliu de adminstratie al Hidroelectrica au fost de la toate partidele si au aprobat in unanimitate prelungirea contractelor.
Eu de mult v-am spus ca nu-i o lupta autentica, si ca este doar una mediatica pentru atragere de voturi.
Asa ca nu stiu de ce puneti atata pasiune sa demonstrati ca unii sun ingeri. Nu exista ingeri.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Nu, e vorba de Directorii Hidroelectrica demisi si trimisi in judecata alaturi de Codrut Seres (ministrul conservator al economiei din guvernul Tariceanu) pentru contracte incheiate in favoarea firmelor de energie a lui Voiculescu.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/mogulul-voiculescu-s-a-imbogatit-in-mandatul-lui-seres-964221.html
si
http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Fostul-ministru-Codrut-Seres-Hidroelectrica_0_535146644.html#

Dar eu spun de mult ca toate partile din acest conflict sunt sau au fost in zona gri, nu stiu unde ai vazut tu ca am scris altfel. Am scris eu undeva ca Basescu e vreun ingeras. Ptiu, drace !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca sa va dovedesc ca sunt de buna credinta imi doresc f. mult sa se faca ordine in listele cu persoanele cu drept de vot.
Daca nu reusesc USl-istii sa manareasca procesele marilor penali voi fi de doua ori mai multumita!
Voi fi sigura ca democratia s-a instaurat in tara noastra atunci cand fraudele care au viciiat rezultatele de pana acum vor fi denuntate si judecate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Mie imi e din ce in ce mai clar ca Ioan Rus a aruncat in aer decizia CCR cu a doua scrisoare. CCR-ul ceruse o pozitie de la INS, de la statistica care, cel mai probabil le-a spus ce au spus in ultimele comunicate ca nu au date privind cetatenii cu drept de vot. Apoi au cerut de la Ioan Rus numarul cetatenilor cu drept de vot, ministrul le-a dat. Pana la urma aveau doar aceste date clare, asumate in scris.

Dupa care, a revenit Rus, spunand ca nu-si asuma datele din lista. este clar ca, in acel moment orice decizie a Curtii a fost blocata. ce sa spuna, pe baza a ce sa decida daca a fost cvorum sau nu ?

Oribila stratagema a Guvernului. De aceea spunea Ponta, nu mai puneti presiuni asupra CCR, avea el metoda de a-i bloca total.




Da, asa a spus Ioan Rus pe hartie, in realitate el era cu Ponta la mare, comunicatele de ieri se pare ca le-a dat altcineva.

Mergi la inceput