Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Buna mamici si delfinasi!!
Multumesc Crissy pentru integrarea in listuta.
Multumesc Baby pentru sfaturi. si daca tot m-ai provocat...

Povestea nasterii lui Victor este una complicata.
Mi-am dorit foarte mult acest copilas si vestea ca am ramas insarcinata mi-a adus o mare bucurie tocmai in preajma sarbatorilor de iarna.Planuisem sa tinem secret macar pana implineam 3 luni, din superstitie dar si din motive de siguranta,dar bineinteles ca nu am rezistat si de Revelion am anuntat familia ca-n binecunoscuta reclama "o s-aveti un nepotel".Toata lumea s-a bucurat.Pentru ai mei este singurul nepotel iar pentru socri e primul baietel.
Am inceput cu vizitele la dr, analize, dublu test, triplu test...stiti si voi.La triplu test mi-a iesit risc 1/125 de sindrom Down.A fost cumplit, eram in 5 luni si vestea a cazut ca un trasnet.Simtisem primele miscari pe la 4 luni jumate, nu va mai spun cate nopti nu am dormit si plangeam continuu.Am facut amniocenteza cu analiza pentru 5 cromozomi la Iasi.Apoi a urmat morfologia, pe care o asteptam ca pe o garantie a rezultatului de la Iasi.Toata sarcina am fost sub stresul creat de boala necrutatoare a cumnatei mele care s-a si stins la o luna dupa ce am nascut.
In sarcina am luat in total 24 kg si acum ma lupt sa dau jos inca 12.
Pe timpul sarcinii m-a urmarit un medic, dar ma mai duceam din cand in cand pentru eco mai performant la un altul.
Cand s-a apropiat termenul sa nasc , medicul meu m-a chemat sa ma interneze, dar eu i-am spus ca vreau sa nasc natural si ca astept pana cand va dori copilul sa iasa.El mi-a spus atunci ca el intra in concediu si ca mai bine ar fi sa raman internata.Va amintiti caldurile din vara aceea, era august, saloanele nu erau dotate cu aer conditionat, eu aveam 86 kg si un burtoi... am spus ca prefer sa astept acasa.Si mi-am luat bagajul si am plecat acasa, dr a plecat si el linistit in concediu.Numai ca acasa m-a luat frica, ce ma fac daca apar complicatii, macar dr meu ma stia, imi cunostea "antecedentele", putea sa ma recomande altui dr .Ma luasera tot felul de ganduri.A doua zi m-am dus la control la celalalt dr care mi-a facut o ecografie si m-a si programat peste doua zile cand era de garda zicandu-mi " ce, vrei sa nasti acasa? ai depasit 40 saptamani."
Asa ca sambata, la 8 dimineata eram cu gentuta pregatita, pentru a treia oara la biroul internari al spitalului judetean.Mi-au facut formele, mi-au dat o camasuta scurta si rupta dar curata si m-au trimis la clisma.Mi-au facut favorul de a ma interna intr-o sala cu aer conditionat.Numai ca in acea sala aduceau rand pe rand cate o graviduta sa nasca si cat am fost in travaliu am asistat la 2 nasteri naturale si foarte usoare.Ar fi fost bine sa nasc si eu asa de usor, numai ca eu nu ma dilatam deloc cu tot cocteilul pe care mi-l bagau in vena.Imediat ce am intrat in salon a venit dr si mi-a rupt membranele si tot lichidul amniotic s-a scurs .In jurul pranzului au inceput contractiile, la inceput mai rare si la intervale mai lungi, apoi tot mai dese si mai intense si pana seara la 7 asa am tinut-o cand m-au urcat pe masa de nasteri si m-au pus sa imping, mie insa nu-mi venea nicicum si atunci s-a urcat o infirmiera pe burta mea si a inceput sa ma apese de ma lasa fara aer.Am zis ca mor acolo, mi-au facut epiziotomie, mi s-a rupt colul si intr-un final am nascut .Victor a avut dubla circulara de cordon si apgar 8, saracul cred ca a suferit un mare stres, fara lichid amniotic si cu circulara...Viitoare mamici daca e sa ma intrebati pe mine eu as face cezariana, mai ales daca sunteti trecute de 30-35 ani cum a fost cazul meu.Dupa nastere,epuizata cum eram , m-au dus la salon unde ma astepta Victoras pe care il auzeam de pe hol plangand.Asa a tinut-o cat timp am stat in spital si inca 3 luni dupa aceea.A facut si icter si in loc sa plecam si noi acasa ca toata lumea a treia zi, a trebuit sa mai stam o zi sa faca terapie cu ultraviolete.Eu am capatat un stafilococ auriu si am facut si granulom de fir, plus alergie la fire care erau cumparate de mine.Mi-am revenit abia dupa 6 luni cand mi-a operat ultimul granulom.Cam asta e povestea noastra.Ma scuzati daca m-am intins prea mult desi am scurtat-o cat de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Vai, onimir, prin ce ati trecut! Intotdeauna m-am intrebat cum de exista asemenea medici/infirmiere fara pic de compasiune pentru o femeie in travaliu ?

Eu una am fost norocoasa cu toate cele... am nascut repede, am avut un medic minunat si nici de infirmiere/asistente nu ma pot plange prea tare. Totusi, am o mare dezamagire: puiutul meu a luat Klebsiella din maternitate...


Matusa eu i-am mai dat vit. C pt. pofta de mancare dar sincer nu-mi mai amintesc cat de eficienta a fost

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Elena, tu unde ai nascut? Si cu cine? Cu doc tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

offf, onimir... prin ce emotii ai trecut. Si de conditii, ce sa zic, stiu ce e in spital la noi... Ai nascut la Judetean??
Slava Domnului ca finalul a fost unul fericit si sunteti amandoi bine si sanatosi acum. Te pupik!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

la Disney vrem si noi, dar am zis ca sa mai creasca si F, sa poata pricepe si el ceva si sa se distreze...adica cam peste vreo 2-3 ani...:)

va ziceam ca ieri am fost la petrecere...am constatat ca ai mei copii sunt ingerasi pe langa ce-am vazut acolo... in plus, toata lumea s-a minunat de F, cum sta el la masa, cu toti ceilalti copii (mai mari cu 2-3 ani) si mananca si bea din pahar singurel, fara sa se murdareasca...ma intrebau toti cati ani are...

caut ceva idei faine pt camera copiilor...ma refer la mobilier, amenajare...stiti ceva siteuri de unde m-as putea isnpira?



*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII 2012...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...



Mi-am adus aminte de articolul acesta www.supereva.ro/info.asp?id=3372" target="_blank">Decorati tematic camera copilului . Sper sa iti fie de folos!

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Otilia, cat de dulcele sunt mandrutele tale in poza de profil, cum stau ele gramada in leganut... sa le mananci nu alta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

la Disney vrem si noi, dar am zis ca sa mai creasca si F, sa poata pricepe si el ceva si sa se distreze...adica cam peste vreo 2-3 ani...:)

va ziceam ca ieri am fost la petrecere...am constatat ca ai mei copii sunt ingerasi pe langa ce-am vazut acolo... in plus, toata lumea s-a minunat de F, cum sta el la masa, cu toti ceilalti copii (mai mari cu 2-3 ani) si mananca si bea din pahar singurel, fara sa se murdareasca...ma intrebau toti cati ani are...

caut ceva idei faine pt camera copiilor...ma refer la mobilier, amenajare...stiti ceva siteuri de unde m-as putea isnpira?



*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII 2012...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...



Mi-am adus aminte de articolul acesta www.supereva.ro/info.asp?id=3372" target="_blank">Decorati tematic camera copilului . Sper sa iti fie de folos!

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)


mersi Otilia...f dragute dormitoarele... mi-e asa greu sa aleg...ufff...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII 2012...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Fetele, ce stiti de scarlatina?
M-au sunat niste prieteni care ne-au vizitat duminica si luni, baietelul lor (5 ani si 8 luni) are scarlatina.
Maine trebuie sa mergem la un luat din mot.

Cris, ms de retete, le-am facut captura.

onimir, povestea ta seamana cu a mea (la Elise), doar ca la mine s-a rupt apa singura, la 1.30, si am nascut la 16.15, travaliu lung, dureros, pastile pe sub limba, perfuzii... Dupa nastere nici nu puteam respira (la mine erau mai multe asistente pe burta), am cerut masca de oxigen. Si nu au verificat placenta ca nu au reusit sa o prinda in sac si s-a dus direct in galeata, nu s-au mai deranjat asistentele sa o verifice daca e intreaga. Asa ca nici bine nu m-au externat ca a trebuit sa ma internez din nou, chiuretaj (aveam epiziotomie mare), antibiotice... nici nu imi prea amintesc multe, eram la un pas de septicemie, nu am bagat in seama febra, credeam ca e febra laptelui. Lasa pm cu o adresa de mail de yahoo ca sa-ti trimit invitatie la grup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

crisy, stiu ac e contagioasa si pacatoasa ca si tratament- febra mare, antibiotic.

de maine cred ca vor incepe sa infloreasca bubitele pe Mihai..sper sa fie in genul in care a avut stefan, a fost totusi rezonabil la el.

nu prea agreeaza mixtura aceea..dar ii fac repede tac pac tac pac si mai radem..se mai sterge..uff..numa sa nu ii ramana semne urate, frumosul mamei mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Fetele, ce stiti de scarlatina?
M-au sunat niste prieteni care ne-au vizitat duminica si luni, baietelul lor (5 ani si 8 luni) are scarlatina.
Maine trebuie sa mergem la un luat din mot.

Cris, ms de retete, le-am facut captura.

onimir, povestea ta seamana cu a mea (la Elise), doar ca la mine s-a rupt apa singura, la 1.30, si am nascut la 16.15, travaliu lung, dureros, pastile pe sub limba, perfuzii... Dupa nastere nici nu puteam respira (la mine erau mai multe asistente pe burta), am cerut masca de oxigen. Si nu au verificat placenta ca nu au reusit sa o prinda in sac si s-a dus direct in galeata, nu s-au mai deranjat asistentele sa o verifice daca e intreaga. Asa ca nici bine nu m-au externat ca a trebuit sa ma internez din nou, chiuretaj (aveam epiziotomie mare), antibiotice... nici nu imi prea amintesc multe, eram la un pas de septicemie, nu am bagat in seama febra, credeam ca e febra laptelui. Lasa pm cu o adresa de mail de yahoo ca sa-ti trimit invitatie la grup.

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


Buna seara, mamici!

Le poti face fetelor un exudat. Am auzit si eu azi de un caz intr-o gradinita.

Wow Onimir, prin cate ai trecut!
Si eu am avut noroc de nasteri usoare dar cu epidurala,nu ma pot plange


--------------------------------------------

https://picasaweb.google.com/117839306482973767865/MariaSiMateiAugSept2011

Ecaterina Maria 29.07.2010 si Matei 11.07.2008

Mergi la inceput