Vacanta in Turcia 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mari2308

Buna. bb yasmi, am citit la un subiect mai vechi ca ati fost in 2010 la Letoonia Golf Resort si v-a placut acolo, am vrea sa mergem si noi anul acesta dar nu am gasit prea multe referinte, doar pe tripadvisor, nici de la agentie nu ne-au putut oferi informatii detaliate. Ati stat in bungalow sau in hotel, era departe pana la plaja? Noi mergem cu un copilas de un an si jumatate si nu ne-am hotarat daca sa luam caruciorul sau nu . Oricum , am selectat hotelul asta pt mai multe motive:
-fff verdeata, spatiul exterior arata bine, spatii de joaca pt copilasi
-plaja spatioasa, cu nisip si iarba, intrarea relativ ok in mare
-aproape de aeroport
-mancarea buna, inclusiv pt copilasi mai mici, sucuri naturale etc
Si nu in ultimul rand, e acceptabil ca pret dar nu ne asteptam sa fie de 5* superior, mai ales ca este construit in 1996 iar ultima renovare s-a facut in 2006. Chestia asta imi cam da emotii , am citit o parere pe net cum ca ar fi camerele cu mucegai si miros urat, de aceea as vrea niste detalii de la cineva care a fost mai recent acolo. Multumesc


da acum 2 veri am fost acolo. am stat in hotel desi era o atmosfera super intima/linistitoare si in bungalow-uri..cand ne-am plimbat printre bungalow-uri am descoperit si un jacuzzi in aer liber si o piscina. este o placere sa te plimbi pe acolo. sincer pt diferenta de pret eu as opta pt bungalow.
nu, camerele din hotel nu avea nici urma de mucegai, zilnic ne erau schimbate cele necesare la baie si umplut mici barul din camera.
ni am mers la recomandarea unor prieteni care au fost cu un an inaintea noastra. anul trecut au mers la alt resort dar nu au fost atat de multumiti ca si la letoonia.
resortul este mare......in mijloc este partea cu piscinele, barul de zi, pe lateral sau inauntru se poate manca. este extraordinar de multa verdeata!!! ffffff multa! atat de placut este sa te plimbi printre bananieri, pomi verzi/cu flori , diferite plante inflorite, hamace, bancute....
drumul pana la plaja, de la resort se trece peste un podulet peste apa in care se pot vedea diferiti pesti, broscute api urmeaza o aleiuta care da spre restaurante, iar in fata este marea....intrarea in mare este lina cu nisip fin. sezlonguri sunt la dicretie si la piscine si la mare...

o sa revin cu detalii......dacagasesc poze cu resortul, fara noi in imagine le voi posta in aceasta seara.

EDIT: am reusit sa gasesc poze in care nu aparem noi dar sunt mai mult asa ca sa vezi cata verdeata este, cum se vede de sus resortul... si sa incarc cateva din interiorul resortului.... http://www.flickr.com/photos/10626344@N03/sets/72157629861687265/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari2308 spune:

Multumesc bb yasmi pt informatii si poze. Resortul arata grozav, abia astept sa ajungem, avand in vedere ca mergem pentru prima data in Turcia, sunt sigura ca ne va placea si ne vom simti bine. O intrebare: am vz ca sunt magazine in hotel , se gasesc articole pt copilasi gen pampers, scutece de apa ? o sa-i pun si de acasa dar in caz ca ramanem in pana javascript:insertsmilie(''), sper doar sa nu coste o avere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetele legat de asigurarea medicala stiti la ce firma o pot face astfel incat decontarea sa fie directa intre spital si firma de asigurari? (adica sa nu platesc eu acolo iar decontarea sa o fac aici)
ati avut ceva experiente legat de problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

irina, intreaba la generali asigurari.

din ce am mai citit eu in contractele de asigurari, important este ca la momentul producerii evenimentului asigurat, sa notifici imediat asiguratorul, conform informatiilor din contract. daca nu notifici si platesti tu cheltuielile medicale, la revenirea in tara tre' sa faci un dosar, s-ar putea sa dureze chiar si 30 zile sau mai mult pana iti recuperezi banii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

corina din cauza asta vreau cu decontare directa. in primul rand sa nu ma trezesc ca dc doamne fereste e nevoie de veo spitalizare sa nu am destui bani la mine si in al doilea rand sa nu stau sa alerg nu stiu cat timp sa recuperez banii. eu auzism de allianz ca ar fi bun in turcia dar mai astept si alte opinii. imi fac griji pt ca cel mic are 2 ani si ar fi aiurea sa ma plimb cu copilul in brate in caz de probleme facandu-mi griji pentru bani de spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

in contractul de la generali asigurari scrie ca, daca notifici compania care acorda asistenta, in momentul producerii evenimentului asigurat, institutia medicala care ofera serviciile poate trimite factura direct la compania care asigura asistenta, acesta platind direct catre insitutia medicala.
eu de aici inteleg ca se face decontare directa, CU CONDITIA sa anunti imediat/cat se poate de rapid compania care ofera asistenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

corina asa stiu si eu insa am auzit si de societati care nu raspund la nr de tel de urgenta asa ca nu poti comunica inainte...mai ales daca e o urgenta. deaia as fi vrut sa stiu daca cineva chiar a avut o experienta legata de asigurarea medicala in turcia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

la asta nu iti pot raspunde, ca nu am avut nevoie niciodata...

ce pot sa-ti recomand este sa-ti faci o asigurare complexa de calatorie, adica un pic mai scumpa, dar care acopera mai multe situatii, pe langa asigurarea de sanatate/medicala propriu-zisa : storno - nu mai poti pleca in sejur din motive bine intemeiate, iti recuperezi banii platiti, fara penalizare; intarziere/anulare cursa aeriana, pierdere/intarziere bagaje - ti se platesc despagubiri, etc.

pe un alt forum am gasit mentionate allianz si mondial assistance pe relatia cu turcia, alaturi de generali. dar discutia respectiva se purta in 2010...sper sa nu se fi schimbat situatia de atunci pana acum...
uita-te un pic si aici
http://www.mondial-assistance.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

despre mondial am primiti recomandari de la o colega de pe forum care lucreaza la o agentie de turism. avand in vedere ca e singura recomandare pana acum probabil voi face aici asigurarea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iti poti cumpara asigurarea direct de pe site-ul lor, faci o simulare si obtii pretul, plata se poate face on-line/cu cardul

Mergi la inceput