Prietene la bine si la greu - 158

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neatza
este servita.

e o vreme urata aici, mohorat, ploua peste zapada, ceea ce a dus la crearea de polei, dimineata a fost o provocare adevarata sa ajungem la servici fara vreo cazatura...

ieri Sandra a fost cu tac-su la teatrul de papusi unde a vazut "Punguta cu 2 bani". s-au intalnit acolo cu Lumi si Alexa. s-au simtit bine, au avut rabdare sa urmareasca piesa, insa pt. parinti a fost cam stresant, pt. ca era plin de copii, iar cativa dintre ei tuseau si horcaiau la greu... sper sa nu se fi molipsit de ceva. asa e in colectivitate...
era sa ne molipsim si de varsat de vant. Sandra a mers la o vecina (fetita de 2,5 ani care merge la cresa) cu cateva zile inainte de a face varsat de vant. deci daca mergea 2-3 zile mai tarziu, s-ar fi molipsit de varsat.

dimineata am intrat la odisee si m-au luat toate transpiratiile cand am vazut in titlu "hai strumfy", am crezut ca naste strumfy. insa am citit la subiect si inca nu naste. deci m-am linistit.

dankutza te cred ca esti ingrijorata ca Pinky nu mananca. si Sandra mai avea episoade din astea (mai ales cand eram eu acasa) si eram si eu tentata sa-i dau orice numai sa manance ceva. nu stiu cat de buna e abordarea asta, insa la disperare... o vezi ca pe ultima solutie... sper sa revina si Cezara la sentimente mai bune vizavi de mancare. Sandra si-a revenit, culmea, mai ales de cand am inceput eu serviciul. ea se si alinta cu mult cand sunt eu acasa, de asta nu prea ii ardea ei de mancare...

floricik bine ca nu i-ai dat antibioticul. incearca sa-i faci niste analize totusi, doctorii prescriu asa de-aiurea ca sa fie ei acoperiti sanatate zburlitei!

mi-e dor de Laura-andreea

shtephy s-a discutat la generale despre tampenia aia de lege. si concluzia asta a fost, cum a zis si monis ca vor fi prea putini tatici care vor sta acasa doar pt. o luna cu copiii (plus hartogaraia de rigoare pt. obtinerea indemnizatiei) asa ca probabil vor renunta, si se va scurta perioada mamicilor cu o luna




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Dankutza cand am zis conserva ma refeream la un borcan cu peste si ceapa.Mai toxica mi se pare conserva de aluminiu.Oricum am luat pentru mine dar sigur va vrea si el.
Eu tot salate in casa ii fac dar ma gandesc ca ii place foarte mult pestele si ar manca non stop .Daca ma vede cred ca va pofti si el ,de asta intrebam.
Acum o alta intrebare:peste pe gheata(care sigur nu e proaspat ci decongelat ) sau inghetat?
Peste viu cumpar de la Selgros dar parca i-as mai da si altceva inafara de pastrav.Crapul nu ii place.
I-am dat fructe de mare si ii plac.Carnea de scoica cu orez si legume e divina.
Nu ii dau decat o data la 2-3 luni dar ii dau.
Site-ul este http://www.mixitup.ro/comenzi .Am vazut ca a modificat comisionul la doar 10%.
Hainutele ajung ok si e ceea ce vrei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Dankutza in loc de balsam pun o lingura de otet alimentar sau un capacel de balsam bio indoit cu apa (1 parte balsam 3 parti apa).De regula fac un amestec din o parte otet +3 parti apa cu 10-20 picaturi ulei aromat (de trandafir /vanilie/magnolie.astea imi plac)
Nuci de sapun gasesti pe net la nuci de sapun.ro parca.Eu am luat de la bazar o punga si unt foarte multumita.
Pun intr-un saculetz mic 8-9 coji +2-3 picaturi de ulei aromat (altfel nu au niciun miros).Cand folosesc ulei pe nuci nu mai pun in balsam.
Monis eu am 2 perechi si i le dau pe schimb.
Am vazut ca merge foarte bine cu ei,ca si cand ar fi descult.
Legat de mezeluri ... sotul mananca ,ii plac,Geo cere si mai si primeste uneori .De asta as vrea ceva mai ok.Cele 2-3 cubulete primite ma streseaza rau si nu stiu ce sa iau ca sa nu mai fiu stresata.
Au la macelarie mezeluri preparate de ei (muschi afumat care miroase a fum si se vede ca e mai natural) dar nici pentru alea nu bag mana in foc.
O zi usoara la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Neata
Ceva sa va descretiti putin fruntile : o evaluare distractiva a scutecelor refolosibile
Legat de lege am inteles ca tot mama va lua indemnizatia, in luna in care sta tatal acasa, nu trebuie facute alte acte, si ca nu se plateste indemnizatia pe luna respectiva in cazul in care tatal refuza. Oricum cred ca e o porcarie, nu prea vad eu firme sa plateasca tatalui concediu, asa ca va fi un concediu fara plata, familia tot fara un venit...Din pacate de data asta nu ii putem acza pe politicienii nostri

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Neata

Ramonika,stiu ca sunt egoista, dar imi place ca ploua, abia astept sa scapam de zapada! Vreau sa vad pamantul,iarba,florile....
A fost fain la teatru, Alexa a fost foarte rabdatoare,interesata de piesa,si incantata sa vada atat de multi copii in jur. Am vazut ca si Sandra a fost incantata!
Eu am stat stresata din cauza baietelului cu tuse magareasca din fata lui Adrian(si noi eram foarte aproape)...sper sa nu fi luat nimic.
La plecare,copilasii de gradi se tineau de manuta,doi cate doi, si Alexa vroia sa mearga cu ei. Cand i-am spus ca ei trebuie sa se intoarca la gradi, a inceput sa planga,ca vrea si ea la gradi

Monis,cred ca suferi groaznic sa-l vezi plangand in fiecare zi....si el,saracutul,ce-o fi in mintea lui....oare de ce nu ii mai place? Cred ca si timiditatea are legatura cu faptul ca nu vrea sa fie acolo...
Sper din tot sufletul sa treaca aceasta etapa,si sa vada gradi ca pe ceva frumos!

Dankutza,te inteleg ca esti disperata de felul in care mananca....sau nu mananca Cezara... Am fost acolo....ma simteam tare rau sa ii dau borcanase si sa arunc mancarea facuta de mine, dar atat accepta.... Sper sa ajunga si Cezara sa deschida gurita si sa pape frumos
Din fericire, Alexa s-a facut fata de treaba si mananca acum....nu am ajuns sa ii dau mezeluri(mie mi-e greata de mezeluri,in schimb imi plac pastramurile). Ei i-am luat sunca de curcan(stiu ca nu e ok,dar e singura "ragalie" pe care i-o servesc la micul dejun,cateodata).

Licu,felicitari,gazeluto! Ce fain ca ai reusit!
Cum mai e motanelul cu diversificarea?
Ce dulce a fost Amalia cu "secretul"!

Avem si noi o intamplare funny!
Alaltaieri aveam de dat niste telefoane, notat in agenda etc. Alexa incepe sa tipe ca vrea pixul. Ii explic ca mami are putina treaba,dar dupa ce termin, i-l dau. Nimic! Urlete,tavaliri pe jos,lacrimi de crocodil. Ma asez pe vine,si ii explic: Alexa,trebuie sa intelegi ca am treaba,dar ti-l voi da imediat. Daca continui asa,te trimit in "time-out". La care ea spune un "OK" bosumflata,si pleaca imediat pe scari,si se aseaza in locul de time-out!

Am ramas cu gura cascata! A vazut-o si Richard,ca avea usa deschisa la birou,am mers amandoi la ea si am pupacit-o de nu mai stia cum sa scape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Daca nu vrea sa pape, sta nemancata cu orele si daca se enreveaza (pt ca o enervez eu) vomita absolut si ultima lingurita din stomacel. Din pacate greutatea ei, nu-mi permite sa o las sa pape doar cand vrea ea (adica o data pe zi si atunci mai nimic)

Nu stiu daca te ajuta cu ceva insa mie mi se pare ok ca un copil sa nu manance cateva ore. Atat Rares cat si Iarina mananca de obicei o data pe zi, restul cel mult ciuguleli. Mie mi se pare ok, avand in vedere ca iau in greutate, sunt vioi samd. Nu vomita si cred ca este de preferat sa nu ii stresez cu mancarea tocmai pentru ca sa nu se ajunga aici.
Stiu ca unii copii mananca 3 mese consistente si chiar mai mult insa la noi pur si simplu nu se intampla asa.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Flo f bine ca nu i-ati dat antibioticul .Acum e mai bine Ema ?



Acum este bine. Continua cu hidrasec,ceai de menta, fara lapte etc Abia astept sa ajung diseara la ea

Tina multumim pt site. Eu sunt fan Laredoute am dat comanda la ei si produsele sunt f ok. Din pacate de vreo 2 ani nu mai livreaza in Romania pt ca exista site-ul laredoute.ro doar ca preturile sunt duble chiar triple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

voiam sa va adresez o intrebare, insa daca tot am deschis subiect separat despre asta, poate raspundeti si voi aici



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna ziua si de la noi!!!

am incercat sa trimit de dimineata un mesaj,dar intre timp s-a trezit puiul si in loc sa dau send am inchis fereastra...cred ca oboseala e de vina ,am lucrat de noapte...deci sunt treaza de ceva vreme...

reiau din amintiri...

Flo imi pare rau ca inca mai aveti de tras cu alte necazuri...multa sanatate Zburlitei si succes la recoltare ,daca va hotarati sa-i faceti analize!!

dana ma bucur ca sunt mai bine copiii si adaptare usoara la gradi 'seniorului'

shtephy bine ca intamplarea nefericita nu s-a lasat cu urmari...ufff, ma gandesc cu groaza la ce urmeaza...mai ales ca David e cam nazdravan "nowdays"

tina ma bucur ca ati gasit calea de a rezolva disensiunile...geo e tare frumusel !!!sa va traiasca!!!

monis hai ca ,uite,incet-incet revine la sentimente mai bune vizavi de gradi...sa se fi intamplat ceva ce l-a deranjat sau e doar o faza?! abia astept sa-l vad pe Iuli cantand...cred ca va topiti de drag..
apropo de dormitul inaintea copilului...daca nu s-au vazut urmari ,e k..la noi ,tati a patit-o:david si-a gasit de lucru in ghiveciul trandafirului japonez ,cand s-a dezmeticit al meu sot era plin de pamant pe mocheta,pat si ineviitabil la el in cap...

dankutza nici david nu e si n-a fost un mancacios ever...dar,am constatat ca pot sa ma dau eu de ceasul mortii cand nu vrea el sa pape ,nu papa...de obicei,recupereaza la urmatoarea masa sau ...cand are chef...mai imi pierd si eu rabdarea uneori si insist,dar fara rezultat...azi,imi povestea maica-mea de un copil care la toamna merge la scoala si a carui bunica il scotea de la gradi inainte de somn pt.ca nu prea mananca...asa a fost mereu ..deci,sunt copii si copii...
imi pare rau de incidentul cu margica,tin pumnii ca Pinky sa-si piarda cat mai repede interesul ptr.acest obicei periculos si datator de palpitatii..

ramonika,lumi ce fain ca fetelor le place la teatru..am avut si noi o tentativa,dar am ratat ora de incepere...

licu felicitari ptr. kg in minus,bafta in continuare!!!! mortala Amalia cu 'secretul' ei!!!!

Lumi are personalitate ,Alexa,nu gluma...mai stiu pe cineva care atunci cand ii cer sa nu mai faca ceva nepermis ,zice ca merge la "locul de pedeapsa"...numai sa fie cum ii doreste sufletelul..

cred ca mai voiam sa zic ceva cuiva,dar nu-mi aduc aminte..


aaaa..Sa aveti o primavara asa cum va doriti,dragele mele !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

mi-a cazut fisa...

Dymomo ma bucur ca pana la urma lucrurile s-au aranjat la servici...dupa perioada de acomodare,vei vedea ca te vei simti mult mai bine..succesee!!

p.s..vizavi de soacra,poate ca ar fi bine ca sotul tau(doar el) sa-i explice intr-un mod cat mai diplomat ca o intelegeti si sunteti alaturi de ea dar ca, totusi aveti si voi viata voastra,un program al vostru ...

Mergi la inceput