Vacanta in Turcia 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui mari78

Noi anul acesta mergem in Side, la jumatatea lunii iunie, la Silence Beach Resort. Stiu ca nu vom avea intrare lina in mare si ca sunt si ceva pietre (pietris), dar asta ar fi cam singurul inconvenient. Am luat biletele cu early booking si am prins discount de 30%. A fost cineva aici, ce alte minusuri mai sunt ?

Mari2308, si fetita noastra mica va avea un an si 9 luni in iunie, dar vom lua caruciorul, e util, resorturile sunt mari, nu rezista sa mearga pe jos asa mult, iar de carat in brate, sincer, macar in concediu as prefera sa nu o facem . Caruciorul ii iei ca bagaj pentru copil, il lasi la scara avionului si il iei tot de la scara, cand ajungi. E comod.

Mari, mami de Teodora Maria (26.03.2006) si Anca Ioana (4.09.2010)
www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca


noi am fost la silence beach acum 2 ani. un hotel destul de bun, bine, noi aveam ca si comparatie royal dragon la care fusesem cu un an inainte . intr-adevar intrarea in apa nu e prea lina, si e cu pietris, noi intram cu slapi. am prins cateva zile cu valuri foarte puternice, asa ca ne-am balacit mai mult la mal . minusuri au fost, dar nu prea le-am bagat in seama. de ex. prietenii nostri se plangeau ca nu le umpleau in fiecare zi minibarul, uneori copiii cereau sprite si primeau in schimb apa minerala, pana i-am invatat sa guste pe loc si sa dea inapoi paharul daca nu sunt multumiti . alti prieteni din grupul nostru aveau camera pe partea dinspre hotelul vecin "selge" si se auzea muzica de la discoteca lor pana tarziu.
au luna park, destul de departe de cladirea principala, undeva in fundul curtii , acolo se deasfasura discoteca pentru copii, noi ajungeam totdeauna la spartul targului . pentru luna park am primit cand ne-am cazat niste bilete, cand se terminau cred ca trebuia sa platim, la noi n-a fost cazul, am mai fost cu niste prieteni care nu aveau copii si ni le-au dat noua
caruciorul este foarte util, distantele sunt destul de mari, noi astia mai lenesi mai mergeam la luna park cu minicarul .
soarele e foarte puternic, neaparat creme de protectie, noi am fost in septembrie, dupa o vara intreaga de stat la soare si cu protectie medie am facut alergie dupa prima zi la plaja .
in afara resortului este un bazar, seara mai dadeam cate o tura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Multumesc pentru raspuns Ioanaiub !

Stiu ca hotelul nu se compara cu cele din Lara, dar raportul calitate-pret este unul bun. Avand in vedere ca merg cu copiii si cea mica nu are inca 2 ani, m-ar interesa sa stiu cum sunt restaurantele, nu ma refer neaparat la mancare ca in Turcia, la all inclusive gasesti ceva sa-ti placa . As vrea sa stiu daca au scaune pentru copii mici, daca exista suficient spatiu intre mese, cum sunt terasele restaurantelor si mai ales daca la a-la-carte poti merge cu copil mic (anul trecut, la Amelia, ne-am ridicat de la masa, la restaurantul de peste pt ca cea mica nu statea locului si nu aveau scaun pt bebe, aveau doar in restaurantul principal). La restaurantele a-la-carte ai facut programare in prima zi ? Pe noi ne-ar interesa doar vreo 3 dintre ele.

Multumesc !

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Irina, si pe mine ma intereseaza asigurarea, cei de la agentie ne-au recomandat tot Generali si cred ca la ei o sa fac asigurarea, se poate face si online, dar astept sa iasa pasaportul fetitei.

Cu ei am avut o experienta super profesionista in anul 2009, cand ni s-a spart baia de ulei pe un drum uitat de Dumnezeu in Grecia. La nr. de urgenta a raspuns cineva care vorbea romana (call-center-ul lor e in Budapesta) si nu am avut nevoie de nimic, au decontat ei direct cu dealerul auto reparatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Mari, scuze ca n-am raspuns mai repede dar trebuie sa-mi sedimentez amintirile din Turcia, mi se amesteca royal dragon cu silence beach
au si scaune pentru copii, restaurantul principal parca era putin aglomerat, noi la pranz nu mancam in restaurant, stateam la o terasa langa piscina, dar acolo serveau mai mult mancare fast food, adica pulpe de pui prajite, pizza, cartofi prajiti, hamburgeri, dar na, noi eram ghiftuiti si stateam la masa mai mult pentru fructe si pentru umbra
la restaurante a la carte n-am facut rezervare, decat la cel de peste, era chiar ziua mea (le-a spus sotul) si au aranjat masa frumos, cu petale de flori, cu lumanari, afara pe terasa, mi-au adus si un tort, ne-am simtit foarte bine
copiilor le-a placut foarte mult la luna park

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Atentie, daca v-ati luat sejur in Turcia in iunie, prin intermediul agentiei ALIBABA TOURS, s-au anulat cursele charter din luna iunie, nu stiu daca toate cursele sau numai o parte dintre ele.
Pe anumite site-uri apare informatia ca agentia de turism este in procedura de insolventa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana90 spune:

Vedeti mai bine rezervati voi direct :D www.hotelscombined.com/ro/?a_aid=61467" target="_blank">Hotelscombined

Anyway sa revenim la subiect !

Am fost acum 3 ani cred in Kusadasi in luna septembrie, am fost cu masina (cu pauza in chanakale) si ne-am cazat la www.hotelscombined.com/ro/Hotel/Sealight_Resort_Hotel.htm?a_aid=61467" target="_blank">Hotel Sealight de 4 stele all inclusive, tin minte ca am platit pentru 6 nopti de cazare pe undeva pe la 6 milioane :)

Avand in vedere ca am mers cu masina ne-am permis sa ne si plimbam prin zona sa zic asa... si am vazut Troia, Pamukkale, Bodrum si Izmir :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mariana, niciodata un sejur cu charter inclus de la o agentie nu va fi mai scump decat ce iti gasesti tu, separat, avion si hotel. vorbim de lucruri foarte diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana90 spune:

Nu cred ca vorbim despre lucruri diferite :)

Daca vrei facem un calcul, cauta tu o oferta irezistibila si dupa aia caut si eu, vedem cine plateste mai mult si pentru ce :)

Ce zici ? Merita sa incercam ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mariana, ati luat copyright de la booking.com ? Site-ul e copie fidela booking, plus reclama ta...

Uite, sa-ti dau un exemplu concret care contrazice afirmatia ta :

IC Green Palace, 18-25 iunie, camera dubla AI : 8006 RON ?! Pai cu tot cu avion (Tarom) a fost 1755 EUR, adica (la data cumpararii), 7546 RON.

Deci NU, nu e mai ieftin, ti-am facut calculul


Later edit : Corina, merci de info. Din fericire, agentia a fost alta, sper sa nu avem probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana90 spune:

Buna Dana :)

In primul rand vreau sa fie clar ca nu detin site-ul www.hotelscombined.com/ro/?a_aid=61467" target="_blank">Hotelscombine sau www.booking.com" target="_blank">Booking si nici nu le fac reclama sau ceva de genul asta :) Din punctul meu de vedere aceste site-uri nu mai au nevoie de nicio reclama, doar imi scriam si eu experientele pe aici sa vin in ajutorul vostru ...

Sa-ti explic un pic cum funtioneaza aceste site-uri ... Hotelurile, pensiunile, etc se inscriu in site -> site-urile isi pun un comision si la utilizator ajunge pretul, ele traiesc din comision.

Referitor la exemplu dat de tine nu stiu cand ai luat oferta pentru ca daca ai luat-o cu x luni inainte ai dreptate e mai ieftin dar daca acum x luni faceai rezervare pe www.hotelscombined.com/ro/?a_aid=61467" target="_blank">Hotelscombine si iti luai bilete de avion singura (acum x luni totul era mai ieftin) ieseai mult mai ieftin decat ai platit tu acum ...

Majoritatea agentiilor de turism din romania folosesc aceste 2 site-uri :) si evident fac rezervari cu x luni inainte sa prinda cel mai mic comision (comisionul creste automat in functie de sezon). Important de stiut la aceste site-uri este ca daca faci rezervare nu-ti opresc banii de pe card, doar verifica sa existe in asa fel agentiile noastre de turism nu ai pierderi .. in caz ca nu pot da ofertele mai departe pur si simplu anuleaza rezervarea :)

Daca incerci acum sa-ti planifici o vacanta la ski in austria cu avion si cazare o sa fi uimita de ce preturi gasesti :)

Ai link direct aici: http://www.hotelscombined.com/ro/Country/Austria.htm?a_aid=61467

Eu iti propun sa faci un test si sa vezi cati bani pierzi folosind agentiile :)

Hotelscombine vs Booking ? nu exista .. eu le testez pe ambele pentru ca au comisioane diferite.

Mergi la inceput