Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
deocamdata, din cei 25% retinuti pana in "prezent", banii aia trebuie sa existe fizic undeva....dupa alegeri, indiferent cine castiga va pretinde ca banii aia s-au terminat si vor da vina una pe altii in timp ce vor impune alta diminuare cu x%

Nu cred ca banii aia exista. Au facut taierile ca n-au mai avut de unde sa ii dea. Constructia bugetara e altceva decat luat banii din vistierie (unde stau frumusel) si impartirea lor pe caprarii. Banii se colecteaza si se cheltuie pe parcursul unui an. Daca nu strangi suficienti (ca nu stii cum sa faci asta, ca nu ai de unde - nu conteaza), nu ai nici de unde sa cheltui.


te contrazic, acei bani au ajuns la institutiile angajatoare si de acolo au fost virati intr-un cont special (gen contul libertatea), suma retinuta se regasea /regaseste pe statul de plata si are titlul de donatie(sau ceva asemanator, desi nimeni nu a semnat nimic s-a considerat ca au cedat cei 25% de buna voie), nu am la mine niciun fluturas ca iti si demonstram...

plus ca in cazul deplasarilor se decarta 25% din diurna, si acest 25% apare pe deconturile inregistrate in contabilitatea institutiilor respective

Nina,mami de,

edit: e participatie individuala la salvarea tarii

edit editarea: am gasit, se numeste Fondul National de Solidaritate, unde cica am contribuit de buna voie si nesilita de nimeni...atata doar ca mi s-a oprit pe statul de plata contributia, ca asa a decis parlamentul la ora aia
www.mmuncii.ro/ro/domenii-politici-familiale-incluziune-si-asistenta-sociala-prestatii-sociale-fondul-national-de-solidaritate-576-view.html" target="_blank">http://www.mmuncii.ro/ro/domenii-politici-familiale-incluziune-si-asistenta-sociala-prestatii-sociale-fondul-national-de-solidaritate-576-view.html

eu ca un contributor cu anasana as vrea sa stiu unde sunt banii aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

E clar ca se va fura la vot la greu!!!
Se poate vota oriunde in tara, la orice circumscriptie ...


Nu.Nu se poate fura,am mai spus,nu-si risca nimeni libertatea pentru ...pentru ce?Pentru cine?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


e nu??? cum pt cine? pt ei!!!
ca sa-si mai riste? ca deja sint in kko pina la nas. s-au imputit deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Acum mi-a venit o idee: cind a aparut Base si tot spunea dottore, se referea de fapt la master, nu la doctorat.
De doctorat habar nu avea, i-a picat ca o pleasca.
Va dati seama ca cineva a stiut de plagiat si a servit-o la momentul oportun? Si nu cred ca era din partea lui Base?
Oare cine ... ?


Si mai am una, de fapt e plagiata de pe un blog:
pt cine vrea sa-l sustinta pe Base sa imparta fluturasi in cutiile postale cu tot ce au facut penalii astia pina acum.
Cu subiect si predicat, cu liniuta de la capat si cit mai simplu.
Hm?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

nadaflorilor, daca vin scriptic si pleaca scriptic e acelasi lucru, nu inseamna ca ei exista si stau undeva in asteptare. N-avea nici un sens sa ii ia inapoi si sa-i puna bine. Intra tot in bugetul de stat de unde se cheltuie pe destinatii.

Spun asta si pentru ca legea prin care s-au redus veniturile bugetarilor se cheama:
"Legea 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar." Deci reducerile finanteaza un dezechilibru bugetar (cheltuieli mai mari ca veniturile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui eumada

[quote]citat din mesajul lui Mickyyy
Asta suna urat....ca si cum toti cei care urmaresc si antenele sunt.Parerea mea.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nu ... dar au aia de la Antene o putere de manipulare fantastica.
M-am uitat si eu de vreo 2-3 ori, vrind sa vad cum prezinta problema.
Ei dau absolut toate stirile, dar toate. Si daca se vorbeste de rau si de bine.
Dar apoi apar moderatorii aia si suces lucrurile in asa un hal, ca incepi sa-i crezi.
Deci astia chiar cred ca urmeaza cursuri serioase de manipulare.


Cei de la antene au tot interesul ca doar "Felix motanul"e tatal lor, nu? Recent, Zaharescu a devenit si el purtator de cuvant al guvernului..... n-au cum sa fie impartiali, iar invitatii in studio sunt de-ai lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

nadaflorilor, Fondul national de solidaritate vad ca e instituit in baza OUG 118/1999. Nu are legatura cu Legea 118/2010.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

nadaflorilor, Fondul national de solidaritate vad ca e instituit in baza OUG 118/1999. Nu are legatura cu Legea 118/2010.



aici sunt banii, in fondul asta... si banii nu au fost virati "scriptic", au fost fizic, au existat, s-au vazut in extrasul de cont....la fel si plata celor 25%...si ca dovada ca au fost virati fizic iti spun ca s-au platit si 25% din diurna celor care au beneficiat de delegati, chiar daca sursa banilor era extrabugetara, ca unitatile astea bugetare mai au si astfel de venituri

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

nadaflorilor, eu tot cred ca e o confuzie de nume pentru fondurile astea. In legea 118/2010 nu se specifica nimic de Fondul National de Solidaritate. Nici in norme.

Ca banii ii vireaza si cei cu venituri extrabugetare, scrie si in Normele de aplicare.

Rationamentul meu e asa: sa presupunem ca eu administrez bugetul unei familii cu mai multi membri. Trebuie sa dau fiecaruia 100 lei. Le pot da 100 si sa le cer inapoi 25, sau pot sa le dau de la inceput 75 lei. Efectul e acelasi. Faptul ca ei imi dau 25 de lei inapoi nu inseamna ca eu ii iau si ii pun bine. Mai ales ca ei mi-i dau pentru "echilibrarea bugetara" (asa zice legea).

Edit: Fondul Solidaritatea e altceva, e reglementat de www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_1810_2010_precizari_modul_incasare_fondurilor_banesti_forma_donatii_diminuarea_efectelor_crizei_economice.php" target="_blank">OMFP 1080/2010.

Edit 2: Am gasit, sunt conturi bugetare diferite:
- Sumele rezultate din reducerea salariilor (Legea 118/2010): contul 20.36.01.20 "Venituri ale bugetului de stat - Varsaminte din reducerea drepturilor salariale conform Legii nr. 118/2010"
- Fondul Solidaritatea (OMFP 1080/2010): Contul 20.37.01.02 "Venituri ale bugetului de stat - Donatii pentru diminuarea efectelor crizei economice"
Dupa cum vezi, reducerea salariilor intra intr-un cont de venituri bugetare, adica exact ce-ti spuneam, nu sunt tinute undeva ci se folosesc ca orice venit bugetar.

Edit 3: Veniturile din reducerile salariale le regasesti in executia bugetara la pozitia Venituri Nefiscale. Ex: executia bugetara ian-mai 2012.
Detalierea fiecarui capitol bugetar o poti obtine de pe site-ul MF, daca cauti Executie Bugetara, Clasificatii. Vei vedea ca pozitia contului de venituri in care se varsa sumele din diminuarea salariilor se aduna in pozitia Venituri Nefiscale.

Mergi la inceput