Vacanta in Turcia 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si eu -am intors alaltaieri din turci-kusadasi. confirm vreme super, preturi mari la jucarii, preturi bune la outleturi, in rest ce sa zic frumos si a trecut repede. legat de carucior a fost super util deoarece restortul e mare , iar seara adormea in carucior la spectacol pentru ca nu vroia sa intram in camera. la ora 22 el inca tipa ca vrea la copii, apa si muzica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

am uitat sa mentionez, din pacate am testat si asigurarea de calatorie, pentru o laringita si otita, nu am avut probleme cu cei de la allianz , sau cel putin pana acum nu am platit nimic...sper sa nu imi vina vreo nota de dcontat de acum incolo :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Noi am facut online la Generali, sper sa nu am nevoie de ea...oricum plec cu farmacia-n carca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

am uitat sa mentionez, din pacate am testat si asigurarea de calatorie, pentru o laringita si otita, nu am avut probleme cu cei de la allianz , sau cel putin pana acum nu am platit nimic...sper sa nu imi vina vreo nota de dcontat de acum incolo :)

mamica de Rares 21.02.2010


Irina, poveste-ne te rog cum ai procedat cand ati avut problema medicala:
-ati mers la un spital sau v-a consultat medicul hotelului?
- ati anuntat firma de aisgurari de urgenta medicala?
-la spital ati aratat asigurarea si a fost suficient sa nu platiti voi si sa se faca decontare directa spital/dr.-frima de asigurare? (pt ca stiu si varianta cand cineva a avut urgenta medicala, dar a platit tot, spitalizare, tratament si si-a recuperat banii in tara).

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

An@ am sunat la asigurari inainte le-am spus unde sunt si daca ma pot duce le medicul resortului. Mi-au spus sa intreb la receptie daca primesc cu asigurare allianz si daca da sa ma duc. Am fost la dr resortului care era medic generalist, s-a uitat in gatul celui mic mi-a pus diagnostic de laringita cu semnul intrebarii si mi-a spus ca ma trimite cu masina lor la clinica privata sa il vada un pediatru si sa ii faca tratamentul cu aerosoli ca sa nu se complice treaba. am ajuns la spital, ne-a preluat pediatrul, pus diagnostic, facut aerosoli, verificat iar pediatrul, ne-a dat medicamentele din spital,la final am completat acolo un formular, i-am sunt pe cei de la asigurari de pe tel spitalului pt a-mi da un nr de referinta si nr lor de fax, ei in 5 min mi-au dat sms cu datele cerute si au trimis si fax de confirmare catre spital. toata procedura a durat cam 30 de min. nu am platit nimic acolo, totul s-a facut direct intre spital si asigurari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Ne-am intors si noi de la Silence Beach Resort. A fost excelent ! Recomand familiilor cu copii mici, dar si mari : aqua park cu 10 tobogane(9 langa luna park si unul la piscinele principale), luna park si mini disco deschise pana la 12 noaptea cu atractii inclusiv pt cei pana in 2 ani, piscine pt bebelusi cu tobogane, casute de plastic, loc amenajat la umbra, tot spatiul era ingradit, langa era si miniclub pt copii, mancarea foarte buna, supe creme zilnic, mancare diet, etc. Plaja e cu nisip, dar intrarea in mare e cu pietris, recomand papuci speciali.

Referitor la zborul cu Tarom : infantul (sub 2 ani) are dreptul la 10 kg bagaj si carucior la cala. Noi nu am avut probleme.

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns johanes spune:

Citat:
citat din mesajul lui child

Noi mergem in Alanya, la Grand Kaptan, 5* ultra all-inclusive. Referintele sunt foarte bune, singurul inconvenient, deocamdata, este distanta mare de aeroport, vreo 2 ore.
A mai fost careva pe acolo? Plusuri, minusuri?

Buna, child ! V-ati intors din vacanta sau nu ati plecat inca ? Si noi am ales pe ultima suta de metri acest hotel. In iulie plecam. Daca ati fost, povesteste-ne te rog si noua cum ati petrecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

fetelor, care v-ati intors din Turcia:

TZANTZARI erau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Da, fir-ar sa fie ! In ciuda faptului ca trecea masina cu "flit" la fiecare 2 zile (au trecut pe sub ferestrele noastre), deoarece noaptea a fost un pic de furtuna, cred ca eficienta a fost nula. Amelia e ciur pe picioare, din fericire pare sa nu o manance.

Vremea : caldura cu umezeala sufocanta, 35-38C, "real feel" 42C. Noi la 10:30 intram in camera, mai ieseam pentru pranz si dupa aia dupa 17:30.

IC Green Palace : mare, linistit (spre deosebire de alte hoteluri), multe familii cu copii. Gradina splendida, dar cu putina umbra. Piscine mari, goale (!!! - toata lumea era la mare). Mancare - luati-va blender cu voi, mancarea (inclusiv cea de copii) e groaznic de sarata (supele crema), iar piureurile la borcan nu sunt decat cu legume si fructe. Mai aveau si iaurt cu fructe.

Din cauza borcanelelor si a iaurturilor prea reci, Amelia a facut amigdalita acuta cu 39.5 febra sambata. Ca de obicei, cei de la Generali s-au comportat super profesionist - la o ora de la apelul la call-center, aveam medic in camera. Consultatia a fost 25 EUR, iar medicamentele le-au comandat cei de la relatii cu clientii de la farmacie, le-am primit la hotel si au costat 10 EUR (Tantum Verde spray si Bactrim). De asemenea, cei de la hotel sunt foarte amabili, politicosi si gata sa te ajute.

Later edit: hotelul i-a sarbatorit ziua cu o scrisoare de felicitare, o sticla de vin rosu si un tort diplomat cu capsuni deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Noi nu am prins deloc tantari. Mi-a placut tot, mancare, apa, nisip si piscina. Temperatura afara spre 29-30 gr (perioada 7-14 iunie, Antalya), stateam cu copiii pana in ora 11 si dupa masa dupa 17. Pt copil noi am luat iaurtul simplu de la fiecare masa si il tineam in frigider, dar nici vb sa faca rosu in gat, chit ca a facut el varicela , dar de asta stiam si eram pregatiti. Medicamente am dus noi, chit ca era si doctor in hotel si farmacie alaturi, dar ca de obicei, nu am folosit nimic.

Singurul of legat de hotel: usa de la baie care se bloca cand nu ma asteptam (o data si cu mine inauntru , dar am asteptat cuminte 30 minute sa vina mesterul care a schimbat yala, iar dupa aceea nu se mai inchidea usa deloc ).

Noi am fost la www.alaiye.com.tr/alaiye/en/en.html" target="_blank">Alaiye Resort&Spa

Mergi la inceput