Vacanta in Turcia 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Referitor la exemplu dat de tine nu stiu cand ai luat oferta pentru ca daca ai luat-o cu x luni inainte ai dreptate e mai ieftin dar daca acum x luni faceai rezervare pe Hotelscombine si iti luai bilete de avion singura (acum x luni totul era mai ieftin) ieseai mult mai ieftin decat ai platit tu acum ...


Oferta a fost luata in februarie.

Gresit. Am procedat asa cu Tenerife, anul trecut in ianuarie. Hotelul a fost luat prin booking.com iar biletele direct la Tarom. E drept ca Tarom nu e low-cost si ca noi ne-am gadit doar cu vreo 2 saptamani inainte ca am vrea sa plecam undeva unde nu e iarna, dar chiar si daca ne-am fi gandit cu X luni inainte, in ianuarie (care in RO e considerat inca off-season) nu prea aveam cum sa gasim oferta mai ieftina - doar in cazul in care gaseam cine stie cate co,mbinatii de companii aeriene, care sa ne plimbe prin toata Europa cu escalele.

Am facut 2 tururi de Europa cu booking.com, stiu cand pot sa-l folosesc si cand nu. Pe relatiile apropiate de noi insa (Turcia, Grecia), agentiile au contracte destul de bune, nu cred ca trec printr-un alt intermediar de gen booking/alt site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariana90

Nu cred ca vorbim despre lucruri diferite :)

Daca vrei facem un calcul, cauta tu o oferta irezistibila si dupa aia caut si eu, vedem cine plateste mai mult si pentru ce :)

Ce zici ? Merita sa incercam ?


in ianuarie nu exista nicio oferta de zbor charter pe aeroportul din Antalya, luata separat. Tarom a pus preturile prin aprilie, dar o familie de 4 persoane plateste mai mult de 1.000 de eur. un hotel 5 stele AI cel putin e tot in jur de 1.000 de eur - deci fix cat imi ia si orice agentie, doar ca am si transferul asigurat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

am o intrebare ptr cei care ati fost anul trecut in turcia..caci noi am fost in 2008 ultim adata

ce imi recomandati sa avem la noi ca bani de buzunar..$ sau E, stiu ca excursiile se fac in E, dar cumparaturile nui mai convenabil in $???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

pai recomand lire...la euro sau dolari negociaza cum au ei chef, asa mai bine schimbi direct in lire acolo daca ai bani pe card si scapi de negocierea cursului la fiecare butic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

pot merge cu lei si sa schimb la casa de schimb a resortului in lire turcesti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

pot merge cu lei si sa schimb la casa de schimb a resortului in lire turcesti???

cea mai fericita mami de printesa
http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png
http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png


nu cred. doar in bulgaria am vazut sa fie si leii pe lista valutelor de la casele de schimb. in turcia am fost in 2009 si nu am vazut curs de schimb lei-lira pe panourile caselor de schimb.
o varianta ar fi sa-ti iei cardul de salariu cu tine (daca ai) si sa scoti lire de la ATM, de preferat al aceleiasi banci care ti-a emis cardul in romania. si poti plati linistita cu cardul, acolo unde exista POS (ex benzinarie).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

ptr mamicutele care au fost cu copii mici la mare, am o intrebare?
ce fel de chilotel de apa au folosit la pitici sub 2 ani?? am vazut la farmacie de la hugges cu 4,2 lei/buc, mi se pare destul de scump, dar nimeni nu mia putut spune cate folosiri are, pot sa ii dau toata ziua sau cum???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca te decizi pentru huggies, incearca sa cumperi din supermarket, e mai ieftin decat la farmacie, garantat !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Eu am luat pampers de apa din DM, sunt foarte ok si mai ieftini decat huggies...Nu-i poti folosi decat o singura data, adica nu poti sa-i dai jos de pe copil si apoi sa-i pui din nou...uzi...Eu o mai lasam anul trecut si cu slip normal, ca stiam cand face kk

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

ce imi recomandati sa avem la noi ca bani de buzunar..$ sau E, stiu ca excursiile se fac in E, dar cumparaturile nui mai convenabil in $???

.

Numai lire; in alte valute platesti (inclusiv excursiile) mai mult.
Poti "marita" si leii, dar la un curs net inferior.
Ceva-ceva iti aduci tu aminte, a fost o vreme (un an-doi) cand desi euro depasise dolarul, la turci dolarul era la putere. Chestie de traditie...
Si-au revenit.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput