Interimat pana in 12 septembrie

Interimat pana in 12 septembrie | Autor: Lali

Link direct la acest mesaj

Mie mi se pare de domeniul fantasticului ce se intampla:
CCR a amanat pana in 12 septembrie luarea unei decizii privind validitatea referendumului, pentru a verifica listele electorale.

La o prima vedere decizia aceasta este, dupa parerea mea, cea mai proasta care se putea lua. Orice optiune ar fi fost acceptata pana la urma cu discutiile publice si racnetele politicienilor perdanti. Insa aceasta amanare prelungeste starea de incertitudine si criza politica cu inca o luna si o saptmana, timp in care costurile economice vor creste alarmant, iar reactiile politice si batalia pentru influentarea judecatorilor va fi dusa la paroxism. Da, poate ca o decizie bazata pe o analiza anenta, timp de o luna nu e in teorie un lucru rau, insa, in practica va fi dezastruos.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12936366-ccr-reia-joi-dezbaterile-privind-referendumul-din-29-iulie.htm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Este Lali. Si este prea mult.

Daca tot se apuca de asta, propun sa verifice si daca nu cumva au votat si niste morti sau daca cetatenii care au votat in cateva judete au dost in Romania in momentul cu pricina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

este tragic ce se intampla. dupa ce au dat niste numere ca fiind sigure (inainte si dupa referendum) MAI vine cu alta chestie: http://www.ziare.com/ioan-rus/ministrul-de-interne/scrisoare-mai-catre-ccr-nu-stim-cati-alegatori-sunt-pe-listele-permanente-1182180 . este de domeniul irealului ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Mda...sa continuam balciu...presiune si santaj acum pe primarii sa taie din electorat sa dea bine la procentaj...PDL cauta voturile duble,triple etc....da noi,noi ce ne facem???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Cine plateste circul ? Pai noi, euro va creste, instabilitatea politica duce la instabilitate economica su uita asa in trei luni de zile dintr-o tara stabila am ajuns balciul Europei.


5 judecatori pentru invalidare, patru pentru validare.

Si, da, au avut dreptate cei care spuneau ca ponta s-a dus linistit la mare.
E acum s-a odihnit si s-a apucat de treaba: videoconferinta cu prefectii pentru actualizarea listelor electorale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Da, criza se adanceste.

Eu nu inteleg cum MAI nu poate sa-si asume veridicitatea listelor, cand MAI are competente in gestionarea acestor liste.

Oricum, daca o luam matematic avem 8.459.053 participanti. Ca acest numar sa fie 50%+1 din totalul populatiei de pe listele permanente avem nevoie ca pe liste sa fie 16.918.104 alegatori. Acum pe liste avem 18.292.464 alegatori, de unde rezulta o diferenta de 1.374.360 alegatori. Acestia trebuie "scosi" de pe liste pentru a putea valida referendumul. Sa vedem cum vor fi scoase aceste persoane, pentru ca Iohannis a declarat ca www.mediafax.ro/politic/iohannis-o-persoana-poate-fi-eliminata-din-lista-electorala-doar-daca-exista-o-documentatie-scrisa-9916770" target="_blank">o persoana poate fi eliminata din lista electorala doar daca exist#259; o documentatie scrisa.

(Paranteza: un reprezentant PSD incerca sa explice ca diferenta este de cca 700.000 de persoane, calculand ca 4% din 18 milioane . Matematica, bat-o vina: diminuand cu 4% lista, adaugam doar 2% pentru cvorum, ca vorbim de 50% din toata populatia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e chiar atat de tragic. Este vacanta parlamentara - deci si rolul presedintelui este extrem de redus pana in septembrie.
Lumea este in concediu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Noi cei cu boicotul si diaspora probabil ca vom fi scosi de pe liste,asta daca nu cumva am votat deja si nu stim...ce daca zice legea ca-ti trebuie nu stiu ce documentatie sa scoti un alegator de pe lista,ete se incurca ei in niste legi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Unul din motivele amanarii deciziei:

Ministrul Ioan Rus a trimis la CCR ieri o scrisoare prin care comunica, la solicitarea CCR numarul de votanti 18.292.514 de persoane.

Tot ieri a trimis o a doua scrisoare in care sustinea ca "Ministerul de Interne, ca administrator al bazei de date, nu isi poate asuma veridicitatea numarului de persoane inscrise in listele electorale permanente, neavand instrumente legale suplimentare de control a datelor procesate de autoritatile publice locale".

http://www.adevarul.ro/actualitate/Ministru_Rus_forteaza_validarea-_Scrisoarea_a_II-a_catre_CCR-_Nu_stim_cat_de_corecte_sunt_listele_permanente_0_748125328.html

Cam cat de repede ar trebui sa-si dea demisia Rus si Ponta dupa ce au permis organizarea unui referendum si au pus in miscare 8 milioane de romani pe date oficiale pe care "nu isi asuma veridicitatea" ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

E si acum sa vezi babilonie, pe cine scoate Dragnea de pe liste, ca la Teleorman se ajunge la 150% prezenta.

Mandatul lui Daniel Morar a fost prelungit cu 6 luni. Am sperat intr-o linistere a apelor, s-au jucat, acum gata, dar nu , va fi razboi total, dur si noi toti vom avea de pierdut, indiferent daca am fost sau nu la vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

In ce tara bananiera traim! incep sa regret ca n-am plecat, ca m-am incapatanat sa cred ca putem schimba in bine tara asta, c-o sa fie bine si la noi! Cred ca m-am iselat! Imi vine sa plang de nervi!
Auzi ce ne spune doamna Aspazia noua, ca dupa ea s-ar anula referendumul, alooo tanti, s-au cheltuit 20 de mil de E , de unde mai dam 20, de la tine din buzunar?
Mi-e scirba!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput