Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Mickyyy, eu nu sunt USL-ista. Daca e sa am afinitati cu un partid, acela e PNL-ul, insa treaba asta o spun cu jumatate de gura din momentul cand au primit-o pe Sorina Placinta in partid. Asadar nu vreau sa conving pe nimeni ce bun e USL-ul, pe mine nu ma intereseaza daca "pica" Ponta sau Antonescu, n-au decat. Mie imi pasa foarte mult de ceea ce au distrus PDL-ul si Basescu timp de 8 ani pentru ca distrugerea s-a reflectat asupra familiei mele: salarii ciopartite, pensii micsorate, stii si tu, tot tacamul.

Cat despre Basescu, tin sa iti spun ca gresesti foarte mult. El este intr-o functie-model, cea mai publica dintre toate functiile posibile. Ceea ce face el in cadru public si semi-public este foarte important si relevant. Insa daca tu spui ca te lasa "rece" enumerarea de mai sus, inseamna ca inchizi ochii in mod voit la frauda, marlanie si neprincipialitate. Imi pare rau, insa pentru mine cinstea, nobletea si corectitudinea sunt repere morale esentiale, eu (si sper ca si altii gandesc la fel) nu pot trece cu seninatate peste lipsa lor.

PS Nici eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, fiecare gandeste dupa cum il taie capul. Insa mi s-ar parea nedrept ca anumite lucruri sa ramana nespuse si sa fie trecute cu vederea ca si cum n-ar fi existat vreodata.
Cine uita nu merita.


Am citit de doua ori, mi se pare foarte corect, bine spus si de bun simt. Acum realizez (citind si alte mesaje) pe unde sta "buba" in gandirea noastra.
Si anume: comentam partinitor. Si nu putem renunta la comparatii, dar doar cele favorabile.
Uite, tu contesti PDL, Basescu. Ai motive, sunt si intemeiate. Se refera strict la familia ta, careia i-a scazut venitul. Spui "cinstea, nobletea si corectitudinea sunt repere morale esentiale, eu (si sper ca si altii gandesc la fel) nu pot trece cu seninatate peste lipsa lor".
Corect. De bun simt.
Problema mea este ca nu poti inlocui ceva stricat cu altceva tot stricat. Aici e problema. Am mai spus: unde erai cand Nastase numara voturile la fel ca Anastase? Unde erai cand guvernarea PSD a inventat cuvantul "baron", desigur atribuit celor care se imbogatesc pe bani publici? Unde erai cand Iliescu baga pumnul in gura presei sau, in particular, il strangea de gat pe un ziarist tipand "bai animalule?"

Cred ca erai tot pe-aici. Dar am o intrebare: pe atunci (si nu vorbime de varsta scolii generale) nu apreciai reperele astea morale esentiale? Sau faptul ca iti mergea mai bine financiar te facea sa treci cu vederea?
Eu zic asa: daca lucrurile trebuie spuse. atunci hai sa le spunem pe toate. Cand s-a strans lumea prein piete, asta iarna, nu era miting pro USL, ci anti toata clasa politica. E asa sau nu?
O nenorocire nu se poate schimba printr-o alta nenorocire. Sau, daca asa se face, pe mine nu ma bucura.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Curtea Constitutionala nu a spus nimic pana acum? Nu ca ar schimba cu ceva mersul lucrurilor ( era sa zic al trenurilor ), dar sunt foarte curioasa!

E evident ca CC va da aviz negativ, e evident ca politicienii USL vor sustine ca e aservita, ca vointa poporului e mai presus de CC si ca poporul e cel care trebuie sa decida!

Cine pune pariu ca asa va fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Char daca raspunsul CCR este negativ si ar reprezenta legalitatea constitutionala - dat fiind ca cei care au inaintat suspendarea au modificat legea cu 24 de ore inainte - raspunsul nu are valoare legal aplicativa.
Adica pe romaneste stim ca nu respecta legea de baza a Romaniei dar nu ne intereseaza pt ca am decis ca legal sa nu ne poata face nimeni nimic.

Vor pierde in alegeri. E un bumerang ceea ce au facut.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sincer, nu pot decat sa ii multumesc lu' Basescu pentru ce a facut, numindu-l pe Ponta premier!! Chiar daca si-a riscat functia, a riscat constitutia, si toate progresele facute de Romania in ultimii ani, a oferit romanilor o sansa unica: de a vedea de ce sunt in stare cei de la USL inainte de votul din noiembrie!!
Rabdam si strangem din dinti cateva luni, si ne rugam sa faca astia cat mai multe magarii pana atunci, sa fim siguri ca nu mai pupa guvernare inca 4 ani!!

Pentru ca daca mai pastra un guvern pro PDL dupa ce a picat si MRU, in toamna am fi avut cel putin 85% guvern USL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sincera sa fiu,mi-e rusine ca Pnl-ul s-a murdarit cu coalitia asta contra naturii.E pacat,poate le vine mintea la cap in ceasul 12 si bumerangul ala nu-i atimge...sper sa fie destepti si sa se alieze cu altcineva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
E pacat,poate le vine mintea la cap in ceasul 12 si bumerangul ala nu-i atimge...sper sa fie destepti si sa se alieze cu altcineva....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


eheee ... vise maica, vise... Stii tu vorbele alea din mosi-stramosi: "interesul poarta fesul" si "cine poate, oase roade".




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Si care ar fi progresele Mickyyy? Zi-mi si mie 3 lucruri facute bine de Base.


Lasati, ca noi nu sedeam chiar in buza crizei. Dar a venit taman la fix, sa avem pe cine sa dam vina, sa taiem salariile care ne-au convenit, nu alea cu adevarat nesimtite si poate nejustificate, pensiile samd..

Mi-e scarba de toti, dar voi vota si eu cu doo maini plecarea lui Base. Macar de data aceasta vom fi si noi intrebati ce vrem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Basescu asta, a reusit sa ii puna si pe aia de la Comisia Europeana pe capul lui Ponta!! Malefic om, zau, trebuie dat urgent jos:

Citat:
The Commission is concerned about current developments in Romania, especially regarding actions that appear to reduce the effective powers of independent institutions like the Constitutional Court. The rule of law, the democratic checks and balances and the independence of the judiciary are cornerstones of the European democracy and indispensable for mutual trust within the European Union. Government policy and political action must respect these principles and values.

The Commission already looks at judicial reform and anti-corruption measures in the context of the Cooperation and Verification Mechanism. It is currently finalising a report summarising five years of work to address these issues in Romania. Recent developments may be putting at risk the progress made over the years.

The President of the European Commission spoke today with the Prime Minister of Romania and expressed the Commission’s concerns. Prime Minister Ponta will come to Brussels next Thursday to meet President Barroso to discuss these issues. In the meantime the Commission analysis of the situation will continue and other contacts between the Commission and the Romanian authorities will be pursued.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Laura,poate nu maica...poate nu-s vise....uite ca incepe sa ma doara rau.....stii ca atunci cand iei bataie de la jandarmi ca treceai pe langa miting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Si care ar fi progresele Mickyyy? Zi-mi si mie 3 lucruri facute bine de Base.


1. libertatea presei: poti sa injuri pe oricine oriunde, dovata Antena3 & Co. Asta nu se intampla pe vremea lu' Nastase
2. libertatea justitiei: e lasata sa isi vada de treaba (stiu, aici o sa-mi vi cu lectia copy-paste antene ca nu e asa), nume grele de la mai toate partidele politice au dosare si condamnari in diverse stadii
3. a impiedicat Romania sa ajunga in situatia Spaniei si a Greciei, prin masuri nepopulare, dar strict necesare.

Mergi la inceput