Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Masurile de austeritate au fost luate pe spinarea bugetarilor


ba s-avem pardon, marirea TVA-ului nu crezi ca a afectat si firmele private?
plus ca daca atatea firme au dat faliment inainte de taierile bugetarilor, de unde bani pt. salarii/pensii/ajutoare sociale?

in leg. cu salile de sport etc, s-a precizat clar ca s-au facut cu bani europeni nerambursabili, insa nah... vedem doar ceea ce vrem sa vedem. probabil crezi ca s-ar fi putut lua banii aia si sa se dea bugetarilor

cat despre evaziunea fiscala, sunt de acord ca trebuia facut mai mult. insa tot s-a facut ceva, vezi cazurile cu vamesii, cu Nastase, Vintu. insa cand a fost PSD-ul la putere ce s-a facut pt. evaz. fiscala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui RufusProblema mea este ca nu poti inlocui ceva stricat cu altceva tot stricat. Aici e problema. Am mai spus: unde erai cand Nastase numara voturile la fel ca Anastase? Unde erai cand guvernarea PSD a inventat cuvantul "baron", desigur atribuit celor care se imbogatesc pe bani publici? Unde erai cand Iliescu baga pumnul in gura presei sau, in particular, il strangea de gat pe un ziarist tipand "bai animalule?"


Sunt perfect de acord cu tine, Rufus. Si eu as vrea sa se inceapa "de la zero" in politica romaneasca, sa ma trezesc maine si sa aflu ca s-a infiintat un nou partid, cu oameni care pana in acest moment n-au facut deloc politica, care nu au fost membri PCR si care, de preferinta, nu au afaceri proprii.
Asta vreau eu pentru ca toti cei care s-au perindat pe la putere pana acum sunt manjiti (intr-o proportie mai mica sau mai mare).
Insa imi dau seama ca dezideratul meu e de-a dreptul utopic, asa ca eu, in sinea mea, aleg raul mai mic. Care rau mai mic, in acest moment din anul Domnului 2012, nu e reprezentat de PDL (TB included).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Si care ar fi progresele Mickyyy? Zi-mi si mie 3 lucruri facute bine de Base.


1. libertatea presei: poti sa injuri pe oricine oriunde, dovata Antena3 & Co. Asta nu se intampla pe vremea lu' Nastase
2. libertatea justitiei: e lasata sa isi vada de treaba (stiu, aici o sa-mi vi cu lectia copy-paste antene ca nu e asa), nume grele de la mai toate partidele politice au dosare si condamnari in diverse stadii
3. a impiedicat Romania sa ajunga in situatia Spaniei si a Greciei, prin masuri nepopulare, dar strict necesare.




Mickyyy o sa te contrazic....astea sunt fix discursul pe care-l avea Boc....nu e ceva real,nu ai de unde sa stii ce s-ar fi intamplat.....
Plus ca as avea o intrebare..de ce parlamentarilor si aparatului guvernamental,(consilierii consilierilor)nu le-au scazut veniturile si nici bugetul?De ce nu s-a facut la toti la fel?Pentru ca "vor egalitate,dar nu pentru catei."Normal ar fi fost sa le lase un salariu mediu(nu minim0 si parlamentarilor,sa le reduca din cheltuielile de cazare...din benzina pentru masini.......
Nu s-a intamplat nimic..s-a intamplat doar la nivel mic,unde ceiucare abia se descurcau s-au vazut in situatia de a nu mai avea cu ce sa-si hraneasca copilasii...Hai sa discutam fara rosii...ce spui tu e aceeasi propaganda pe care o facea Boc si compania.

Mad


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



Acuma ma intreb si eu ca omu nestiutor, oare printre parlamentarii ale caror salarii nu au fost ciuntite nu se numara si cei care acuma taie si spanzura legile dupa bunul plac? Oare de ce acesti "justitiari" si "salvatori" ai tarii,care se lupat din greu cu zmeul cel rau si dictatorial nu au iesit la rampa sa spuna hei, renuntam si noi la 25% din salarii"? Deci, nu doar parlamentarii PDL sau aliatii lor au beneficiat de toate drepturile ci TOTI parlamentarii, inclusiv membrii "celui mai cinstiti guvern al tarii".
Cat despre angajatii din sectorul bugetar carora li s/au ciuntit salariile ( a nu se intelege ca am ceva cu vreun segment al populatiei, am lucrat de-a lungul timpuluisi in sectorul public si in sectorul privat), eu una as fi curioasa cati dintre ei, dupa taierea salariala, au parasit sistemul si s-au angajat in alte sectoare? Cand vad si simt ca nu mai am ce pune copilasilor pe masa, iau masuri si fac tot ce-mi sta in putinta nu? Chiar daca asta inseamna sa parasesc un sector in care pana acuma imi era bine si sa ma angajez in alt sector, cu toate greutatile inerente unui nou inceput. Cati din cei care striga peste tot ca le-a luat Basescu salariile au facut si altceva in loc sa se lamenteze ca i-a lasat Basescu muritori de foame?
Se pare ca acuma intra si Italia in hora taierilor salariale si a concedierilor? Ma gandesc sa-i intrebam daca n-o fi tot din cauza lui Basescu si criza de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Inca mai am de incasat 300 de milioane de la fostul servici,bani castigati prin hotarare judecatoareasca ramasa definitiva si irevocabila,hotarare pe care favoritii tai nu au respectat-o dand OUG la mustata si interzicand aplicarea ei.Asta nu e incalcarea hotararilor judecatoresti si nerespectarea lo?PDL-ul a facut-o.



Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Uite acuma mai intelegem si noi cate ceva :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Nu amputezi piciorul unui om atat timp cat inca ii poti administra tratament medicamentos.


Mai bine luam direct pistolul, si-l sinucidem!!


Dramatizare tipica PDL.
As fi preferat contra-argemente, nu baloane de sapun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mickyy acei care se bucura la 40 de lei(sesizez dispretul din postarea ta) sunt oameni care au si ei dreptul sa traiasca.Chiar cu inflatia,inseamna o paine in plus pentru un batran....


Ghici ce: printre aia care se bucura de 40 de lei in plus la pensie si voteaza usl-ul cu 2 maini e si mama!! Care sigur nu e muritor de foame, si de la care am pretentii!! Asa ca aici nu e vorba de dispret, ci de dezamagire, ca niste oameni care se bucura de un beneficiu mic pe termen scut, vor avea de tras mult mai multe pe termen lung, ca sa nu mai zic si ca distrug viitorul acestei tari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyx

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Si care ar fi progresele Mickyyy? Zi-mi si mie 3 lucruri facute bine de Base.


1. libertatea presei: poti sa injuri pe oricine oriunde, dovata Antena3 & Co. Asta nu se intampla pe vremea lu' Nastase
2. libertatea justitiei: e lasata sa isi vada de treaba (stiu, aici o sa-mi vi cu lectia copy-paste antene ca nu e asa), nume grele de la mai toate partidele politice au dosare si condamnari in diverse stadii
3. a impiedicat Romania sa ajunga in situatia Spaniei si a Greciei, prin masuri nepopulare, dar strict necesare.




Mickyyy o sa te contrazic....astea sunt fix discursul pe care-l avea Boc....nu e ceva real,nu ai de unde sa stii ce s-ar fi intamplat.....
Plus ca as avea o intrebare..de ce parlamentarilor si aparatului guvernamental,(consilierii consilierilor)nu le-au scazut veniturile si nici bugetul?De ce nu s-a facut la toti la fel?Pentru ca "vor egalitate,dar nu pentru catei."Normal ar fi fost sa le lase un salariu mediu(nu minim0 si parlamentarilor,sa le reduca din cheltuielile de cazare...din benzina pentru masini.......
Nu s-a intamplat nimic..s-a intamplat doar la nivel mic,unde ceiucare abia se descurcau s-au vazut in situatia de a nu mai avea cu ce sa-si hraneasca copilasii...Hai sa discutam fara rosii...ce spui tu e aceeasi propaganda pe care o facea Boc si compania.





Acuma ma intreb si eu ca omu nestiutor, oare printre parlamentarii ale caror salarii nu au fost ciuntite nu se numara si cei care acuma taie si spanzura legile dupa bunul plac? Oare de ce acesti "justitiari" si "salvatori" ai tarii,care se lupat din greu cu zmeul cel rau si dictatorial nu au iesit la rampa sa spuna hei, renuntam si noi la 25% din salarii"? Deci, nu doar parlamentarii PDL sau aliatii lor au beneficiat de toate drepturile ci TOTI parlamentarii, inclusiv membrii "celui mai cinstiti guvern al tarii".
Cat despre angajatii din sectorul bugetar carora li s/au ciuntit salariile ( a nu se intelege ca am ceva cu vreun segment al populatiei, am lucrat de-a lungul timpuluisi in sectorul public si in sectorul privat), eu una as fi curioasa cati dintre ei, dupa taierea salariala, au parasit sistemul si s-au angajat in alte sectoare? Cand vad si simt ca nu mai am ce pune copilasilor pe masa, iau masuri si fac tot ce-mi sta in putinta nu? Chiar daca asta inseamna sa parasesc un sector in care pana acuma imi era bine si sa ma angajez in alt sector, cu toate greutatile inerente unui nou inceput. Cati din cei care striga peste tot ca le-a luat Basescu salariile au facut si altceva in loc sa se lamenteze ca i-a lasat Basescu muritori de foame?
Se pare ca acuma intra si Italia in hora taierilor salariale si a concedierilor? Ma gandesc sa-i intrebam daca n-o fi tot din cauza lui Basescu si criza de la ei.

alina


Unde sa mearga,daca sistemul privat e praf?Mai stiu cate ceva despre cum merg firmele...nu se mai fac angajari din cauza ca economia e asa de dusa ..incat foarte multi inchid.Stiu asta deoarece sunt membru al unei organizatii care are acces la foarte multe date din contabilitatea firmelor,de asemenea tin evidente contabile...de mult..si sunt pur si simplu terifiata de cum le-au scazut veniturile,pe diverse domeniii de activitate.Stiu cum s-a dus la vale piata firmelor de proiectare,a barurilor si restaurantelor,a magazinelor mici de cartier, a magazinelor din mall...stiu asta din acte,din documentele contabile,din bilanturi...din incasarile mele......sumele vin mai greu..cel putin unul din clientii mei de baza e o firma de proiectare.......(coracora te inteleg perfect.Confirm reducerea cu 50%....pe firmele de proiectare..)

Nu mai angajeaza nimeni,incearca sa reduca cheltuielile la minim....cat se poate...vesnica problema acum nu o mai constituie intrebarea "cat am de plata la stat?sa nu intarzii cumva peste termen"...ci "cum naiba sa fac sa reduc platile ca nu mai merge?Asta eu o vad,pe aici prin zona mea,la foarte multe firme...
Cine naiba sa angajeze acum.cand multi depind de o afacere care sta sa cada?
Mai,bugetul de somaj e aproape in colaps...s-a redus soajul pentru ca au terminat perioada de somaj,nu pentru ca s-au angajat.....



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ssssshhhh, a fost amenintata de basescu !! ca doar el controleaza totul in tara asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Fara urma de misto, sincer...dar cand am citit ce ai scris, mi-a venit reclama de la FNI...
In afara SOV si Nastase, cati condamanti definitiv, cu executare ai vazut tu? Si dupa cati ani de zile de UP, cat au primit cei doi si pen ce, cu probe directe? ca sa vezi cum e si cu libertatea presei: cum le-au venit ca o manusa batutul tobelor via tv cum ca lupta anticoruptie....fara finalizare insa.
Cate OUG-uri s-au dat de cand sunt ei la putere versus legi date de Parlament? In fine...


inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Condamnnati mai sunt, in cercetare si mai multi: primari, fosti ministri, secretari de stat. S-a discutat chiar la subiectul asta de asta, nu mai reiau.

Mergi la inceput