Un creion, un caiet, o carte ! cap 2

Un creion, un caiet, o carte ! cap 2 | Autor: papanash

Link direct la acest mesaj

Ajutorul pe care vrem sa il acordam consta in gasirea resurselor necesare continuarii scolii/gradinitei .
Sunt copii care nu merg la scoala fiindca parintii n-au bani de caiete, de carti, de transport. Sunt copii care in anul 2012 nu au (si n-au avut vreodata) curent electric, fac lectiile la lumina lampii. Prietenele mele din tara au descoperit cazuri de o saracie dramatica si acestora vrem sa le acordam acum o atentie speciala, sa-i ajutam sa le aducem lumina/caldura in viata. De multe ori un gest simplu poate schimba un destin, si multe dintre noi stim asta din proprie experienta.
Acestia sunt copiii si familiile pe care ii avem in grija:


As vrea ca prietenele mele din tara, sa continue povestirea cazurilor,spuna ce au gasit acolo si ce vrem sa realizam pentru fiecare.

Va dau cuvantul :

Laura25- actiunea de la Piatra Neamt (sat izvoarele, jud Neamt)
sunt 2 baieti Cristi (8 ani - cl. a 2-a) si Gheorghita (7 ani - cl. 1)

Laura_s - si prietenele din Cluj
Dl. Macicasan ( care a ramas vaduv inainte de Craciun) are 5 copii:
Alin 26 ani, care sta in chirie in Cluj si lucreaza
Calina 21 ani, casatorita si sta in Cluj, lucreaza.
Sebi, 15 ani e la scoala in Cluj, clasa a VI si sta in camin, merge acasa in weekend.
Lavinia 14 ani, clasa a VI, , e in clasa cu fratele ei si sta in camin in Cluj;
Luca 4 ani, luat de cei de la directie dupa ce a decedat mama lui;
Cel mai mult ne dorim sa-i cumparam soba dlui Macicasan, sa le tragem apa si sa le renovam camerele in care stau.
Daca reusim sa renovam camera dlui Macicasan avem mari sanse sa-l aducem pe Luca acasa si sa vedem un parinte fericit !
Cea de-a doua familie Costea, are 3 baieti:
Daniel 9 ani clasa a II in Garbau,
Vasile 4 ani vrea sa-l duca la gradi din primavara.
Marius implineste 2 ani.



o soba pentru dl. Macicasan,
le trebuie 12 mil sa traga apa, ca acum merge 1.5 km pana la fantana.



Alinuk - Tatarani
Asadar, copiii lui Robert, care locuiesc si merg la scoala respectiv gradi in com Tatarani, sat Caprioru din jud Dambovita, sunt:
Bianca 10ani cls a 3-a
Emanuela 9 ani, cls a 3-a
Isaac 6 ani, la gradi
Enisei 5 ani, la gradi
Estera 4 ani intra la gradi la toamna
Iosif 2ani jumatate, sta acasa cu mama
Au nevoie de:
caiete de romana si de matematica
caiete de biologie si de muzica
bloc desen
coli colorate, coli lucioase
carioci, creioane, pixuri
ghiozdane
au mai zis daca se mai poate:
carti si caiete de Religie (cls a 3-a)
culegere de matematica
iar copiii de gradi si-ar dori ceva carticele de colorat, acuarele si culori


Copiii lui Cristi care locuiesc si merg la scoala resp gradi in com Tatarani, sat Tatarani din jud Dambovita sunt:
Stefan 12 ani, cls a 6-a
Teodor 13 ani, cls a 7-a
Lucia 14 ani, cls a 8-a
Maria 9 ani, cls a 4-a
Ioana 6 ani, gradi
Cristina 8 ani, gradi (este cea bolnavioara)
Andrei 2 ani si jumatate, cu mama acasa

Ei au nevoie de (pentru cei 4 copii clasele 4-8):
caiete de romana si matematica
pixuri
Culegere de matematica: Matematica.Competente si Performante de M Mogos, editura paralela 45



eumada- actiunea Butnaresti
Familia are 8 copii:
Ancuta -18 ani si jumatate
Cristina- 16 ani (cea despre care am scris ca este bolnavioara la inima si a fost operata saptamana trecuta);
Adina- 15 ani si jumatate (din lipsa de bani nu a mai mers la scoala pentru a finalizat studiile, ramanand la 8 clase)
Ionut-14 ani si jumatate este in clasa a 8a
Petronela - 11 ani si este in clasa a 4 a
Mihaita -9 ani si este in clasa a 2a (azi nu a mers la scoala ca nu are ghetute cu care sa se incalte)
Andreea- 3 ani- nazbataioasa si razboinica
Georgiana- 5 luni- alintata familiei
Nevoile lor sunt diverse si multe- de la pampersi si biberoane, la ghetute pentru Mihaita ca sa mearga la scoala pe zapada(maine am sa aflu masura exacta), pana la hainute, pampersi pentru micuta Georgiana, jucarii, caiete, stilouri, pixuri, rechizite pentru scoala specifice varstelor si claselor la care copii merg



diannaalex- Tanacu si Vaslui
fam. Tipau- 1200 lei ca sa aiba curent (cam 300€ )
- Georgiana 16 ani -Liceu Vs - are nevoie de abonament RATB pt mers la liceu
- Alexandru 12 - Sc. Tanacu
- Stefan 10 - Sc. Tanacu
- Cosmina 8 - Sc. Tanacu
- paula 1 anisor.

fam. Burghelea:
5 baieti de 13, 12, 11,10,2 ani si 1 fetita de 9 ani

20 baiat - acasa?
13 Nicu - Sc. Tanacu
12 baiat - Sc. Tanacu
11 Stefan - Sc. Tanacu
10 baiat - Sc. Tanacu
9 Gabriela - Sc. Tanacu
2 Sebastian - acasa





Rall- actiunea Tg Bujor
Patru fete cu varstele de 9, 14, 16 si 19 si doi baieti de 7, respectiv 12 ani. Sunt 6 copii crescuti doar de tata, Fanica, au o casa din chirpici, nu avem posibilitatea de a tine legatura cu ei ( nu au telefon) .



Ioana_pos - actiunea Rm Sarat

Ancadragoman- familie Bacau-au nevoie de rechizite si imbracaminte
Miruna - 9 ani, 140 cm, 21 cm la picior (marimea 33-34)
Mathias - 6 ani, 116 cm, 17 cm la picior (marimea 30)
Patrick - 2 ani si 7 luni, 98 cm, 15 cm la picior (marimea 26-27)



De la actiunea "Martisoare de suflet" avem 4650 RON
CONT EUR Titular Pirvu Simona Gabriela
IBAN RO71RNCB0286012847520003
CONT RON Titular Pirvu Simona Gabriela
IBAN RO28RNCB0286012847520001
Conturile sunt deschise la BCR Sucursala Tunari

COD SWIFT RNCBROBU





............................................................







..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Simona multumim de capitol nou speram sa avem doar vesti bune despre copilasii si familiile noastre.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Papanashule,ai doua bucati pm de la mine.

IOI ce e pe aici,viscoleste de nu vad la 2 metri....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

As vrea sa completez un pic lista cu actiunea de la Butnaresti:

Familia are 8 copii:
Ancuta -18 ani si jumatate
Cristina- 16 ani (cea despre care am scris ca este bolnavioara la inima si a fost operata saptamana trecuta);
Adina- 15 ani si jumatate (din lipsa de bani nu a mai mers la scoala pentru a finalizat studiile, ramanand la 8 clase)
Ionut-14 ani si jumatate este in clasa a 8a
Petronela - 11 ani si este in clasa a 4 a
Mihaita -9 ani si este in clasa a 2a (azi nu a mers la scoala ca nu are ghetute cu care sa se incalte)
Andreea- 3 ani- nazbataioasa si razboinica
Georgiana- 5 luni- alintata familiei.

Aka facuse un necesar pentru ceea ce au ei nevoie.

Luminita mi a adus in seara asta o sacosa plina de jucarii, mai are hainute pe care le poate trimite cu posta la ei.

Nu am fost la fata locului, insa din ce imi povesteste si asistenta medicala a Cristinei, din ce imi spune si mama inteleg ca conditiile sunt tare neprielnice.

Nu au conturi bancare sau carduri, daca dorim sa ii ajutam cumva - in acest moment se poate doar prin mandat postal pe numele parintilor sau prin colete trimise pe adresa.

Nevoile lor sunt diverse si multe- de la pampersi si biberoane, la ghetute pentru Mihaita ca sa mearga la scoala pe zapada(maine am sa aflu masura exacta), pana la hainute, pampersi pentru micuta Georgiana, jucarii, caiete, stilouri, pixuri, rechizite pentru scoala specifice varstelor si claselor la care copii merg.
Mama este o femeie cu bun simt, un pic cam iute si impacientata, vorbeste in regionalisme.

Cu tatal am vorbit foarte putin, Madalina ar putea povesti mai multe despre el.

In ceea ce o priveste pe Cristina - este inconjurata de oameni care fac totul ca ea sa fie investigata, recuperata (urmeaza cel putin un an de zile de recuperare pentru ca ea sa poata merge singura, sa isi foloseasca picioarele, sa le indrepte pentru ca in trei ani de nefolosire, muschii s-au atrofiat). In privinta ei imi fac griji din alte puncte de vedere.


Mi-as dori sa fie mai aproape de mine. Voi incerca sa fac si eu un drum pana la ei, cand se va imbunatati vremea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neata..
Andreea maine ajung la banca si rezolv ce am vb.
E foarte greu de circulat.La ei o sa ajung cand o sa se rezolve cu drumurile,conditiile sunt ,adevarat,extrem de precare.Au o camera in care stau toti si un fel de bucatarie cu doua paturi,langa o soba cu plita.Vara e bine banuiesc dar iarna e cumplit.Stau 11 oameni inghesuiti in doua camarute,o persoana bolnava cum e Cristina nu are ce cauta acolo.
Deocamdata posta e cea mai buna solutie.....cu masina daca merg,merg cu ea incarcata.Banii care intra in benzina pot fi folositi in scopuri mai nobile,deocamdata.Cand se va incalzi..e altceva.

Domnul Bogza e un om simplu,cu bun simt,dar i se citeste cinstea in ochi,ma pricep la oameni,cu asta lucrez de 11 ani.

Ma gandeam ca am putea sa le mai luam niste seminte de diverse,sa-si mai puna in gradina diverse...era o idee inspirata de ideea Laurei.






Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

MADA AI PRIMIT COLETUL?


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

papanash, multumim pt actualizare, trece te rog si datele copiilor de la Butnaresti

Andreea si Mada . M-am uitat acum, Butnaresti este in jud. Neamt, asa e?

Stie cineva ce se intampla daca un copil nu mai merge la scoala? Poate sa reinceapa? De ex. Adina, poate merge din nou la liceu daca are posibilitatea financiara? Nu e f departe de Roman, daca o sustinem noi primul an si apoi depune actele sa primeasca bani de transport, bursa sociala si o mai ajutam si noi...? Ma gandesc ca daca are un bacalaureat mai are o sansa, dar fara...

Oare situatia lor nu poate fi semnalizata unei fundatii? Eu dau idei de la distanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Azi ma duc sa-l iau....
Avizul l-am gasit ieri in cutie.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Dragelor, am mai actualizat.
Mai astept date despre copiii din Ramnic la care a fost ioana_pos, copiii despre care a aflat Aka si copiii despre care stie ancadragoman. tuturor

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

tabel de centralizare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor si bine v-am gasit la un nou capitol.
Simo, te rog sa modifici la familia Macicasan:
biletele de tren ale lui Lavi si Sebi le platesc cei de la scoala, nu le mai plateste nici Alin si nici noi.
de rechizite nu este nevoie la Cluj; copiii primesc 160 lei/luna bani de rechizite daca nu au absente.
In rest toate informatiile sunt ok.
Cel mai mult ne dorim sa-i cumparam soba dlui Macicasan, sa le tragem apa si sa le renovam camerele in care stau.
Daca reusim sa renovam camera dlui Macicasan avem mari sanse sa-l aducem pe Luca acasa si sa vedem un parinte fericit, asta e cea mai mare dorinta a mea....tatal lui nici nu poate vorbi despre Luca... pe loc i se umplu ochii de lacrimi, vocea ii tremura si privirea-i devine fixa...fixeaza "gandul" cum ar arata casa cu Luca acolo, dar fara mama lui.
Luca a fost luat de cei de la directie deoarece era foarte afectat de starea de sanatate a mamei, care a indurat chinuri groaznice....si tatal era depasit de situatie; pe vremea aceea si Sebi era acasa, deci erau 4 persoane zi de zi si dintr-o data, pe langa sotia luata de langa el s-a trezit si fara copil.
Asadar cel mai important lucru la Cluj este renovarea celor doua camere; si sunt sigura ca vom reusi acest lucru, voi merge la cate fundatii va fi nevoie, voi solicita cate acte va fi nevoie, voi face tot ce-mi sta in putere sa-l vad pe Luca acasa.
Va ,
Laura

Mergi la inceput