Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (67)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

si eu am fost o fricoasa si jumatate si am preferat sa fac epidurala..desi mi se zbarleste si acum parul in cap cd ma gandesc la acul ala in coloana mea..brrrrrrr...
deci, nu mai vreau sa nasc niciodata!
uitandu-ma deunazi la poze cu mihai mic..asa mi s/a facut de dor..
sunt nebuna, stiu..dar a simti e una si a face e alta. eu zic doar ce am simtit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Hellalaaau!!

Ce-as vrea si eu la Ochidut, la next MI! Dar la noi putem lua in calcul doar spre sfarsitul lunii mai.

V e bine. Marti am fost la homeopata, ne-a dat muuulte muulte buline, dar V de miercuri nu a mai facut febra!! Am gasit chisti de giardia-lamblia la coproparazitologic, de unde si scaunele alea ingrozitoare . Sper din tot sufletul sa scapam cu tratamentul homeopat. Azi a mancat mai binisor, scaunele sunt oricum destul de multe, dar nu mai sunt apoase..
Ma gandesc ca poate noptile lui agitate or mai fi avand si asta drept cauza.
Saptamana asta am dormit tare putin, printre impachetari, gemete sau doar urlete, simt ca trebuie sa ma pun la incarcat putin..

La noul job e.. coplesitor. Sunt ataaaat de multe produse, ca o iau pe ulei rau. Nu-mi vine sa cred ca lasa departamentul pe mana mea, incep sa cred ca-s inconstienti. Firma e una mare in jud. Bacau, iar eu as fi pe achizitii materiale de constructii si alte cateva minuni (comenzi furnizori, stocuri magazine, expirate, distributie interna s.a.). Nu are sens sa spun ca am mintea praf de la atatea informatii noi si un stres cat Asia la gandul ca acusica raman cu toate pe cap .
Mie mi se pare ca-s varza, ca mai naspet ca mine nu se poate, dar adevarul e ca stand langa un om si doar urmarind nu e suficient. Doamna care pleaca e f finuta si draguta, dar nu stie sa explice, asa ca ma iau toate gandurile ca raman ca o tolomaca si voi dezamagi..
DAR, daca mi-am dorit o sansa, asta e! Am primit-o, tre' sa fac fata, sa ma detasez putin de celelalte probleme, sa ma concentrez pe activitatea de aici, sa invat cat mai multe si sa ma adaptez in timp cat mai scurt. Ca nu exista alternativa
Luni trebuie sa rezolv si cu formalitatile legale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Onimir, imi era dor de o poveste cu o nastere naturala. Si eu mi-as fi dorit una, dar poate la nr 2 voi avea ocazia sa povestesc.
Medicul meu mi-a dat unda verde pt naturelle, dar mai e pana atunci.
Mi-ai adus aminte de amniocenteza, cate emotii, dar ce mai conteaza? A trecut totul si ma topesc uitandu-ma si iubindu-mi puiul.

Deci primul delfinas cu varicela? Vindecare rapida, bubute putine si nemancacioase!

Crissy, sper sa scapati fara scarlatina!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

si eu am fost o fricoasa si jumatate si am preferat sa fac epidurala..desi mi se zbarleste si acum parul in cap cd ma gandesc la acul ala in coloana mea..brrrrrrr...
deci, nu mai vreau sa nasc niciodata!
uitandu-ma deunazi la poze cu mihai mic..asa mi s/a facut de dor..
sunt nebuna, stiu..dar a simti e una si a face e alta. eu zic doar ce am simtit.


Paula cu 2 nazdravani, M si S




La ce dureri aveam peferam si 10 ace din alea in coloana.La a doua nastere, aveam contractii la 3 minute si cautam la 1 noaptea epidurala la farmacie non-stop

Bumble sanatate multa lui V, ufff,nasol cu giardia. Bafta cu noul job,Acomodare usoara.

--------------------------------------------

https://picasaweb.google.com/117839306482973767865/MariaSiMateiAugSept2011

Ecaterina Maria 29.07.2010 si Matei 11.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

alina, iti tinem pumnii!
orice inceput e greu pentru oricine. tii minte cum v/am innebunit 3 luni de zile ca mi-era groaza sa ma mut cu serviciul..din aceleasi considerente..e mai greu, colegi..necunoscuti..
ai doar multa multa incredere in tine si gata!
eu asa imi zic..domle, eu am invatat/citit mai mult decat sa zic..jumate din colegii mei ( ei au atu, experienta)..unde nu ma descurc, mai cu jena, mai fara jena, intreb, eventual zic dinainte, ca mi se pare banal, dar nu stiu cum sa fac.
in rest, gandeste, gandeste, gandeste...si daca ai argument de ce ai facut asa la un moment dat..sper sa fie ok si pt sefi sau clienti sau cu cine vii tu in contact.

recapituland, sa inteleg ca au insistat cei de la prima oferta, care initial au zis ca vorbesti prea mult? :)financiar e mai binee decat dincolo? trebuie sa gasesti ceva care s ate motiveze, sa nu te oboseasca.
sa stii ca eu am lucrat diverse si cel mai greu mi s/a parut a fi locul in care nu aveam ce face si taiam frunze la caini 6-7 ore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ha ha ha..gabriela, cam asa si eu..la prima nastere. dupa o sarcina de cosmar cu vomitat pana in ultima clipa..cd au mai venit si durerile..o innebuneam pe asistenta sa nu cumvaa sa uite de mine sa nu-mi faca epidurala, ca eu nu mai pot ( si eram pe la 3-4 dilatare )

efectiv nu puteam sa ma tin pe picioare in ziua in care am nascut..nu puteam manca, ca imi tremurau mainile..eram ametita..nu am putut nici dus face singura.

si mai era una in salon..cu bb maricel, nu stiu cum nascuse..astepta ceva transfer in alta clinica pt ceva interventie la copil, nu mai stiu pt ce..care se tot minuna ca ce-i cu mine, cum nu ma descurc singura...imi venea sa-i dau 2..
plus niste stari nervoase groaznice. n-am vorbit cu nimeni la tel, n-am vrut sa ma vada nimeni..dupa vreo 3 zile am sunat-o pe mama sa ma lase in pace (asta nu il credea pe sot ca am nascut cu bine, ca suntem ok), ca-s obosita, nedormita de nu stiu cate zeci de ore si ca tot ce vreau e sa merg acasa sa dorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

ce frumos s-a conturat burtica, Michelle!!

Subscriu la ce a spus Alice, Tudor si Matei seamana tare bine! Niste frumosi! Frumoase toaate pozele din concediu, Iuliana si tu esti ca o floricica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

va invit la un pahar de vin rosu, ca-s singura, copiii dorm..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Nici eu nu am raspuns la tel cat am stat in spital si nu am vrut sa vad pe nimeni n afara sotului, mai eram si bocita toata.

Victo, la salarizare pt inceput nu e mare smecherie, chiar nu e. De fapt nu e pt bani, e pt oportunitatea de a invata atat de multe lucruri si de a ma putea dezvolta profesional. Astia nu-s de la nr.1, ala m-a sunat si mi-a spus motivul pt care nu m-a ales, ca nu ma pot motiva pt adevarata mea capacitate.
In orice caz, aici voi face orice, numai nu voi avea timp de plictiseala. Dar niciodata nu am visat la din alea 'timpul trece, leafa merge'. Sper doar sa nu fie prea mult dintr-odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Hehe, ma inscriu si eu in clubul bocitoarelor de dupa nastere, si cu refuz de a vedea oameni. Desi am sms si fb cu lumea, live nu am vrut. Mi se umflase fata, la fel de fapt si mainile ( poate de la perfuzii, habar nu am), dar aratam intr-un mare fel. eu am avut noroc de o nastere f usoara, un pic mai greu pana la epidurala, dar apoi a fost floare la ureche. Pe masa am stat 15 min, am impin 3 ture si gata. Nimic nimic nu am simtit, nici nu stiam cand sa imping. Asa ca de nascut, mai nasc de muuulte ori, dar de crescut copii- e greu... Singurul motiv pt care as fi facut cezariana e epiziotomia aia... Ma streseaza psihic si acum, e un mare inconvenient pt mine. Nu doare, nu deranjeaza, e totul bine ( fizic), dar cu tartacuta am probleme, ca ma gandesc io la tot felul...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput