Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

E clar ca se va fura la vot la greu!!!
Se poate vota oriunde in tara, la orice circumscriptie ...


Nu.Nu se poate fura,am mai spus,nu-si risca nimeni libertatea pentru ...pentru ce?Pentru cine?




e nu??? cum pt cine? pt ei!!!
ca sa-si mai riste? ca deja sint in kko pina la nas. s-au imputit deja.

Nu intelegi.Ideea e ca la referendum vor fi comisii pe acelasi principiu ca la alte votari,fiecare partid isi va desemna oamenii lui sa aiba grija...furtul ar putea consta in stampilarea in plus a buletinelor ramase dupa inchiderea urnelor..asta ar insemna sa fie de acord cel putin 6 oameni plus observatorii....deja se fac vreo 9.....fiecare suspectandu-l pe celalaltar trebui sa riste toti sa fraudeze plus ca ar putea transpira si ar fi puscarie...de asta zic ca nu prea se poate,decat daca vine unul pregatit dar si asa,stampila de control ar trebui sa fie pe spatele buletinului din urna...

De asta zic,nu cred ca-si risca cineva libertatea pentru Basescu sau Antonescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

nadaflorilor, eu tot cred ca e o confuzie de nume pentru fondurile astea. In legea 118/2010 nu se specifica nimic de Fondul National de Solidaritate. Nici in norme.

Ca banii ii vireaza si cei cu venituri extrabugetare, scrie si in Normele de aplicare.

Rationamentul meu e asa: sa presupunem ca eu administrez bugetul unei familii cu mai multi membri. Trebuie sa dau fiecaruia 100 lei. Le pot da 100 si sa le cer inapoi 25, sau pot sa le dau de la inceput 75 lei. Efectul e acelasi. Faptul ca ei imi dau 25 de lei inapoi nu inseamna ca eu ii iau si ii pun bine. Mai ales ca ei mi-i dau pentru "echilibrarea bugetara" (asa zice legea).

Edit: Fondul Solidaritatea e altceva, e reglementat de www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_1810_2010_precizari_modul_incasare_fondurilor_banesti_forma_donatii_diminuarea_efectelor_crizei_economice.php" target="_blank">OMFP 1080/2010.

Edit 2: Am gasit, sunt conturi bugetare diferite:
- Sumele rezultate din reducerea salariilor (Legea 118/2010): contul 20.36.01.20 "Venituri ale bugetului de stat - Varsaminte din reducerea drepturilor salariale conform Legii nr. 118/2010"
- Fondul Solidaritatea (OMFP 1080/2010): Contul 20.37.01.02 "Venituri ale bugetului de stat - Donatii pentru diminuarea efectelor crizei economice"
Dupa cum vezi, reducerea salariilor intra intr-un cont de venituri bugetare, adica exact ce-ti spuneam, nu sunt tinute undeva ci se folosesc ca orice venit bugetar.


oricum ar fi,tot as fi vrut sa stiu ce s-a facut cu banii aia

as fi preferat sa imi micsoreze salariu cu 25% si sa nu latre in 4 zari ca i-am dat de buna voie, nu ma simt de loc mandra ca am contribuit la redresarea economica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

nada, imi pare rau , eu am intervenit doar pentru ca ai spus ca banii aia trebuie sa existe fizic, ori din cate stiu eu despre constructia bugetara nu prea avea cum sa fie asa. Practic cu banii aceia s-a acoperit o parte din deficit, se vede in executia bugetara ian-mai 2012 pe care am pus-o ca link in mesajul meu precedent, la a 3-a editare. Cu toate taierile respective si tot avem un deficit pe 5 luni de 7.2 mld lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

E clar ca se va fura la vot la greu!!!
Se poate vota oriunde in tara, la orice circumscriptie ...


Nu.Nu se poate fura,am mai spus,nu-si risca nimeni libertatea pentru ...pentru ce?Pentru cine?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


e nu??? cum pt cine? pt ei!!!
ca sa-si mai riste? ca deja sint in kko pina la nas. s-au imputit deja.

Nu intelegi.Ideea e ca la referendum vor fi comisii pe acelasi principiu ca la alte votari,fiecare partid isi va desemna oamenii lui sa aiba grija...furtul ar putea consta in stampilarea in plus a buletinelor ramase dupa inchiderea urnelor..asta ar insemna sa fie de acord cel putin 6 oameni plus observatorii....deja se fac vreo 9.....fiecare suspectandu-l pe celalaltar trebui sa riste toti sa fraudeze plus ca ar putea transpira si ar fi puscarie...de asta zic ca nu prea se poate,decat daca vine unul pregatit dar si asa,stampila de control ar trebui sa fie pe spatele buletinului din urna...

De asta zic,nu cred ca-si risca cineva libertatea pentru Basescu sau Antonescu.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Hai mai, ca nu suntem copii :). Punem pariu ca in data de 29 nu vei gasi niciun fel de autocar/autobuz de inchiriat?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

nada, ......... Cu toate taierile respective si tot avem un deficit pe 5 luni de 7.2 mld lei.


, pai sa concedieze tot ce se poate concedia, eventual sa se impuna voluntariat, angajatii din institutiile bugetare sa fie voluntari, mai putin medicii si profesorii

daca nu gasesc doritori sa ocupe posturile cu detinuti, oricum costurile cu intretinerea unui detinut sunt mai mari decat multe salarii din sistemul bugetar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

E clar ca se va fura la vot la greu!!!
Se poate vota oriunde in tara, la orice circumscriptie ...


Nu.Nu se poate fura,am mai spus,nu-si risca nimeni libertatea pentru ...pentru ce?Pentru cine?




e nu??? cum pt cine? pt ei!!!
ca sa-si mai riste? ca deja sint in kko pina la nas. s-au imputit deja.

Nu intelegi.Ideea e ca la referendum vor fi comisii pe acelasi principiu ca la alte votari,fiecare partid isi va desemna oamenii lui sa aiba grija...furtul ar putea consta in stampilarea in plus a buletinelor ramase dupa inchiderea urnelor..asta ar insemna sa fie de acord cel putin 6 oameni plus observatorii....deja se fac vreo 9.....fiecare suspectandu-l pe celalaltar trebui sa riste toti sa fraudeze plus ca ar putea transpira si ar fi puscarie...de asta zic ca nu prea se poate,decat daca vine unul pregatit dar si asa,stampila de control ar trebui sa fie pe spatele buletinului din urna...

De asta zic,nu cred ca-si risca cineva libertatea pentru Basescu sau Antonescu.




Hai mai, ca nu suntem copii :). Punem pariu ca in data de 29 nu vei gasi niciun fel de autocar/autobuz de inchiriat?!





eu vorbesc din experienta,tu din presupuneri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Ceea ce ma nedumireste pe mine este, cum de Basescu a putut sa spuna ca are constiinta curata fata de ceea ce a facut el pentru tara si locuitorii ei...Chiar asa imaculat sa fie?Sau granitele constiintei lui sunt altele fata de cele pe care le stiu eu ca ar trebui sa fie...
Si ar mai fi trebuit sa aiba o relatie mai aproiata de popor ,sa explice ce se intampla cu mai multa seriozitate despre masurile de austeritate,sa prezinte mai detaliat cursul crizei(la noi si in lume).El insa a preferat sa faca bascalie de noi,iar acum are nevoie disperata de votul nostru
Iar cu explicatiile,toti politicienii se dau foarte importanti ca au lucruri mai bune de facut decat sa raspunda la intrebarile reporterilor,de stau jurnalistii sa smulga cu clestele informatii de la ei.Apoi se mira ca apar tot felul de emisiuni la tv unde se dau cu parerea diversi...,iar poporul trage concluzii pripite,total eronate.
In fine,vorbesc si eu vorbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Multi spun ca Basescu merita suspendat si se leaga printre altele de faptul ca in particular a spus despre o anumita ziarista ca este " tiganca...".
A fost in particular si intamplarea a facut sa fie inregistrata convorbirea.
Voi credeti ca ceilalti nu vorbesc la fel.
Imi amintesc de vremea cand eram in Romania un amic m-a invitat la o sedinta a PSD-ului . Vroia sa ma convinga sa intru in partid cu toate ca stia ca nu imi place politica. Insa fiind un bun prieten am zis OK. La vremea respectiva PSD-ul era la putere si PNL-ul in opozitie. In timpul discutiilor raman surprinsa sa vad venind la sedinta cateva persoane din conducerea PNL-ului si raman si mai surprinsa cand ii vad ca se pupa si rad impreuna cand cu o zi inainte ii vazusem injurandu-se la TV. In plus se uitau la TV si vad o ziarista prezentand sirile . Ce au putut sa imi auda urechile atunci mi-au ramas intiparite in minte. Si acum imi aduc aminte de vorbele lor. Mentionez ca am lucrat in Ro intr-un birou iar subalternii erau soferi care injurau ca la usa cortului. Nici macar acei soferi nu vorbeau atat de urat cum i-am auzit pe acei politicieni. Si acum , cei care atunci erau acolo sunt azi la TV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mari9

Ceea ce ma nedumireste pe mine este, cum de Basescu a putut sa spuna ca are constiinta curata fata de ceea ce a facut el pentru tara si locuitorii ei...Chiar asa imaculat sa fie?Sau granitele constiintei lui sunt altele fata de cele pe care le stiu eu ca ar trebui sa fie...
Si ar mai fi trebuit sa aiba o relatie mai aproiata de popor ,sa explice ce se intampla cu mai multa seriozitate despre masurile de austeritate,sa prezinte mai detaliat cursul crizei(la noi si in lume).El insa a preferat sa faca bascalie de noi,iar acum are nevoie disperata de votul nostru


Din cate imi amintesc eu a iesit la rampa sa ne anunte ca suntem in plina criza, apoi recesiune etc. Ce-ar fi trebuit sa ne spuna mai mult in conditiile in care toate tarile din jur se confruntau cu probleme mai grave decat noi? Nu era clar ca ne va afecta si pe noi? In stilul lui bascalios foarte deranjant, ne-a servit pastila indulcita. Regulile jocului insa, au fost fixate de cei de la FMI,iar el si-a asumat raspunderea totusi.

In ceea ce priveste nevoia disperata de votul nostru, sincera sa fiu mie mai disperat mi se pare Antonescu sa puna mana pe scaun decat Base. Cel putin asa vad eu lucrurile, pentru ca de o saptamana incoace se agita foarte tare. Problema e ca evita sa vina cu solutii clare de redresare economica iar momentul actual ne costa enorm pe noi, ca popor (si material si ca imagine). Mie aspectul economic mi se pare cel mai important in momentul de fata indiferent cine va fi presedinte, important e sa stim daca va face sau nu ceva concret spre binele nostru pentru ca promisiunile nu tin de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Odata a iesit apoi a preferat sa stea la inaltime si sa se uite......




Mergi la inceput