Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 81

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Am gasit urmatoarele decizii:
1. Decizia CCR 1615/2011: "S-a stabilit competenta Curtii Constitutionale de a-si extinde controlul cu privire la textul care a preluat solutia legislativa criticata în conditiile in care a analizat si a constatat neconstitutionalitatea textului legal abrogat cu care a fost sesizata". Decizia are la baza o alta decizie a CCR, decizia plenului CCR nr III/1995:
"In cazul in care, dupa invocarea unei exceptii de neconstitutionalitate in fata instantelor judecatoresti, prevederea legala supusa controlului a fost modificata, Curtea Constitutionala se pronunta asupra constitutionalitatii prevederii legale, în noua sa redactare, numai daca solutia legislativa din legea sau ordonanta modificata este, in principiu, aceeasi cu cea dinaintea modificarii."
Decizia din '95 nu pare sa se aplice in cazul nostru, totusi. Pentru ca exceptia de constitutionalitate nu a fost ridicata in fata instantelor judecatoresti si nu stiu daca a fost ridicata inaintea aparitiei OUG-ului.

2. Tot in Decizia CCR 1615/2011: Decizia nr. 766 din 15 iunie 2011 a CCR "obliga Curtea, in calitate de garant al suprematiei Constitutiei, la o atitudine activa, in sensul eliminarii dispozitiei constatate ca fiind neconstitutionala si din actele normative succesive care au intervenit ulterior, indiferent daca acestea sunt sau nu in vigoare la momentul solutionarii exceptiei".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui buflea
1. Iese tot alegatorul la vot si voteaza IMPOTRIVA - indiferent daca sunt sau nu de acord cu Basescu, trebuie votat impotriva metodelor antidemocratice prin care acestia doresc sa il dea afara pe Basescu. Daca nu se va intampla asta, daca cetatenii NU vor iesi la vot sau vor vota PENTRU, atunci pe termen lung o sa va confruntati cu ilegalitati si mai mare care au in spate un precedent reusit, chiar daca cu ceva agitatie.


Bun, si atunci Basescu in ce mod plateste pentru toate cele comise de-a lungul a 8 ani de "condus tara"? Care sunt modalitatile prin care cetatenii pot sanctiona comportamentul abject, discretionar si nedemocratic al acestui personaj funest?


Basescu va plati cu varf si indesat dupa terminarea mandatului sau pt. ca din acel moment VA IESI DIN VIATA POLITICA DEFINITIV!
Pt. NOI ESTE F. IMPORTANT SA NU IASA ACUM!
DACA LA REFERENDUM BASESCU DECADE DIN FUNCTIE LA VOTURI, vom alege in continuare o persoana care nu este potrivita sa ne fie presedinte, nu o numesc pt. ca nu este un singur candidat si consider ca nu este potrivita pt. ca ar deveni Presedintele acestei tari intr-un mod fortat si nelegal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui buflea
1. Iese tot alegatorul la vot si voteaza IMPOTRIVA - indiferent daca sunt sau nu de acord cu Basescu, trebuie votat impotriva metodelor antidemocratice prin care acestia doresc sa il dea afara pe Basescu. Daca nu se va intampla asta, daca cetatenii NU vor iesi la vot sau vor vota PENTRU, atunci pe termen lung o sa va confruntati cu ilegalitati si mai mare care au in spate un precedent reusit, chiar daca cu ceva agitatie.


Bun, si atunci Basescu in ce mod plateste pentru toate cele comise de-a lungul a 8 ani de "condus tara"? Care sunt modalitatile prin care cetatenii pot sanctiona comportamentul abject, discretionar si nedemocratic al acestui personaj funest?


Basescu va plati cu varf si indesat dupa terminarea mandatului sau pt. ca din acel moment VA IESI DIN VIATA POLITICA DEFINITIV!
Pt. NOI ESTE F. IMPORTANT SA NU IASA ACUM!
DACA LA REFERENDUM BASESCU DECADE DIN FUNCTIE LA VOTURI, vom alege in continuare o persoana care nu este potrivita sa ne fie presedinte, nu o numesc pt. ca nu este un singur candidat si consider ca nu este potrivita pt. ca ar deveni Presedintele acestei tari intr-un mod fortat si nelegal!


Iar pentru altii e foarte important sa iasa ACUM, pana nu-si sterge urmele si se duce sa-si toace banii din conturile elvetiene. Pentru ca sa nu-l mai suportam inca un an din viata noastra. Nu ma intereseaza atat soarta lui, cu atat mai putin cariera lui politica, ma intereseaza viata mea, a familiei mele, a copilului meu, a parintilor mei etc. Pentru asta exista referendum, sa vedem ce vrea "boboru'".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aoleu Candy nu ai inteles nimic!
Acum cine ar candida la prezidentiale si cine ar avea sanse?Hai sa vedem!
Ar candida cu ceva sanse: pogoniciu' Crin Antonescu, SIE-istu' lu peste MRU(fan Mosad dupe CV-ul personal) si fan-ul poporului, Dan Diaconescu!
Ei, ia sa va vad pe mana cui mergeti!
Nu este mai bine sa vedem pana in 2014 cine sa ne conduca?Toti pretendentii sunt cam greu de acceptat ACUM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Pai pana in 2014 albim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

S-ar putea sa albim, Candy dar cand ma gandesc eu cum vota Voicu in Parlament zilele trecute, cu doua maini, mai ca-mi vine sa imi iau campii. Si cand rememorez cate abuzuri au avut loc in ultimele doua saptamani, imi cam vine sa-mi plang. Si cand ma gandesc ca se va asterne linistea curand peste DNA si instante, foarte curand, ma gandesc serios daca nu cumva ne meritam soarta. Sa nu ne facem iluzii ca a promis Ponta ca nu interfereaza in activitatea DNA sau a instantelor sau a ministerului public. E suficient sa ne uitam la cat a mintit in ultimele zile si sa ne dam seama ca nu va avea nicio strangere de inima cand va actiona. Ultima minciuna e de doua zile: luni seara zicea ca Deciziile Curtii vor fi respectate. Ce zice Guvernul marti seara? Daaaa, respectam, cum nu, numai ca la referendum mergem dupa Ordonanta si legea o trimitem noi inapoi in Parlament si vom vedea cand va fi finalizata.

Eu stau asa si ma intreb: pai daca tot vor ei sa respecte Decizia Curtii, facem repede o sedinta de Guvern si aliniaza Ordonanta 41/2012 la prevederile legii, asa cum a indicat CCR. E cea mai rapida solutie pentru a respecta decizia CCR. Dar daca cineva isi imagineaza ca ei chiar vor sa respecte ceva, inseamna ca e naiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Eu il vreau out. S-ar putea sa fie ultima ocazie sa scapam de el. Altfel, va reveni mai puternic dupa un referendum in care este reconfirmat. Nu cred ever ca se va retrage din viata politica in acest caz. Sunt curioasa insa dc va fi sa se duca, dc astia nu sunt la fel de santajabili si sa se multumeasca doar cu o batalie castigata, aka sa il lase in pace in rest. Vreau sa plece Blaga, Berceanu, Videanu, Udrea, Eba, Oltean etc etc...plus clica de independenti de le UNPR. A ! uitasem de Bretonica. Toti au fost si sunt niste gaunosi...a! in opinia mea
Urmeaza alegeri parlamentare, una e una si alta e alta.
Mi-aduc aminte de Eba, cat de urata a fost campania pt europarlamentare sub semnatura tzapei Ridzi, de fratele lu Base, de Bercea Mondielu' si de multe altele.Uitasem povestea cu pixelii, cand un copil a fost sters pe obraz cu un pumn. Daaa, rusine Dinu Patriciu, ca ai tinut povestea pt tine pana cand ai crezut ca te va coafa pe tine...
Si inca o chestiune: cand a stat lumea in iarna in frig, nu doar in Bucuresti, se radea pe la colturile politice DC de ei. Au fost muuulti atunci. Sa fie oare ca nu toti percep ca fiind lovitura de stat ceea ce se petrece acum?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

app de cat de santajabili sunt cei de acum. Zilele trecute Udrea ameninta via media ca vor urma adevaruri pe care presedintele nu le putea spune despre Antonescu si Ponta...dar ei vor fi istorie pe 29 iulie. Voila! Cel putin amenintati sunt, pe fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
agitatie.

La vot, cind i se incheia mandatul.

Eu cum il pot sanctiona pe penalul de Voicu?
Sau pe ceilalti 24 penali din parlament, care au dosare, unii hotariri si ei sint tot in parlament? Cum ii pot eu sanctiona pe acesti infractori, care au incalcat grav legea?

Ii pot cumva suspenda? Se fac miine alegeri anticipate din cauza lor?

Nu .. eu nu pot. Trebuie sa astept 4 ani sa-i sanctionez la vot.



Daca dispunem de procedura de suspendare, de ce sa ne martirizam si sa ma asteptam 2 ani pana sa scapam de acest personaj absolut oribil? In toate sondajele de opinie, fara exceptie, lumea confirma ca nu-l mai vrea dar el, "jucator" cum il stim, a marit perioada mandatului si a facut aproape imposibila suspendarea prin referendum... vezi draga Doamne ca nu cumva sa-i vina cuiva ideea de a schimba presedintii ca pe sosete.

Pe Voicu l-ai putut penaliza la alegerile locale care au fost de curand; daca nu ii votezi partidul, puterea lor in parlament scade semnificativ si li se iau fraiele din maini.
Chichita e ca Voicu n-a putut sa faca sa-i dispara dosarul penal precum David Coppefield zis si Traian Basescu, cel care a apasat pe pedale de i s-a evaporat plangerea penala intr-o singura zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Alea 60-80 ( nu mai retin numarul exact, scuze)de pagini copiate au fost introduse in lucrare de catre Basescu, ce probabil s-a strecurat noaptea si le-a introdus in lucrarea dumnealui.

Ipoteza plauzibila.
Sa ne amintim ca pe vremea cand Ponta isi scria teza, Basescu era vecin de vila cu Nastase. Intr-o seara, pe cand Nastase era la Palatul Victoria, Basescu s-a strecurat in apartamentul lui Nastase, profitand de faptul ca Dana era la shopping iar Andrei in Bamboo, si a inserat cele 80 de pagini in teza lui Ponta, teza ce-si astepta pe birou semnatura indrumatorului de doctorat pentru a fi depusa a doua zi la catedra de specialitate din facultate.

Mergi la inceput