Un creion, un caiet, o carte ! cap 2

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
azi voi merge si eu dupa pachetele din Germania trimise de Helbi si va anunt cand le ridic. Saptamana aceasta va fi saptamana cumparaturilor pentru familiile din Garbau; abia astept sa-i revad; m-am gandit ca daca tot vom merge cu gabaje multe (pachetele din Germania, haine de la Ilinca si de la Giulia, pachet de la Alexandrina si nu in ultimul rand soba dl. Macicasan), atunci sa le cumparam acum numai strictul necesar si luna viitoare fiind Pastele sa ducem mai multe alimente.
Va si va multumesc tuturor pentru ajutor.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bine v-am regasit ! A venit primavara si motoarele nostre incearca sa se adapteze la noul ritm, mai trepidant, impus de viata de zi cu zi.
Miremia s-a ocupat de coletele primite din Germania, multumim fetelor inimoase din Germania ! Zilele astea decidem ce si cat alocam pentru cazurile pe care le avem. Sper sa multumim pe toata lumea, noi ne dam silinta .

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Azi au plecat spre Rall si Andreea_As si ultimele 6 colete.

Cu ajutorul unor fete din Germania: Miriluta (haine si 20 euro), Christel (haine si 10 euro), Panseluta (30 euro), Aschiuta (15 euro), Eni (haine si 10 euro), Zuzana (haine), Cosmina (rechizite), Anda (10 euro), Zuzi_Simona (20 euro), Angelica (haine), Adriana (haine), Camelia (10 euro) (sper ca nu am uitat pe nimeni) am reusit sa fac pachete (99 kg am trimis in RO) pt Butnaresti (2), Bacau(2), Garbau (2), Tg Bujor (4), Florina (2), versorii Florinei (1), 2 bbei (1).
Am cumparat rechizite (creioane, culori, acuarele, pensule, ascutitori, caiete, coperti carti/caiete, bloc desen si mapa, rigle, compas, guma, lipici, textmarker, carioci); cosmetice (sapun, pasta de dinti, periute, spuma de ras, aparate de ras) dulciuri.

Rog o confirmare de la Mirela, daca a luat azi pachetele trimise miercuri.



Andreia




inca o data multe pentru toate fetele implicate !Ati trimis o multime de lucruri folositoare.
eumada si Andreea_as, va rog sa-mi dati detalii pt prima pagina ( ce familie, locatia, varsta si nume copii, dimensiuni, nevoi) daca mi-ati spus si nu le-am remarcat , scuze anticipate .
Rall, tare mult mi-ar fi placut sa ne vedem dar se pare ca programul nu ne permite. Eu m-am mai uitat pe strada dupa tine (sau nu e poza ta la profil ) si nu te-am vazut .

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si eu le multzumesc fetelor care au donat. Pt mine a fost o experienta frumoasa, dar abia acum am inteles cita munca se depune in astfel de actiuni. Si, pt ca fizic ajutor am avut numai de la fetitza mea, ii multzumesc si pt ca a ajutat la trierea hainutzelor, dar si pt ca m-a "suportat" si pe mine, dar si imensul nostru apart de 2 camere astea 10 zile, cit eu m-am ocupat de aceasta actiune, iar casa arata (o citez) "Kartonablage" (depozit de cartoane).

Am vb cu unele fete si, poate repetam mai spre toamna, cind se apropie inceperea scolii, aceast aactiune!

As vrea sa le rog pe Andreea, Laura si Rall sa-mi confirme ca au ridicat pachetele. Mai departe, Simona, stitzi voi ce sa facetzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Fetelor, zilele astea schimb depozitul. Ceea ce am acum disponibil este infim, nu stiu daca sunt 10mp.
Ar fi disponibil un spatiu si mai mare decat cel initial, dar cu un mare grad de risc vav de inundatii. Eventual daca ne=am descurca de ceva de pus pe jos, niste navete ca cele de paine...sa lasam cativa cm de o balta mica
Intre timp am mai strans si eu cateva pachete, jucarii si hainute, de fetite in principal.

Am trimis si un pachet de 15kg in Teleorman, la Orbeasca, cu hainute de bb si pentru tanara mamica.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

Nepotul meu ;


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
Helbi am ridicat ieri coletele trimise de tine; m-am bucurat ca un copil cand am vazut minunatiile de acolo...nici nu stiu cu ce sa incep:lenjeriile de pat pentru bebe Marius, cadoul pentru Vasi (o minge si o jucarie), ceasul pentru Lavi, telefonul pentru dl. Macicasan, dulciurile pentru copii, acuarelele si pensulele pentru Lavi, portmoneu si spuma de ras cu aparat ras pentru Alin, poseta pentru Calina si cate si mai cate....pai toate acestea ar fi bune de cadou de Paste pentru familiile noastre. Pacat ca nu am loc sa le tin pana la Paste, dar le spun ca este cadoul pentru Paste si atunci le vom duce mancare mai multa. Incep sa-mi inchipui cum vor reactiona cand ne vor vedea din nou asa incarcati; deja e clar ca nu ne ajunge o masina; cu pachetul de la Alexandrina si pachetele de la Helbi plus soba dl. Macicasan ( care sper sa incapa in portbagajul masinii sotului) si mai am de colectat si hainele pregatite de fetele din Cluj ( Ilinca si Giulia)....a si mai sunt doua camasute deosebite, una se va potrivi lui Vasi si una lui Dani, iar de Pasti la biserica vor fi ca doi ingerasi. Sotul va merge zilele acestea sa puna baterie in ceasul Laviniei...e un cadou minunat pentru ea. Am vazut-o cu cat drag se uita la ceasul dat de Craciun si cand i-am spus sa-l dea Calinei, ca ea e mai mare, a fost de acord, nu a zis nimic...acum va avea si ea ceasul ei.
Multumim Helbi pentru pachete, tie si tuturor fetelor din Germania care te-au ajutat; sunteti minunate.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna ziua!!!!! Azi am fost si m-am vazut cu doamna Burghelea. Am facut o poza dupa bonul de la soba pe care a cumparat-o. Il gasiti aici http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6978695917/in/photostream. In rest sunt bine cu totii copiii la scoala si la gradinita, iar baiatul cu HIV cel care a spart soba era la spital voia doamna sa vorbeasca cu medicul si sa il interneze la psihiatrie sa vada de ce comporta asa, face scandal e agitat tare, pleaca de acasa, intr-o zi l-a gasit urcat sus pe casa.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Diana, trebuia sa faci o poza si la soba sa o vad si eu cum arata....sa nu cumpar ceva care nu e bun pentru Garbau ; glumesc, oricum va veni tatal meu cu noi, ca eu si sotul nu ne pricepem la sobe.
Ce a spus ca ii vei da banii pe soba? ai mei raman fara cuvinte si parca nu le vine sa creada cand le spun ceva...cand i-am spus dlui Macicasan ca ii vom cumpara soba a facut o pauza la telefon si apoi a spus "ihi" si l-am intrebat daca m-a auzit si dupa o pauza a spus doar " da, doamna"...cred ca nu le vine sa creada ca cineva vrea sa-i ajute; ai mei nu intelegeau cum imi trimit mie fetele bani din America, din Elvetia...cum ajung banii in Romania? cu pachetele au inteles ca se trimit cu trenul....asa zic ei ( ca in afara de tren si masinile vecinilor nu au vazut altceva).
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase sa-i putem ajuta si pe altii.
Va pup,
Laura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Ce sa zic s-a bucurat tare mult tot asa nu ii venea sa creada si ai mei la fel cand tot i-am sunat si l-am spus ca au venit alte lucruri pentru ei nu le vine sa creada le-am explicat ca vin colete din tara sau din Germania bani la fel din tara sau din afara ca sa ii ajutam sa le fie putin mai bine, parca raman fara cuvinte. Si domnul care ma duce cu masina cand merg la ei se mira cate am de fiercare data i-am umplut masina cu pachete si are o dubita adica nu e masina mica sa zici ca se umple repede. Chiar am intees ca a zis cuiva ca ma implic asa de mult, a zis ca nu a mai vazut niciodata pe cineva sa se implice atat.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

saracii de ei, nu stiu cum sa reactioneze cand sunt ajutati; acum am vorbit cu Alin ( baiatul de 26 ani al dlui Macicasan) si i-am spus ca vom merge vineri sau sambata la Garbau si ca vom duce soba si telefon tatalui lui; mi-a multumit si am ramas intelesi ca ne auzim deseara la tel sa vedem daca reuseste sa se invoiasca de la servici o ora sa putem merge sa-l vedem pe Luca; are program de vizita luni si miercuri de la 16-18, nu poti merge cand vrei; acum trei saptamani tatal lui a venit la Cluj luni dimineata cu trenul cu Lavinia si cu Sebi sa-i duca la scoala ( ca nici ei nu au voie singuri, sunt luati sub semnatura celui care ii ia de la scoala si predati tot pe semnatura); intr-un fel e ok ca nu pot chiuli de la scoala si asadar dl. Macicasan a stat de dimineata de la 8 pana la ora 16 sa poata merge in vizita la Luca. Sper sa reusim sa mergem maine la el, as vrea tare mult sa-l vad si sa-l pupacesc...; Alin zicea ca e curios ce va zice Luca despre mine, zicea ca sigur il va intreba cine sunt si i-am spus ca-i vom spune ca sunt o prietena de-a lui Alin si daca el (Luca) vrea atunci pot si si prietena lui.
Va ,
Laura

Mergi la inceput