Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (67)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

ce frumos s-a conturat burtica, Michelle!!

Subscriu la ce a spus Alice, Tudor si Matei seamana tare bine! Niste frumosi! Frumoase toaate pozele din concediu, Iuliana si tu esti ca o floricica!

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010 1+


he he...floricica?.....Mai bine zis...o intreaga gradina botanica

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Imi aduc aminte ca atunci cand au inceput nasterile nmaram cate sunt natural si cate cezariene si imi faceam sperante ca voi reusi si eu....Chiar am stat si 6 zile peste termen si...ciuciu.....sperante desarte...
Asa ma ung la suflet povestile cu naturale...grele sau usoare....

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Subscriu si eu la ce a spus crispro - de nascut as mai naste, dar de crescut inca un copil...nu stiu daca as mai putea. Poate doar daca ar fi mai usor decat cu Raducu.

Alice da, am nascut cu dr. Fawaz. La Cernavoda.

Travaliul adevarat, dureros, a durat o ora parca. Aveam contractii in continuu, nesfarsite, camasa era lipita de mine, parul ud, aveam o sete cum nu am simtit niciodata in viata mea si simteam ca ma rup in mii de bucati. Apoi dupa ce s-a rupt apa a mai durat cateva minute...Nu ma puteam abtine sa nu imping. Nici nu a trebuit sa imping decat o data (parca) sau de 2 ori ). Apoi totul s-a linistit si durerea a disparut ca prin farmec, mi se parea ireal. Iar eu priveam spre mogaldeata de pe masa de langa mine .

Am mai povestit o data ca sa-i mangai sufletul lui baby

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Subscriu si eu la ce a spus crispro - de nascut as mai naste, dar de crescut inca un copil...nu stiu daca as mai putea. Poate doar daca ar fi mai usor decat cu Raducu.

Alice da, am nascut cu dr. Fawaz. La Cernavoda.

Travaliul adevarat, dureros, a durat o ora parca. Aveam contractii in continuu, nesfarsite, camasa era lipita de mine, parul ud, aveam o sete cum nu am simtit niciodata in viata mea si simteam ca ma rup in mii de bucati. Apoi dupa ce s-a rupt apa a mai durat cateva minute...Nu ma puteam abtine sa nu imping. Nici nu a trebuit sa imping decat o data (parca) sau de 2 ori ). Apoi totul s-a linistit si durerea a disparut ca prin farmec, mi se parea ireal. Iar eu priveam spre mogaldeata de pe masa de langa mine .

Am mai povestit o data ca sa-i mangai sufletul lui baby

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!





pai pentru sentimentul de dupa nasterea naturala as fi dat orice.....
Acum spui ca este greu ca Raducu a avut ceva probleme dar crede-ma ca de cate ori te vei gandi la minunea aducerii pe lume si cat de mic si dependent de tine era atunci...iti va veni dorul sa mai faci unul....Doar ca acum prioritatea ta este sa il vezi pe Raducu bine si sa vezi apoi cum te vei gandi la binele lui...sa nu fie singur pe lume....si la cat de bine a fost cu un bebelus mic in brate....

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

amintirile de la nasteri ... pai cum sa plangeti, tu mamici?? ca a fost cea mai frumoasa minune care ati facut-o, cea mai buna zi!! eu... nici nu m-am gandit la cezariana, nici prima nici a doua oara. si la prima aveam 27, la a doua 36 de ani. la anul daca as mai naste tot nu m-as gandi decat la naturala. eu nici nu m-am dus sa nasc, ci sa-mi vad minunea la eco, s-o vad EU ca e bine si miscareata, ca n-o mai simteam. si uite-asa, din una-n alta, din amanare de la un control la altul, a venit si Isa cu mult inainte de DPN . si a venit asa de bine si de repede, ca nici de epidurala nici de dureri n-am avut timp sa zic la nimeni. dar ma durea capul de la vizitatorii care vb tare la vecina de salon si, dupa ce i-a scos afara asistenta, ce s-a gandit ea?? hai sa chem un dr s-o vada daca o doare asa de tare capul . si dupa ce m-a vazut o dr (doctora ) a inceput sa se agite, sa apese butoane, sa dea telefoane si apoi sa-mi zambeasca: tu nasti acuma . si infirmierul care fugea cu mine pe coridoare, si lumea care ma privea zambind, si Florin care abia tinea pasul cu noi, si usile alea enorme care se deschideau doar de dinauntru, si femei care urlau de durere in salile de nastere, si eu disperata sa nu-mi uit telefonul in salon ca nu aveam un amarat de aparat foto la noi si eu vroiam si sa filmez nasterea . vaaaiii, ce fain a fost!! si moasele au zis sa merg sa mai nasc la ele, ca si lor le-a placut. una dansa flameco . ce mai, am amintiri nemaipomenite! ce a fost apoi, partea cu cusaturile si cu durerile la alaptat, cu Isa mititica pe care tot amanau sa mi-o dea acasa, cu ture la 3 ore la spital , astea fac parte din tot farmecul de a fi mama

m-au luat si pe mine nostalgiile la vederea burticilor frumoase

am inceput mesajul de vreo 2 ore si acum am vazut ca nu l-am trimis, deci nici nu mai stiu ce mai vroiam sa zic . noapte buna, delfinariu


Isa = parfum de fericire - 2012 (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

vai de mine cate emoticoane am pus in mesajul anterior


Isa = parfum de fericire - 2012 (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Hristos a inviat!

Urez si eu cu inarziere la multi ani Palominei si lui Btz!

Alice, de 1 mai eu am in plan sa-mi vizitez sotul la Iasi, asa ca probabil n-o sa fiu la Cta.

Si eu ca si Crissy am la activ o nastere naturala si o cezariana. Nasterea naturala a fost groaznica, si travaliul lung si dureros, am zis ca nu mai fac copii vreodata. Dar dupa o vreme am uitat si la a doua sarcina binenteles ca am vrut tot natural. Dar moata mica n-a vrut si pace sa iasa de buna voie, asa ca am ajuns la cezariana la 42 de sapt. Totul a fost ok, dar parca tot am un regret ca m-am operat. Si liniuta de la ceza inca se vede si imi sta pe creieri.

Acum am vazut cat e ceasul! Fug sa-mi fac dus si ma bag la nani.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Neata

uff, ca s-a terminat si saptamana asta! trebuie sa intru si eu pe mailul comun sa vad poze

Alina bafta multa la noul job! tocmai pentru ca iti faci griji, o sa te descurci de minune! inceputul va fi greu, dar pe masura ce inveti, lucrurile vor veni de la sine

pupam si pe Victoras smecheras! noua pediatra ne spunea de 2 siropeluri: gyardinon si...tre sa il caut pe al doilea...pe langa homeopate. (ea tot credea ca andrei e agitat noaptea de la viermisori, dar analizele au iesit bune, asa ca nu i-am dat nimic)

de vreo 2 nopti copilul meu iar cere lapte noaptea ieri s-a lasat cu plans, dar m-am tinut tare pe pozitii si a acceptat doar apa. azi noapte a cerut de 2 ori, i-am deschis geamul, l-am mangaiat si s-a culcat la loc la noi e cald in casa (caloriferele inchise) si noaptea ii mai deschid geamul sa intre aer si adoarme repede la loc asa....

Onimir prin cate ai trecut.. off, mama lor de doctori

dar ce frumos povestiti de nasteri....sa stiti ca si eu ma gandesc uneori ca as mai face unul la anul,dar nu sunt hotarata 100%, stiu ca nu l-as lasa singur pe Andrei, mi-e dor de un bebe mic,de burtica, dar...imi e o frica de mor imi e frica sa nu trebuiasca sa stau iar la pat toata sarcina, ce ma fac eu cu Andrei, imi e frica de ideea sa imi programez cezariana , ma omoara ca tot aud atatea cazuri de copilasi bolnavi...ma gandesc uneori si la chestia cu serviciul, ca nu voi face fata cand sunt insarcinata, cine ma inlocuieste apoi....

la Andrei, eram zen, atatea probleme cu sarcina, dar eu am crezut ca va fi bine mereu, nu ma gandeam la atatea ca acum...

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata, va astept la

Vai cate amintiri despre nasteri, mi-au dat lacrimile de emotie. Frumos mod de a-mi incepe ziua. Ei, pt o asa poveste si experienta si eu as naste natural. Si mie imi sta pe creier operatia de ceza. A mea e mare, rosie, groasa, stramba

Alina - mult mult mult succes!! Sanatate lui Victoras!



*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Am si eu un pic de timp , inainte de a merge la curs. Fetele din Cluj, nu am timp de nimic. Ajung acasa la 9 seara, si nu vad decat patul. Chiar imi pare rau ca nu am timp de o intalneala cu voi

Si mie imi pare rau ca nu stiu ce inseamna nasterea naturala, dar a 2a oara nu as naste natural. Vb dr meu :Daca ai o taietura pe burta, la ce simti nevoia unei noi taieturi noi?

Am si o veste buna. Ieri m-a sunat bona, sa-mi spuna ca nu mai pleaca in Hu. Doamne, mi-a inseninat ziua. Mi-era groaza de o bona noua. Asta urma sa fac sapt viitoare, sa chem bone sa alegem.

Alina, nu mai stiu daca te-am felicitat pt noul job. O sa vezi ce o sa-ti placa si cum o sa jonglezi cu toate...

Noi vom merge in Ro la mare. Am gasit vila aia din Eforie Sud, care mi-a placut tare mult. Oricum, nu stiu cand avem timp de mare. Undeva prin iunie, probabil...in rest avem tare mult de lucru.

Azi vine Raul la Cluj. O sa pot sa stau cu el de la 8.30 la 9 ( cand doarme el). Dar mi-e atat de dor de el!!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput