Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 82

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Pe Voicu l-ai putut penaliza la alegerile locale care au fost de curand; daca nu ii votezi partidul, puterea lor in parlament scade semnificativ si li se iau fraiele din maini.

Idem Basescu. L-ai penalizat la alegerile locale care au fost de curand; daca nu ii votezi partidul, puterea lui in parlament scade semnificativ si i se iau fraiele din maini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nu stiu pe unde ai mai vazut tu sondaje de opinie realizate in ultima vreme, dupa toate mizeriile facute de baietii astia curajosi.

Astia au facut praf si pulbere imaginea Romaniei, daca vom avea nevoie de ajutor economic vom avea dificultati in a-l procura. Si vom avea pentru ca guvernul acesta nu guverneaza de fapt, el se reuneste doar sa mai dea o oug cu dedicatie.
Am dreptul, in calitate de cetatean roman, sa stiu ce se intampla cu doctoratul lui Ponta, cine il mai ancheteaza sau daca il mai ancheteaza cineva pentru ca plagiatul lui arunca mari semne de indoiala pe lucrarile facute cu multa munca. Si afecteaza intregul sistem de invatamant, inclusiv pe cel primar unde studiaza copilul meu, si pana acum se copia si se soptea pe la concursuri, de acum totul este permis.
Fiecare zi aduce un nou scandal declansat de vitejii nostri: ieri se jucau cu referendumul, azi cu functia de procuror general.
Imaginea cu Catalin Voicu este tragicomica, baiatul asta vesel si cardiac era in tancurile care au intrat peste tinerii care au murit in 21 dec, acum topaie de bucurie ca nimeni nu ii va mai face nimic. Si ca el multi altii. Ultimul pe lista, George Becali, zice ca acum a scapat de frica de a fi arestat.
Dan Sova desfiinteaza o jurnalista cu zambetul pe buze pe baza unei stiri publicate de nu's ce site.
Probabil vor fi luate masuri populiste pana in referendum, dar nu va bucurati prea mult, le vom plati cu varf si indesat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Daca dispunem de procedura de suspendare, de ce sa ne martirizam si sa ma asteptam 2 ani pana sa scapam de acest personaj absolut oribil? In toate sondajele de opinie, fara exceptie, lumea confirma ca nu-l mai vrea dar el, "jucator" cum il stim, a marit perioada mandatului si a facut aproape imposibila suspendarea prin referendum... vezi draga Doamne ca nu cumva sa-i vina cuiva ideea de a schimba presedintii ca pe sosete.


Asta e motivul pentru care voi n-o sa pricepeti in veci ca asta e o lovitura de stat! Legile si constitutia sunt niste chestii insignifiante atunci cand e vorba de "vointa poporului", si pot fi calcate in picioare oricand.

Cum ar fi daca sotul tau ar da cu masina pe trecerea de pietoni peste un copil? Sotul tau avea verde la semafor, dar copilul era pe trecere.
Punem de-un sondaj, lumea voteaza ca sotul tau trebuie sa mearga la puscarie, case closed!! Mai conteaza legislatia? Mai conteaza ca a trecut pe verde? Neeeah, a omorat un copil nevinovat, care traversa strada!!
Asa e si cu basescu! Legal n-a incalcat grav constitutia, nu exista motive de suspendare, dar am pus-o noi de un sondaj si am vazut ca nu mai are sustinere, e suficient! Mai conteaza vreo lege aici?! Nuu, ca o sa le modificam noi pe toate pana atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Daca dispunem de procedura de suspendare, de ce sa ne martirizam si sa ma asteptam 2 ani pana sa scapam de acest personaj absolut oribil? In toate sondajele de opinie, fara exceptie, lumea confirma ca nu-l mai vrea dar el, "jucator" cum il stim, a marit perioada mandatului si a facut aproape imposibila suspendarea prin referendum... vezi draga Doamne ca nu cumva sa-i vina cuiva ideea de a schimba presedintii ca pe sosete.



Problema nu este ca nu exista procedura de suspendare ci modalitatea ei de aplicare.
Intr-un sistem democratic din punctul meu de vedere trebuie sa existe o posibilitate de control reciproc a tuturor factorilor decizionali, de conditionare reciproca de imposibilitatea de a schimba peste noapte de catre oricine a regulilor convenite. Trebuie sa existe procedura si mai ales sa fie respectata si sa aiba stabilitate o perioada de timp suficienta.
Altfel discutam de forme clar de abuz si de atac la normele statului de drept. Aici includ si deciziile si actiunile concretizate de PDL in perioadele precedente dar si actiunile USL din ultima perioada.

Si daca este referendum acesta trebuie sa fie reprezentativ de aceea de cand lumea si pamantul orice referendum se adreseaza intregii populatii cu drept de vot si s-a considerat dintotdeauna asa cum este si firesc ca un raspuns reprezentativ si valid este doar si numai doar daca numarul celor care au raspuns indiferent de raspuns a fost de cel putin 50%+1 din numarul celor care au acest drept in caz contrar referendumul devine nereprezentativ pentru ca asa si este si invalid implicit. Un referendum nu se refera doar la un subiect recte demiterea presedintelui ci la orice subiect prin care se cere opinia populatiei care are drept de vot.

Ceea ce insa s-ar putea face (am retinut aceasta idee in alt subiect) ar fi ca sa se gaseasca forme de obligativitate in exprimarea votului.
Desigur este o opinie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Asa e si cu basescu! Legal n-a incalcat grav constitutia

So...fara cuvinte.

Mdah, ce sa zic, au fost penalizati la locale...de cate ori au format majoritatea( si in ce fel nu mai spun) si nu au tinut cont de electorat? Localele sunt fix pix, ca pt ei ora exacta se da de la BucurestiLi se rupe lor de noi, alergatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Daca dispunem de procedura de suspendare, de ce sa ne martirizam si sa ma asteptam 2 ani pana sa scapam de acest personaj absolut oribil? In toate sondajele de opinie, fara exceptie, lumea confirma ca nu-l mai vrea dar el, "jucator" cum il stim, a marit perioada mandatului si a facut aproape imposibila suspendarea prin referendum... vezi draga Doamne ca nu cumva sa-i vina cuiva ideea de a schimba presedintii ca pe sosete.


Asta e motivul pentru care voi n-o sa pricepeti in veci ca asta e o lovitura de stat! Legile si constitutia sunt niste chestii insignifiante atunci cand e vorba de "vointa poporului", si pot fi calcate in picioare oricand.

Cum ar fi daca sotul tau ar da cu masina pe trecerea de pietoni peste un copil? Sotul tau avea verde la semafor, dar copilul era pe trecere.
Punem de-un sondaj, lumea voteaza ca sotul tau trebuie sa mearga la puscarie, case closed!! Mai conteaza legislatia? Mai conteaza ca a trecut pe verde? Neeeah, a omorat un copil nevinovat, care traversa strada!!
Asa e si cu basescu! Legal n-a incalcat grav constitutia, nu exista motive de suspendare, dar am pus-o noi de un sondaj si am vazut ca nu mai are sustinere, e suficient! Mai conteaza vreo lege aici?! Nuu, ca o sa le modificam noi pe toate pana atunci!


---asta ma duce cu gandul la dictatura proletariatului din vremea de trista amintire a impuscatului...dar si la mineriadele din 90-91 ... ce legi, ce democratie, ce ifose si pierdere de timp inutile? Fesenizarea statului, dictatura celor multi care nu gandesc dar asteapta coliva statului... cam asta e acest USL, jumatate girafa, jumatate foca ...

Stiu ca suna lugubru insa in acest moment, consider partidul PPDD mai atractiv decat USLul!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Se pare ca totul e corect si conform legii....


Eu am totusi un dubiu - "inadmisibil" ce inseamna exact? Ca eu n-am inteles ca ar fi totul legal, ci ca, din cauza ca i s-a restrans activitatea, CCR nu se mai poate pronunta pe ce a hotarat Parlamentul. Si cum tocmai restrangerea asta e neconstitutionala, dupa publicarea in MO a acestui fapt ar putea totusi sa analizeze cererile respective, pentru a stabili daca sunt sau nu constitutionale. Ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Asa e si cu basescu! Legal n-a incalcat grav constitutia

So...fara cuvinte.


Pai nu asta scrie in lege? Presedintele se suspenda pentru incalcari grave ale constitutiei!! Dar daca iti place sa scoti din context si sa te iei de acel cuvant DIN LEGE nu faci decat sa manipulezi si sa sugerezi ca de fapt eu cred ca ar fi incalcat-o, dar nu grav!! Eu nu cred ca a incalcat-o deloc, din contra, motivele de suspendare mi se par puerile si sunt legate de opinii si nicidecum de fapte ale presedintelui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E un cerc vicios. Ceva de genul "oul sau gaina"

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

In legatura cu plagiatul lui Ponta, cred ca deranjeaza "modul" in care s-a facut public acest lucru, manaria lui Base, pai cu asta se ocupa un sef de stat, de asta sade acolo?
Cum vine treaba sa-i zica dottore si peste cateva zile sa pice bomba? Vad ca nu va indignati de metodele astea securistice josnice, pana acum n-a avut timp sa-l caute si in chiloti daca vroia? Un anonim care declanseaza un scandal convenabil lui Base si neconvenabil tarii noastre...dar vai, cand s-a gandit ultima data Basescu la tara noastra?
Udrea a plagiat si cu toate astea a condus doua ministere comasate, n-a impiedicat-o cu nimic, Kovesi la fel si cati altii/altele or mai fi!
Unii sunt numiti colonei fara sa fi facut armata, cum sa-ti bati joc de o institutie atat de importanta a tarii? Si asta a trecut aproape neobservata si necomentata de "analistii impartiali"...si peste toate troneaza Base nevinovatul. Adevarat ca metodele lui de aparare a statului de drept sunt mirobolante si plac tare mult!

Mergi la inceput