Prietene la bine si la greu - 158

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui grigore_tina

[blue]Dankutza cand am zis conserva ma refeream la un borcan cu peste si ceapa.Mai toxica mi se pare conserva de aluminiu.


da, da, la cea de aluminium ma referam si eu, ca e toxica. aia la borcan ar trebui sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui grigore_tina

Acum o alta intrebare:peste pe gheata(care sigur nu e proaspat ci decongelat ) sau inghetat?
Peste viu cumpar de la Selgros dar parca i-as mai da si altceva inafara de pastrav.Crapul nu ii place.
I-am dat fructe de mare si ii plac.Carnea de scoica cu orez si legume e divina.


Intrebarea asta m-a chinuit si pe mine. Ma ami uit din cand in cand pe Discovery si este un documentar cu niste pescadoare. Am vazut ca aia, ingheata pestele imediat cel prind. Nasa mea mi-a zis sa iau numai peste inghetat si sa nu mai iau din ala de pe gheata.
Stii, de cateva ori, am cumparat din ala de pe gheata. Eram cu copilul in brate si i-am zis ca pestele e pt copil (oricum luam cantitate mica - un pastrav). Mi-a zis ca e proaspat. Urechile erau rosii, ochii limpezi, nu avea nici un miros de stricat si totusi nu mi se parea ca arata chiar in ordine dupa ce l-am curatat/taiat. De unde imi trag concluzia ca poate intr-adevar e dezghetat ca sa credm noi ca e proaspat.
Lui Zara ii place pestele slab, fara grasime. Nu mananca somon, crap ci doar pastrav, salau, stiuca. Nu am inceract fructe de mare. poate o sa incerc. Nu stiu daca o sa-i placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Daca nu vrea sa pape, sta nemancata cu orele si daca se enreveaza (pt ca o enervez eu) vomita absolut si ultima lingurita din stomacel. Din pacate greutatea ei, nu-mi permite sa o las sa pape doar cand vrea ea (adica o data pe zi si atunci mai nimic)

Nu stiu daca te ajuta cu ceva insa mie mi se pare ok ca un copil sa nu manance cateva ore. Atat Rares cat si Iarina mananca de obicei o data pe zi, restul cel mult ciuguleli. Mie mi se pare ok, avand in vedere ca iau in greutate, sunt vioi samd. Nu vomita si cred ca este de preferat sa nu ii stresez cu mancarea tocmai pentru ca sa nu se ajunga aici.
Stiu ca unii copii mananca 3 mese consistente si chiar mai mult insa la noi pur si simplu nu se intampla asa.



Voaie e si a mea, dar mananca ca o vrabiuta si nu stam bine cu greutatea. Ultima oara avea 9,560 g. La 2 ani si 2 luni e f putin! E greutate de copil de 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Hai seara buna!
Magda, am rasuflat oarecum usurata cand am citit ca si voi aveti mese ca si noi, adica doar o masa seriosa, si de rest ciuguleli. Si eu sunt oarecum stresata cand aud de copii care mananca bine si mic dejun si cina, si noi doar pranzul si ala cu cantec, de rest ciuguleli..dar vad ca nu suntem singurii

Floricik, mai ca imi vine sa intru pe site la BluAir sa imi iau bilet de avion doar dus undeva departe in desert..asa ma simt
Ma bucur ca nu i-ati mai dat antibiotic zburlitei, dar chiar nu mai e alt pediatru la voi acasa sa schimbati cabinetul?? Poate nimeriti la un dr mai destupat

Tina, multam de info, mereu esti informata si retii cu atata usurinta oferte si preturi ca ma uimesti total..Esti o enciclopedie ambulanta

Monis, hai ca vad ca incet incet scoti capul din maldarul de hartogarai si pt o postare mica.
Imi pare rau ca Iulianul plange inca, ma bucur ca reusiti sa va tineti pe pozitii sa il duceti in continuare la gradi, al meu sot daca i-ar face asa amalia la dus la gradi dimineata ar fi in stare sa renunte si sa mi-o aduca inapoi acasa. Asa usor il santajeaza fiisa..
Cat mai sta mami la voi? Cred ca imediat ce da coltul ierbii fuge la muntele vostru drag.

Lumi, vezi ce printesa desteapta ai? Inca sunt mirata si ma uimesc si pe mine complet la faze de astea.
Tre sa studiez si eu mai indeaproape asta cu time-outul ca sunt si la noi momente cand tre sa fac putina disciplina, prea repede cedez si ii fac pe plac cu orice numai sa nu aud urlete si iar urlete...

Multam ca tot m-ati ridicat in slavi cu slabitul meu, dar nu sunt bre chiar asa de ...eroina, asa ca ..Astept de la o prietena un
relax&tone sa il pun la treaba pe pieile lasate de la burti, poate poate mai scade burta

Sa va descriu iar cum merge cu olita??? A trecut o saptamana, pipi si caca la greu pe ea. Asta seara... sta cumintica cocotata cu fundul pe perna, cand se ridica, hopa pipi. A udat perna, plapuma, lenjerie pat, husa saltea, saltea. Ma apuca nervii, doar ce spalasem plapuma ca a vomat Dragos si o pusesem inapoi... O schimb , ii explic nervoasa ca ce si cum, nu mai puteam sa ma controlez de nervi, mai aveam putin si plangeam. Ea in timpul asta alerga ca bezmetica, facea ture baie-bucatarie si explica si ea in legea ei.. Spal chilotei, ciorapei, ma uit ca miroase ceva suspect.. Cand colo... ea facuse iar pe ea: caca in chilotei.
De unde ii tinusem teoria chibritului juma de ora... asta imi era rezultatul. Am luat-o cu japca la baie si mai ca imi venea sa ii dau o palma la fund, efectiv imi simteam fumul prin urechi de nervi. In timpul asta Dragosu plangea si el in camera de oboseala..
Si stau si ma uit la ea, gesticula disperata, vorbea peste mine, tipam una la alta, si printre gesturile ei si bebeluseasca ei descifrez disparat cuvintele' Malia joaca, alearga.. Ce face, ..pipi' si imi dau seama ca copilul incearca sa isi argumenteze trasnaia ca nu a fost atenta ca se juca si alerga.. Si mi-am dat seama ca era chiar foarte foarte speriata. M-a busit plansu, am luat-o in brate, si i-am spus ca o inteleg, ca mami o iubeste, ca inteleg ca nu stie sa faca caca si pipi la olita, si ca atunci cand o sa poata ea o sa fiu tare multumita. Si ea mi-a raspuns ca niciodata, clar si corect si cu capul asa cam in pamant' bine, mami' bine mami', ea care abia rupe cuvinte disparate si pocite.. Stiu ca nu e mare lucru, la voi copilasii deja numara si spun poezii si canta, dar eu am ramas foarte impresionata de cata maturitate era pe fetisoara ei nevinovata.
Ce sa ii mai zic?? M-am simtit ca ultimul om care ii cer luna si soarele de pe cer si copilul nu poate...
Toate astea vin pe fondul oboselii si stresului..Dragos aseara mi-a vomat vreo 2 ore in reprize, nici nu am zis ca nu ajung cu el la urgente..l-am plimbat si eu si tatsu toata seara in brate, aveam geanta cu schimburi pt spital pregatita, caci stiam ca sigur ma interneaza daca il vad cat e de terminat..Slava Domnului, acum e ok, suntem acasa si si-a revenit..dar ... nu sunt intreaga la minte.
Si sufera tot ei micutii din cauza mea.

Deci daca careva in forumul asta e mama denaturata, eu sunt aia...
Al meu zice sa renuntam la operatiunea olita, eu inca o tin pe a mea..candva s-o invata si ea.. Deja nu mai spun ca toata casa miroase a pipi.. Nu e pat neudat, covor neudat..

Gata pauza mea, fug repejor la gim, ca am tras chiulul vreo cateva zile si..sa nu imi pierd din elan.

Noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Laurairina, noi vom incepe operatiunea "olita" la vara, asa am facut si cu Iarina, in vara dupa ce a implinit 2 ani. A mai durat cel putin un an dupa aceea ca sa scapam de pampesul de somn/noapte. Mie mi se pare mai usor asa; desi cand aud de atatia fulgusori dezpampesiti imi face pofta sa incerc si eu. Insa nu imi place faza cu pipi peste tot asa ca prefer sa astept pana sunt mai maricei pentru ca stiu ca atunci dureaza mult mai putin operatiunea cu pricina.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dozz
Uitati aici un blog care mie imi place: http://otilia-mantelers.blogspot.com/

Mi-a placut si mie ! Multumim pentru link !

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

salut

Da, si eu am impresia ciudata ca vorbesc singura. Pur si simplu am impresia ca nu mai e dialog.
Evident ca n-ar trebui sa ma plang ci sa pun mana sa repar situatia. Greu... Timpul a fugit undeva.... cred ca la toate....

Citesc... formulez in gand raspunsuri...legan un copil, ma joc cu celalalt... schimb copiii( de haine si intre ei :))))).... apoi ma intreb ce am citit, de la cine,...

Desi e relativ ok ... ma simt cam ciudat

Am schimbat prefixul.... sunt obosita... la bilant a dat cu minus... asa ca ma reculeg...

Mi-e asa dor sa scriu si sa va citesc temeinic.... ma simt asa prost ca uneori citesc in fuga cate un post, mai pe diagonala...

Revin cand reusesc sa ma mai adun...
O primavara frumnoasa!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

ooofffLicu' atat, dar atat de bine te inteleg. Nu esti mama denaturata, sa nu te mai aud zicand asa ceva...ca Amalia sunt multi copii, degeaba Sabina canta 7 cantecele cap coada, daca nu reusesc sa ma inteleg cu ea in situatii banale si nu reuseste sa-mi exprime exact ce vrea, ce simte, ce o supara.

Sa stii ca la capitolul olita stam fix la fel si noi, e o incapatanata de nu am mai pomenit, eu tot nu inteleg cum la cresa face (se cere singura) doar la olita iar acasa doar pe ea
In seara asta a facut pipi pe ea, iar, dupa ce ieri am tinut-o cu forta pe olita pt ca se tot bataia de pe un picior pe altul, nu avea pampers, dar nu vroia sa stea pe olita si pace, si a facut pana la urma, am aplaudat-o/s-a aplaudat, am fost si am aruncat la wc impreuna si am spalat olita, a fost tare incantata, azi iar in chilotei, ii explic, se aseaza pe olita dupa ce face in pantaloni si sta 5 min degeaba...in cateva ore face in pat, tot fara pampers...imi vine sa o iau pe campii...m-am suparat pe ea, vine si se cere in brate, i-am spus ca in seara asta nu doarme cu noi , ci singura in patut...a plans, dar a adormit in pat la ea

STIE SA FACA LA OLITA, a demonstrat in nenumarate randuri, DAR NU VREA !
am incercat si cu explicat frumos, aplaudat reusita, si suparat pe ea, si ridicat tonul, si tinut cu forta...nu stiu cum sa mai fac, sa aduc acasa baia de la cresa probabil, ca acolo face

asa ca...chill mami , mai sunt si altii ca voi, multi altii

imi pare rau insa de Dragos, ca a varsat, sper ca e mai bine acum
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cu olita... la noi progresele sunt mari. Nu am tras deloc de el... asa a venit... de la sine. De 1 saptamana a cerut sa nu mai poarte scutec noaptea. Pur si simplu mi s-a rupt sufletul cand l-am auzitt
De multa vreme imi spunea ca nu vrea "pampes" noaptea/// dar accepta tacit sa i-l pun. Acum vreo saptamana mia spus:
Mami, ai log, nu pampes Nana, male Nana, Tudoi pampes, hai log...

Si asa ma simteam ca naiba ca nu am incredere in el... m-a facut praf. L-am luat in brate si l-am intrebat daca e sigur... A spus tot senin ca DA.
Nu a avut niciun accident de atunci. Sigur vor urma, ma indoiesc eu ca nu va fi niciun accident.
Mai urmeaza sa ma relaxez la plimbari. Pur si simplu nu reusesc nicicum sa ma bazez pe el afara. E greu cu dezbracatul de n haine, cu ajunsul la un loc bun de facut un pipi si un accident pe vremea asta e foarte neplacut.
Ori caldura... ori rugamintile puiului ma vor face sa renunt la scutecul de plimbare
A, sa nu uit... scutecul de plimbare de de multa vreme uscat mereu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Monis stii ca si eu te intelesesem gresit , parerea mea proprie si personala este ca lumea scrie la fel, in stil propriu, doar ca mai rar...deh, servici, gradi, casa, masa, somn si o luam de la capat

a'propos de Laura_Andreea ca si mie mi-e dor de ea, si de multe alte fete care probabil chiar nu mai gasesc timp si pentru forum sau nu's asa dependente de el ca mine/noi
Oare ce face Giulia? ea mititica e deja pionier, mananca gradi pe paine probabil, ehhee, dragii mosului, cand ea mergea la gradinita altii......

Ionela nu vorbesti singura, toata lumea te citeste cu drag, doar stii, dar probabil ca exact ca tine patim majoritatea, pana reusim sa citim din urma nu mai stim ce si cui sa spunem. Eu cel putin, daca nu imi deschid un tab nou pt raspuns nici ca reusesc sa tin minte ceva.


BTW, Simina m-am amuzat cand ai povestit de Maya ca imi raspundea la intrebarile din filmulet, dar pe moment am uitat sa-ti scriu , bine ca nu mi-am adus aminte la anu'

Ramonik iti raspund aici legat de povesti, ca mi-e lene sa caut acum topicul respectiv . La fel, parerea mea este ca sunt prea mici pentru povestile sangeroase/violente si cu siguranta ar putea lasa urme adanci in subconstientul lor...si eu as schimba putin unele fragmente din poveste, dupa cum iti spunea o mamica la subiectul deschis de tine...Cu siguranta sunt si alte povesti pe care le putem spune, gen Ratusca cea urata, iar pe alea "clasice" le programam peste cativa ani cand vor sti sa distinga binele de rau. Cu Pam-Pam-ul de rigoare.


Lalu ce faci mamico? ce face burtica? ai fost la doctor? De Ari ce ne mai povestesti? miss you

Lumi tot acum mi-am adus aminte de femeia de la RAT (romanii au talent) care a cantat Ave Maria si care intr-adevar parea ca are o doza de nebunie cam mare pentru meseria ei. Cu totii suntem ciudati intr-un fel sau altul, pentru unii sau pentru altii, dar ma gandesc ca nu m-as lasa pe mana unui doctor ca ea, chiar daca poate din punct de vedere medical nu ai avea ce sa-i reprosezi, ca doar "la operatie nu tremura asa"
si pt Alexa cea isteata

mami Raluci, stim ca arati bine oricand si oricum, nu-ti fa griji

Dana lasa emotiile, vei vedea ca o sa-i placa lui David la gradinita, chiar daca uneori e mai greu la inceput, acolo sigur se simti bine intre copii.

Cuscri si de voi mi-am adus aminte acum, ce sperietura cred ca ati tras, offf, uite ca tot trebuiesc paziti, chiar si cand mai cresc, tot copii sunt, iar sansele sa pateasca ceva intr-un incident la joaca nu dispar de tot.
Va pup

Despre somn, Sabina doarme la pranz la cresa, iar seara ne bagam in pat la 21, 21:30 si la 22:00 doarme...oricum tot greu se trezeste dimineata, trag de ea pe la 8 si 10 si mereu intarziem la micul dejun. A fost asa simpatica intr-o dimineata cand cu greu a deschis ochisorii si a zis "tinge becul", desi becul era stins si a trebuit sa ii explic ca s-a luminat de ziua si nu putem stinge lumina asta cand vrem noi

fug la nani
pupici la toata lumea

Mergi la inceput