Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Dragi inimosi,


Incercam sa ne organizam in ceea ce priveste cadourile de Pasti pentru copilashi.
Saptamana viitoare am vorbit cu Cricor sa dam o fuga in Dragon pentru rechizite in principal.
Mai avem niste cutii in depozit la DiCirstea (cele duse de Mirela de la fetele din Germania), vad ca vom avea si ceva dulciuri de la Saddie.

In principiu ne-am gandit ca pentru copiii din campanie carora nu le-a fost alocat nimic pana acum sa incercam sa le facem cate un cadoutz in medie de 50lei/copil.

In afara de rechizite ne straduim sa le luam si ceva alimente de baza necesare: faina, zahar, ulei, fructe, cereale, etc

Am vorbit acum si cu Alex&Sara sa ne consilieze prin hatzisurile Dragonesti. Asa ca, fetele din Bucuresti cu care ma pot intersecta si care au de facut si ele cumparaturi pt 'copiii lor' va rog sa-mi scrieti o lista cu necesarul (si eventual varsta copilului, sau marime).

Fetele din tara veti primi prin virament de la Simona pentru cazurile voastre un buget estimat, sa puteti face si voi ce cumparaturi mai sunt necesare.




Orice idee in plus sau lucru care pot aduce bucurie acestor copii sunt binevenite.



multumim tuturor


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

povestea martisoarelor de suflet... la bilant



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

La Bacau au nevoie de rechizite(in special pentru desen) si camasi albe pentru Miruna(nu are sa mearga la scoala)
Miruna - 9 ani, 140 cm, 21 cm la picior

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabby2011

Buna fetele
Am vazut acum lista si am realizat ca desi voua v am spus de fata de 15 ani,aici nu am apucat sa scriu si o fac acum.O cheama Oana,este o verisoara de a treia din cate am inteles cu mine,din partea tatalui meu,sta cu parintii si un frate de 9 ani in com.Botoroaga jud Teleorman.Din clasa I pana acum a fost premianta,ii place sa invete f mult..din cate mi a povestit o matusa de anul trecut este la liceu in Alexandria parca,sper sa fi retinut corect,face naveta zi de zi........parintii au venit doar din partea tatalui pe caz de boala de 750 ron si alocatia baiatului.......va imaginati ca 2 copii se tin greu in ziua de azi la scoala,chiar si la tara,mai e lumina,bani de chelt pt si in gospodarie etc...........cu toate acestea pt ca fata invata f bine fac eforturi sa o sustina sa mearga mai departe,ca una e la scoala din sat alta la oras sa faca naveta.......probleme intampinate de ea la liceu sunt la informatica si engleza pt ca nu a facut ca lb straina in sat si nici info.........ii e ff greu sa tina pasul la aceste materii pt ca nu are un calculator sa invete,sa faca referate, sa caute pe internet tot ceea ce li se cere la liceu se leaga de calculator la majoritatea materiilor..iar fata se roaga si ea de cine poate sa o ajute,majoritatea colegi..........Mi ar parea rau sa aud ca desi ii place asa mult sa invete din cauza acestui impediment, nu a facut fata si are probleme la aceste materii sau si mai grav ca a renuntat, de aceea indraznesc sa va rog sa o puneti si pe ea pe lista cu un calculator,nu neaparat sa i cumparam, ci poate are cineva in stare buna de functionare , sa se poata conecta la internet, sa faca referate etc. Ei sunt oameni gospodari, se descurca cu ce au in curte,gradina pt mancare si altceva le ar fi jena sa primeasca sincer,hainute mai cumpara de pe la second,...se mai dau prin neam din mana in mana cum se spune, deci nu e cazul sa ne preocupam........dar totusi sa stranga o suma cat pensia pe 2 luni pt calculatorul fetei nu au reusit,ma gandesc ca si pt baiat ar fi util.........eu am tot intrebat in stg in dreapta dar nu am reusit pana acum sa le fac rost din pacate........Va multumesc mult si va raman recunoscatoare si indatorata daca veti putea sa o ajutati.....incerc sa ajung pana de Paste la tara sa i duc niste culegeri si tot ce m ai am eu din cls IX si X ramas, poate o ajuta si in primul rand un dictionat de engleza f bun pt incepatori si ghid de conversatie.


eu am un calculator functional, mai vechi ce-i drept...il daruiesc cu cea mai mare placere

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Giulia

Gabby a primit pentru Oana un laptop de la Helbi.

Daca doresti poti oferi unei alte familii computerul despre care vorbesti.

Eu merg inainte de Pasti la doua familii cu cate 6 si 7 copii (sunt copii de la 3 ani la 15 ani) de exemplu.
Sunt sigura ca ar aprecia imens, oricare dintre ei, un astfel de cadou.



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

povestea martisoarelor de suflet... la bilant



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

acum am vazut ca s-a rezolvat cu calculatorul, dar oferta mea ramane valabila in continuare

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Giulia

Gabby a primit pentru Oana un laptop de la Helbi.

Daca doresti poti oferi unei alte familii computerul despre care vorbesti.

Eu merg inainte de Pasti la doua familii cu cate 6 si 7 copii (sunt copii de la 3 ani la 15 ani) de exemplu.
Sunt sigura ca ar aprecia imens, oricare dintre ei, un astfel de cadou.



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

povestea martisoarelor de suflet... la bilant



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


doar da-mi de stire cum sa fac sa ajunga calculatorul la tine, e functional, poate un pic obositcu unitate centrala, monitor, mouse, tastatura - complet

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Giulia

iti dau PM

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

povestea martisoarelor de suflet... la bilant



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

alinuk, ok

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Dragelor,

Eu cred ca nici nu realizati ce surpriza va fi pentru niste copii amarati care la intrebarea: ce aveti nevoie?, spun timid ... de un caiet, ceva de scris si ceva culegeri, sa vada in casa lor un COMPUTER.

Cred ca vor ramane masca...nici in visele lor cele mai frumoase nu s-ar fi gandit ca vor avea asa ceva




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

povestea martisoarelor de suflet... la bilant



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

am lacrimi in ochi numai la gandul bucuriei lor

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput