Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Fapte bune USL:

Cursul de schimb 06.07.2012 1 EUR 4,5142

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Lasati, ca noi nu sedeam chiar in buza crizei. Dar a venit taman la fix, sa avem pe cine sa dam vina, sa taiem salariile care ne-au convenit, nu alea cu adevarat nesimtite si poate nejustificate, pensiile samd..

Ah, nu? am colegi care lucrau intr-o firma finantata de americani; la cateva zile dupa anuntul de inceput al crizei li s-a taiat finantarea, au trebuit sa opreasca o serie de proiecte si au trebuit sa renunte la o multime de angajari care erau "pe val". Pana la urma au fost nevoiti sa se lase cumparati...
Bineinteles, eu vorbesc de firme private din nou, altii o dau inainte cu taierea salariilor bugerarilor, cu taierea pensiilor... pai alea cam din ce sunt sustinute?

p.s. unele comentarii de aici imi aduc aminte de ce gandeam eu cand veneau ai mei plouati de la serviciu, se uitau unul la altul si spuneau "n-am luat nimic nici azi, ca nu sunt bani; poate saptamana viitoare...". Si eu ma gandeam - pai daca nu sunt bani, sa mai tipareasca! dar de ce nu vrea presedintele ala sa mai tipareasca niste bani, ca sa fie acolo, sa ajunga si la ai mei? intre timp am invatat cum functioneaza o companie, o economie... si "nu sunt bani" a capatat complet alte valente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Cursul de schimb 06.07.2012 1 EUR 4,5142


bine ca s-a luat dupa ora 1, uite cum creste de atunci
http://www.bloomberg.com/quote/EURRON:CUR

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Si care ar fi progresele Mickyyy? Zi-mi si mie 3 lucruri facute bine de Base.


1. libertatea presei: poti sa injuri pe oricine oriunde, dovata Antena3 & Co. Asta nu se intampla pe vremea lu' Nastase
2. libertatea justitiei: e lasata sa isi vada de treaba (stiu, aici o sa-mi vi cu lectia copy-paste antene ca nu e asa), nume grele de la mai toate partidele politice au dosare si condamnari in diverse stadii
3. a impiedicat Romania sa ajunga in situatia Spaniei si a Greciei, prin masuri nepopulare, dar strict necesare.




Mickyyy o sa te contrazic....astea sunt fix discursul pe care-l avea Boc....nu e ceva real,nu ai de unde sa stii ce s-ar fi intamplat.....
Plus ca as avea o intrebare..de ce parlamentarilor si aparatului guvernamental,(consilierii consilierilor)nu le-au scazut veniturile si nici bugetul?De ce nu s-a facut la toti la fel?Pentru ca "vor egalitate,dar nu pentru catei."Normal ar fi fost sa le lase un salariu mediu(nu minim0 si parlamentarilor,sa le reduca din cheltuielile de cazare...din benzina pentru masini.......

Nu s-a intamplat nimic..s-a intamplat doar la nivel mic,unde ceiucare abia se descurcau s-au vazut in situatia de a nu mai avea cu ce sa-si hraneasca copilasii...
Hai sa discutam fara rosii...ce spui tu e aceeasi propaganda pe care o facea Boc si compania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Normal ca va mai creste, mai ales ca s-a luat si Merkel si Baroso de domnu' Ponta si l-au urecheat nitel!!

Oricum, el ramane batman, batman, suspendam, suspendam, economia romaniei in picioare o calcam!!

Pentru aia care-l voteaza cu 2 maini, care nu vad decat cei 40 de lei la pensie in plus, ganditi-va ca pana la sfarsitul lunii inflatia va fi de 10-15%, daca euro va creste in continuare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Fara urma de misto, sincer...dar cand am citit ce ai scris, mi-a venit reclama de la FNI...
In afara SOV si Nastase, cati condamanti definitiv, cu executare ai vazut tu? Si dupa cati ani de zile de UP, cat au primit cei doi si pen ce, cu probe directe? ca sa vezi cum e si cu libertatea presei: cum le-au venit ca o manusa batutul tobelor via tv cum ca lupta anticoruptie....fara finalizare insa.
Cate OUG-uri s-au dat de cand sunt ei la putere versus legi date de Parlament? In fine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mickyyy o sa te contrazic....astea sunt fix discursul pe care-l avea Boc....nu e ceva real,nu ai de unde sa stii ce s-ar fi intamplat.....
Plus ca as avea o intrebare..de ce parlamentarilor si aparatului guvernamental,(consilierii consilierilor)nu le-au scazut veniturile si nici bugetul?De ce nu s-a facut la toti la fel?Pentru ca "vor egalitate,dar nu pentru catei."Normal ar fi fost sa le lase un salariu mediu(nu minim0 si parlamentarilor,sa le reduca din cheltuielile de cazare...din benzina pentru masini.......


Mada, nici nu ma asteptam sa ma aprobi
Apropos, ca tot vorbim de venituri si bugete pentru parlamentari, dupa greva din iarna a uslasilor, ai vazut tu pe vreunul din ei penalizat la salariu? dupa pprezenta de sub 3% din parlament a lu crin antonescu, ai vazut tu cumva ca i-au fost diminuate drepturile salariale, diurnele, si ce-o mai primi el pe-acolo???

Sic, sic, sic, am invatat bine lectia de la voi cu "nici ailalti nu's mai breji" . Asta-i singura care functioneaza aici, logica e inutila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

haideti sa fim seriosi.
ii rog pe sustinatorii PSD/ antipatizantii lui Basescu sa-mi raspunda la o intrebare:
de ce credeti ca guvernul Boc a luat masurile de austeritate in vara lui 2010? e o intrebare serioasa, vreau sa vad ce au inteles oamenii din asta...


Masurile de austeritate au fost luate pe spinarea bugetarilor pentru ca onor guvernul Boc nu a fost in stare sa controleze coruptia. DNA-ul e ocupat cu prigonirea opozantilor regimului PDL + Basescu, asa ca nu are timp sa se ocupe de cei care nu-si platesc taxele la buget. Economia subterana a fost estimata in 2011 ca fiind egala cu bugetul de stat!! Deci daca le puneau latul de gat celor care fraudau, isi dublau bugetul!
Insa cum n-au fost in stare de asa ceva, au preferat sa puna latul de gatul bugetarilor.

Inca o sursa f. buna de venit la bugetul de stat ar fi fost reducerea (ca sa nu fiu drastica si sa zic "desfiintarea") contractelor cu statul a acolitilor PDL. Boc nici macar nu si-a pus problema sa taie costurile fabuloase ale investitiilor tembelizante gen: sali de sport la Cuca Macaii, telegondola spre nicaieri, pista de ski tot spre nicaieri, etc. Pai cum sa zica premierul "stop" unor contracte cu cei care au sponsorizat campania PDL....? E ca si cum si-ar fi dat cu stangul in dreptul.

Din motive de-acest gen consider taierea salariilor si pensiilor ca fiind un abuz. Nu amputezi piciorul unui om atat timp cat inca ii poti administra tratament medicamentos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Nu amputezi piciorul unui om atat timp cat inca ii poti administra tratament medicamentos.


Mai bine luam direct pistolul, si-l sinucidem!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Normal ca va mai creste, mai ales ca s-a luat si Merkel si Baroso de domnu' Ponta si l-au urecheat nitel!!

Oricum, el ramane batman, batman, suspendam, suspendam, economia romaniei in picioare o calcam!!

Pentru aia care-l voteaza cu 2 maini, care nu vad decat cei 40 de lei la pensie in plus, ganditi-va ca pana la sfarsitul lunii inflatia va fi de 10-15%, daca euro va creste in continuare!!


Mickyy acei care se bucura la 40 de lei(sesizez dispretul din postarea ta) sunt oameni care au si ei dreptul sa traiasca.Chiar cu inflatia,inseamna o paine in plus pentru un batran....

Asta cu lass-ul inapoiat pensionarilor, este o corectare a aplicarii gresite a unei legi incepand de la 01.01.2011....parca era Boc la putere,nu?
Cum s-a ajuns la asta?Respectand o hotarare a CCR ....respectata dupa ce a venit USL-ul.
Ce inseamna?Ca Boc si compania au aplicat eronat ceva,furand efectiv de la batrani....
Sa nu mai zic de clientela satisfacuta cu autostrazile...

Inca mai am de incasat 300 de milioane de la fostul servici,bani castigati prin hotarare judecatoareasca ramasa definitiva si irevocabila,hotarare pe care favoritii tai nu au respectat-o dand OUG la mustata si interzicand aplicarea ei.Asta nu e incalcarea hotararilor judecatoresti si nerespectarea lo?PDL-ul a facut-o.

Si Deci nu a respectat justitia...
Oamenii(inginerii0pusi in functie la instituii in locul unor oameni de valoare.....pe specialitate ce se numeste?Aservirea politica a institutiilor asta se numeste...
mai am multe exemple...

Mergi la inceput